Share this article

print logo

Area bowling (Feb, 15)

ABBOTT: Skip Wood Memorial — Brian Satison 266 725, Doug Stehlar 706, George Pierce Jr. 256 696, Chris Gable 694, Gregg Kowalik 269 688.

AIRPORT: Cold Spring Classic — Bob Senker 299-255-779, Connor LaJoy 290-765, Anthony Moffe 278-761, Vinny Fermo 255-717, Thomas Tucker 257-708, Denise Daniels 237-633, Dee Davis 620, Debbie Artis-Flood 601, Shelly Russell 236. Maurer Nesbit — Jeff Werth 268-257-720, Joe Militello 277-686, Gerard Benton 257-674.

ALLIE BRANDT: Lockport Businessmen — Jason Volschow 713, Todd Wheeler 711, Ron Weaver 279-697, Ron Chatt 680, Wayne Smith 680, Chris Foshee 676, Lon Colley Jr 256-674, Ron Ferington 255-656, Mike Colley Jr 653. US Postal — Ted Denniston 289-783, Pat Galligan 279-769, Karl Osterman 268-768, Jason Ciliberto 279-742, Dan Kinyon 258-740, John Berry 268-727. CW’s — Greg French 714, Martin Pacer 686, Nicki Laport 676. No Shows — Kerri Meden 289-683, Keith Payne 662.

BRAD ANGELO: United Church — Chris Landry 691, Tim Caraco 268-661. TNT — Andy Krayna 257-666. Midnight Bombers — Ted Denniston 278-729, Gary Smith 681, Kevin Ryan 255-674. Nin Angelo Memorial — Eric Glinski 258-747, Joshua Seward 300-715, Jared Wojoinski 267-268-690, Tim Frenz 673, Scott Geist 266-659, Kerri Meden 247, Kim Wilson 246, Deanna Turco 245, Angela Glaser 236. Empire Coating — Kevin Ryan 269-727, Ricky Mussell 704, Bobby Guyett 652, Anne Mussell 226.

BRIERWOOD: Wednesday Night Early Birds — Charlie Brooks 278-258-739, Geoff Nowak 702, George Majkut 257-699, Larry Hawkins 696, Jim Staub 253-676, Eric Bucki 675.

BROADWAY: Wednesday Nite Trio — Jeremy Monteleone 699, Paul Brozyna 267-682. Mixed Blues — Keith Januszak 257-698, Dwayne Dewyea 269-686.

CLASSIC: WESCO — Paul Gallmeyer 259-757, Jay Schwartzkopf 257-725, Dylan Greenauer 269-710, Cody Regian 257-697, Jacob Sauer 269, Brad Pinto 257. Major B -- Mike Adamek 277-793, Matt Noakes 254-741, Shawn Bender 268-739, Dave Sherry 679, Amanda Zastrow 227-653, Glen Eberhardt 257

KENMORE: Thursday AM Chevy Doubles — Glen Ufland 277-738, Brandon Digati 296-724, Zane Tester 279-716, Joe Piershalski 255-700, John Grieco 686, Joe Mercurio Jr. 681.

SPARE TIME: Tuesday Night Buffalo Firefighters — Bob Senker 300-740, Tim Nowicki 290-761, AJ Kiener 728, Al Nowicki 278-696, John Orsini 256-693.

THE EDGE: Let the Good Times Roll — Rick Bartoszek 298-753.

TONAWANDA: Engineering Society — Dustin Gale 269-675, Jay Lorich 267-675, Tom Mann 675, Kelly Mann 225-644, Ryan Burglund 254, Stan Fularz 250. Jimmy Schroeder Senior Classic — Joe Morath 267-257-746.

TRANSIT: Storm/Bowler’s Choice Pro Shop Seniors — John Masiello 278-723, Chuck Jagonzinski 258-687, Dave Hodgson 253-679, John Lagree 258-666, Fred Back 257-653. Championship - Fred Back def. Mike Krege, Dave Hodgson, Art Stroh, Randy Faith 205-190-183-182-171. Bowlers Choice 4 Man — Steve Biondi 300-257-257-814, Tim Frenz 258-262-758, Tyler Roskwitalski 253-288-754, Darrell Pesta 269-742, Gerald Grabner 257-735, Holly Parrish 246-255-227-728, Julie Selk 244-684, Amy Pesta 277-677, Sue Schottke 244-650, Jessica Mamon 236-645.

WIMBLEDON: Tues West Seneca Srs —Lou Nicosia 286-681, Bill Bond 256-654, Jim Gurowicz 259-651, John Olivate 257, Joe Doxbeck 253. City Bowlers — Pat Wangler 279-704, Mike Trautman 257-690. LT Vending — Steve Dorobiala 250-257-753, Jon Mazurczak 675, Roger Martin 258, Greg Mazurczak 256. Buffalo Custom Covers — Tony Kohl 257-279-258-794, Jeff Biddlecom 255-264-740, Jim Bachert 696, Chris Steinwandel 278-679, Troy Kruszka 278.

There are no comments - be the first to comment