Share this article

print logo

High school scores & schedules (Feb. 9)

Boys basketball

Friday’s games

Yale Cup Division I

Burgard 57, I-Prep/Grover 51

Hutch-Tech 60, Emerson 54

McKinley 62, South Park 54

Middle Early College 64, East 53

Yale Cup Division II

Riverside 99, da Vinci 25

Olmsted 55, Buffalo Arts 46

City Honors 69, Lafayette 51

MST Seneca 79, Bennett 69

ECIC I

Williamsville North 59, Orchard Park 36

Clarence 79, Frontier 75 (2 OT)

ECIC II

West Seneca East 57, Sweet Home 44

Wmsv. East 64, Wmsv. South 62

Starpoint at Hamburg, 7:30 p.m.

ECIC III

Cheektowaga 66, Pioneer 58

Iroquois 62, Maryvale 58

ECIC IV

Holland 51, JFK 47

Tonawanda 70, Eden 34

Springville 80, Alden 64

Niagara Frontier

Lockport 79, North Tonawanda 72 (OT)

Niagara-Orleans

Newfane 45, Wilson 37

Albion 67, Barker 55

CCAA East II

Ellicottville 39, North Collins 28

Nonleague

Tapestry 87, CSAT 69

Chautauqua Lake 60, WNY Maritime 59

Frewsburg 65, Clymer 48

Centercourt Classic

at Villa Maria

Health Sciences 65, Randolph 47

West Seneca West 58, Timon-St. Jude 57

Burgard 57, I-Prep/Grover 51

I-Prep 12 8 21 10 - 51

Burgard 12 18 8 19 - 57

I-PREP (2-15, 0-11): Bates 2, Goree 10, Mubenesha 13, Shephard 15, Smith 4, Thompson 8.

BURGARD (7-10, 6-8):Hollingsworth 14, Lee 4, Lewis 9, Rosenthal 5, Ruffin 3, White 2, Williams 21.

3-point goals: Goree, Hollingsworth, Lewis, Ruffin, Shephard 2, Smith 2, Thompson 2, Williams 3.

Hutch-Tech 60, Emerson 54

Hutch-Tech 16 9 22 13 - 60

Emerson 10 22 7 15 - 54

HUTCH-TECH (8-8, 5-6): Espinal 1, Haynes 4, Jacobs 9, Jeader 6, Jones 10, Mott 6, Shaheid 12, Smith 7, Whitfield 5.

EMERSON (7-9, 4-7): Abdul 6, Hough 14, Houston 11, Jackson 2, Moore 17, Rodriguez 4.

3-point goals: Hough, Houston, Jacobs, Jeader, Shaheid 3, Whitfield.

McKinley 62, South Park 54

South Park 9 17 14 14 - 54

McKinley 15 19 13 15 - 62

SOUTH PARK (11-4, 8-3): Armstead 12, Coleman 4, Crockett 8, Mack 13, Renfro 5, Stewart 5, Ward 1, White 6.

MCKINLEY (9-8, 6-5):Austin 6, Elias 21, Lester 7, Lewis 6, Martin 4, Rieang 2, Snow 10, Williams 2.

3-point goals: Elias 3, Lester, Mack, Snow 2.

Middle Early College 64, East 53

East 15 7 19 12 - 53

MEC 16 14 17 17 - 64

EAST (11-5, 9-2): Carter 14, Green 7, Hughes 13, Jones 3, Kabah 2, Miller 3, Ruffins 11.

MEC (13-4, 9-2):Brown 4, J Jones 13, K Jones 5, Meadows 5, Nettles 9, Prince 22, Stevens-Richardson 6.

3-point goals: Hughes 2, J Jones, Miller, Prince 4, Ruffins 2, Stevens-Richardson.

Olmsted 55, Buffalo Arts 46

Olmsted 10 10 14 21 - 55

Buffalo Arts 8 13 21 4 - 46

OLMSTED (11-5, 8-3):Green 8, Jackson 8, Lamar 11, Mosley 1, Nikonowics 4, Siders 6, Williams 2, Young 15.

