Share this article

print logo

High school scores & schedules (Sept. 12)

Boys soccer

Thursday’s games

ECIC I

Williamsville North 4, Frontier 3

WN: David LaMastra 2g; Dario Tringali g-a; Brock Young g; Ryan Bailey, Nick Mask a each

Orchard Park 3, Jamestown 1

OP: Breck OConnor 2g; Ethan Hallett g; Daniel Mahany a

Clarence 3, Lancaster 0

C: Matteo Battaglia, Massimo Battaglia, Jerry Sorrentino g each; Alex Lopez so

ECIC II

Amherst 8, West Seneca East 0

A: Solomon Konesky 2g-3a; Santi Rivas g-2a; Thomas Oakley so

Sweet Home at Starpoint, no report

ECIC III

Maryvale 2, East Aurora 1

M: Mike Ranney, Manpreet Singh g each; Al Raczinski a

Iroquois 3, Pioneer 1

I: Filippo Vignola g-a; Tommy Mullane gwg; Michael Minich g

Cheektowaga 1, Lake Shore 0

C: Jordan Vanech gwg; Andrew Lupejkis 9 saves, so

ECIC IV

Lackawanna 7, Eden 3

L (5-1): Ali Alomari 4g; Ahmed Zaied 2g; Ali Alhoqobie g

Springville 1, Holland 0

S: Chris Smith gwg; Jake Schrieber a

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 2, Grand Island 1

NW: Joe Woroniecki, Andrew Ramballi g each; Ralph Wallace a

GI: Melendez Sebastian g; Benny DeFranks a

D’Youville Cup

I-Prep/Grover 2, Hutch-Tech 1

HT: Oliver Nikwigze g

Lafayette 3, Olmsted 1

McKinley at City Honors, no report

Today’s games

Monsignor Martin

St. Joe’s at Timon-St. Jude, 4:30 p.m.

Canisius at Cardinal O’Hara, 4:30 p.m.

St. Francis at St. Mary’s/Lanc., 4:30 p.m.

ECIC II

Wmsv. East at West Seneca East, 11 a.m.

Niagara Frontier

Lockport at CSAT, 4:45 p.m.

Niagara Falls at Kenmore East, 6:30 p.m.

North Tonawanda at Lew-Port, 7 p.m.

IAC

Christian Central at Park, 4 p.m.

Nonleague

Depew at Eden, 4:30 p.m.

Silver Creek at Falconer, 4:30 p.m.

Salamanca at Frewsburg, 4:30 p.m.

Wilson at MST Seneca, 4:30 p.m.

Chautauqua Lake at Westfield, 4:30 p.m.

V-Cuba-Rushford at Portville, 5 p.m.

Lafayette at Roy-Hart, 5 p.m.

Girls soccer

Thursday’s games

Monsignor Martin

Christian Central at O’Hara, no report

ECIC III

Maryvale 4, Lake Shore 2

M: Jenna Gennaro 2g-a; Bella Boshier g-2a

ECIC IV

JFK 9, Lackawanna 0

JFK (2-2): Isabella Dausher 3g

Niagara-Orleans

Roy-Hart 2, Newfane 1

Akron 8, Barker 0

A: Kara Seguin 3g, 2a

Wilson 3, Albion 2

W: Skylar Munnikhuysen, Leia Cloy g-a each

CCAA East

Ellicottville 3, Cattaraugus/Little Valley 0

E: Camryn Earley, Kaitlyn McGuire, Alysa Williams g each; Logan Fredrickson, Emilee Ruiz a each

CLV: Izzy Deliman 18 saves

Randolph 3, Salamanca 2

R: Tyra Clark 2g; Natalie Barrus g; Savannah Rhodes a; Mirada Waterman 10 saves

S: Aly Hill 2g

Portville at Franklinville, no report

CCAA Central

Westfield 7, Pine Valley 0

W: Katie Bodenmiller gwg-2a; Haleigh Dellow 2g-a; Makena Barresi g-a

Chautauqua Lake 2, Silver Creek 1

Frewsburg 2, North Collins 0

F: McKenna McBride, Rachael Kerhli g each; Alexandra Hultberg, Samantha Annis a each; Madison Voty save, so

Radcliffe Cup

Emerson 3, da Vinci 1

I-Prep/Grover 2, Middle Early College 0

I: Kuler Paw, Bidata Gurung g each; Jayzin Oo a; Shank Dirie 5 saves, so

Buffalo Arts at Hutch-Tech, no report

McKinley at Olmsted, no report

Nonleague

Falconer 3, Olean 0

F (4-2): Isabella Penhollow 2g; Grace Elder g; Grace Lunmark 9 saves, so

Sacred Heart 1, Starpoint 0

SH (4-2): Greta Bair g; Maddie Cardillow a; Hannah Murphy 5 saves, so

City Honors 3, Fredonia 0

CH: Mary Grace Glavey 2g; Kylie Kuty g; Natalie Milne 3a; Olivia Tracey so

Buffalo Sem. at Sweet Home, no report

Today’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart at Mount Mercy, 4:30 p.m.

