Share this article

print logo

High school scores & schedules (Sept. 26)

Boys soccer

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Canisius 3, St. Francis 0

C: Luke Read gwg

Nichols 2, St. Joe’s 1

N: Tommy Enstice 2g

Niagara Frontier

Lockport 3, Grand Island 2 (2OT)

L: Reilly Boyer gwg; Ryan Bewlay 9 saves

Lew-Port 7, Niagara Falls 0

LP: Joey Zachary 2g-2a; Joe Beatty sho

North Tonawanda 12, CSAT 0

Kenmore East 2, Kenmore West 0

CCAA West

Southwestern 7, Chautauqua Lake 0

Dunkirk 2, Falconer 0

CCAA Central

Westfield 1, Maple Grove 0

North Collins 2, Frewsburg 0

Silver Creek 2, Pine Valley 0

CCAA East

Allegany-Limestone 4, Portville 0

Randolph 5, Salamanca 1

Nonleague

Niagara-Wheatfield 1, Lancaster 1

Orchard Park 1, Bishop Timon-St. Jude 0

Today’s games

ECIC I

Orchard Park at Wmsv. North, 4 p.m.

ECIC III

Maryvale at Lake Shore, 6:30 p.m.

Depew at Pioneer, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Albion at Akron, 4:30 p.m.

Wilson at Roy-Hart, 6:30 p.m.

IAC

Christian Central at W.S. Christian, 4 p.m.

DYouville Cup

Bennett at Burgard, 4:15 p.m.

Middle Early College at da Vinci, 4:15 p.m.

Riverside at MST Seneca, 4:15 p.m.

Nonleague

Central Baptist at Park, 4 p.m.

Girls soccer

Wednesday’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. 6, Sacred Heart 0

SM: Skylar Baun 3g; Shae O’Rourke g-4a; Carly Howard sho

ECIC III

Pioneer 10, Cheektowaga 0

Niagara Frontier

North Tonawanda 14, CSAT 1

Grand Island 7, Lockport 0

GI: Brooke Amato 2g-3a; Avery Mondoux 2g-a

Kenmore East 2, Kenmore West 1

Lew-Port 7, Niagara Falls 1

LP: Ella Massaro 2g; Sophie Auer g

Nonleague

Orchard Park def. Wmsv. East, forfeit

Today’s games

Monsignor Martin

Mount St. Mary at Buffalo Sem., 4:30 p.m.

Nichols at Nardin, 4:30 p.m.

ECIC I

Williamsville North at Clarence, 4:45 p.m.

Frontier at West Seneca West, 5 p.m.

Jamestown at Orchard Park, 5:30 p.m.

ECIC II

Amherst at Williamsville South, 4:30 p.m.

Hamburg at West Seneca East, 5 p.m.

ECIC III

Depew at Pioneer, 5 p.m.

ECIC IV

Springville at Holland, 6 p.m.

Lackawanna at Alden, 6:30 p.m.

Eden at Tonawanda, 6:30 p.m.

CCAA East

Randolph at Catt/Little Valley, 4:30 p.m.

Franklinville at Ellicottville, 4:30 p.m.

Salamanca at Portville, 4:30 p.m.

CCAA West

Dunkirk at Falconer, 4:30 p.m.

Allegany-Limestone at Olean, 4:30 p.m.

CCAA Central

Pine Valley at Silver Creek, 6:30 p.m.

Chautauqua Lake at Maple Grove, 7 p.m.

Westfield at Frewsburg, 4:30 p.m.

Nonleague

V-Our Lady of Mercy at Mount Mercy, 4 p.m.

Christian at Newfane, 4:45 p.m.