BUFFALO ARTS (5-9, 4-7): Benefield 4, Carter-Keith 10, Mack 11, Robinson 3, Rodgers 6, Slobert 3, Toomes 4.

3-point goals: Benefield, Carter-Keith 2, Lamar, Mack, Robinson, Rodgers, Slobert, Toomes, Young.

City Honors 69, Lafayette 51

Lafayette 8 9 14 20 - 51

City Honors 24 18 13 14 - 69

LAFAYETTE (1-15, 1-10): Calderon 14, Llanos 3, Rodriguez 19.

CITY HONORS (14-2, 11-0):Banes 2, C Chapman 4, J Chapman 7, H Nowak 3, M Nowak 4, Patterson 3, Radford 11, Slaughter 27, Solomon 3, Taylor 5.

3-point goals: J Chapman, Llanos, H Nowak, Patterson, Rodriguez, Taylor.

MST Seneca 79, Bennett 69

Bennett 15 22 11 21 - 69

MST Seneca 18 17 14 30 - 79

BENNETT (4-8, 4-6): Brown 2, Elliott 2, Pullins 7, Robinson 11, Scott 9, Skillion 6.

MST SENECA (13-2, 10-1):Howard 27, James 21, Lewis 5, Loynes 11, Price 5, Simmons 10.

3-point goals: Howard 2, James, Robinson, Simmons.

Wmsv. North 59, Orchard Park 36

Orchard Park 12 8 2 14 - 36

Wmsv. North 15 8 22 14 - 59

ORCHARD PARK (6-9, 3-6): Bartolotti 2, Fowler 4, Jennings 1, Kline 10, Mancabelli 9, Swiatek 2, Wereski 8.

WMSV. NORTH (15-2, 8-2): Abaya 5, Bass 2, Becht 8, Federio 3, Mann 9, Nusall 16, Swiech 14, Symons 2.

3-point goals: Federio, Kline 2, Mancabelli, Mann, Nusall, Swiech 4, Wereski 2.

Clarence 79, Frontier 75 (2 OT)

Frontier 13 14 20 13 8 7 - 75

Clarence 23 10 8 19 8 11 - 79

FRONTIER (9-8, 3-7):Bailey 9, Dunz 21, Hiam 15, Hoellig 3, Norsen 16, Taylor 11.

CLARENCE (13-3, 8-1):Ferris 9, Ianello 18, Metzger 2, Putney 16, Reinhardt 26, Wurtz 8.

3-point goals: Bailey, Ferris 3, Hiam 3, Hoellig, Ianello 4, Norsen 2, Putney 4, Reinhardt, Taylor 3, Wurtz.

West Seneca East 57, Sweet Home 44

W. Sen. East 10 15 19 13 - 57

Sweet Home 16 9 11 8 - 44

W. SEN. EAST (13-6, 6-5): Barney 2, Cordone 13, Ignaszak 2, Lewis 6, Mitchell 19, Radka 6, Wojciechowski 9.

SWEET HOME (9-7, 6-3):Brunner 2, Griffin 2, Harris 1, Hill 12, John 9, Lucas 13, Manuel 2, Nix 3.

3-point goals: Cordone 2, John, Mitchell 3, Nix.

Wmsv. East 64, Wmsv. South 62

Wmsv. South 13 13 23 13 - 62

Wmsv. East 20 10 18 16 - 64

WMSV. SOUTH (7-6, 4-5): Degree 23, DiGiulio 13, Matute 11, Mitchell 8, Torres 8.

WMSV. EAST (7-10, 4-5):Early 20, Hashmi 9, Lobdell 2, Mack 4, Rudewicz 5, Schneider 8, Shifflet 16.

3-point goals: Degree 7, DiGiulio 3, Early 4, Matute 2, Rudewicz, Schneider, Shifflet 2, Torres 2.

