Share this article

print logo

High school scores & schedules (Jan. 23)

Boys basketball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

St. Joe’s 57, Cardinal O’Hara 49

St. Francis 77, Timon-St. Jude 74 (OT)

Canisius 75, St. Mary’s/Lanc. 38

ECIC I

Lancaster 62, Frontier 53

ECIC II

Sweet Home 61, Williamsville South 48

Hamburg 63, Starpoint 38

ECIC III

Depew 74, Springville 50

ECIC IV

Holland 56, Alden 39

Lackawanna at Cleveland Hill, no report

JFK 58, Eden 37

Nonleague

Middle Early College 72, Lew-Port 69

Forestville 54, Brocton 33

WNY Maritime 58, Tapestry 56

W.S. West at W.S. East, no report

St. Joe’s 57, Cardinal O’Hara 49

St. Joe’s 12 13 12 20 -57

O’Hara 13 6 13 17 -49

ST. JOE’S (12-1, 6-0): Ashley 10, Beilein 3, Glover 8, Haskell 6, Phillips 3, Poland 7, Slaughter 20.

O’HARA (3-11, 1-5): Bosic 10, Clarke 1, Green 8, Harris 12, Washington 3, Wright 15.

3-point goals: Ashley, Beilein, Bosic 2, Glover 2, Haskell 2, Slaughter, Washington, Wright.

St. Francis 77, Timon-St. Jude 74 (OT)

St. Francis 23 19 12 13 10 -77

Timon-SJ 21 18 12 16 7 -74

ST. FRANCIS (6-10, 3-3): Bartholomew 24, Bickerstaff 19, Collins 19, Consigli 13, Reid 2.

TIMON-ST. JUDE (11-7, 2-4): Camilloni 5, Goudelock 14, Laury 2, Marial 4, Miazga 3, Patton 37, Thompson 9.

3-point goals: Bartholomew, Camilloni, Collins 5, Consigli 4, Goudelock 2, Miazga, Patton 5, Thompson.

Canisius 75, St. Mary’s/Lanc. 38

St. Mary’s/L 10 2 8 18 -38

Canisius 22 18 23 12 -75

ST. MARY’S/L (5-9, 0-5): Duane 9, Hadsall 2, Persico 2, Rumley 4, Schmitt 2, Stachura 6, Szablewski 11, Thome 2.

CANISIUS (14-1, 5-0): Almadrahi 8, Cercone 10, Ciocca 21, Dowling 13, Geisler 7, Glaser 2, Jemison 8, Pieroni 4, Vass 3.

3-point goals: Almadrahi 2, Cercone, Ciocca 6, Duane, Geisler, Stachura 2, Szablewski, Vass.

Lancaster 62, Frontier 53

Frontier 5 11 15 22 -53

Lancaster 10 20 19 13 -62

FRONTIER (5-6, 1-4): Borrello 5, Fadale 6, Foley 13, Gleason 9, Hoellig 15, Kellner 2, Minniefield 3.

LANCASTER (11-2, 3-2): D Fulciniti 2, G Fulciniti 13, Harrington 22, Jerebko 19, Mansell 1, Reformat 3, Schaefer 2.

3-point goals: Foley 4, G Fulciniti, Gleason 2, Hoellig, Jerebko, Minniefield.

Sweet Home 61, Wmsv. South 48

Wmsv. South 13 7 13 15 -48

Sweet Home 14 13 15 19 -61

WMSV. SOUTH (4-9, 2-3): Darch 8, M DiGiulio 19, N DiGiulio 2, Girzone 12, Kelly 2, Mitchell 5.

SWEET HOME (4-6, 2-3): Brown 9, Fairclough 3, Ferguson 9, Hill 13, Holmes 12, Laws 7, Lewis 3, Lucas 5.

3-point goals: Brown, M DiGiulio 2, Fairclough, Ferguson, Holmes, Lewis.

Hamburg 63, Starpoint 38

Starpoint 10 8 8 12 -38

Hamburg 17 14 17 15 -63

STARPOINT (2-10, 0-6): Bradley 6, Brooks 10, Carlson 3, Dhaliwall 2, Harrington 1, Olson 4, Walters 9, Wright 3.

HAMBURG (9-4, 3-3): Bennigfield 3, Brooks 5, Genzel 6, Haney 4, Harper 2, Lambert 3, Munro 6, Neudeck 2, Severson 19, Siwek 5.

