Share this article

print logo

High school scores & schedules (Feb. 7)

Boys basketball

Thursday’s games

Yale Cup Division II

Burgard 53, Lafayette 46

Olmsted 48, I-Prep/Grover 40

Bennett 74, MST Seneca 58

Riverside at Buffalo Arts, no report

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 81, St. Mary’s/Lanc. 45

St. Joe’s 78, St. Francis 54

Niagara-Orleans

Newfane 61, Wilson 50 (OT)

Albion 70, Barker 43

Roy-Hart 56, Akron 43

CCAA East I

Randolph 72, Portville 38

Salamanca 84, Falconer 22

Gowanda at Silver Creek, no report

CCAA East II

Ellicottville 64, Forestville 38

Franklinville at Cattaraugus/LV, no report

North Collins at Pine Valley, no report

CCAA West I

Allegany-Limestone 45, Southwestern 32

Fredonia 61, Chautauqua Lake 45

Dunkirk 85, Olean 67

CCAA West II

Clymer 57, Cassadaga Valley 24

Sherman 75, Brocton 41

Westfield 63, Panama 46

Maple Grove at Frewsburg, no report

IAC

New Life Christian 65, Gow 32

Nonleague

Global Concepts 85, Buffalo Science 27

West Seneca West 75, Lockport 49

Park 75, V-Bishop Kearney 62

Burgard 53, Lafayette 46

Lafayette 12 5 14 15 -46

Burgard 12 16 17 8 -53

LAFAYETTE (1-15, 1-12): Calderon 14, Cruz 2, Llanos 4, Maysonet 12, Rivera 3, Soto 11.

BURGARD (7-11, 6-7): Davidson 4, Dowell 3, Harris 8, Jefferson 2, Knox 3, Maldonado 1, Northington 7, Ross 12, Simpson 5, Small 8.

3-point goals: Calderon 2, Llanos, Maysonet, Northington, Rivera, Ross 3, Simpson.

Olmsted 48, I-Prep/Grover 40

Olmsted 21 10 6 11 -48

I-Prep 14 6 11 9 -40

OLMSTED (13-6, 12-1): Albert 8, Jackson 4, Kilminster 5, Lamar 19, Rice 2, Siders 8, Williams 2.

I-PREP (12-6, 8-5): Douth 6, Gilliam 6, Hawkins 5, Serrano 3, Shephard 8, Woods 12.

3-point goals: Hawkins, Kilminster, Lamar 3, Serrano, Shephard, Woods 2.

Bennett 74, MST Seneca 58

MST Seneca 10 13 19 16 -58

Bennett 16 19 22 17 -74

MST SENECA (6-10, 5-8): Artis 2, Craig 10, Newton 12, Pompey 17, Simmons 7, Williams 10.

BENNETT (14-5, 12-1): Brown 4, Heard 6, James 20, McClain 5, Perry 6, Pullins 6, Rosa 7, Scott 3, Skillon 15, Wol 2.

3-point goals: James 3, Rosa, Simmons, Williams.

O’Hara 81, St. Mary’s/Lanc. 45

St. Mary’s/L 4 11 17 13 -45

O’Hara 23 22 15 21 -81

ST. MARY’S/L (8-13, 1-9):Duane 6, Hadsall 2, Persico 5, Rumley 1, Schmitt 6, Szablewski 11, Taberski 7, Thome 7.

O’HARA (7-14, 5-6): Bosic 7, Green 4, Harris 15, Hopkins 9, Parker 8, Smith 9, Washington 17, Wright 7.

3-point goals: Duane, Smith, Szablewski 3, Taberski, Thome, Washington 3.

Newfane 61, Wilson 50 (OT)

Wilson 12 12 15 11 0 -50

Newfane 17 10 15 8 11 -61

WILSON (11-7, 6-4): Bradley 18, Lyman 2, Mahar 2, Martinez 13, Miller 7, Thompson 4, Westmorland 4.

NEWFANE (11-6, 7-3): Capen 16, Carmer 2, Everett 11, Gibson 3, Littman 2, MacEvoy 12, Srock 15.