Hamburg 67, Starpoint 57

Starpoint 16 8 15 18 - 57

Hamburg 19 14 17 17 - 67

STARPOINT (6-10, 2-9): Bradley 7, Carlson 9, Mott 16, Rankie 19, Wick 6.

HAMBURG (5-9, 3-5): Benningfield 5, Genzel 6, Haney 9, Lambert 4, McDermott 13, MeDonnell 7, Neudeck 3, Reagan 6, Severson 14.

3-point goals: Benningfield, Lambert, McDermott, Mott 2, Severson 2, Wick 2.

Cheektowaga 66, Pioneer 58

Pioneer 8 13 14 23 - 58

Cheektowaga 12 16 21 17 - 66

PIONEER (6-12, 3-9):Corbett 14, Giboo 3, Higgins 3, Phillips 6, Pleace 2, Rinker 30.

CHEEKTOWAGA (11-6, 6-4):Brown 3, Cleague 27, Eldridge 15, McDonald 6, Saloman 11, Williams 4.

3-point goals: Brown, Cleague 2, Higgins, Rinker 5, Saloman 2.

Iroquois 62, Maryvale 58

Maryvale 17 14 14 13 - 58

Iroquois 12 13 19 18 - 62

MARYVALE (7-10, 5-5): Crombie 13, Dockery 6, Gueth 6, Law 15, Mitchell 9, Smith 9.

IROQUOIS (11-7, 7-3):Bowen 10, Hoellig 9, Kleitz 12, Matla 17, Milinkovic 4, Ottomano 10.

3-point goals: Crombie 3, Hoellig, Kleitz 2, Matla 3, Ottomano 3, Smith.

Holland 51, JFK 47

JFK 9 15 12 11 - 47

Holland 10 6 19 16 - 51

JFK (6-11, 6-6):Dabney 7, Fischer 19, Huff 5, Leonarczyk 2, Manzella 2, Pace 3, Suarez 9.

HOLLAND (8-9, 7-5):Kirsch 6, Lewandowski 13, Ostrowski 7, Rivera 11, Scheffler 12, Staniszewski 2.

3-point goals: Fischer 5, Kirsch, Lewandowski 3, Pace, Rivera 2.

Tonawanda 70, Eden 34

Eden 13 4 5 12 - 34

Tonawanda 18 19 19 14 - 70

EDEN (1-13, 0-11): Hallick 6, Henry 5, Sobczyk 16, Stets 3, Williams 4.

TONAWANDA (6-11, 4-8):Baker 11, Boling 20, Carney 3, Davis 12, Perry 6, Tantillo 10, Velazquez 8.

3-point goals: Boling 4, Davis 4, Hallick, Sobczyk 4, Tantillo 3, Velazquez.

Springville 80, Alden 64

Springville 26 20 20 14 - 80

Alden 14 16 15 19 - 64

SPRINGVILLE (10-8, 9-3):Boies 11, Goodridge 31, Lux 5, Parker 4, Pruitt 21, Smith 2, Sobota 6.

ALDEN (2-15, 2-11): Baker 11, Boucher 8, Bush 2, Gilbert 2, Hay 9, Jurek 12, Keller 2, Motz 2, Samsel 3, Wrest 13.

3-point goals: Boies, Boucher 2, Goodridge, Jurek, Lux, Sobota 2, Wrest.

Lockport 79, N. Tonawanda 72 (OT)

N. Tona. 18 22 9 17 6 - 72

Lockport 16 19 16 15 13 - 79

N. TONAWANDA (9-5, 7-3): C Cutter 3, J Cutter 17, Holler 6, Macneil 13, Moultrie 6, Stoddard 14, Wisniewski 13.

LOCKPORT (7-5, 5-3): Barrow 3, Brooks 30, Cheatham 18, Cooper 11, Haak 4.

3-point goals: Brooks, C Cutter, J Cutter 3, Macneil, Wisniewski 3.

Newfane 45, Wilson 37

Newfane 13 12 7 13 - 45

Wilson 13 9 6 9 - 37

NEWFANE (9-7, 7-2): D Capen 12, S Capen 12, Everett 2, Gilson 8, Snow 2, Srock 9.

