Share this article

print logo

High School Scores and Schedule (April 10)

Baseball

Tuesday’s games

ECIC I

Lancaster 6, Clarence 5

L (2-3, 1-1): Jacob Jerebko WP, Nick Barbero save; Nick Castellana 3-4, 2 runs; Vinny Stutz 2-4, RBI; John Syracuse 1-3, sac fly, 2 RBI.

Frontier 9, West Seneca West 7

F (2-2): Bryan Gleason WP, 5.1 IP; Brennen Kalcoyne, Ben Taylor 2 hits, RBI each

Orchard Park 13, Williamsville North 4

OP (3-2, 2-2): Nate Wereski 2H, 2-run HR, 4RBI; Tom Evans 2H, 2-run HR; Zach Mecca 3 hits, 2RBI; Kyle Kuczewski WP, 52/3, 8K, 2-hitter

ECIC II

Williamsville South 5, Sweet Home 3

WS (3-1, 2-0): John Rapp 2 runs; Owen Burkman WP, 3IP

Williamsville East 14, Amherst 1

WE (5-1, 4-0): John Moran Dylan Moorhouse 3-hitter, 10K; Colin Fryling 2 1B, 2B, 3-5, 3RBI

West Seneca East at Starpoint, ppd

ECIC IV

Springville vs. JFK, 5 p.m.

Cleveland Hill at Eden, 5 p.m.

Niagara Frontier

Nia-Wheatfield 12, N. Tonawanda 7

Nonleague

Salamanca at Chautauqua Lake, 4:30 p.m.

Today’s games

Cornell Cup I

McKinley at Olmsted, 4:30 p.m.

ECIC III

Iroquois at Cheektowaga, 4:30 p.m.

Maryvale at Pioneer, 4:30 p.m.

Depew at Lake Shore, 5 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at Holland, 4:30 p.m.

JFK at Lackawanna, 4:30 p.m.

Eden at Springville, 5 p.m.

Alden at Tonawanda, 5 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port at Kenmore West, 4:45 p.m.

Grand Island at Lockport, 4:45 p.m.

Kenmore East at Niagara Falls, 4:45 p.m.

CSAT at Niagara-Wheatfield, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Medina at Albion, 4:45 p.m.

Akron at Barker, 4:45 p.m.

Roy-Hart at Newfane, 4:45 p.m.

CCAA East I

Olean at Catt/Little Valley, 4:30 p.m.

Portville at Salamanca, 4:30 p.m.

All-Limestone at Gowanda, 4:30 p.m.

CCAA East II

Ellicottville at Franklinville, 4:30 p.m.

Frewsburg at North Collins, 4:30 p.m.

Pine Valley at Randolph, 4:30 p.m.

CCAA West I

Fredonia at Southwestern, 4:30 p.m.

Silver Creek at Cassadaga Valley, 4:30 p.m.

CCAA West II

Clymer at Westfield, 4:30 p.m.

Nonleague

Park at Hutch-Tech, 4:30 p.m.

N. Tonawanda at Wmsv. South, 4:30 p.m.

Softball

Tuesday’s games

ECIC II

Hamburg 7, Starpoint 1

H (1-0): Beth Ebhardt WP, 13K; Peyton Webb, Hailee Kerins each 3-3.

Williamsville East 17, West Seneca East 6

WE (1-0): Cara Leone WP; Abbie Stellrecht 3-4, 3 RBI; Summer Clark 2-5, 5 RBIs

ECIC III

Iroquois 17, Cheektowaga 0

I (2-1): Madison Hoeflich WP, 1-hitter, 12K, 3-5; Kennedy Haberl 4-5, HR, 5RBI, 5 runs scored.

ECIC IV

Eden 16, Cleveland Hill 2

E (2-0, 2-0): Mattie Woodard WP, CP, 15K; Courtney Schmitt 3-4, 2RBI; Katie Zimmerman 1-2, 3RBI

Niagara Frontier

Grand Island 1, Kenmore West 0

GI (1-2, 1-2): Avery Andrews WP, sho, 4 hits, no BB; Haley Koombs RBI; Sarah Frosolone 3B.

CSAT at Niagara Falls, 4:45 p.m.

North Tonawanda at Niagara-Wheatfield, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson 14, Barker 10

W (1-1. 1-0): Emily Muoio 3 hits; Julia Faery 2 hits

CCAA West II

Forestville at Brocton, 4:30 p.m.

Thompson Trophy

McKinley at da Vinci, 4:30 p.m.

Olmsted 28, MST Seneca 0

Hutch-Tech at South Park, 4:30 p.m.

Nonleague

Lancaster 14, Nardin 0

L: Samantha Seidit 2-4, 4RBI; Julia Driscoll 2-3, 2RBI

Mount St. Mary 15, East Aurora 4

MSM (2-1): Jill Fittry 4-5, 2 2B, 4 RBI; Kaitlyn Franco 3-5, 4RBI

Salamanca at Chautauqua Lake, 4:30 p.m.