3-point goals: Bradley 2, Capen 3, Everett 2, Gibson, Martinez 2, Miller 2.

Albion 70, Barker 43

Barker 7 6 18 12 -43

Albion 17 11 20 22 -70

BARKER (1-15, 0-10): Brandt 5, Gerhardt 6, Hillman 5, Meza Ray 9, Taylor 12.

ALBION (12-4, 9-2): Blanchard 14, Cornick 5, Dicureia 2, Doty 2, Farley 4, Freeman 2, Hillman 9, Lattimer 7, Lloyd 5, Shabazz 8, Ward 10, Woolston 2.

3-point goals: Brandt, T Hillman, Lloyd, Meza Ray 3.

Roy-Hart 56, Akron 43

Akron 15 4 14 10 -43

Roy-Hart 14 12 11 19 -56

AKRON (11-7, 5-6): Holtz 18, J Mazza 4, J Mazza 4, Mietz 6, Willis 11.

ROY-HART (5-12, 3-7): Albee 5, Boyle 19, Goodwin 7, Johnson Jr. 2, Petrie 11, Ragonese 10, Rhinehart 2.

3-point goals: Albee, Goodwin, Holtz 4, J Mazza, Mietz, Willis.

New Life Christian 65, Gow 32

Gow 9 5 5 13 -32

New Life 13 12 23 17 -65

GOW (0-4, 0-4): Burris 5, Walcher 3, Gelman 2, Archie 11, Weirmuth 11.

NLC(13-3): Lucena 21, Hutter 26, Andoh 4, Ampiah-Kwofi 8, Lyu 6.

Three-point goals: Weirmuth 3, Archie 3, Hutter 2, Lyu 2, Welcher, Burns.

All.-Limestone 45, Southwestern 32

Southwestern 10 10 5 7 -32

All.-Lime. 8 14 12 11 -45

SOUTHWESTERN (4-13, 3-6): Froah 3, Johnson 4, Kennedy 10, Pannes 2, Pascarella 6, Ricker 7.

ALL.-LIME. (14-4, 8-1): C Curran 13, T Curran 6, Delong 5, Giardini 8, Napoleon 5, Wolfgang 8.

3-point goals: T Curran 2, Delong, Froah, Napoleon, Pascarella 2.

Ellicottville 64, Forestville 38

Ellicottville 10 22 17 15 -64

Forestville 9 14 9 6 -38

ELLICOTTVILLE (14-3, 8-0): Chudy 19, L. Grinols 7, Hutchinson 3, Jimerson 12, Logel 4, Marsh 3, Newark 4, Rowland 12.

FORESTVILLE (9-8, 5-3): Christian 18, Hastings 4, Palmer 4, Robinson 1, Smith 4, West 6.

3-point goals: L. Grinols, Hutchinson, Jimerson 2, Marsh, Christian, Palmer.

Clymer 57, Cassadaga Valley 24

Cass. Valley 7 4 6 7 -24

Clymer 8 15 28 6 -57

CASS. VALLEY (3-15, 1-11): Abram 2, Dormin 1, Harrington 4, Haskins 3, LeBaron 2, Richner 7, Russo 2, Shealy 3.

CLYMER (7-9, 4-7): Baez 4, Beal 2, Dunnewold 1, Hepler 5, Kopta 9, McIntyre 2, Overton 6, Wassink 22, A White 4, M White 2.

3-point goals: Haskins, Richner 2, Shealy.

Fredonia 61, Chautauqua Lake 45

Chaut. Lake 5 13 13 14 -45

Fredonia 14 18 20 9 -61

CHAUT. LAKE (4-13, 2-7): N Adams 20, N Adams 4, Anderson 5, Engdahl 2, Godfrey 4, Ormsby 4, Syper 3, Waters 3.

FREDONIA (13-4, 7-2): Berg 3, Gullo 8, Putney 3, Reading 10, Rybij 4, Schrader 12, Whitfield 21.

3-point goals: N Adams, Anderson, Berg, Gullo, Putney, Rybij, Schrader 2, Waters.