WILSON (13-5, 8-2): Andreola 4, Evans 8, Frerichs 10, Littere 6, Martinez 2, Miller 7.

3-point goals: S Capen 2, Frerichs 2, Miller, Srock.

Ellicottville 39, North Collins 28

North Collins 12 10 6 0 - 28

Ellicottville 10 6 10 13 - 39

NORTH COLLINS (2-10, 1-7): Gullo 10, Loretto 2, Puntillo 2, Robinson 10, Warsaw 4.

ELLICOTTVILLE (12-5, 9-0): Chudy 10, Grinols 7, Jimerson 7, C Rowland 10, S Rowland 5.

3-point goals: Grinols, Gullo 2, S Rowland.

Tapestry 87, CSAT 69

Tapestry 22 16 19 30 - 87

CSAT 13 11 21 24 - 69

TAPESTRY (12-4):Bell 11, Cercone 2, Eubanks 17, James 9, Johnson 5, Plummer 34, Robinson 4.

CSAT (2-8): Drake 1, Gabart 7, Harris 17, Mauricio 8, Patton 4, Ricks 10, Willoughby 18, Wright 4.

3-point goals: Bell, Eubanks, Harris 3, James, Johnson, Plummer 3, Willoughby 2.

Chaut. Lake 60, WNY Maritime 59

Maritime 15 15 10 19 - 59

Chaut. Lake 13 6 30 11 - 60

MARITIME (8-8): Garcia 15, Hall 11, J Washington 16, J Washington 17.

CHAUT. LAKE (9-9):Adams 21, Anderson 8, Fischer 12, Gleason 2, Majka 6, Waters 11.

3-point goals: Adams 2, Anderson, J Washington 2, Waters 3.

Frewsburg 65, Clymer 48

Frewsburg 21 9 19 16 - 65

Clymer 13 11 15 9 - 48

FREWSBURG (9-8, 4-5):Brink 8, Conlan 19, Hair 16, Haynes 2, Nelson 10, Pearson 4, Reinagel 6.

CLYMER (11-6, 8-3):Beal 2, Dunnewold 2, R Overton 8, Z Overton 17, Wassink 8, Willink 11.

3-point goals: Brink 2, Hair 3, Z Overton 4, Willink.

Health Sciences 65, Randolph 47

Health Sciences 18 21 12 14 - 65

Randolph 6 14 14 13 - 47

HEALTH SCIENCES (11-7):Briggs 11, Brown 4, Harvey 5, Jones 7, Lott 19, Riley 6, Spencer 10.

RANDOLPH (13-2): Bernard 8, Bosley 2, Hind 18, McCoy 8, Rosengren 5, Steward 6.

3-point goals: Briggs 2, Hind 3, Lott 5, Rosengren, Spencer 2.

W.S. West 58, Timon-St. Jude 57

Timon-St. Jude 13 18 15 11 - 57

W. Sen. West 17 11 20 10 - 58

TIMON-ST. JUDE (7-10): Chiagi 5, Glinski 8, K Goudlock 3, T Goudlock 14, Miazga 3, Mobil 9, Shields 11.

W. SEN. WEST (9-9):Baugh 23, Rivera 6, Robertson 20, Ryniec 3, Schermerhorn 2, Weir 4.

3-point goals: Baugh 2, K Goudlock, T Goudlock, Miazga, Ryniec , Shields.

Today’s games

Yale Cup Division I

East at South Park, 12:30 p.m.

Emerson at Middle Early College, 2 p.m.

Burgard at McKinley, 5 p.m.

Yale Cup Division II

City Honors at MST Seneca, 12:30 p.m.

Bennett at Olmsted, 12:30 p.m.

Monsignor Martin

Walsh at Bishop Timon-St. Jude, 2 p.m.

ECIC I

Clarence at Jamestown, 5:30 p.m.