3-point goals: C Brooks, Lambert, Severson 3, Walters 3, Wright.

Depew 74, Springville 50

Depew 9 17 28 20 -74

Springville 11 16 8 15 -50

DEPEW (5-6, 3-2): Burns 7, Chislett 4, Clark 2, Coburn 4, Khalil 2, Kulesz 14, Losel 3, March 11, Molino 2, Pagano 16, Snuszka 9.

SPRINGVILLE (2-11, 0-6): Boies 21, Copeland 10, Elkins 3, Fisher 2, Guilmain 3, Napoli 7, Sullivan 4.

3-point goals: Boies 2, Burns, Copeland, Losel, Napoli, Pagano 4, Snuszka 3.

Holland 56, Alden 39

Alden 7 17 4 11 -39

Holland 13 18 17 8 -56

ALDEN (0-7, 0-4): Baker 5, Hay 6, Ritchie 3, Samsel 7, Sentz 3, Shadle 2, Watson 3, Wrest 10.

HOLLAND (9-3, 4-1): Ferrara 2, Kirsch 9, Lewandowski 9, Nellis 4, Ostrowski 10, Perry 9, Scheffler 12, Van Remmen 1.

3-point goals: Lewandowski 2, Ostrowski 2, Perry, Ritchie, Sentz, Watson, Wrest 2.

JFK 58, Eden 37

Eden 10 11 8 8 -37

JFK 5 15 17 21 -58

EDEN (3-7, 1-3):DiMarco 2, Hill 6, Kobie 4, Sroda 7, Stetz 18.

JFK (5-7, 2-3): Aramini 8, Avery 15, Dabney 2, Knox 14, Pace 7, Pfohl 3, Ruzeski 5, Wagner 2.

3-point goals: Aramini 2, Knox, Kobie, Pfohl, Ruzeski, Sroda.

Middle Early College 72, Lew-Port 69

MEC 14 15 22 21 -72

Lew-Port 14 11 24 20 -69

MEC (10-3): Brown 11, Cottman 6, J Jones 20, K Jones 9, Prince 14, Smith 12.

LEW-PORT (8-4): Beatty 5, Bernstein 4, Duff 15, Gayle 38, Starks 7.

3-point goals: Duff 2, Gayle 2, J Jones 4, K Jones 3, Prince 3.

Forestville 54, Brocton 33

Brocton 7 10 3 13 -33

Forestville 12 11 19 12 -54

BROCTON (3-8, 1-6):Krystofiak 2, Laruito 6, McFadden 5, Morello 12, Steward 8.

FORESTVILLE (6-6): Christian 19, Gould 2, Hastings 7, Palmer 7, Robinson 2, Smith 5, West 12.

3-point goals: Christian, Hastings, Morello 4, Palmer, Steward 2, West 2.

WNY Maritime 58, Tapestry 56

Tapestry 9 15 18 14 -56

Maritime 18 13 10 17 -58

TAPESTRY (10-2): Bell 12, Eubank 11, Graham 17, Johnson 9, Matthews 5, McDade 2.

MARITIME (9-4):Brooker 2, Brooks 19, Hearon 16, Mallory 3, J Washington 17, J Washington 1.

3-point goals: Brooks 5, Eubank, Johnson, Mallory, J Washington 2.

Today’s games

ECIC IV

Tonawanda at Lackawanna, 6:30 p.m.

CCAA East I

Salamanca at Gowanda, 7:30 p.m.

CCAA West I

Southwestern at Olean, 7:30 p.m.

Allegany-Limestone at Fredonia, 7:30 p.m.

Dunkirk at Chautauqua Lake, 7:30 p.m.

CCAA West II

Panama at Maple Grove, 7:30 p.m.

Frewsburg at Sherman, 7:30 p.m.

Brocton at Clymer, 7:30 p.m.

Westfield at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

IAC

Gow at Christian Central, 6:30 p.m.

Walsh at St. Mary’s/Deaf, 6:30 p.m.

Nonleague

Emerson at MST Seneca, 6 p.m.

Niagara Wheatfield at Iroquois, 6:30 p.m.

McKinley at Jamestown, 6:30 p.m.

Health Sciences at South Park, 6:30 p.m.