Mount St. Mary at Nichols, 4:30 p.m.

Nardin at St. Mary’s/Lanc., 4:30 p.m.

ECIC I

Orchard Park at Wmsv. North, 4:30 p.m.

Frontier at Clarence, 5 p.m.

West Seneca West at Lancaster, 5 p.m.

ECIC II

Sweet Home at Amherst, 5 p.m.

Hamburg at Williamsville South, 7 p.m.

Niagara Frontier

CSAT at Lockport, 4:45 p.m.

Kenmore East at Niagara Falls, 4:45 p.m.

Grand Island at Nia.-Wheatfield, 4:45 p.m.

Lew-Port at North Tonawanda, 7 p.m.

CCAA Central

Maple Grove at North Collins, 5 p.m.

Nonleague

Falconer at Ellicottville, 4:30 p.m.

West Seneca East at Iroquois, 5 p.m.

Girls volleyball

Thursday’s games

Monsignor Martin

Nardin 25-25-25, Cardinal O’Hara 6-13-16

N: Grace McNamara 15 aces

Sacred Heart 25-25-17-25, Mount St. Mary 19-18-25-6

ECIC II

Starpoint 25-25-22-25, Sweet Home 20-18-25-15

St: Kenny Naples 17 kills

SH: Lauren Hubert 28 kills, 6 aces, 31 digs, 14 asst; Dayna Edholm 11 kills, 25 digs

ECIC IV

Depew at Lackawanna, no report

Niagara-Orleans

Akron 20-21-25-25-25, Wilson 25-25-23-22-16

W: Jessee Jonathan 29 asst; 9 kills, 5 aces; Elsie Logan 13 kills

Roy-Hart 25-20-24-25-25, Medina 22-25-26-19-21

RH: Marissa Scott, Kali Sharping 8 kills each

Albion 17-25-25-24-25, Newfane 25-18-9-26-14

A: Bri Johnson 26 asst, 12 aces; Rylee Pearles 11 kills, 9 aces; Maya Knaak 9 kills, 9 digs, 6 aces; Ashlyn LeBaron 12 kills, 2 blocks

CCAA East

Portville at Ellicottville, 6:30 p.m.

Olean 25-25-21-26, Allegany-Limestone 20-11-25-24

O: Adele Dwaileebe 13 kills, 6 digs, ace; Destiny Custer 24 digs, 6 aces, 2 asst

AL: Cameron Riordan 19 asst, 2 kills; Chloee La Croix 9 digs

Randolph 25-25-25, Cattaraugus/Little Valley 16-13-19

R: Mya Abrams 21 asst; Jill Stahley 10 kills; Sydney Hvizdzak 7 kills, ace; Brynn Pagett 6 kills, 2 blocks

CCAA Central

Falconer 27-25-25, Clymer 25-23-20

C: Emma Woods 2 aces, 2 kills, 4 blocks, 12 digs; Emily Perry 2 aces, 2 kills, 9 digs; Mikala Einink 3 aces, 4 blocks, 2 digs, 4 asst; Emma Wiggers 4 kills, 1 block

F: Serena Camarata 17 asst, 8 aces; Rachael Harper 8 kills, 9 digs; Emily Melquist 6 kills, 6 digs; Julia Mead 3 aces

Panama 25-25-25, Southwestern 10-18-17

P: Natalie Angeletti 13 kills, 6 blocks, 5 digs; Kylie Schnars 12 kills, 3 blocks, 3 digs, ace; Maddie Johnson 24 asst, 5 digs

SW: Anna Rauh 10 digs, 2 kills; Arrington Restivo 6 asst, 4 kills; Maddy Dubois 6 digs, 4 kills

Chaut. Lake at Maple Grove, no report

Buffalo Public Schools

Emerson 21-25-25-25, Burgard 25-17-10-23

East 12-29-25-28, South Park 25-27-19-26

Hutch-Tech 25-25-25, I-Prep/Grover 11-8-8

HT: Hannah Abraszeck 19 serving points, 6 aces; Tooly Paw 5 aces

McKinley 25-25-25, MST Seneca 11-9-8

McK: Gaydoh Soe 4 aces, kill, dig; Amileyan Austin 5 aces, kill; Alexandra Velazquez 2 aces

da Vinci 25-24-25-25, MEC 21-26-21-17

D (3-0): Kaylee Obstarczyk 8 aces; Kiara Rivera 12 digs

Buffalo Arts at Lafayette, no report

Nonleague

Riverside 25-25-25, Health Sci. 17-18-14

Sherman 25-25-25, Brocton 11-22-12

S: Hayden Fisher 8 aces, 6 kills, 6 digs; Amaya Lewczyk 16 digs, 4 kills

Salamanca 25-23-25-25 New Life Christian 16-25-22-11

Amherst at North Tonawanda, no report

Silver Creek at Pine Valley, no report

Today’s games

ECIC I

Orchard Park at Frontier, 6:30 p.m.