Dunkirk 85, Olean 67

Dunkirk 12 29 37 7 -85

Olean 17 6 20 24 -67

DUNKIRK (6-12, 2-7): Corsi 8, Ortiz 15, Paredes 8, Stewart 7, Tell 6.

OLEAN (11-7, 5-4): Brooks 20, Henzel 3, N James 5, W James 16, Klein 8, J McClain 4, K McClain 10.

3-point goals: Brooks 2, Henzel, N James, W James 2, K McClain 2, Stewart, Tell 2.

Randolph 72, Portville 38

Portville 11 10 8 9 -38

Randolph 17 23 12 20 -72

PORTVILLE (8-8, 2-6): Callsman 2, Griffin 19, Long 2, Stillman 5, Tobola 8.

RANDOLPH (16-1, 8-0): Bushey 4, I Hind 11, T Hind 20, McCoy 10, Morrison 2, Rosengren 5, Shields 2, Stewart 18.

3-point goals: Griffin 3, I Hind 2, T Hind 4, Rosengren, Tobola 2.

Sherman 75, Brocton 41

Brocton 8 13 16 4 -41

Sherman 22 18 22 13 -75

BROCTON (4-14, 1-11): Dispense 12, Laruito 5, McFadden 8, Mead-Colegrove 3, Schrader 2, Steward 11.

SHERMAN (9-6, 7-4): Burgess 12, Carris 9, Fisher 11, Hannold 9, Lamoni 4, Majchrzak 8, Meeder 2, Mitchell 11, Sears 3, Swabik 2, Swan 4.

3-point goals: Carris 2, Dispense, Fisher, Laruito, Majchrzak, McFadden 2, Mitchell, Sears, Steward 3.

West Seneca West 75, Lockport 49

W. Sen. West 15 15 27 18 -75

Lockport 22 7 8 12 -49

W. SEN. WEST (8-8): Fahey 15, French 12, Marshall 4, Rivera 5, Ryniec 18, Schermerhorn 7, Weatherspoon 2, Weir 8, Young 4.

LOCKPORT (5-11): Dean 2, Douglas 21, Haak 4, McDowell 9, Molinaro 4, Shellman 2, Velia 7.

3-point goals: Douglas 3, Fahey 2, French 2, McDowell 2, Rivera, Ryniec 2, Velia.

Park 75, V-Bishop Kearney 62

V-Kearney 16 11 20 15 -62

Park 29 7 14 25 -75

V-KEARNEY (2-2): Anderson 2, Dixon 7, Evans 1, Gentile 12, Monchecourt 15, Rose 22, Sanchez 3.

PARK (14-5): Bradberry 18, Carter 22, Davis 11, Gozelski 2, Hutchins 8, Lewis 1, Orogun 9, Spring 3, Welch 1.

3-point goals: Bradberry, Carter, Davis 3, Gentile 2, Hutchins 2, Rose, Spring.

Today’s games

Yale Cup Division I

Emerson at East, 6 p.m.

City Honors at Hutch-Tech, 6 p.m.

McKinley at South Park, 6 p.m.

Monsignor Martin

Nichols at Timon-St. Jude, 6:30 p.m.

ECIC I

Clarence at Orchard Park, 7:30 p.m.

ECIC II

Hamburg at West Seneca East, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

CSAT at Grand Island, 6:30 p.m.

Lew-Port at Kenmore East, 6:30 p.m.

Niagara Falls at Kenmore West, 6:30 p.m.

Nia. Wheatfield at N. Tonawanda, 7 p.m.

IAC

New Life Chrstn. at Chrstn. Central, 6 p.m.

Nonleague

Frontier at Maryvale, 6:30 p.m.

Albion at I-Prep/Grover, 7 p.m.

Archbishop Walsh at V-Wellsville , 7 p.m.

Centercourt Classic

at Williamsville North

Iroquois vs. Randolph, 6:30 p.m.

Jamestown vs. Wmsv. North, 7:30 p.m.