Girls basketball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Park 35, Buffalo Seminary 26

ECIC III

Lake Shore 49, Maryvale 33

ECIC IV

Eden 74, Cleveland Hill 28

Nonleague

Christian Central 81, Buffalo Science 27

Buffalo Arts 66, Roy-Hart 37

Dunkirk 82, Niagara Wheatfield 53

Kenmore East 44, West Seneca West 38

Panama 58, Southwestern 42

Falconer 60, Salamanca 27

Park 35, Buffalo Seminary 26

Buffalo Sem. 4 8 10 4 -26

Park 10 8 11 6 -35

BUFFALO SEMINARY (4-6, 1-5): Celotto 4, Eno 2, Franjoine 9, Johnson 5, A Nieves 4, B Nieves 2.

PARK (4-0, 4-0):Evans 11, Fairclough 3, Johnson 11, Schindler 4, Smith 6.

3-point goals: K Johnson 2, Schindler, Smith 2.

Lake Shore 49, Maryvale 33

Maryvale 5 11 7 10 -33

Lake Shore 15 6 14 14 -49

MARYVALE (6-3, 4-2):Boshier 10, McGee-Ross 17, Norek 2, Schroeder 4.

LAKE SHORE (6-4, 5-2): Jones 20, Locke 12, Scanlan 4, Snyder 8.

3-point goals: Jones 2.

Eden 74, Cleveland Hill 28

Cleve Hill 5 10 7 6 -28

Eden 21 25 21 7 -74

CLEVE HILL (2-7, 2-3): Brown 2, Douglas 11, Janai 2, LaCourse 6, Lane 2, Swearington 5.

EDEN (8-4, 5-0): Cockrel 4, Wach 15, Woodard 11, J Zittel 41, M Zittel 3.

3-point goals: LaCourse 2, Swearington, Woodard, J Zittel 9.

Christian Cent. 81, Buffalo Science 27

Buffalo Sci. 10 7 3 7 -27

Chr. Central 12 33 21 15 -81

BUFFALO SCIENCE (0-2): Dixon 10, Gutierrez 15, Johnson 2.

CHR. CENTRAL (6-3):Fleming 18, Mayer 10, Moser 4, Nie 14, Opfer 15, Tyson 16, wilson 4.

3-point goals: Dixon 2, Fleming 2, Opfer.

Buffalo Arts 66, Roy-Hart 37

Roy-Hart 7 12 13 5 -37

Buffalo Arts 21 15 13 17 -66

ROY-HART (2-8): Choate 3, Glena 3, Halstead 2, McCabe 10, Owens 8, Wolf 11.

BUFFALO ARTS (5-6):Barber 26, Meridith 23, Nankumba 6, Northington 11.

3-point goals: McCabe, Meridith, Nankumba 2, Northington.

Dunkirk 82, Niagara Wheatfield 53

Nia. Wheat. 9 17 19 8 -53

Dunkirk 22 26 16 18 -82

NIA. WHEAT. (3-6): Bailey 18, Fike 10, Klettke 2, Loughrey 7, Rickard 4, Sherman 7, Smith 5.

DUNKIRK (12-1):Beehler 4, Carter 8, Davis 1, Garcia 7, Nance 18, Odell 27, Porter 5, Rodriguez 3, Smith 9.

3-point goals: Bailey 2, Garcia, Loughrey, Porter, Rodriguez, O Smith 3.

Kenmore East 44, W. S. West 38

W. Sen. West 7 10 7 14 -38

Kenmore East 8 15 10 11 -44

W. SEN. WEST (2-10): Cislo 2, Ferrentino 1, Gill 9, Held 14, Mrzyglod 3, Sigler 3, Smith 6.

KENMORE EAST (3-11): Esmond 4, Masecchia 6, Root 8, Torres 4, Wilkins 19, Williams 3.

3-point goals: Masecchia 2, Mrzyglod, Root 2, Smith 2, Wilkins 3.

Panama 58, Southwestern 42

Southwestern 15 8 4 15 -42

Panama 13 15 16 14 -58

SOUTHWESTERN (2-4): Beaver 8, Casselman 2, Genareo 15, Hoose 8, Lundmark 4, Ricker 3, Truver 2.

PANAMA (8-1):Angeletti 19, Bailey 1, Brink 11, Lisciandro 1, Lyon 3, Morton 4, Schnars 19.