Wmsv. North at Lancaster, 6:30 p.m.

Jamestown at Clarence, 7:30 p.m.

ECIC II

Hamburg at Williamsville East, 6:30 p.m.

W.S. East at Williamsville South, 6:30 p.m.

ECIC III

Iroquois at Cheektowaga, 6:30 p.m.

East Aurora at Maryvale, 6:30 p.m.

Lake Shore at Pioneer, 6:30 p.m.

ECIC IV

Holland at Alden, 6 p.m.

JFK at Cleveland Hill, 6 p.m.

Lackawanna at Tonawanda, 6 p.m.

Niagara Frontier

Nia.-Wheatfield at Grand Island, 4:45 p.m.

N. Tonawanda at Kenmore East, 4:45 p.m.

Lockport at Kenmore West, 4:45 p.m.

Niagara Falls at Lew-Port, 4:45 p.m.

CCAA North

Westfield at North Collins, 5 p.m.

Cassadaga Valley at Fredonia, 6:30 p.m.

Forestville at Gowanda, 6:30 p.m.

Nonleague

CSAT at Global Concepts , 4 p.m.

Tapestry at Nichols, 6 p.m.

V-OL Mercy at St. Mary’s/Lanc., 6:30 p.m.

Boys volleyball

Thursday’s games

ECIC I

Clarence 25-25-25, Hamburg 18-14-12

C: Teddy Payne 30 asst; Johnny Bly 14 kills; Logan Fish 5 aces

Orchard Park 25-25-25, Lancaster 8-15-21

OP: Bryce Schreiner, Tommy Connors 5 kills each

Frontier at Williamsville North, no report

ECIC II

West Seneca East 25-23-25-25, Williamsville East 20-25-12-21

WSE: Cole Ignaszak 21 kills, Jackson Strong 9 aces, Sean Tucci 28 asst

ECIC III

Lake Shore 25-25-25, Cheektowaga 13-15-14

Eden 25-25-25, Iroquois 19-15-13

E: Jacob Cantie 12 kills

Maryvale 25-25-25, East Aurora 19-16-20

Iroquois at Eden, no report

Nonleague

St. Mary’s 25-25-25, McKinley 7-10-13

SM: Sean Brown 5 kills; Jack Bojarski 4 aces

Starpoint 25-25-22-25 Sweet Home 20-19-25-13

St: Brad Converse 29 asst, 9 aces, 4 blocks, 4 kills; Ian DeWilde 9 kills, 2 aces

O’Hara 25-25-25, McKinley 15-4-21

Today’s games

ECIC II

Williamsville South at Amherst, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore West at Lockport, 4:45 p.m.

Grand Island at Nia.-Wheatfield, 4:45 p.m.

Kenmore East at N. Tonawanda, 4:45 p.m.

Nonleague

St. Mary’s/Lanc. at East Aurora, 6:15 p.m.

St. Francis at Olmsted, 6:30 p.m.

Field hockey

Thursday’s games

Niagara-Orleans

Barker 3, Akron 0

B: Ciara Gregoire, Madison Gancasz, Serena Harris g each; Natalie Bruning a

Roy-Hart 3, Newfane 1

RH: Sam Choate 2g; Jenna Gioeli g; Abby Ander a

Medina 4, Kenmore 0

Nonleague

Sacred Heart at Wilson, no report

Today’s games

ECIC

Eden at Clarence, 4:45 p.m.

Holland at Iroquois, 5 p.m.

Orchard Park at Lancaster, 5 p.m.

Hamburg at Sweet Home, 5 p.m.

Williamsville South at Wmsv. East, 5 p.m.

West Seneca West at Wmsv. North, 5 p.m.

Starpoint at Amherst, 7 p.m.

Boys golf

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. 194, Timon-St. Jude 195

M: Ryan Sheehan (TSJ) 37 at Cazenovia

ECIC Large North

Starpoint 260, Sweet Home 281

M: Ryan Edholm (SH) 35 at Brighton Park

ECIC Large South

Frontier 265, East Aurora 277

M: Alex Schickling (F) 39 at East Aurora

ECIC Small South

Pioneer 314, Eden 377

M: Bryce Burton (P) 41 at Spruce Ridge

Niagara Frontier

Kenmore East 260, North Tonawanda 279

M: Zac Golibersuch (KE) 35 at Brighton

Niagara Orleans

Medina 232, Wilson 251

M: Ian Wagner (M) 40 at Willowbrook

Girls tennis

ECIC I

Williamsville North 4, Frontier 1

ECIC IV

Springville 3, Depew 2

CCAA

Fredonia 3, Chautauqua Lake 2

Jamestown 3, Salamanca 2

Randolph 3, Salamanca 2

Nonleague

Springville 5, West Seneca East 0

There are no comments - be the first to comment