Share this article

print logo

High School Scores and Schedule (Dec. 19)

Boys basketball

Wednesday’s games

Yale Cup Division II

Olmsted 45, Buffalo Arts 34

I-Prep/Grover 76, Burgard 55

MST Seneca 73, Riverside 62

Bennett 97, Lafayette 44

ECIC III

Iroquois 61, Maryvale 45

ECIC IV

Tonawanda 57, JFK 53

Niagara Frontier

Kenmore West 55, Lockport 33

IAC

Stanley G. Falk 0, Archbishop Walsh 0

CCAA West II

Cassadaga Valley at Westfield, 7:30 p.m.

Nonleague

Canisius 93, Bishop Kearney 60

WNY Maritime 84, Global Concepts 60

Health Sciences 92, Lackawanna 25

Cleveland Hill at Roy-Hart, 7 p.m.

St. Francis 69, West Seneca West 64

Clarence 78, Lake Shore 61

Holland 50, North Collins 40

Portville at Oswayo Valley (Pa.), 7:30 p.m.

Ellicottville at Tapestry, ccd.

Olmsted 45, Buffalo Arts 34

Olmsted 12 12 11 10 - 45

Buffalo Arts 5 8 11 10 - 34

OLMSTED (5-1, 5-0): Albert 5, Kilminster 5, Lamar 11, Rice 6, Williams 6.

BUFFALO ARTS (1-6, 1-4): Green 8, Jarrett 2, Reed 4, Rodgers 4, Slobert 16.

3-point goals: Albert, Green 2, Kilminster, Lamar, Slobert 2.

I-Prep/Grover 76, Burgard 55

I-Prep 9 15 30 22 - 76

Burgard 6 11 16 22 - 55

I-PREP (7-2, 4-1): Allen 1, Douth 4, Gilliam 9, Jok 6, Mercado 2, Shephard 36, Sirano 12, Woods 6.

BURGARD (4-4, 3-2): Adam 2, Harris 6, Jefferson 6, Morris 6, Northington 4, Ross 4, Simpson 4, Small 7, Wells 4, Zinnerman 18.

3-point goals: Shephard 3, Small.

MST Seneca 73, Riverside 62

MST Seneca 19 21 21 12 - 73

Riverside 16 18 11 17 - 62

MST SENECA (2-4, 2-3): Craig 9, Newton 5, Pompey 23, Simmons 31, Simpson 5.

RIVERSIDE (0-5, 0-4): Elston 12, Jimerson 3, Maku 15, Mohamed 10, Staley 9, Taylor 13.

3-point goals: Pompey 4, Simmons 7, Taylor.

Bennett 97, Lafayette 44

Lafayette 12 11 12 9 - 44

Bennett 23 24 25 25 - 97

LAFAYETTE (1-6, 1-4): Calderon 9, J Cruz 4, L Cruz 3, Llanos 12, Maysonet 11, Soto 2.

BENNETT (4-1, 3-1): Brown 7, James 21, McClain 21, Perry 10, Pullins 7, Rosa 4, Scott 15, Skillon 8, Wol 4.

3-point goals: Brown, Calderon, L Cruz, James, McClain, Pullins, Scott 2.

Iroquois 61, Maryvale 45

Iroquois 13 20 14 14 - 61

Maryvale 4 14 13 14 - 45

IROQUOIS (4-2, 3-0): Bowen 4, Fones 2, Franklin 10, Kleitz 14, Matla 10, Osuch 3, Partsch 18.

MARYVALE (1-1, 1-1): Dockery 18, Mitchell 10, Morgan 7, Rice 2, Smith 8.

3-point goals: Dockery, Kleitz 2, Matla 2, Morgan, Osuch, Partsch 5.

Tonawanda 57, JFK 53

JFK 19 12 14 8 - 53

Tonawanda 13 23 13 8 - 57

JFK (2-3, 1-1): Avery 14, Knox 15, Ruzeski 9, Suarez 11, Wagner 4.