Dunkirk 10, Jamestown 6

D: Kymi Nance 2B, 3B; Monica Pokoj W

Mount Mercy at JFK, 4:30 p.m.

Lew-Port 11, Kenmore West 4

LP (2-1): M. Waechter 4-5, 4RBI, 3 runs

V-Otto-Eldred 10, Portville 9

P (1-2): Sierra Keim HR, 2B, 3RBI, 2 runs; Milne 2-4, run, RBI, SB

Wmsv. North 4, St. Mary’s/Lanc. 3 (9)

WN: Dani Stefanie HR, 2 RBI; Sarah Parzych 2 hits, HR; Jordan Cooper walkoff 1B

Clarence 5, Sacred Heart 3

C: Julianne Bolton 15K, 4 hits; Ari Carey 3B; Allie Klownowski 2 hits

Today’s games

ECIC I

Frontier at Orchard Park, 5 p.m.

ECIC II

Sweet Home at Starpoint, 5 p.m.

ECIC III

Lake Shore at Depew, 4:45 p.m.

Maryvale at Pioneer, 4:45 p.m.

ECIC IV

Cleveland Hill at Holland, 4:30 p.m.

JFK at Lackawanna, 4:45 p.m.

Eden at Springville, 5 p.m.

Alden at Tonawanda, 5 p.m.

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield at CSAT, 4:45 p.m.

Lockport at Grand Island, 4:45 p.m.

Niagara Falls at Kenmore East, 4:45 p.m.

Kenmore West at Lockport, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Barker at Akron, 4:45 p.m.

Albion at Medina, 4:45 p.m.

Newfane at Roy-Hart, 4:45 p.m.

CCAA East I

Portville at Salamanca, 4:30 p.m.

Olean at Catt/Little Valley, 4:30 p.m.

All-Limestone at Gowanda, 4:30 p.m.

CCAA East II

Ellicottville at Franklinville, 4:30 p.m.

Frewsburg at North Collins, 4:30 p.m.

Pine Valley at Randolph, 4:30 p.m.

CCAA West I

Falconer at Dunkirk, 4:30 p.m.

Silver Creek at Cassadaga Valley, 4:30 p.m.

Fredonia at Southwestern, 4:30 p.m.

CCAA West II

Sherman at Panama, 4:30 p.m.

Forestville at Maple Grove, 4:30 p.m.

Clymer at Westfield, 4:30 p.m.

Nonleague

Mount Mercy at Hutch-Tech, 4:30 p.m.

Boys lacrosse

Tuesday’s games

Monsignor Martin

Bishop Timon-St. Jude 6, Nichols 5

T (4-2, 1-2): Connor Robinson 21 saves; AJ Santana 4g.

Class A

Orchard Park 19, Clarence 4

OP (7-0, 3-0): J. Neeson 5g-3a; Jake Shul 5g

Lancaster at City Honors, 5:30 p.m.

Class B

Lockport at Frontier, 5 p.m.

Hamburg 15, Niagara-Wheatfield 14

H (5-1, 3-0): Brock Schneider 3g-5a; Brett Chiodo 2g-2a

Williamsville North 19, Sweet Home 3

WN (4-3): Pat Sullivan 2g

Nonleague

Niagara Falls at St. Mary’s/Lanc., 5 p.m.

St. Joe’s 13, V-Irondequoit 7

SJ (5-0): Trey Gehen 6g; Ryan McGorry 4g; Jack Rapini 12 saves; Austin Holley 12 ground balls.

Today’s games

Monsignor Martin

Nichols at St. Francis, 7 p.m.

Class C

West Seneca East at Iroquois, 5 p.m.

Williamsville South at East Aurora, 7 p.m.

Lew-Port at Amherst, 7:30 p.m.

Class D

Gowanda at Medina, 5:30 p.m.

Wilson at Salamanca, 5:30 p.m.

Nonleague

Cathedral Prep (Pa.) at Canisius, 5 p.m.

Depew at Kenmore, 5 p.m.

Akron at Lake Shore, 5 p.m.

Girls lacrosse

Tuesday’s games

Division II

Williamsville South 13, Grand Island 2

WS: Elisabeth Sidorski 5g, 2a; Keegan Gillman 9 saves

Eden 17, Lake Shore 1

Lew-Port 5, Springville 4

Amherst 13, Gowanda 10

A (4-1, 3-0): Grace Van Buren, Caroline Yoder 5g each

Salamanca at East Aurora, 7 p.m.

West Seneca East 14, Sweet Home 12

Iroquois at Williamsville East, 7 p.m.

Nonleague

Nia Falls at Buf Seminary, 4:45 p.m.

Nardin at Newfane, 5 p.m.

McDowell (Pa.) at Nia-Whtfld, 6:15 p.m.

