Share this article

print logo

High school scores & schedules (Feb. 6)

Boys basketball

Wednesday’s games

Yale Cup Division I

City Honors 56, Emerson 44

Middle Early College 88, Hutch-Tech 60

East at McKinley, ppd

ECIC I

Orchard Park 57, Frontier 47

Clarence 57, Lancaster 44

ECIC II

Starpoint 53, Amherst 48

Sweet Home 55, Hamburg 40

Williamsville South 78, West Seneca East 51

ECIC III

Cheektowaga 57, Pioneer 37

Depew 70, Lake Shore 63

East Aurora 63, Maryvale 60

ECIC IV

Tonawanda 58, Alden 32

Holland 60, Cleveland Hill 54

Lackawanna 66, Eden 55

IAC

Christian Central 74, St. Mary’s/Deaf 38

Nonleague

V-Northstar 82, Global Concepts 52

Five Guys Holiday Tournament

at Williamsville North

Wmsv. East 66, Wmsv. North 63 (OT)

City Honors 56, Emerson 44

Emerson 9 8 11 16 -44

City Honors 17 15 15 9 -56

EMERSON (4-12, 2-7): Banks 2, Carr 9, Conner 3, Jackson 9, Morales 1, Russell 20.

CITY HONORS (7-10, 1-8): C Chapman 17, J Chapman 6, Nowak 2, Ruggiero 1, Taylor 30.

3-point goals: Carr, C Chapman 2, J Chapman 2, Conner, Russell, Taylor 4.

Middle College 88, Hutch-Tech 60

Hutch-Tech 17 14 16 13 -60

MEC 13 22 22 31 -88

HUTCH-TECH (2-14, 1-8): Cole 3, Cooper-Wright 4, Espinal 16, Guard 2, Jacobs 2, Marshall 14, Mott 7, Ngarikiyintwari 10, Simmons 2.

MEC (13-4, 11-0): K Brown 10, W Brown 3, Colon 2, Cottman 10, J Jones 27, K Jones 4, Meadows 4, Pickett 3, Prince 15, Smith 10.

3-point goals: Espinal, J Jones 3, Marshall 2, Pickett, Prince 2.

Orchard Park 57, Frontier 47

Orchard Park 15 10 17 15 -57

Frontier 7 10 11 19 -47

ORCHARD PARK (11-4, 6-2): Fowler 14, Kirk 1, Kline 2, Lander 2, Mancabelli 11, Roskow 4, Shaw 4, Swiatek 19.

FRONTIER (6-10, 2-8): Bevilacqua 2, Borrello 7, Fadale 3, Foley 11, Gleason 8, Hoellig 10, Okie 6.

3-point goals: Fadale, Foley 2, Gleason, Hoellig 2, Mancabelli, Swiatek.

Clarence 57, Lancaster 44

Clarence 12 14 14 17 -57

Lancaster 8 11 8 17 -44

CLARENCE (7-9, 2-6): Brooks 5, Chenevert 9, Hand 3, Harris 16, Ianello 18, Metzger 6.

LANCASTER (12-4, 4-4): D Fulciniti 1, G Fulciniti 3, Harrington 15, Hughes 3, Jerebko 11, Reformat 10, Schaefer 1.

3-point goals: Brooks, Chenevert, G Fulciniti, Harris 4, Hughes, Ianello 3, Metzger 2, Reformat.

Starpoint 53, Amherst 48

Amherst 9 8 17 14 -48

Starpoint 11 12 11 19 -53

AMHERST (12-5, 8-1): Andrews 2, Cooper 3, Haubeil 4, ONeil 17, Stewart 19, Woldu 3.

STARPOINT (4-13, 1-7): Bradley 19, Brooks 7, DellOso 7, Walters 15, Wick 5.

3-point goals: Bradley, ONeil, Stewart, Walters 4, Wick.

Sweet Home 55, Hamburg 40

Sweet Home 16 20 5 14 -55

Hamburg 12 9 9 10 -40

SWEET HOME (7-9, 4-5): Brown 13, Fairclough 4, Hill 8, Laws 11, Lewis 6, Lucas 13.

HAMBURG (9-6, 3-5): Chasse 3, Haney 15, Harper 2, Harzynski 4, Lambert 4, Neudeck 8, Siwek 4.

3-point goals: Brown 3, Fairclough, Lewis 2, Lucas.