TONAWANDA (3-2, 1-0): Boling 23, Davis 4, Kunselman 3, Perry 6, Tantillo 6, Velazquez 13, Wood 2.

3-point goals: Boling, Davis, Knox, Kunselman, Ruzeski, Suarez 3, Tantillo 2.

Kenmore West 55, Lockport 33

Lockport 15 6 10 2 - 33

Kenmore West 10 17 15 13 - 55

LOCKPORT (1-3, 1-1): Douglas 9, Haak 3, Johnson 2, McDowell 9, Shellman 5, Velia 5, Williams 2.

KENMORE WEST (2-2, 2-2):Alvarez 4, Boyes 11, Gray 2, Hargrave 10, Jones 4, Kelly 5, Mosley 4, Smith 2.

3-point goals: Alvarez, Boyes, Douglas, Haak, Hargrave, Kelly, Shellman, Velia.

Canisius 93, Bishop Kearney 60

Canisius 23 26 22 22 - 93

Kearney 12 22 14 12 - 60

CANISIUS (4-0): Almadrahi 8, Cercone 8, Ciocca 12, Dowling 16, Fairclough 5, Geisler 9, Harris 4, Herron 3, Jemison 8, Pieroni 1, Voss 18.

BISHOP KEARNEY (1-3): Rose 19, Gentile 11, Dixon 14, William 15, Kang 1, Grayson 1

3-point goals: Almadrahi 2, Cercone, Ciocca 2, Geisler, Herron, Jemison, Dixon 2.

Maritime 84, Global Concepts 60

Maritime 21 14 27 22 - 84

Global Concepts 16 12 18 14 - 60

MARITIME (2-2): Assamad 2, Brooker 3, Brooks 14, Carter 2, Hearon 26, Jackson 4, Jaden 6, Mallory 9, Staison 2, Washington 16.

GLOBAL CONCEPTS (2-6):Alvarez 8, Brooks 12, Brown 3, Hall 8, Mance 29, Rucker 6.

3-point goals: Alvarez, G Brooks 2, K Brooks 3, Brown, Hall, Jaden, Mallory.

Health Sciences 92, Lackawanna 25

Health Sciences 27 22 23 20 - 92

Lackawanna 8 4 8 5 - 25

HEALTH SCIENCES (5-0):Brown 5, Crawford 8, Jones 25, Lee 7, Riley 7, Royster 2, Scott 2, Smith 11, Spencer 20, Tatum 5.

LACKAWANNA (0-6):Clement 3, Hassan 2, Perez 4, Saeed 1, Smalls 3, Steward Jr 4, Turner 8.

3-point goals: Jones, Lee, Smalls, Smith, Spencer 2, Tatum, Turner 2.

St. Francis 69, West Seneca West 64

W. Sen. West 17 20 13 14 - 64

St. Francis 12 17 17 23 - 69

W. SEN. WEST (3-1): Borton 1, Fahey 6, French 7, Rivera 11, Ryniec 14, Schermerhorn 10, Weatherspoon 4, Weir 11.

ST. FRANCIS (1-3): Bartholomew 11, Bickerstaff 13, Brunner 4, Collins 9, Consigli 15, Dempsey 2, Goldsmith 3, Moore 4, Reid 7.

3-point goals: Bartholomew, Collins, Consigli 2, Fahey, French, Moore, Rivera, Ryniec.

Clarence 78, Lake Shore 61

Lake Shore 12 10 17 22 - 61

Clarence 25 19 12 22 - 78

LAKE SHORE (2-2): Barreto 1, Cervola 2, Evans 7, Hassel 2, Herzog 2, Michael 9, Solecki 10, White 11.

CLARENCE (3-1): Brooks 21, Chenevert 8, Hand 8, Harris 5, Ianello 17, Metzger 5, Perry 1, Raymond 11, White 2.

3-point goals: Brooks 2, Chenevert 2, Evans 2, Harris, Ianello 3, Metzger, Raymond 3, Solecki 2.