Today’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart at Buf. Seminary, 4:30 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Mt. St. Mary, 4:30 p.m.

Mount Mercy at Nardin, 4:30 p.m.

Division I

Williamsville North at Frontier, 5 p.m.

North Tonawanda at Lancaster, 5 p.m.

Niagara-Wheatfield at Lockport, 5 p.m.

Orchard Park at Hamburg, 7:30 p.m.

Boys tennis

Niagara Frontier

Niagara Falls 3, Lockport 2

Kenmore East 5, Kenmore West 0

Grand Island 4, Niagara Falls 1

Niagara-Wheatfield 3, Kenmore East 2

Kenmore East 5, Kenmore West 0

ECIC I

Clarence 5, West Seneca 0

ECIC II

Amherst 5, Hamburg 0

ECIC III

Maryvale 3, Cheektowaga 2

CCAA East

Southwestern 3, Allegany-Limestone 2

Salamanca 3, Frewsburg 2

CCAA West

Dunkirk 5, Cassadega Valley 0

Niagara-Orleans

Wilson 5, Barker 0

Akron 5, Wilson 0

Roy-Hart 4, Newfane 1

Nonleague

Pioneer 5, Depew 0

Alden 4, Springville 1

Dunkirk 5, Falconer 0

Sweet Home 3, Nia-Wheatfield 2

Olean 5, Nia-Wheatfield 0

Olean 5, Sweet Home 0

East Aurora 4, Gow 1

Amherst 3, Springville 2

Girls tennis

Monsignor Martin

Sacred Heart 5, Buffalo Seminary 0

Co-ed tennis

Buffalo

da Vinci 6, Bennett 2

Olmsted 7, MST Seneca 1

South Park 5, Buffalo Arts 3

East 7, Riverside 1

Boys track

Monsignor Martin

Canisius 65, O’Hara 49

ECIC

Pioneer 120, Lake Shore 21

East Aurora 68, Tonawanda 37

Chase Gross 100, 200, 400

West Seneca West 96, West Seneca East 39

WSW: Travis Kelly 200, 400; Nicholas Cooper SP, D; WSE: James Sullivan 800, HJ; Vinny Pagliaccio 400H, 3200

Clarence 84, Wmsv. North 57

C: Kenny Suen TJ, LJ; Max Rebolina 110H, 400H; WN: P. Stopinski Sp, D

Starpoint 73, Iroquois 68

I: Ryan Mitchell 1600, 800

S: Nate Lang TJ, HJ; Kevin Johnson SP, D

Cheektowaga 99, Amherst 42

C: Lamar Reeves 110H, 400H; Jake Kaminski 800, HJ, TJ; J. Deubard SP, D.

Depew 102, Springville 39

Phaphanthong 110H, TJ; Godios 1600, 800;

Amirato 400, 400H; Porter 200, LJ; Russo SP, DT.

Hamburg 131, Wmsv. South 10

H: Ryan Steiner 1600, 3200; Nick Hadner TJ, 110H; John Haberman SP, D; Nick Walawander 100, 200.

Lancaster 125, Jamestown 16

L: Armani Merlino 1600, 3200; Aidan Zerkowski LJ, HJ; John Surdej SP, D; Elijah Kerner 400, 200.

Holland 103, Eden 34

Niagara-Orleans

Barker 75, Akron 66

B: Josh Weakland 100H, 100; Steven Class 3200, HJ; A: Bryce McClaine 400, TJ

Girls track

ECIC

West Seneca West 99, West Seneca East 38

Tabitha Raithel 400, 200; Samantah Zigler D, HJ; Hailei Butler LJ, HJ.

East Aurora 91, Tonawanda 21

Gia Corbett 100H, HJ

Holland 95, Eden 41

Pioneer 71, Lake Shore 70

LS: Natalie Fessel PV, TJ; Shawni Cornfield 100, LJ

P: Marissa Klinczak 100H, 400H; Kevina Drennan 1500, 3000

Lancaster 75, Jamestown 63

L: Christine Wolford LJ, SP; J: Allison Stockwell 100, 200

Iroquois 87, Starpoint 54

I: Julia Peinkofer 100H, 400H, LJ, TJ; Nicole Kuehner 800, 1500, 3000; Laina Caparaso 100, 200; S: K. McDowell SP, D

Williamsville North 89, Clarence 51

WN: Arya Roberts 1500, 3000; Sarah Nyaanga 100, 200, LJ; C: P. Pavelski SP, D

Amherst 72, Cheektowaga 69

C: Jayla Moss 100, 200

A: Grubb 1500, 800; M. Halt HJ, 400, 100

N. Tonawanda 77, Tapestry 41, Park 8

NT: Emily McNeal LJ, TJ

Niagara-Orleans

Akron 89, Barker 52

A: Hailey Hall 100H, 100, 200; Kayla Murray 1500, 3000; B: Shelby Ewald SP, D

There are no comments - be the first to comment