Girls volleyball

Wednesday’s games

ECIC I

Clarence 25-25-25, W.S. West 11-12-13

ECIC II

Hamburg 26-25-25, W.S. East 24-14-19

Williamsville East 25-21-25-25, Starpoint 23-25-22-22

ECIC IV

Cleve. Hill 25-25-25, Tonawanda 17-21-9

Alden 25-25-25, JFK 12-6-8

A: Jenna Kersten 16 assts, 2 kills, 4 digs, 5 aces

Niagara Frontier

Niagara Falls 25-25-25, CSAT 13-20-14

NF: Chanlar Lamar 12 kills, 7 assts, 5 blocks; Ragen Amoretti 7 kills, 4 assts

Grand Island 25-25-25, Ken. West 15-16-23

GI: Grace Carey 15 kills, 2 digs; Hannah Pyv 8 kills, 4 aces

Lockport 25-25-25, Kenmore East 18-14-19

CCAA North

N. Collins 25-25-25, Silver Creek 20-9-11

NC: Makenna Williams 17 assts, 6 aces; Michaela Rice 10 kills

Westfield at Dunkirk, no report

Gowanda at Fredonia, no report

Forestville at Pine Valley, no report

Nonleague

Wilson 25-25-25, Lew-Port 17-17-19

City Honors 25-25-25, Depew 11-13-18

CH: Kyra Wood 8kills, 3 blocks, 3 digs; Maddie Root 19 digs, 5 assts, 2 aces

Cheektowaga 25-25-25, Roy-Hart 19-15-17

Sacred Heart 25-25-26, Frontier 22-18-24

SH: Bella Allen 10 kills

JFK at Eden, no report

Holland at Pioneer, no report

Wmsv. North at Sweet Home, no report

Buffalo Science at Tapestry, no report

Today’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s at Cardinal O’Hara, 6 p.m.

Mount Mercy at Mount St. Mary, 6 p.m.

Nardin at Nichols, 6 p.m.

ECIC I

Lancaster at Orchard Park, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

N. Tonawanda at Nia. Wheat, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Akron, 6 p.m.

Wilson at Medina, 6 p.m.

CCAA Central

Brocton at Chautauqua Lake, 5 p.m.

Sherman at Clymer, 5 p.m.

Panama at Maple Grove, 6:30 p.m.

CCAA East

Randolph at Olean, 6:30 p.m.

Catt/Little Valley at Portville, 6:30 p.m.

Salamanca at Allegany, 6:30 p.m.

Buffalo Public Schools

Riverside at Burgard, 4:30 p.m.

Emerson at East, 4:30 p.m.

Olmsted at I-Prep/Grover, 4:30 p.m.

MST Seneca at Buffalo Arts, 6 p.m.

Hutch-Tech at McKinley, 6 p.m.

South Park at MEC, 6:30 p.m.

Nonleague

St. Mary’s/Deaf at Glbl. Cncpts., 4:30 p.m.

Health Sciences at Tapestry, 4:30 p.m.

Southwestern at Falconer, 6 p.m.

Ellicottville at Springville, 6 p.m.

V-Our Lady of Mercy at Hamburg, 6:30 p.m.

Amherst at Iroquois, 6:30 p.m.

Boys volleyball

Wednesday’s games

ECIC III

Lake Shore 3, Iroquois 0

Niagara Frontier

Lockport 25-25-25, Kenmore East 13-22-22

North Tonawanda 25-25-25, Niagara-Wheatfield 15-21-10

NT: Noah Fox 10 digs, 7 kills; Josh Roy 9 kills; Josh Trenchard 23 assts

Grand Island 25-25-25, Ken. West 12-14-8

GI: Tom Shemick 8 kills, 3 digs; Nick Keller 5 kills, 3 blocks

Nonleague

Canisius 18-23-25-25-15, Orchard Park 25-25-21-19-9

C: Ethan Weislo 53 assts, 6 blocks, 4 aces; Noah Weislo 20 kills, 3 blocks; Connor Booth 16 kills, 4 blocks, 3aces

St. Francis 25-25-25, City Honors 3-8-10

SF: Mario Moretti 15 assts; Jack Rooney 5 kills

V-McQuaid 25-25-23-25, St. Joe’s 18-14-25-15

SJ: Nathan Wojcinski 15 kills

Today’s games

ECIC I

Clarence at Frontier, 6:30 p.m.

Wmsv. North at Lancaster, 6:30 p.m.

Hamburg at West Seneca West, 6:30 p.m.

ECIC II

West Seneca East at Amherst, 6:30 p.m.

Starpoint at Williamsville South, 6:30 p.m.

ECIC III

East Aurora at Lake Shore, 6:30 p.m.

Iroquois at Maryvale, 6:30 p.m.

Buffalo Public Schools

Olmsted at City Honors, 4:30 p.m.

McKinley at Hutch-Tech, 4:30 p.m.

Nonleague

Canisius at Lockport, 4:45 p.m.

Niagara-Wheatfield at St. Joe’s, 6:30 p.m.

Field hockey

Wednesday’s games

ECIC

Pioneer 6, Holland 0

P: Olivia Kempf 4g

Iroquois 5, East Aurora 0

I: Hayden Herbold sho

Lancaster 4, Starpoint 0

Williamsville East 3, Amherst 2

Eden 2, Sweet Home 1

Hamburg 4, West Seneca West 1

Williamsville North 4, Clarence 1

Wmsv. South at Orchard Park, no report

Nonleague

Nichols 5, Trinity College 1

N: Paige Gross 2g-a; Gillian Evans g-2a

Today’s games

ECIC

Orchard Park at Iroquois, 4 p.m.