Holland 50, North Collins 40

Holland 8 13 11 18 - 50

North Collins 10 5 11 14 - 40

HOLLAND (4-0): Ferrara 6, Kirsch 6, Lewandowski 9, Nellis 14, Perry 12, Scheffler 1, Staniszewski 2.

NORTH COLLINS (0-6): Fricano 7, Loretto 2, Puntillo 2, Robinson 19, Warsaw 10.

3-point goals: Nellis 2, Robinson, Warsaw 3.

Late Tuesday

Forestville 61, Gowanda 51

Forestville 10 21 18 12 - 61

Gowanda 7 6 14 24 - 51

FORESTVILLE (2-3): Christian 18, Davis 6, Hastings 4, Palmer 6, Smith 6, West 21

GOWANDA (1-2): Benton 2, Colden 5, Herman 5, Issac 9, Nagel 15, Ondus 15

3-point goals: West 2, Issac, Nagel

Today’s games

Yale Cup Division I

McKinley at East, 6 p.m.

Middle Early College at Hutch-Tech, 6 p.m.

City Honors at Emerson, 7 p.m.

ECIC I

Clarence at Williamsville North, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Barker at Wilson, 6 p.m.

Nonleague

Amherst at Burlington (N.C.), 6 p.m.

Olmsted at Timon, 6:30 p.m.

Wilson at CSAT, 6:30 p.m.

Springville at Tonawanda, 7 p.m.

Salamanca at Hamburg, 7:30 p.m.

Falconer at Pine Valley, 7:30 p.m.

Depew Holiday Tournament

at Depew

Dunkirk vs. St. Mary’s/Lanc., 6 p.m.

East Aurora vs. Depew, 7:30 p.m.

I-90 Tournament

at Rochester School for the Deaf

St. Mary’s School for the Deaf vs. Rochester School for the Deaf, 5 p.m.

Jack Silvernail Memorial

at Akron

Christian Central vs. Alden, 6 p.m.

V-Pembroke vs. Akron, 7:30 p.m.

Girls basketball

Wednesday’s games

Canisius Cup

East 48, Riverside 32

I-Prep/Grover 47, da Vinci 15

Burgard 48, da Vinci 14

Nonleague

Global Concepts at N. Collins, 4:30 p.m.

Oswayo Valley (Pa.) at Walsh, ppd.

Clymer at Salamanca, 7:30 p.m.

Randolph at Ellicottville, ppd.

East 48, Riverside 32

Riverside 7 6 10 9 - 32

East 11 23 8 6 - 48

RIVERSIDE (1-3, 1-3): Buck 17, Medina 6, Strughter 4, Tuyizere 1, Worthy 4.

EAST (2-3, 2-3):Clark 5, Deering 2, Gibson 16, Kyser 1, Otero 2, Patterson 2, Simmons 4, Wiggins 14, Wolfford 1.

3-point goals: Gibson 2, Wiggins 4.

I-Prep/Grover 47, da Vinci 15

da Vinci 0 1 5 9 - 15

I-Prep 16 14 4 13 - 47

DA VINCI (0-3, 0-3): Gayles 6, McGee 5, Redd 2, Uwineza 2.

I-PREP (3-2, 3-2): Coleman 5, Green 12, Mercado 9, Oo 10, Santiago 5, Santos 2, Yohannes-Gebremariam 4.

3-point goals: Mercado, Oo 2.

Burgard 48, da Vinci 14

Burgard 20 2 12 14 - 48

da Vinci 6 2 6 0 - 14

BURGARD (4-0, 4-0): Hinton 5, Hoskins 6, Jackson 2, Keith 4, Newton 6, Scott 2, Thompson 4, Williams-Jarmon 4, Yogtiba 9.

DA VINCI (0-3, 0-3): Gayles 2, Henderson 3, Sullivan 2, Uwineza 7.

3-point goals: Henderson, Hinton.

Today’s games

Canisius Cup

Emerson at City Honors, 6 p.m.

Olmsted at South Park, 6 p.m.