Girls basketball

Thursday’s games

Canisius Cup

Buffalo Arts 63, I-Prep/Grover 20

East 51, da Vinci 13

Burgard 47, Riverside 22

ECIC I

Clarence 50, Frontier 44

Orchard Park 69, Lancaster 45

Williamsville North 63, West Seneca West 42

ECIC II

West Seneca East 48, Sweet Home 34

ECIC III

Lake Shore 61, Cheektowaga 27

Iroquois 76, Maryvale 31

East Aurora 56, Depew 39

ECIC IV

Alden 57, Cleveland Hill 36

Holland 96, Tonawanda 50

Eden 86, Lackawanna 26

Nonleague

V-Bishop Kearney 64, Amherst 43

Lockport at Jamestown, ppd

Buffalo Arts 63, I-Prep/Grover 20

I-Prep 7 5 4 4 -20

Buffalo Arts 18 17 12 16 -63

I-PREP (7-6, 7-6): Green 11, Mercado 3, Mingo 2, Santos 2, Yohannes-Gebremariam 2.

BUFFALO ARTS (7-8, 6-6): Barber 26, Hyson 2, Meridith 23, Nankumba 7, Northington 2, Towns 3. 3-point goals: Meridith 2, Nankumba, Towns.

East 51, da Vinci 13

da Vinci 1 2 4 6 -13

East 17 14 6 14 -51

DA VINCI (1-9, 1-9): Banks 6, Gayles 2, Haentges 2.

EAST (5-7, 5-6): Clark 15, Deering 2, Kyser 2, Otero 13, Patterson 9, Simmons 6.

3-point goals: Banks, Clark 2, Otero 3, Patterson.

Burgard 47, Riverside 22

Burgard 9 4 17 17 -47

Riverside 0 8 7 7 -22

BURGARD (11-1, 11-0): Bostic 6, Hinton 2, Hoskins 12, Jackson 2, Keith 3, Newton 4, Scott 6, Yogtiba 12.

RIVERSIDE (1-9, 1-9): Buck 10, Davis 3, Gray 4, Morales 3, Ngabo 2.

3-point goals: Buck.

Clarence 50, Frontier 44

Frontier 14 13 11 6 -44

Clarence 18 8 10 14 -50

FRONTIER (5-11, 5-4): Brown 8, Curran 2, Doyle 11, Gerken 2, Izzo 4, Kelley 3, Lacki 1, McGloin 13.

CLARENCE (7-9, 5-6): Call 5, Fitch 9, Fleming 17, Fromwiller 9, Kiener 8, Zima 2.

3-point goals: Brown, Call, Doyle, Fitch, Fleming 3, Kelley, McGloin.

Orchard Park 69, Lancaster 45

Lancaster 6 15 15 9 -45

Orchard Park 20 19 13 17 -69

LANCASTER (8-9, 4-6): Backert 10, Callea 11, Harrington 2, Kamrowski 14, Kerner 2, Mahony 2, Odrobina 2, Szymusiak 2.

ORCHARD PARK (15-2, 9-1): Fenn 2, Flannery 16, Giese 2, Harrigan 4, Keane 4, Major 11, Miller 19, Stevenson 7, Swiatek 4.

3-point goals: Callea, Flannery 2, Kamrowski 2.

Wmsv. North 63, W.S. West 42

W. Sen. West 14 4 10 14 -42

Wmsv. North 6 18 18 21 -63

W. SEN. WEST (2-16, 0-12): Billi 4, Ferrentino 10, Gill 10, Held 12, Highway 2, Sigler 4.

WMSV. NORTH (12-4, 8-2): Burgett 1, Colca 14, Ghee 13, Herlan 16, Meggo 5, Schaffer 2, Seelbach 6, Weisenburg 6.

3-point goals: Colca, Ferrentino 2, Ghee 3, Seelbach.

West Seneca East 48, Sweet Home 34

Sweet Home 7 6 11 10 -34

W. Sen. East 7 12 13 16 -48

SWEET HOME (1-14, 0-9): Flash 7, Gerber 12, Kelly 11, Willert 4.

