Share this article

print logo

High school scores & schedules (Sept. 19)

Football

Thursday’s games

Class A-1

West Seneca West 41, Wmsv. East 6

West Seneca West 47, Wmsv. East 6

Wmsv. East 0 0 0 6 - 6 WS West 7 14 14 6 - 41 WSW: Simmons 17 carries, 158 rush yds, 2 td, 4 rec, 30 rec yds; Scheuer 10 carries, 88 rush yds, 3 td, 8/16 passing, 97 pass yds, int; Glinski 11 tackles

Class C North

Akron 47, Cleveland Hill 0

Akron 47, Cleveland Hill 0

Cleve Hill 0 0 0 0 - 0 Akron 7 20 20 0 - 47 Mietz 33 run (Regan kick)

Mietz 32 run (pass failed)

Mazza 12 pass from Mietz (Mietz run)

Mazza 43 pass from Mietz (kick failed)

Willis 80 kick return (Regan kick)

Mietz 34 run (kick failed)

Mietz 18 run (Regan kick)

Boys soccer

Thursday’s games

Monsignor Martin

Timon-St. Jude 3, O’Hara 0

TSJ: Luis Ruttkowski g-2a; Lomal Johnson 2g

St. Joe’s 2, St. Francis 1

SJ: Carson Ransom 2g

ECIC I

Clarence 2, West Seneca West 0

C: Taha Ahmed 2g

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield at CSAT, no report

N. Tonawanda at Kenmore East, no report

Lockport at Lew-Port, no report

IAC

Gow 4, West Seneca Christian 0

G: Matt Fontana so

St. Mary’s/D at Central Baptist, no report

Chesterton at Stanley G. Falk, no report

New Life Christian at Park, no report

DYouville Cup

City Honors 12, MST Seneca 1

MST: Roman Bryan g; Ar Mae Chan a

Maryvale 2, Riverside 1

M: AJ Wellenc, Nick Freyburger g each; Alex Raczynski, Morris Morlock a each

Nonleague

Christian Central 4, Tapestry 3

Lackawanna 6, Hutch-Tech 2

L: Ali Alomari 4g; Ali Alhoqobie, Ibrahim Alberri g each

Today’s games

Niagara Frontier

Medina at Albion, 4:30 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Newfane, 4:30 p.m.

Akron at Roy-Hart, 6:45 p.m.

IAC

Walsh at Central Baptist, 4:30 p.m.

Gow at Christian Central, 4:30 p.m.

DYouville Cup

Middle Early College at Bennett, 4:15 p.m.

Mount St. Mary at Burgard, 4:15 p.m.

CCAA West

Dunkirk at Olean, 4:30 p.m.

Nonleague

Global Concepts at N. Collins, 4:30 p.m.

Salamanca at South Park, 4:30 p.m.

Allegany-Limestone at Jamestown, 7 p.m.

Timon-St. Jude at Orchard Park, 7 p.m.

Girls soccer

Thursday’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 6, Mount Mercy 2

COH: Jillian Phillips 3g; Morgan Applegate 2g-2a

ECIC I

Lancaster 1, Clarence 0 (2OT)

L: Brooke Rabecki gwg; Sienna Wolf a

ECIC II

Hamburg 2, Amherst 0

H: Claire Danyluk gwg; Eve Bierl g; Teagan Dodson 2a; Alayna Godios 2 saves, so

ECIC IV

Springville 10, JFK 1

S: Nyah Solly 3g; Erin Schneider 2g-a

Lackawanna at Eden, no report

Niagara Frontier

Grand Island 9, Kenmore West 0

GI: Eve DiCarlo 2g; Lydia Sweeney g

Lew-Port 3, Lockport 0

LP: Ella Massaro 2g-a; Alexa Schultz g

Niagara-Wheatfield 10, CSAT 0

NW: MacKenzie Jacobs 3g-a

North Tonawanda 9, Kenmore East 0

CCAA East

Ellicottville 2, Randolph 0

Portville 3, Cattaraugus/Little Valley 2

P: Karly Welty 2g

Salamanca 3, Franklinville 0

S: Aly Hill 2g; Rachel Chamberlain 2a

CCAA Central

Westfield 2, Chautauqua Lake 0

W: Sheala Barresi 2a

North Collins 3, Pine Valley 0

NC: Maddie Turnbull, Becky Holmes, Robin Hidy g each

Silver Creek 3, Maple Grove 1

SC: Kylie Procknal 2g; Chloe Barrett gwg

CCAA West

Olean 4, Southwestern 0

O: Alexis Gibbons gwg; Emily Gibbons 2a Allegany-Limestone 5, Falconer 0

AL: Alyssa Spring 2g-a; Abbey Gardiner 2g; Kaitlyn Higby g-a; Sofia Fortuna 2a

Fredonia at Dunkirk, no report

Nonleague

Sacred Heart 4, Olmsted 0

SH: Maddy Cardillo 2g; Hanna Murphy 2 saves, so

Today’s games

ECIC I

Williamsville North at Frontier, 5 p.m.