Wmsv. South 78, West Seneca East 51

W. Sen. East 12 13 13 13 -51

Wmsv. South 23 22 13 20 -78

W. SEN. EAST (6-10, 3-6): Cordone 2, Frys 3, Kelly 3, Lewis 22, Marcezin 4, Mathis 5, Radka 8, Walker 2, Wiley 2.

WMSV. SOUTH (6-11, 4-5): Darch 5, M DiGiulio 30, N DiGiulio 3, Graves 3, M Kelly 9, R Kelly 8, Kokinkos 2, Mariarana 5, Mitchell 13.

3-point goals: Darch, M DiGiulio 4, N DiGiulio, Graves, C Kelly, M Kelly 2, R Kelly, Lewis, Mariarana, Mitchell.

Cheektowaga 57, Pioneer 37

Pioneer 6 5 8 18 -37

Cheektowaga 8 18 16 15 -57

PIONEER (4-11, 2-8): Bekiel 4, Fisher 6, Hill 2, Phillips 13, Raiber 2, Rupert 2, Stover 8.

CHEEKTOWAGA (8-7, 6-3): Brown 5, Eldridge 12, Hawkins 6, Haynes 2, Henley 6, Jones 6, Ridgeway 4, Staten 11, Stone 5.

3-point goals: Henley, Phillips 2.

Depew 70, Lake Shore 63

Lake Shore 8 21 16 18 -63

Depew 20 15 14 21 -70

LAKE SHORE (9-7, 6-4): Barreto 11, Evans 21, Hassel 2, Herzog 14, Michael 12, Solecki 3.

DEPEW (9-6, 7-2): Chislett 4, Coburn 11, Kulesz 5, March 21, Pagano 26, Snuszka 3.

3-point goals: Barreto, Evans 4, Herzog 3, Kulesz, Pagano, Solecki.

East Aurora 63, Maryvale 60

Maryvale 8 17 9 26 -60

East Aurora 18 18 18 9 -63

MARYVALE (6-9, 4-7): Alexander 3, Dockery 14, Mitchell 13, Morgan 21, Muslim Dost 9.

EAST AURORA (9-6, 7-4):Duennebake 12, Hoeg 13, Kenney 7, Moog 5, Phillips 11, Sieracki 7, Zabawa 8.

3-point goals: Alexander, Dockery 2, Duennebake 2, Hoeg, Kenney, Mitchell 2, Morgan 3, Muslim Dost 3, Phillips 2, Sieracki, Zabawa.

Tonawanda 58, Alden 32

Tonawanda 12 7 17 22 -58

Alden 4 13 8 7 -32

TONAWANDA (9-7, 6-3): Boling 27, Davis 6, Perry 8, Tantillo 1, Velazquez 14, Yanarelli 2.

ALDEN (2-14, 1-8): Baker 8, Boucher 1, Chowaniec 4, Hay 1, Samsel 2, Shadle 4, Watson 7, Wrest 5.

3-point goals: Boling 7, Watson, Wrest.

Holland 60, Cleveland Hill 54

Holland 17 13 15 15 -60

Cleve Hill 17 8 22 7 -54

HOLLAND (11-5, 6-2): Ferrara 4, Kirsch 11, Lewandowski 1, Nellis 15, Ostrowski 9, Perry 7, Scheffler 13.

CLEVE HILL (4-10, 3-5): Cummings 3, Johnson 4, Krueger 12, LaCourse 1, Marshall 14, Meredith 20.

3-point goals: Cummings, Krueger 4, Marshall, Meredith 4, Ostrowski 2, Perry, Scheffler.

Lackawanna 66, Eden 55

Lackawanna 15 17 18 16 -66

Eden 14 10 10 21 -55

LACKAWANNA (7-11, 7-2): Clement 9, Ikegwnonu 4, Jimerson 8, Johnson 14, Paige 2, Presley 11, Robinson 7, Saeed 1, Smalls 1, Steward Jr 2, Turner 7.

EDEN (4-11, 2-7): DiMarco 2, Hallick 20, Henry 7, Hill 4, Kobie 2, Sroda 6, Stetz 14.

3-point goals: Clement, Hallick 4, Jimerson 2, Johnson 2, Robinson, Sroda.

Christian Central 74, St. Mary’s/D 38

Chr. Central 21 14 24 15 -74

St. Mary’s/Deaf 12 7 8 11 -38

CHR. CENTRAL (10-5, 7-2): Cook 23, McKissic 7, Norcutt 18, Ruhl 2, Tyson 8, Zhou 16.

ST. MARY’S/DEAF (2-8, 1-5): Antone 9, Barrus 18, Brzezinski 4, Habeeb 4, Kassim 3.

3-point goals: Antone, Cook 5, Kassim, McKissic, Norcutt 2, Tyson 2, Zhou.

