Share this article

print logo

Area bowling (Feb. 14)

ABBOTT: Skip Wood Memorial — Chris Gable 268-279-759, Mike Puglisi 279 740, Justin Markwell 257, Jim Scott 252, Kevin Marciniak 682. Mixed Trios — Tim Jensen 300-755, Dennis Surmaczewicz 278-747, Mike Schmitt 256-719, Jeff Kosmoski 266-716, Mike Manley 276-700. MNT — Branden Simone 266-759, Ed Tojek 256-728, Brent Hardy 265-719, Tom Baldi Sr. 707, Rick Angle 695.

AIRPORT: Cold Spring Classic — Bernard Palmer 279-277-775, Al Davis 299-268-750, Rob Fladie 298-710, Richard Walls 256-692, Vorrin Liggans 279-687, Terrance Leslie 687, Crystal Lovines 244-232-677, Loretta Scott 241, Kat Coleman 232.

ALDEN: Snake Vogt Memorial — Chuck Jagodzinski 277-258-252-787, Jim Reese 279-266-774, Josh Elliott 300-259-771, Ryan Reese 300-755, Chris Dundon 266-712. Alden Lanes 4-Man — Gerald Grabner 258-706, Ray Schultz 267-256-705, Nate Cordes 683, Steve Cartwright 682, Dan Gizzi 267-679.

BRIERWOOD: Wednesday Night Early Birds — Brent Hardy 693, Mike Mueller 257-691, Darrel Kolb 687, Charlie Brooks 266-686, George Majkut 252-685, Nick Acanfora 675, Ron Bucki 279, , John Cala 266.

BROADWAY: Whitey Kiszewski Memorial — Andy Bielanin 258-750, John Winslow 257-737, Erik Osuchi 255-735, Eric Danat 259-268-729, John Kankowski 704. Wednesday Early Men’s — Mike Slawwiak 703, Brian Kiszewski 254-701, Mike Wagner 266. Mixed Blues — Karen Januszak 236-257-631. Wednesday Nite Trios — Paul Coleman Jr. 267-688, Mark Skimmer 268-682, Brian Ruszala 682, Jim Cwiklinski 676, Don Bock 255.

CLASSIC: WESCO — Rick Evers 675, James Knoop 251, Joe Giglia 251, Jeff Lowery 250. Major B — Kyle Zack 267-743, Shawn Bender 268-715, Scott Sanders 257-691, Don Zack 258-683, Andy Bucholtz 258.

KENMORE: Joan Bovo Memorial — Steve Currin 287-743, Bob Fitzpatrick 713, Matt Zasowski 266-679, Ashley Haynes 258-654, Donna Fitzpatrick 653, Vickie Mayfield 255-642, Nicole Labombard 245-627. Thursday AM Chevy Doubles — Charlie Calabrese 259-255-252-766, Joe Mercurio Jr. 299-740, John Grieco 255-705, Paul Scheib 276-704, Anthony Calabrese 290-680.

LANCASTER: Wednesday Night 5-man — Alex Mieth 290, Pat Letourneau 259.

MANOR: Local #135 Mixed — Ron Ciminelli 257-277-759, Scott McIntyre 698, Chris Blendowski 258. Wednesday Night Men — James Leslie 696, Jim Kinbaum 691, Corey Reasinger 255, Joe Leber 268, Kevin Lowden 258.

MANOR II: North Presbyterian — B.J. Drenko 278-706, Connor Matteson 268-680, Bill Wilkinson 254. Pete Stasio Memorial — Dennis Illig 267-730, Mike Falzone 279-711, Tom Grimmer 255-265-702, Mark Leible 699, Rich Keigley 692, Dan Ettipio 266-688, Chris Fecio 257-676.

SPARETIME: Best Approach Trios — Andrew Hubert 257-747, Nick Chojecki 264-713, Joe Wagner 704, Bob Rudnick 265-673, Tony Dolan 276. Tuesday Night Buffalo Firefighters — Bob Senker 278-789, Tim Nowicki 258-712, Tim Strauch 690, Lance Mahalic 257, Andy Pruitt 256.

SPRINGVILLE: Double B Home Improvement — Todd Benkelman 255-690, Brad Booth 255, Joe Lamphier 255.

STRIKERS: Businessmen — Bill Swiat 300-815, Shaun McLeod 279-738, Chuck Truslow 280-718, Tim McNamara 688. Wednesday Night — Herb Good 289-747, Curk Burgess 266-728, Willy Wilson 278-720, Charlie Strassle 268-681. Tuesday Night 3-man — Chris Jentsch 268-720, Charlie Wannemacher 264-711, Steven Puckett 687, Joe Kurek 259-675.

THE EDGE: Fr. Len — Kurt Thurnner 279-750.

TONAWANDA: Engineering Society — Tom Gromada 250-675, Kelly Mann 247-600. Boulevard Produce — Alan Roland 258-742, Al Christopher 258.

TRANSIT: Bowlers Choice 4 Man — Dennis Surmaczewic 266-257-766, John Meczynski 256-267-744, Holly Parrish 263-255-742, Jeremy Rajewski 267-729, Scott Lipps 256-726, Darrell Pesta 278-721, Peggy Kuhn 247-671, Angela Glaser 253-669, Sue Nawojski-Muni 235-629, Jen Cavaretta 279-629. Storm/Bowlers Choice Seniors — Gary Kinyon 723, Jerry Sokolowski 718, John Willard 264-706, Glen Ufland 701, Tim Newman 268-674. Championship: Gary Kinyon (256) def. Fred Back (215), Michael Zak (212), Ufland (188) and Jim Imbirowicz (186). Schoolmasters — Jerry Carroll 714, Charles Sicurella 257-675, Mike Levine 674, Scott Shaw 660, Mike Andraccio 660. Jeff Giancarlo Memorial — Eric Premielewski 279-740.

WIMBLEDON: Buffalo Custom Covers — Jake Cashion 256-705, Chris Steinwandel 258-682, Jason Sobczynski 259-682, Tyler Molina 675, Troy Kruszka 255. LT Vending — Jesse Pollo 708, Jim Bachert 698, Ian Hartnett 688, Dan Hartnett 675.

There are no comments - be the first to comment