ECIC II

Amherst at Hamburg, 1:30 p.m.

ECIC IV

Cleveland Hill at Holland, 1:30 p.m.

Niagara-Orleans

Medina at Albion, 11:30 a.m.

Nonleague

Dunkirk at Hutch-Tech, 11:30 a.m.

V-Hilton at Sweet Home, 12:45 p.m.

Kenmore East at Chrstn. Central, 1:45 p.m.

Tapestry at Nichols, 2 p.m.

Harbor Creek (Pa.) at Fredonia, 3 p.m.

Centercourt Classic

at Villa Maria

St. Joe’s vs. Lew-Port, 1:30 p.m.

St. Francis vs. Olean, 3:30 p.m.

Park vs. V-Irondequoit, 5:30 p.m.

Canisius vs. Niagara Falls, 7:30 p.m.

Girls basketball

Friday’s games

Canisius Cup

Middle Early College 47, East 14

City Honors 83, I-Prep/Grover 22

Emerson 67, Hutch-Tech 62

Olmsted 58, Buffalo Arts 37

Monsignor Martin

Mount Mercy 51, Nichols 29

ECIC I

Jamestown 37, Lancaster 24

ECIC III

East Aurora 50, Pioneer 23

Niagara Frontier

Grand Island 50, Lew-Port 47 (OT)

Niagara-Wheatfield 42, Niagara Falls 32

North Tonawanda 42, Lockport 33

Niagara-Orleans

Wilson 44, Newfane 35

Akron 52, Roy-Hart 50

Albion 46, Barker 22

CCAA East II

Franklinville 83, Pine Valley 25

Forestville 32, Cattaraugus/Little Valley 19

Ellicottville 47, North Collins 25

CCAA West II

Frewsburg 42, Cassadaga Valley 24

Nonleague

Frontier 66, Lake Shore 55

Middle Early College 47, East 14

MEC 7 12 17 11 - 47

East 0 2 8 4 - 14

MEC (9-6, 8-3):Burch 6, Caddele 19, Collins 3, Jones 6, Ortiz Maisonet 7, Sanders 6.

EAST (2-11, 2-7):Deering 4, Otero 3, Willis 9.

3-point goals: Caddele 2, Collins, Ortiz Maisonet, Otero, Willis.

City Honors 83, I-Prep/Grover 22

City Honors 20 18 32 13 - 83

I-Prep 1 9 9 3 - 22

CITY HONORS (10-4, 7-2):Alvira 15, Gardner 6, Kassem-Lopez 6, Milne 2, Purks 15, Segars 9, Wood 30.

I-PREP (1-11, 0-10): Aden 4, Mercado 15, Musse 2, Yohannes Gebremariam 1.

3-point goals: Alvira, Mercado 2, Purks.

Olmsted 58, Buffalo Arts 37

Buf. Arts 11 4 5 17 - 37

Olmsted 22 12 16 8 - 58

BUFFALO ARTS (8-8, 8-5): Barber 14, Benedict 6, Meredith 3, Neilson 3, Salaam 2, Skillon 9

OLMSTED (14-1, 11-0): Bullock 4, Burch 17, Chapell 1, Conyers 8, Eason 3, McDuffie 19, Tejada 6

3-point goals: Burch 4

Emerson 67, Hutch-Tech 62

Emerson 20 16 22 9 - 67

Hutch-Tech 16 20 12 14 - 62

EMERSON (11-5, 8-0): Anderson 15, Jefferies 10, Sharp 23, Smith 19.

HUTCH-TECH (13-3, 7-3): Jones 2, Knight 6, Lott 21, Smith 21, Thompson 12.

3-point goals: Anderson 4, Jefferies 2, Sharp, C Smith 4, J Smith.

Mount Mercy 51, Nichols 29

Nichols 10 4 11 4 - 29

Mount Mercy 13 11 12 15 - 51

NICHOLS (3-13, 2-9): Dolan 2, McCluskey 4, Niedzialowski 7, Roach 3, Russo 13.

