Share this article

print logo

High school scores & schedules (April 8)

Baseball

Sunday’s games

Nonleague

St. Joe’s 19, V-Aquinas 4

SJ: Vince Capolupo, Cade Dick 2 hits, 2 RBI each

St. Francis 6, V-Aquinas 0

SF: Peyton Consigli, Jake Sgroli 2 hits each; Alex Dzimian WP, 4 IP, 2 hits, 7 Ks

Today’s games

Cornell Cup I

Olmsted at Hutch-Tech, 4:30 p.m.

South Park at McKinley, 4:30 p.m.

Cornell Cup II

MST Seneca at Emerson, 4:30 p.m.

I-Prep/Grover at Lafayette, 4:30 p.m.

da Vinci at Middle Early College, 4:30 p.m.

Burgard at Riverside, 4:30 p.m.

ECIC I

West Seneca West at Frontier, 5 p.m.

Clarence at Lancaster, 5 p.m.

Wmsv. North at Orchard Park, 5 p.m.

ECIC II

Williamsville East at Amherst, 4:45 p.m.

Wmsv. South at Sweet Home, 4:45 p.m.

Starpoint at West Seneca East, 4:45 p.m.

ECIC III

Maryvale at Cheektowaga, 4:30 p.m.

Iroquois at East Aurora, 4:30 p.m.

Pioneer at Depew, 5 p.m.

Lake Shore at Hamburg, 5 p.m.

ECIC IV

Tonawanda at Cleveland Hill, 4:30 p.m.

Springville at JFK, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Nia.-Wheat. at Kenmore East, 4:45 p.m.

North Tonawanda at CSAT, 4:45 p.m.

Niagara Falls at Grand Island, 4:45 p.m.

Lockport at Lew-Port, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Roy-Hart at Akron, 4:45 p.m.

Albion at Barker, 4:45 p.m.

Medina at Newfane, 4:45 p.m.

CCAA East II

Franklinville at Pine Valley, 4:30 p.m.

CCAA West I

Southwestern at Silver Creek, 4:30 p.m.

Cassadaga Valley at Falconer, 4:30 p.m.

Chautauqua Lake at Fredonia, 4:30 p.m.

CCAA West II

Maple Grove at Clymer, 4:30 p.m.

Nonleague

Cattaraugus/LV at Ellicottville, 4:00 p.m.

St. Francis at Olean, 4:30 p.m.

Westfield at Randolph, 4:30 p.m.

St. Mary’s/L. at Kenmore West, 4:45 p.m.

Christian Central at Wilson, 4:45 p.m.

V-Wellsville at Allegany-Limestone, 5 p.m.

V-McQuaid at Canisius, 5 p.m.

Softball

Today’s games

ECIC II

Starpoint at West Seneca East, 5 p.m.

ECIC III

Lake Shore at Iroquois, 4:45 p.m.

ECIC IV

Tonawanda at Cleveland Hill, 4:30 p.m.

Lackawanna at Holland, 4:30 p.m.

Springville at JFK, 4:30 p.m.

Alden at Eden, 5 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port at Lockport, 4:45 p.m.

Grand Island at Niagara Falls, 4:45 p.m.

Kenmore East at Nia.-Wheat., 4:45 p.m.

CSAT at North Tonawanda, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Barker at Albion, 4:45 p.m.

Akron at Roy-Hart, 4:45 p.m.

CCAA East II

Franklinville at Pine Valley, 4:30 p.m.

CCAA West I

Chautauqua Lake at Fredonia, 4:30 p.m.

Cassadaga Valley at Falconer, 4:30 p.m.

Southwestern at Silver Creek, 4:30 p.m.

CCAA West II

Maple Grove at Clymer, 4:30 p.m.

Panama at Forestville, 4:30 p.m.

Brocton at Sherman, 4:30 p.m.

Nonleague

Cattaraugus/LV at Ellicottville, 4 p.m.

Frewsburg at All.-Limestone, 4:30 p.m.

North Collins at Gowanda, 4:30 p.m.

Westfield at Randolph, 4:30 p.m.

Mount Mercy at Tapestry, 4:30 p.m.

Mount St. Mary at Clarence, 4:45 p.m.

Medina at Depew, 5 p.m.

Jamestown at Olean, 5 p.m.

Boys lacrosse

Sunday’s games

Nonleague

St. Joe’s 13, V-Aquinas 5

SJ: Cole Campbell 4g

Today’s games

Monsignor Martin

St. Francis at Canisius, 5 p.m.

Class B

N. Tonawanda at West Seneca West, 5 p.m.

Class C

West Seneca East at Amherst, 5:30 p.m.

Class D

Akron at Eden, 5 p.m.

Nonleague

Gowanda at Grand Island, 5 p.m.

Frontier at Iroquois, 5 p.m.

Salamanca at Lake Shore, 5 p.m.

Lew-Port at Newfane, 5 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Depew, 6 p.m.

Lancaster at Williamsville South, 7 p.m.

Girls lacrosse

Today’s games

Monsignor Martin

Mount St. Mary at Mount Mercy, 4:30 p.m.

Sacred Heart at Nardin, 4:30 p.m.

Buffalo Sem. at St. Mary’s/Lanc., 4:30 p.m.

Nonleague

Niagara-Wheatfield at Iroquois, 5 p.m.

Amherst at Lancaster, 5 p.m.

Lake Shore at Orchard Park, 5 p.m.

Villa Maria Academy (Pa.) at North Tonawanda, 5:30 p.m.

V-Our Lady of Mercy at Clarence, 7 p.m.

West Sen. West at West Sen. East, 7 p.m.

Lockport at Williamsville East, 7 p.m.

There are no comments - be the first to comment