W. SEN. EAST (6-10, 3-7): Cebulski 3, Cenname 12, Colby 6, Garbatowicz 4, Kaufman 17, Kociszewski 2, Radka 2, Spinelli 2.

3-point goals: Cenname 4, Flash, Kelly.

Lake Shore 61, Cheektowaga 27

Cheektowaga 0 9 6 12 -27

Lake Shore 9 14 20 18 -61

CHEEKTOWAGA (0-16, 0-11): Cook 2, Domanowski 10, Golab 3, Hall 3, Hawkins 2, Wilson 7.

LAKE SHORE (10-6, 8-3): Jones 27, Locke 4, Maybee 2, Ragin 8, Snyder 20.

3-point goals: Domanowski 2, Golab, Jones 4, Ragin 2, Snyder 3, Wilson.

Iroquois 76, Maryvale 31

Iroquois 12 16 27 21 -76

Maryvale 8 8 4 11 -31

IROQUOIS (14-1, 9-1): Gordon 8, Grieble 1, Lyons 4, McLaughlin 13, Meany 2, Quinn 9, Streety 23, Zienski 16.

MARYVALE (7-9, 4-8): Falter 2, Lysiak 2, McGee-Ross 22, Schroeder 5.

3-point goals: McLaughlin, Quinn, Schroeder.

East Aurora 56, Depew 39

East Aurora 16 15 16 9 -56

Depew 9 7 8 15 -39

EAST AURORA (11-4, 9-2): Dils 4, Oar 7, Potenza 25, Rachwal 6, Wier 7, Wittenrich 3.

DEPEW (8-9, 3-8): Banaszak 8, Kapinos 2, Krysztof 11, Rogacki 8, Steiner 2, Vannelli 7.

3-point goals: Banaszak, Krysztof 3, Potenza 3.

Alden 57, Cleveland Hill 36

Cleve Hill 10 12 6 8 -36

Alden 13 18 10 16 -57

CLEVE HILL (4-12, 4-6): Brown 2, Douglas 9, LaCourse 6, Nentarz 2, Swearington 17.

ALDEN (12-6, 9-3):Abbott 4, Bartsch 7, Pastuszynski 7, Petschke 10, Phillips 2, Sabia 2, Tyburski 18, Wrest 7.

3-point goals: Pastuszynski, Petschke 2, Swearington 5.

Holland 96, Tonawanda 50

Holland 27 21 25 23 -96

Tonawanda 4 15 16 15 -50

HOLLAND (14-1, 9-1): Anderson 2, K Kline 15, K Kline 16, M Kline 27, Linder 15, Manuzewski 1, Pikett 18, Schroeder 2.

TONAWANDA (8-12, 4-8): Frears 5, Hamill 11, Janowsky 16, Jefferson 4, Ljiljanich 1, Rowland 1, Wood 12.

3-point goals: Frears, Hamill, Janowsky, K Kline, K Kline 3, M Kline 5.

Eden 86, Lackawanna 26

Lackawanna 4 5 5 12 -26

Eden 24 25 18 19 -86

LACKAWANNA (2-11, 1-11): Bishop 2, Eckert 3, Rivera 6, Shipmon 2, Valle Soto 10, Watson 3.

EDEN (12-5, 9-1): Elvers 17, Klawon 5, Spina 6, Wach 18, Woodard 10, J Zittel 11, M Zittel 10.

3-point goals: Eckert, Elvers 3, Watson, Woodard, J Zittel.

V-Bishop Kearney 64, Amherst 43

V-Kearney 15 19 15 15 -64

Amherst 17 8 6 12 -43

V-KEARNEY (13-3):Freeman 7, K Goode 12, K Goode 2, Jackson 3, Norris 13, Wilson 18, Wright 9.

AMHERST (10-6):Halt 2, Klein 4, Steimle 3, Stelley 5, Wanzer 22, Woods 7.

3-point goals: Freeman, K Goode 3, Jackson, Stelley, Wanzer 2, Woods.

Today’s games

Canisius Cup

South Park at McKinley, 4:30 p.m.

Hutch-Tech at City Honors, 6 p.m.