MOUNT MERCY (12-8, 5-5):Ashe 2, Fredo 5, Hamm 10, Hughes 2, Kessler 4, Pacholczak 2, C Strang 11, J Strang 13, Zak 2.

3-point goals: Hamm, C Strang 3.

Jamestown 37, Lancaster 24

Jamestown 16 5 7 9 - 37

Lancaster 10 5 4 5 - 24

JAMESTOWN (4-8, 3-7): Calamunci 4, Gates 2, Johnson 1, Lundmark 13, Stockwell 12, Tracey 5.

LANCASTER (4-13, 1-9): Backert 2, Herrnreiter 2, Krisits 11, Morgus 2, Odrobina 1, Szymusiak 4.

3-point goals: Lundmark, Tracey.

East Aurora 50, Pioneer 23

East Aurora 8 19 19 4 - 50

Pioneer 7 8 2 6 - 23

EAST AURORA (14-3, 7-3): Bentley 4, Brinker 3, Dils 2, Horning 2, Jancevski 2, Potenza 6, Rachwal 3, Tully 21, Wier 3.

PIONEER (5-9, 3-4): Aurum 2, Barber 5, Kline 10, Sapp 2, Weaver 4.

3-point goals: Kline, Potenza, Tully, Wier.

Grand Island 50, Lew-Port 47 (OT)

Grand Island 15 6 10 10 9 - 50

Lew-Port 4 6 14 17 6 - 47

GRAND ISLAND (13-2, 10-0): Bailey 7, Eichel 11, Robinson 6, Sweeney 16.

LEW-PORT (14-4, 8-3): Crum 23, L Lindamer 6, S Lindamer 2, Puzan 7, Skowronski 5.

3-point goals: Bailey, Puzan, Sweeney 2.

Nia. Wheatfield 42, Niagara Falls 32

Niagara Falls 2 8 8 14 - 32

Nia. Wheat. 9 9 4 20 - 42

NIAGARA FALLS (6-11, 4-7): Amoretti 2, Campbell 4, Harris 18, Lamar 8.

NIA. WHEAT. (7-10, 6-6): Beutel 9, Crangle 5, Jackson 14, Klettle 4, Loughrey 2, Smith 8.

3-point goals: Crangle, Harris.

North Tonawanda 42, Lockport 33

Lockport 6 9 11 7 - 33

N. Tonawanda 14 12 12 4 - 42

LOCKPORT (8-7, 6-4): Darrell 2, Johnson 7, Krchniak 19, Mckissock 2, Webb 2, White 10.

N. TONAWANDA (5-10, 5-6): Book 10, McNeill 1.

3-point goals: Book 2, Johnson, Kennedy, Valentic.

Wilson 44, Newfane 35

Wilson 9 15 14 6 - 44

Newfane 2 10 9 14 - 35

WILSON (14-3, 12-0):Dinse 4, Frerichs 7, Lewis 4, Munnikhuysen 11, Musall 6, Nugent 4, Reagan 4, Seeley 4.

NEWFANE (6-12, 3-7):Beiter 1, Boudeman 10, Chunco 3, Dumay 2, Knoll 5, Littman 2, Traverse 12.

3-point goals: Boudeman 2, Munnikhuysen 3.

Akron 52, Roy-Hart 50

Akron 16 15 7 14 - 52

Roy-Hart 12 12 9 17 - 50

AKRON (8-8, 6-3):Henning 1, E Hill 2, H Hill 8, D Jonathan 10, J Jonathan 9, Leeds 20, Sundown 2.

ROY-HART (4-11, 1-10):Fry 9, Hill 3, Lovewell 3, McCabe 15, Steiner 6, Washington 6, Wolf 8.

3-point goals: Fry, A Hill, H Hill 2, D Jonathan 2, McCabe, Steiner.

Albion 46, Barker 22

Barker 0 10 7 5 - 22

Albion 14 11 17 4 - 46

BARKER (2-9, 1-9): Annable 4, Baker 7, Luckman 8, Parfinski 2, Sutch 1.

