Share this article

print logo

High school scores & schedules (April 5)

Baseball

Thursday’s games

ECIC I

Williamsville North 9, Frontier 6

Ryan Aduddle 5 IP, 0 runs, 2 hits, 8 K’s; Conner Hoehman 1-3, RBI, 2B; Andrew Fairbrother 3-4, 2B, 3 runs, SB

West Seneca West 8, Jamestown 2

WSW: Evan Benkleman WP, CG, 6-hitter; Chase Chodkowski 2-3, 3 RBI

ECIC II

Starpoint 3, Hamburg 2

S: Adam Rankie WP, 6.1 IP, 6 Ks, 3 hits

H: Dylan Crowley, Evan Chaffee comb. no-hiter, 14 Ks

Niagara Frontier

Kenmore West 5, Grand Island 3

KW: Raphael Smith WP, 6 IP, 3 hits, 3 K; Zac Boyes 2-4, 2 SB, 2 runs; Dom Schmidt 1-3, 3-run 3B

Lew-Port 5, Kenmore East 1

LP (1-0): Adam Coppins WP (7ks)

CCAA West I

Cass. Valley at Southwestern, no report

CCAA West II

Westfield at Brocton, no report

Nonleague

Salamanca 5, Ellicottville 3

S: Lucas McKenna WP, 5 Ks, 2-4

Lackawanna 13, WNY Maritime 1

L: Alex Rodriguez WP, 4 IP, 0 hits, 11 Ks; Matt Rodriguez 3-run HR

Newfane 5, Cleveland Hill 1

N: Garrett Srock WP, 4 IP, 7 Ks, 2B; Hunter Jurek 2B

Roy-Hart 6, Tonawanda 0

RH: Charlie Bruning WP, 5.1 IP, 11 Ks; Walker Samanka 1.2 IP, 5 K; Hunter Babel 2 hits, 2 RBI

Orchard Park 4, St. Francis 1

OP: Kyle Kuczewski WP, 5 IP, 5 Ks, 2 hits; Jake Gawronski 3 hits, RBI; Jordan Prince 2 hits, RBI

Clarence 7, Canisius 0

CL: Ben Jennings WP, CG, 4-hitter, 3 Ks, 2-RBI 3B; Mason Davis 2 hits, run; Jason Berchou 2 hits, run

Pioneer 10, Eden 0

P: Jeff Lascala 3-3, 2 runs

Gowanda 9, JFK 8

G: Brendan Weinaug ?WP, 4 IP in relief, 2 Ks; Gavin Phillips gwrbi

Depew 3, Lancaster 2

D: Josh Goss CG, 2-hitter, 4 Ks; Joe Pagano 2-3

Maryvale 12, Sweet Home 5

M: Connor Desiderio WP 6 inn.(7Ks); Ryan Smith 4 hits, 3 runs, 2RBIs

V-Attica at Akron, no report

Wilson at Amherst, no report

V-Holley at Barker, no report

Randolph at Cattaraugus/LV, no report

Today’s games

Niagara Frontier

Grand Island at Lew-Port, 4:45 p.m.

CSAT at Lockport, 4:45 p.m.

N. Tonawanda at Niagara Falls, 4:45 p.m.

CCAA West I

Dunkirk at Cassadaga Valley, 4:30 p.m.

Silver Creek at Chautauqua Lk., 4:30 p.m.

Falconer at Southwestern, 4:30 p.m.

CCAA West II

Clymer at Panama, 4:30 p.m.

Nonleague

Maryvale at Williamsville North, 4 p.m.

Cleveland Hill at Cheektowaga, 4:30 p.m.

Holland at East Aurora, 4:30 p.m.

Christian Central at Newfane, 4:30 p.m.

Gowanda at North Collins, 4:30 p.m.

JFK at West Seneca East, 4:30 p.m.

Timon-St. Jude at Wmsv. South, 4:30 p.m.

V-Elba at Albion, 4:45 p.m.

V-Pembroke at Medina, 4:45 p.m.

Roy-Hart at West Seneca West, 5 p.m.

Orchard Park at Depew, 7 p.m.