Orchard Park at West Seneca West, 5 p.m.

Jamestown at Lancaster, 5:30 p.m.

ECIC II

Williamsville East at Starpoint, 5 p.m.

Sweet Home at West Seneca East, 5 p.m.

ECIC III

Depew at Maryvale, 4:30 p.m.

Lake Shore at East Aurora, 5 p.m.

Pioneer at Iroquois, 5 p.m.

ECIC IV

Alden at Holland, 7 p.m.

Radcliffe Cup

da Vinci at Lafayette, 4:30 p.m.

Nonleague

Christian Central at Barker, 4:45 p.m.

Girls volleyball

Thursday’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. 25-25-25, Nardin 9-10-12

SM: Marie Rhodes 6 blocks; Jasmine Brundage 18 digs

ECIC I

Lancaster 14-25-25-25, Frontier 25-20-15-13

L: Meg Vona 18 kills, 15 digs; Vanessa Uhteg 3 aces, 31 asst

Orchard Park 28-14-25-25, Clarence 18-25-23-20

OP: Abby Ryan 25 kills, Brooke Shively 19 digs, Sara Lucas 42 assists

Wmsv. North 25-25-25, W.S. West 20-21-17

WN: Chloe Hudecki 11 kills

ECIC II

Williamsville South 23-25-25-25, Sweet Home 25-12-23-17

WS: Molly McKinnon 14 kills; Ceci Brooks 10 kills

Hamburg 25-25-25, Amherst 14-19-20

ECIC III

Springville 25-20-20-25-25, Lake Shore 11-25-25-20-14

Iroquois 25-12-25-14-27, Maryvale 22-25-20-25-25

Cheektowaga 25-25-25, Pioneer 19-23-22

ECIC IV

Alden 25-25-25, JFK 11-6-8

Alden: Emma Wlostowski 10 kills, 7 digs; Jenne Kersten 18 asst, 13 aces; Allison Panek 6 aces

Cleve Hill 25-25-25, Tonawanda 16-13-16

CH: Krisandra Palmer 3 block, 3 aces; Amanda Duminico 5 aces

Niagara Frontier

Grand Island 25-25-25, CSAT 5-16-21

GI: Grace Carey 10 kills, 4 aces; Hannah Pyc 6 kills, ace; Sarah Glose 2 kills, 5 aces

CSAT: Naitza Rodriguez, Courtney Barton, Lucy Rang 3 asst each

North Tonawanda 23-25-25-25, Lew-Port 25-4-12-12

NT: Paige Book 5 aces, 18 asst, 6 digs; Emily Anastasi 18 digs; McCartney Geartz 9 kills

Lockport 25-25-25, Niagara Falls 10-15-14

NF: Chanlar Lamar 3 blocks, 5 kills

Kenmore West 14-19-25-25-15, Niagara-Wheatfield 25-25-16-21-8

CCAA East

Salamanca 25-25-17-25, Ellicottville 15-16-25-23

S: Makayla Burch 3 aces, 2 kills, 9 asst; Jillian Rea 2 aces, 5 asst; Kylee Dowdy 6 kills; Jazzlyn Snyder 6 aces, 2 kills

Portville 25-25-25, All.-Limestone 17-18-14

P: Jenna Louser 6 kills, 7 blocks; Cameron Riordan 17 asst, ace; Chloee LaCroix 8 digs

Olean 25-25-25, Cattaraugus/LV 6-9-16

O: Sophia Renaud 18 asst, 5 aces, 4 digs; Maggie McClelland 4 aces; Adele Dwaileebe 9 kills; Holly Vincent 4 kills

CCAA Central

Panama 25-25-25, Sherman 9-14-13

Chautauqua Lake at Falconer, no report

Southwestern at Maple Grove, no report

Nonleague

Clymer 16-25-25-25-25, Brocton 25-20-27-7-22

Hutch-Tech 25-25-25, Depew 18-12-19

HT: Tooly Paw 14 digs

City Honors 25-25-25, Ken. East 22-12-19

Buffalo Science at Medina, no report

Today’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy at Sacred Heart, 6 p.m.

Buffalo Public Schools

da Vinci at Burgard, 4:30 p.m.

Middle Early College at East, 4:30 p.m.

I-Prep/Grover at Lafayette, 4:30 p.m.

Emerson at Riverside, 4:30 p.m.

CCAA North

Westfield at Cassadaga Valley, 6:30 p.m.

Gowanda at Dunkirk, 6:30 p.m.

Nonleague

Barker at Bethel Baptist, 4:30 p.m.

Tapestry at South Park, 4:30 p.m.

Nardin at East Aurora, 6 p.m.

Buffalo Science at McKinley, 6 p.m.

Falconer at Silver Creek, 6 p.m.