ALBION (10-5, 7-2): Derisley 10, Gregori 2, Hapeman 10, Lathrop 12, Litte 3, Mulka 2, Struble 2, Wolck 5.

3-point goals: Baker, Derisley, Luckman.

Frewsburg 42, Cassadaga Valley 24

Frewsburg 11 9 13 9 - 42

Cass. Valley 3 4 8 9 - 24

FREWSBURG (15-3,9-2):Dilts 3, Hultberg 1, Iuculano 21, Jones 11, Ownbey 2.

CASS. VALLEY (10-6, 5-5):Haskins 3, Pattyson 6, Repine 7, Ruiz 6.

3-point goals: Haskins, Jones, Ruiz.

Franklinville 83, Pine Valley 25

Franklnv’l 29 22 21 11 - 83

Pine Valley 11 3 0 11 - 25

FRANKLNV’L (13-4, 10-0):Brennan 6, Burrell 4, Haskell 32, Howeckh 5, McCoy 11, Milligan 10, Szymanski 9, Wolfer 4, Wright 2.

PINE VALLEY (5-12, 2-7):Herman 5, Hoth 2, Miller 7, Swanson 2, Tunstall 6, Westlund 3.

3-point goals: Brennan 2, Haskell 6, Herman, Howeckh, McCoy, Miller, Westlund.

Forestville 32, Cattaraugus/LV 19

Catt/LV 4 5 7 3 - 19

Forestville 9 5 5 13 - 32

CATT/LV (4-7, 2-5): Eaton 4, Jones 1, A Minnekine 1, A Minnekine 5, Rupp 3, Ryan 5.

FORESTVILLE (4-11, 3-5):Barrett 3, Cleary 14, C Kingsfield 9, P Kingsfield 3, VanArsdale 3.

3-point goals: Cleary 2, Rupp, VanArsdale.

Ellicottville 47, North Collins 25

North Collins 7 7 5 6 - 25

Ellicottville 14 6 17 10 - 47

NORTH COLLINS (1-7, 1-4): Hidy 2, M Rice 3, M Rice 4, Spicola 1, Tobia 12, Williams 3.

ELLICOTTVILLE (9-9, 7-2):Chapman 15, Earley 4, Jimerson 14, Maybee 2, Nuzzo 6, Ruiz 6.

3-point goals: Jimerson 2, Nuzzo 2, Ruiz 2, Tobia 2.

Panama 73, Sherman 47

Sherman 12 13 7 15 - 47

Panama 11 14 26 22 - 73

SHERMAN (10-7, 8-3): Gratto 12, Hayes 5, Lewczyk 5, Myers 9, Sands 12, Starceski 4

PANAMA (16-1, 11-0): Angeletti 25, Brink 7, Johnson 10, Lisciandro 8, Marsh 2, Mistretta 1, Schnars 8, Watson 2, Yuchnitz 10

3-point goals: Hayes, Myers, Sands, Angeletti, Brink, Johnson 2, Yuchnitz 2

Frontier 66, Lake Shore 55

Lake Shore 13 14 22 6 - 55

Frontier 20 19 13 14 - 66

LAKE SHORE (13-2): N Cornfield 9, T Cornfield 9, Park 11, Santana 3, Snyder 23.

FRONTIER (14-2): Curran 10, Doyle 4, Izzo 20, Krusza 21, Lorka 8, McGloin 3.

3-point goals: N Cornfield, T Cornfield, Curran 2, Izzo, Krusza 4, Santana, Snyder 3.

Today’s games

Monsignor Martin

Mount St. Mary at Mt. Mercy, 11:30 a.m.

Walsh at Christian Central, 4 p.m.

ECIC I

Williamsville North at Clarence, 6:30 p.m.

ECIC II

Starpoint at Williamsville East, 2:30 p.m.

ECIC IV

Springville at Cleveland Hill, 12:30 p.m.

Niagara-Orleans

Albion at Medina, 11:30 a.m.