3-point goals: Angeletti, Beaver, Brink, Genareo, Lyon, Ricker, Schnars.

Falconer 60, Salamanca 27

Falconer 13 12 13 22 -60

Salamanca 9 6 7 5 -27

FALCONER (4-2): Disbro 13, Fenton 8, Harper 4, LeBaron 2, Lundmark 21, Penhollow 6, Peterson 4, Rivera 2.

SALAMANCA (3-5): Brown 1, Dowdy 6, Hill 3, Hubbard 4, Kennedy 11, Warrior 2.

3-point goals: Disbro, Fenton 2, Kennedy 3, Lundmark 3.

Today’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart at Mount Mercy, 6 p.m.

Mount St. Mary at Nardin, 6 p.m.

Cardinal O’Hara at Nichols, 6 p.m.

ECIC II

Williamsville South at Sweet Home, 6:30 p.m.

Niagara-Orleans

Akron at Barker, 6 p.m.

Albion at Medina, 6:30 p.m.

CCAA East I

Gowanda at Franklinville, 7:30 p.m.

Falconer at Portville, 7:30 p.m.

Silver Creek at Randolph, 7:30 p.m.

CCAA East II

North Collins at Ellicottville, 6 p.m.

Cattaraugus/LV at Pine Valley, 7:30 p.m.

IAC

Walsh at St. Mary’s/Deaf, 5 p.m.

Nonleague

Lew-Port at Emerson, 7 p.m.

McKinley at Kenmore West, 7 p.m.

Boys hockey

Wednesday’s games

WNY Federation

Starpoint 3, Depew 0

S: Joe Lobrutto 2g-a; Ryan Kelly 2a; AJ White sho, 20 saves

St. Francis 4, Niagara Wheatfield 2

SF: Connor Yuhas 2a; Jacob Lewis g-a

WNY Club

Red Division

Orchard Park 2, Lancaster 1

Today’s games

WNY Federation

Sweet Home vs. Starpoint

at Northtown Center, 6:10 p.m.

Girls hockey

Wednesday’s games

WNY Federation Semifinals

at Northtown Center

Lan/Iro/Depew 5, WS/Ham/Eden 1

LID: Summer Cole 2g-a; Dylan Gorski 20 saves

Williamsville 2, Front/LS/OP 2

W: Emma Roland g-a; Mia Wendell sho, 28 saves

Today’s games

WNY Federation Final

at Northtown Center

Lan/Iro/Depew vs. Williamsville, 4:30 p.m.

Wrestling

ECIC I

Clarence 45, Hamburg 31

Lancaster 48, Frontier 28

ECIC II

Amherst 59, Alden/Depew 25

A: Riley Kirst (106) win 19-2

Pioneer 39, Starpoint 30

P: Xander Kirsch (99) pin 5:22

Wmsv. South 54, Sweet Home 27

WS: John Maher (145) pin 1:57

Niagara Frontier

Grand Island 37, Niagara Wheatfield 36

CCAA

Franklinville 57, Gowanda 22

Nonleague

St. Mary’s/Lan. 54, Wilson 10

Boys bowling

ECIC North Large

Starpoint 5, Wmsv. South 2

S: Nick Coleman 300-655

WS: Lane Marlatt 233-655

ECIC North Small

Tonawanda 6, Alden 1

ECIC South Large

West Seneca East 4, Hamburg 3

WSE Jacob Racsumberger 214-573

ECIC South Small

Lackawanna 7, Holland 0

L: Nick Everett 211-535

Pioneer 7, Eden 0

P: Bradley Steffenhagen 703

Girls bowling

ECIC North Large

Starpoint 5, Wmsv. South 2

S: Sinead Haynes 225-574

WS: Aria Ferloin 217-567

ECIC North Small

Cheektowaga 4, Depew 3

C: Jessica Fullone 251-630; Alisiana Muscoreil 234-628

Tonawanda 6, Alden 1

A: Sydney Skimmer 611

T: Melissa Large 219

ECIC South Small

Lackawanna 4, Holland 3

L: McKenna Kantewein 182-515

Pioneer 6, Eden 1

CCAA

Dunkirk 4, Fredonia 0

D: Rachel Glowniak 225-278-239-742

There are no comments - be the first to comment