Niagara-Orleans

Medina at Barker, 4:45 p.m.

Akron at Wilson, 4:45 p.m.

Girls tennis

ECIC I

Clarence 5, West Seneca West 0

Orchard Park 5, Lancaster 0

ECIC III

Iroquois 5, West Seneca East 0

ECIC IV

Springville 3, Depew 2

Niagara Frontier

Grand Island 4, Lockport 1

Niagara Wheatfield 4, N. Tonawanda 1

Boys cross country

Monsignor Martin

Canisius 22, St. Mary’s 36

Canisius 15, Gow 50

Lucas Beyer (C) 17:21

St. Francis 22, Nichols 39

Alex Aubrecht (N) 18:06

ECIC IV

Eden 18, Tonawanda 44

Justin Satanek (E) 18:51

Girls cross country

ECIC IV

Eden 16, Tonawanda 49

Brooke Woodard (E) 22:44

Buffalo Public Schools

at Delaware Park Rose Garden

Race 1

Olmsted 15, Buffalo Arts 50

Olmsted 15, Bugard 50

Olmsted 15, McKinley 50

Bugerd 27, McKinley 28

Burgard 25, Buffalo Arts 30

McKinley 24, Buffalo Arts 31

Meena Rose (O) 18:40

Race 2

Hutch Tech 15, Lafayette 50

Hutch Tech 15, I-Prep 50

Lafayette 18, I-Prep 41

Lafayette 15, MST Seneca 50

I-Prep 22, MST Seneca 33

Amarionna McMillian (HT) 18:52

Race 3

City Honors 15, Riverside 50

City Honors 17, South Park 46

City Honors 18, East 45

East 15, Riverside 50

East 25, South Park 30

South Park 15, Riverside 50

Evie Gardner (CH) 19:26

Race 4

DaVinci 16, Emerson 47

DaVinci 16, Middle Early College 47

DaVinci 15, Bennet 50

DaVinci 15, Research Lab 50

Middle Early College 19, Emerson 43

Middle Early College 16, Research Lab 43

Middle Early College 19, Bennett 41

Research Lab 23, Emerson 32

Research Lab 27, Bennett 28

Bennett 24, Emerson 31

Jazell Manuel (DV) 24:09

Boys golf

Monsignor Martin

Bishop Timon def. O’Hara forfeit

M: Leo Camilloni (BT), Ryan Sheehan (BT), Pat Scherer (BT) 38 at Brighton

St. Mary’s 155, O’Hara 214

M: Jake Dantonio (SM) 34 at Brighton

ECIC Large North

Clarence 283, Williamsville South 294

M: Justin Gugliuzza (C) 39 at Brookfield

ECIC Small North

Amherst 290, Maryvale 366

M: Matthew Stewart (A), John Giangreco (A) 42 at Diamond Hawk

ECIC Large South

Hamburg 252, West Seneca 282

M: Jason Golemviewski (H) 38 at 18 Mile

Frontier 268, East Aurora 271

M: Alex Schickling (F) 38 at Brierwood

Niagara Frontier

North Tonawanda 262, Niagara Falls 310

NT: Jaxon Hummel (NT) 34 at Hyde Park

Grand Island 290, Kenmore West 319

M: Nick Radajczak 40 (GI) at RIver Oaks

Lew-Port 275, Niagara Wheatfield 276

M: Anthony Delisanti (NW) 37 at Niagara Frontier GC

Niagara Orleans

Medina 204, Barker 244

M: Ian Wagner (M) 34 at Niagara Orleans CC

Albion 228, Akron 247

M: Patrick Ricker (Al), Drew Caldwell (Al) 41 at Hickory Ridge

Nonleague

Orchard Park 312, Nichols 350

M: Gabriel Schulefand (N) 33 at Orchard Park CC

Girls golf

Monsignor Martin

Nardin 250, Sacred Heart 287

M: Amie Scherrer (N) 42 at Cazenovia

Mount St. Mary 317, Buff Sem 342

M: Aubrey Schmit (MSM) 45 at Sheridan

Section VI

Clarence 157, Williamsville South 223

M: Rosalie DiNunzio (C) 35 at Audubon

There are no comments - be the first to comment