Boys volleyball

Thursday’s games

Monsignor Martin

St. Francis 25-26-25, St. Joe’s 22-24-21

SF: Mario Moretti 22 asst,, 2 kills, 2 aces; Jacob Sacilowski 10 kills; Josh Quinn 7 kills; Peyton Consigli 5 kills

SJ: Nate Wojcinski, Jack Gugino 10 k each

St. Mary’s/Lanc. 25-25-25, O’Hara 13-13-21

SM: Sean Brown, Sam Knospe 8 kills each

Niagara Frontier

Lockport at Niagara Falls, no report

Nia.-Wheat. at Kenmore West, no report

Today’s games

ECIC I

Lancaster at Frontier, 6:30 p.m.

Clarence at Hamburg, 6:30 p.m.

Orchard Park at W.S. West, 6:30 p.m.

ECIC II

Starpoint at West Seneca East, 5 p.m.

Amherst at Williamsville East, 6:30 p.m.

Buffalo Public Schools

City Honors at Lafayette, 4:30 p.m.

Hutch-Tech at Olmsted, 4:30 p.m.

Nonleague

McKinley at Kenmore East, 4:45 p.m.

Williamsville North at Eden, 7 p.m.

Field hockey

Thursday’s games

Niagara-Orleans

Barker 10, Newfane 0

B: Katrina Clare 3g-2a; Ciara Gregoire 2g, Serena Harris g-a

Roy-Hart 2, Wilson 0

RH: Abby Ander g-a; Cheyenne Stilwell g; Sam Choate a

Medina 1, Akron 0

M: Lacey Kenward gwg; Hannah Kenward a; Tessa Pecoraro 12 saves, so

Nonleague

Kenmore at Iroquois, no report

Today’s games

ECIC

Eden at Williamsville South, 4:30 p.m.

Williamsville North at Lancaster, 5 p.m.

Holland at Orchard Park, 5 p.m.

Williamsville East at Pioneer, 5 p.m.

Iroquois at West Seneca West, 5 p.m.

Nonleague

Barker at Clarence, 4:45 p.m.

Sacred Heart at Roy-Hart, 5 p.m.

Girls tennis

ECIC I

Clarence 4, Orchard Park 1

Frontier 3, West Seneca West 1

ECIC III

Maryvale 5, West Seneca East 0

Depew 4, West Seneca East 1

ECIC IV

Alden 5, Eden 0

Eden 5, Tonawanda 0

CCAA East

Falconer 4, Frewsburg 1

Southwestern 3, Salamanca 2

CLCS 4, Salamanca 1

CCAA West

Fredonia 5, Maple Grove 0

Chautauqua 4, Salamanca 1

Niagara Frontier

Niagara Falls 5, Kenmore East 0

North Tonawanda 3, Kenmore West 2

Grand Island 5, Kenmore East 0

Niagara Wheatfield 4, Grand Island 1

Girls swimming

ECIC I

Frontier 52, Hamburg 49

ECIC III

Springville 68, Depew 29

Boys golf

Monsignor Martin

at Elma Meadows

Canisius 160, Gow 182

M: Steven Bleck (Canisius) 37

Timon-St. Jude 161, Gow 182

M: Leo Camilloni (TSJ) 39

St. Joe’s 162, Gow 182

M: Dominick Delmonte (SJ), Nolan Lin (SJ) 40

St. Mary’s/Lancaster 164, Gow 182

M: Jacob Dantonio (SM) 36

Nichols 166, Gow 182

M: Gabriel Schulefand (N) 39

St. Francis 166, Gow 182

M: Matt Walden (TSJ) 40

ECIC Large North

Williamsville North 261, Clarence 271

M: A.J. Ferenczy (WN), Justin Gugliuzza (C) 38 at Glen Oak

ECIC Large South

Orchard Park 244, E. Aurora/Holland 277

M: Jackson Roskow (OP), Charlie Fischer (OP) 36 at East Aurora

Frontier 261, Lancaster 297

M: Mike Wolski (L) 38 at Brierwood

ECIC Small North

Alden 285, Tonawanda 323

M: Liam Ryan (A) 41 at Kissing Greens

ECIC Small South

Iroquois 278, Pioneer 305

M: Tyler Birdd (I) 40 at Spruce Ridge

Springville 300, Eden 401

M: Mac Quinn (S) 42 at Springville

Niagara Frontier

Lockport 279, Grand Island 297

M: Ben Shanley (L), Adam Firkins (L) 45 at Lockport

Girls golf

Monsignor Martin

Sacred Heart 271, Buffalo Seminary 306

M: Grace Gilbert (SH) 49 at Grover Cleveland

Sacred Heart 268, Mount St. Mary 319

M: Eliza Podlas (SH) 48 at Grover Cleveland

Section VI

Clarence 179, Depew 222

M: Victoria Leach 42 at Lancaster

There are no comments - be the first to comment