Wmsv. East 66, Wmsv. North 63 (OT)

Wmsv. East 12 16 14 16 8 -66

Wmsv. North 14 12 14 18 5 -63

WMSV. EAST (15-2): Early 6, Hashmi 8, Mack 6, Schneider 14, Shifflet 32.

WMSV. NORTH (11-4): Bass 12, Finn 3, Hopkins 9, Murphy 14, Swiech 18, Washington 7.

3-point goals: Bass 2, Early 2, Schneider 2, Shifflet 7, Swiech 4, Washington.

Today’s games

Yale Cup Division II

Lafayette at Burgard, 5 p.m.

Riverside at Buffalo Arts, 6 p.m.

Olmsted at I-Prep/Grover, 6 p.m.

MST Seneca at Bennett, 7 p.m.

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at O’Hara, 6:30 p.m.

St. Francis at St. Joe’s, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Newfane, 6 p.m.

Barker at Albion, 7 p.m.

Akron at Roy-Hart, 7 p.m.

CCAA East I

Portville at Randolph, 7:30 p.m.

Falconer at Salamanca, 7:30 p.m.

Gowanda at Silver Creek, 7:30 p.m.

CCAA East II

North Collins at Pine Valley, 7:30 p.m.

Franklinville at Cattaraugus/LV, 7:30 p.m.

Ellicottville at Forestville, 7:30 p.m.

CCAA West I

Southwestern at All.-Limestone, 7:30 p.m.

Chautauqua Lake at Fredonia, 7:30 p.m.

Dunkirk at Olean, 7:30 p.m.

CCAA West II

Cassadaga Valley at Clymer, 7:30 p.m.

Maple Grove at Frewsburg, 7:30 p.m.

Brocton at Sherman, 7:30 p.m.

Panama at Westfield, 7:30 p.m.

IAC

Gow at New Life Christian, 6 p.m.

Nonleague

Global Cncpts. at Buff. Science , 6:30 p.m.

West Seneca West at Lockport, 6:30 p.m.

V-Bishop Kearney at Park, 7 p.m.

Girls basketball

Wednesday’s games

Canisius Cup

Olmsted 55, South Park 43

Buffalo Arts 60, McKinley 40

Hutch-Tech 78, Middle Early College 30

City Honors 83, Emerson 50

Monsignor Martin

Park 47, Christian Central 33

Cardinal O’Hara 70, Nardin 37

ECIC IV

JFK 35, Lackawanna 32

Niagara-Orleans

Newfane 52, Barker 37

Olmsted 55, South Park 43

South Park 4 13 12 14 -43

Olmsted 5 11 27 12 -55

SOUTH PARK (9-7, 8-7): Cotto 18, Green 1, Parker 2.

OLMSTED (6-7, 6-3): Bullock 9, Coble 2, McDuffie 21, Miller 2, Phillips 16.

3-point goals: Cotto, Phillips 5.

Buffalo Arts 60, McKinley 40

McKinley 10 0 11 19 -40

Buffalo Arts 10 24 20 6 -60

MCKINLEY (0-14, 0-11): Braswell 2, Maldonado 23, Wilson 15.

BUFFALO ARTS (6-7, 5-6): Barber 16, Dean 2, Hyson 6, Meridith 21, Nankumba 3, Northington 12.

3-point goals: Maldonado, Meridith 2, Northington, Wilson 5.

Hutch-Tech 78, Middle College 30

MEC 10 5 10 5 -30

Hutch-Tech 22 21 12 23 -78

MEC (2-10, 2-9): Cooper 2, Glisson 19, Marrerd 9.

HUTCH-TECH (14-2, 12-1):Bridges 2, Kelley-Parker 10, Laury 6, Lott 4, Newsome 20, Nock 11, Smith 27.

3-point goals: Glisson 5, Newsome, Smith 5.

City Honors 83, Emerson 50

City Honors 19 18 18 28 -83

Emerson 10 17 10 13 -50

CITY HONORS (17-0, 12-0): Gardner 2, Milne 8, Segars 11, Veal 21, Wachter 11, Wood 39.

EMERSON (5-12, 4-7): Berrios 4, Davis 9, Dowell 5, Lamont 10, Murry 4, Parker 6, Smith 12.

3-point goals: Dowell, Parker 2.

Park 47, Christian Central 33

Chr. Central 2 13 6 12 -33

Park 12 9 11 15 -47

CHR. CENTRAL (6-6, 1-5): Fleming 7, Mayer 14, Moser 2, Nie 2, Tyson 8.