Hutch-Tech at Middle Early College, 7 p.m.

Monsignor Martin

Mt. St. Mary at Buffalo Seminary, 5 p.m.

Sacred Heart at Cardinal O’Hara, 6 p.m.

ECIC III

Pioneer at Cheektowaga, 6:30 p.m.

Lake Shore at Springville, 6:30 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Barker, 6 p.m.

Akron at Albion, 7 p.m.

Medina at Newfane, 7 p.m.

CCAA West I

Allegany-Limestone at Olean, 7:30 p.m.

Nonleague

Global Concepts at Buffalo Science , 5 p.m.

East Aurora at Lancaster, 5:30 p.m.

Tapestry at Lew-Port, 6 p.m.

Dunkirk at Maple Grove, 6 p.m.

Orchard Park at Nardin, 6 p.m.

West Seneca East at Holland, 6:30 p.m.

McKinley at Kenmore East, 6:30 p.m.

Cleveland Hill at W. S. West, 6:30 p.m.

Williamsville East at Lancaster, 7 p.m.

Gowanda at Catt/Little Valley, 7:30 p.m.

Iroquois at Clarence, 7:30 p.m.

Catt/Little Valley at Falconer, 7:30 p.m.

Starpoint at Kenmore West, 7:30 p.m.

Westfield at Silver Creek, 7:30 p.m.

I-90 Tournament

at Rochester School for the Deaf

St. Mary’s School for the Deaf vs. Rochester School for the Deaf, 3:30 p.m.

Boys hockey

Wednesday’s games

WNY Federation

Williamsville South 4, Starpoint 3 (OT)

WS (4-2): Liam Wick 2g

Amherst vs. Lockport

at Cornerstone Arena, 8:10 p.m.

West Seneca West vs. North Tonawanda

at Hockey Outlet, 8:35 p.m.

WNY Club

Red Division

Orchard park 6, EA Holland 1

OP (9-0): Carson Fenfield, Ryan Licursi 2g-a each

Today’s games

WNY Federation

Grand Island vs. Sweet Home

at Northtown Center, 6:10 p.m.

St. Joe’s vs. Williamsville North

at Northtown Center, 8:25 p.m.

Girls hockey

Wednesday’s games

WNY Federation

Niagara County vs. WS/Ham/Eden, 4 p.m.

Lan/Iro/Depew 5, Clar/Amh/SH 2

LID (8-1): Bethany Horvatits g-a

CASH (2-8): Avery Hall 33 saves

Today’s games

WNY Federation

Frontier/Lake Shore/Orchard Park vs. Monsignor Martin

at N. Buffalo, 4:30 p.m.

Clarence/Amherst/Sweet Home vs. Williamsville

at Amherst NT, 4:30 p.m.

Boys bowling

ECIC North Large

Starpoint 7, Williamsville South 0

WS: Nick Coleman 232-649

ECIC North Small

Cheektowaga 6, Depew 1

JFK 7, Eden 0

J: Cameron Stark 278-717

Alden 7, Cleve-Hill 0

A: Josh Baker 247-676

Girls bowling

ECIC North Large

Will Sotub 5, Starpoint 2

ECIC North Small

Alden 6, Cleve-Hill 1

A: Sydney Skimmer 238-671

CCAA

Dunkirk 4, Fredonia 0

D: Rachel Glowniak 193-585

Wrestling

ECIC I

Frontier 69, West Seneca 18

Clarence 43, Williamsville 28

ECIC II

Pioneer 54, Williamsville South 20

P: Aeddon Landphair wbf 4:26

Lake Shore 55, Alden/Depew 17

LS: Luke Joslyn tech. 17-0

Amherst 51, East Aurora 29

A: Jonah Christakis wbf 5:55

ECIC IV

Lackawanna 45, Eden 33

Niagara Frontier

Niagara Wheatfield 83, CSAT 6

Niagara-Orleans

Akron 53, Wilson 24

A: Nick Wood wbf 0:26

There are no comments - be the first to comment