Buffalo Arts at Emerson, 7 p.m.

Olmsted at Middle Early College, 7 p.m.

Monsignor Martin

Park at Buffalo Seminary, 4:30 p.m.

Nardin at Mount Mercy, 6 p.m.

Sacred Heart at Nichols, 6 p.m.

ECIC III

Springville at Pioneer, 7 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at CSAT, 6:30 p.m.

Kenmore West at Niagara Falls, 6:30 p.m.

N. Tonawanda at Nia. Wheat., 6:30 p.m.

Kenmore East at Lew-Port, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Akron at Medina, 6:30 p.m.

Wilson at Roy-Hart, 7 p.m.

CCAA East I

Franklinville at Falconer, 7:30 p.m.

Randolph at Portville, 7:30 p.m.

Silver Creek at Gowanda, ppd

CCAA East II

Pine Valley at North Collins, 6 p.m.

Cattaraugus/LV at Salamanca, 7:30 p.m.

CCAA West I

Allegany-Limestone at Dunkirk, 6 p.m.

Olean at Chautauqua Lake, 7:30 p.m.

Fredonia at Maple Grove, 7:30 p.m.

CCAA West II

Sherman at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Westfield at Clymer, 7:30 p.m.

Frewsburg at Panama, 7:30 p.m.

Nonleague

Chrstn. Central at I-Prep/Grover, 4:30 p.m.

Mount St. Mary at Holland, 6:30 p.m.

Orchard Park at Southwestern, 7:30 p.m.

Boys hockey

Thursday’s games

WNY Federation

Kenmore West 6, Amherst 2

KW: Gavin Piehler 4g; Tyler Buyea 3a; P.J. Abbott 3a; Dylan Speck g-2a

A: Matthew Croll g-a

Sweet Home 5, Hamburg 2

SH: Eric Abbate 3g-a; Connor Weiskerger 3a; Collin Coogan g-a

CISAA

Nichols 7, Ridley College (Ont.) 5

N (30-13-1): Dylan Lugris 2g-a

Today’s games

WNY Federation

Canisius vs. Williamsville North

at Northtown Center, 5:10 p.m.

Williamsville East vs. West Seneca East

at West Seneca Ice Rink, 5:30 p.m.

St. Mary’s/Lanc. vs. Orchard Park

at Leisure Rinks, 6:05 p.m.

Starpoint vs. North Tonawanda

at Cornerstone Arena, 6:20 p.m.

Grand Island vs. West Seneca West

at West Seneca Ice Rink, 7:45 p.m.

St. Joe’s vs. St. Francis

at Leisure Rinks, 8:20 p.m.

Girls hockey

NYSPHSAA Tournament

at Lake Placid Olympic Center

Friday’s regional semifinals

X-Salmon River vs. III-Clinton, 6 p.m.

VI-Williamsville vs. VII-Plttsburgh, 8 p.m.

Saturday’s regional finals

Semifinal winners, 6 p.m.

Boys bowling

Niagara Frontier

Kenmore East 6, Kenmore West 1

Lockport 4, Niagara Falls 3

Niagara Wheatfield 6, Lew-Port 1

North Tonawanda 6, Grand Island 1

Monsignor Martin

St. Francis 2, O’Hara 1

SF: Pierce Drake 228-598

OH: Daniel Hammerschmidt 226-601

St. Joe’s 3, Timon-St. Jude 0

SJ: Mike Weber 242-677

TSJ: Jacob Nguyen 219-611

Canisius 2, Park 1

C: Chris Heitzhaus 239-643

Girls bowling

Niagara Frontier

Kenmore West 5, Kenmore East 2

Niagara Falls 6, Lockport 1

Niagara Wheatfield 6, Lew-Port 1

North Tonawanda 6, Grand Island 1

Rifle

ECIC

Lancaster 1149, Alden 1133

L: Nick Seth 290

Nonleague

Kenmore 1137, Iroquois 1111

K: Gianna Livi 290

Boys squash

Monsignor Martin

Canisius 5, Nichols 4

There are no comments - be the first to comment