Softball

Thursday’s games

ECIC I

Williamsville North 16, Jamestown 0

WN : Abby Vincent 2b

ECIC III

Depew 7, Cheektowaga 1

D: Annie DiPirro 2-4, HR, 2B, 3 RBI; Jordan Kanick 2-4, RBI

CCAA West I

Southwestern 7, Cassadaga Valley 5

SW: Katie Brinkley 2-4, 2B, 3B, 3 RBI

CCAA West II

Westfield 18, Brocton 5

Nonleague

Alden 5, Akron 4

Al: Emma Lux gwrbi; Alyssa Ostrowski gw run

Randolph 11, Cattaraugus/Little Valley 10

Ellicottville 12, Salamanca 5

Frewsburg 4, Portville 3

F: Makena Adams WP, 4-hitter, 13 Ks, 3-run 3B

Christian Central 6, Tapestry 2

CCA: Kaylee Burr 3-4, run; Bethany Norcutt HR, WP, CG, 2-hitter, 8 Ks

Kenmore West 11, Albion 0

KW: Lydia Serrano WP, 4-hitter, 11 Ks; Jenna Rybarczyk 2 hits, 3 RBI

Roy-Hart 11, West Seneca East 4

RH: Maddie Fry 3-5, 3B, 3 runs; Jamie Bower 2-4, 2B, 4 RBI

St. Mary’s/Lanc. 15, North Collins 1

SML: Torrie Jenkins WP, 2-2, 2B; Maggie Kellner, Savannah Drozda 2 HR each

City Honors 22, All.-Limestone 1

CH: Alyssa Wasielewski WP, CG, 5-hitter, 4 Ks, 4-5, 2B, 3B, 4 runs; Iris Kahris 4-5, 3 runs, 2B, HR

Springville at Gowanda, no report

Today’s games

ECIC III

Springville at Pioneer, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Lockport at CSAT, 4:45 p.m.

Lew-Port at Grand Island, 4:45 p.m.

Niagara Falls at N. Tonawanda, 4:45 p.m.

CCAA West I

Dunkirk at Cassadaga Valley, 4:30 p.m.

Silver Creek at Chautauqua Lk., 4:30 p.m.

Falconer at Southwestern, 4:30 p.m.

CCAA West II

Forestville at Brocton, 4:30 p.m.

Clymer at Panama, 4:30 p.m.

Nonleague

West Sen. East at West Sen. West, 4 p.m.

TBA at Ellicottville, 4:30 p.m.

Jamestown at Frewsburg, 4:30 p.m.

Roy-Hart at Maryvale, 4:30 p.m.

Cleveland Hill at Sweet Home, 4:30 p.m.

Nardin at Starpoint, 4:45 p.m.

Orchard Park at Wmsv. East, 4:45 p.m.

Boys lacrosse

Thursday’s games

Monsignor Martin

Canisius at Timon-St. Jude, no report

Class B

Williamsville East 16, Frontier 2

WE: Dom Pacillo 5g-a; Clayton Osborne 3g-3a

West Seneca West 16, Lockport 2

WSW: Steve Lucas 7g

Hamburg 19, North Tonawanda 1

Niagara-Wheatfield 19, Sweet Home 11

SH: Lucas Marshall 6g-4a

Nonleague

Clarence 8, Williamsville North 4

C: Zach Norton 4g-2a; Matt Slowinski g-a

Today’s games

Class C

Grand Island at Lake Shore, 5 p.m.

Iroquois at Lew-Port, 5 p.m.

East Aurora at Amherst, 5:30 p.m.

Class D

Wilson at Gowanda, 5 p.m.

Nonleague

Lancaster at West Seneca West, 5 p.m.

Lockport at City Honors, 5:30 p.m.

TBA at Eden, 7 p.m.

Girls lacrosse

Thursday’s games

Division II

Lake Shore 20, Springville 0

Williamsville South 13, Sweet Home 4

WS: Emma Petrie 3g-a; Keegan Gillman 9 saves

Amherst 10, Eden 5

A: Raynaleen Ricacho 8 saves

Williamsville East 10, West Seneca East 7

Iroquois at Gowanda, no report

East Aurora at Lew-Port, no report

Today’s games

Class B

North Tonawanda at Hamburg, 5 p.m.

Nonleague

Mount St. Mary at Lockport, 5 p.m.

Lancaster at Niagara-Wheatfield, 5 p.m.

Orchard Park at Wmsv. North, 7 p.m.

Boys tennis

Niagara Frontier

Grand Island 3, Lew-Port 2

Kenmore East 3, North Tonawanda 2

Girls tennis

Monsignor Martin

Nardin 5, Mount Mercy 0

Coed Tennis

Dr. Bapst Series

Olmsted 8, da Vinci 0

MST Seneca 4, East 4

Boys track & field

Niagara Orleans

Barker 83, Medina 58

Girls track & field

Niagara Orleans

Barker 79, Medina 61

There are no comments - be the first to comment