PARK (4-0, 4-0): Evans 8, Fairclough 2, Johnson 15, Nwora 9, Sack 1, Schindler 5, Smith 7.

3-point goals: Fleming, Schindler, Smith.

Cardinal O’Hara 70, Nardin 37

O’Hara 23 13 19 15 -70

Nardin 10 10 8 9 -37

O’HARA (16-2, 9-0):Buckley 4, McCarthy 13, McClaney 4, Mountain 11, Parker 12, Rutledge 7, Strong 19.

NARDIN (5-10, 1-5): Boras 11, Brunner 5, Daboll 2, Jauch 8, Kostelny 5, Ulrich 6.

3-point goals: Boras 2, Brunner, Jauch, McCarthy 4, Mountain 3, Parker 2, Rutledge, Ulrich.

JFK 35, Lackawanna 32

JFK 5 9 12 9 -35

Lackawanna 6 9 7 10 -32

JFK (2-12, 2-7): Golubski 7, Johnson 5, Krupp 2, Pirro 5, Reilly 2, Wilson 14.

LACKAWANNA (0-10, 0-10): Bishop 2, Horskotter 14, Rivera 11, Valle Soto 3, Watson 2.

3-point goals: Wilson 2.

Today’s games

Canisius Cup

I-Prep/Grover at Buffalo Arts, 4:30 p.m.

da Vinci at East, 4:30 p.m.

Burgard at Riverside, 4:30 p.m.

ECIC I

Frontier at Clarence, 7:30 p.m.

Lancaster at Orchard Park, 7:30 p.m.

W.S. West at Wmsv. North, 7:30 p.m.

ECIC II

Sweet Home at W.S. East, 6:30 p.m.

ECIC III

Cheektowaga at Lake Shore, 6:30 p.m.

Iroquois at Maryvale, 6:30 p.m.

East Aurora at Depew, 7:30 p.m.

ECIC IV

Cleveland Hill at Alden, 6:30 p.m.

Holland at Tonawanda, 7 p.m.

Lackawanna at Eden, 7:30 p.m.

Nonleague

Gilead School at St. Mary’s/Deaf, 4:30 p.m.

V-Bishop Kearney at Amherst, 6 p.m.

Lockport at Jamestown, ppd

Boys hockey

Wednesday’s games

WNY Federation

Wmsv. North 6, Niagara Wheatfield 0

WN: Mason Meggo 2g-2a; Cole Guzda sho, 12 saves

Starpoint 3, Williamsville East 2

S: Ryan Kelly g-2a; Max Ciepiela 2a; Joe Lobrutto g-a

WE: Brennan Mccarthy 2a

Red Division

Orchard Park 9, Canisius 1

White Division

Orchard Park B 3, Wilson/Newfane 3 (OT)

Today’s games

WNY Federation

Kenmore West vs. Amherst

at Northtown Center, 6:10 p.m.

Hamburg vs. Sweet Home

at Northtown Center, 8:25 p.m.

Girls hockey

NYSPHSAA Tournament

at Lake Placid Olympic Center

Friday’s regional semifinals

X-Salmon River vs. III-Clinton, 6 p.m.

VI-Williamsville vs. VII-Plttsburgh, 8 p.m.

Saturday’s regional finals

Semifinal winners, 6 p.m.

Wrestling

Nonleague

St. Joe’s 40, Amherst 26

SJ: Ronnie Jones (182) win by fall

Boys bowling

ECIC North Large

Sweet Home 6, Amherst 1

A: Andrew Butler 595; Riley Falsone 225

Williamsville Cup

Combined boys and girls results

Williamsville South 5,616, Williamsville North 5,445, Williamsville East 4,662.

Boys results

Williamsville South 3,048, Williamsville North 2,974, Williamsville East 2,646

High series: Jonathan Bailey (WN) 628. High game: Andrew Domiani (WN) 237, Koen Pohlman (WN) 237, Gabe Rizzo (WS) 237.

Girls bowling

ECIC North Large

Sweet Home 4, Amherst 3

SH: Cora Kubiak 216, Cassidy Papero 204

A: Kara Braun 240; Katelynn Banning 215

Williamsville Cup

Girls results

Williamsville South 2,568, Williamsville North 2,471, Williamsville East 2,016

High series: Lydia Murphy (WS) 577. High game: Brittany Paplha (WN) 202, Avia Ferloin (WS) 202.

Rifle

ECIC

Clarence 1158, Pioneer 1138

C: Alexis Kirk 296

Iroquois 1095, Holland 1068

H: Emma Suplicki 283

There are no comments - be the first to comment