CCAA West II

Panama at Cassadaga Valley, 1:30 p.m.

CCAA East I

Randolph at Portville, 6:30 p.m.

Nonleague

O’Hara at Williamsville South, 11:30 a.m.

CSAT at McKinley, 1:30 p.m.

V-Our Lady of Mercy at Amherst, 2 p.m.

Bishop Kearney at Sacred Heart, 2 p.m.

West Sen. West at West Sen. East, 2 p.m.

Jamestown at Tapestry, Noon

Boys hockey

Friday’s games

WNY Club

RBM 5, Canisius 4

WNY Federation

Starpoint 5, Williamsville South 1

S: Spencer Slote 3g; Joe LoBrutto 2g; Chuck Schmidl 4a

Orchard Park 5, Lancaster 2

OP: Kyle Flynn 2g; Zachary Mecca 3a

Bishop Timon-St. Jude 8, W. Seneca West 6

TSJ: Michael Sands 3g; Jake Blidy, Hayden Sawynsky 2g-a each

WSW: Chase Chodkowski 2g-2a

Hamburg 6, Iroquois/Alden 2

H: Ryan Steiner 2g-a; Brian Colmerauer 2g

Nichols Prep School Showcase

Shattuck St. Mary’s (Minn.) 7, Nichols 2

Today’s games

WNY Federation

St. Joe’s vs. Niagara-Wheatfield

at Northtown Center, 11:00 a.m.

St. Joe’s vs. North Tonawanda

at Northtown Center, 11:00 a.m.

North Tonawanda vs. Amherst

at Northtown Center, 1:15 p.m.

West Seneca West vs. NF/Lockport

at Cornerstone, 7:40 p.m.

Wrestling

Today’s games

Section VI Championships

Division 1 at Starpoint, 10 a.m.

Section VI Championships

Division 2 at Lake Shore, 10 a.m.

Girls hockey

Friday’s games

NYSPHSAA semifinals

at HarborCenter

Williamsville 6, X-Potsdam 1

W: Emma Roland 3g

III-Skaneateles 3, VII-Plattsburgh 0

Today’s games

NYSPHSAA Final

at HarborCenter

Williamsville vs. III-Skaneateles, 6 p.m.

Boys swimming

Friday’s games

Class A Championships

at Clarence

Team scores: Orchard Park 419.5, Lockport 288, Hamburg 282, Kenmore 236, Clarence 180.5, Jamestown 161, Lancaster 147, Williamsville North 111, West Seneca 106, Niagara Falls 105, Niagara Wheatfield 86, Olean 52, Frontier 38, Hutch-Tech 1.

200 Medley Relay: Orchard Park (Patrick McCrone, Luke Sapio, Joseph Blake, Trevor Hoch) 1:39.10, Hamburg 1:40.19, Jamestown 1:42.31. 200 Freestyle: Joshua Stegner (Orchard Park) 1:46.45, Sapio (Orchard Park) 1:47.02, Evan Bruning (Lockport) 1:51.84. 200 IM: Matthew Walker (Kenmore) 1:59.15, Blake (Orchard Park) 2:01.03, Ian Hewett (Lancaster) 2:04.00. 50 Freestyle: Benjamin Harper (Kenmore) 21.49, Mark Crocker (Lockport) 21.75, Hoch (Orchard Park) 22.20. 1-Meter Diving: Jacob Minnick (Lockport) 490.60, Carter Diver (Clarence) 393.20, Jack Thomas (Orchard Park) 388.70. 100 Butterfly: Crocker (Lockport) 52.41, Blake (Orchard Park) 52.88, Zachary Walters (West Seneca) 54.59. 100 Freestyle: Kyle Dean (Jamestown) 49.11, Hoch (Orchard Park) 48.70, Christian Steiner (Hamburg) 50.40. 500 Freestyle: Stegner (Orchard Park) 4:53.99, Sapio (Orchard Park) 4:54.22, Zach Eisenmann (Hamburg) 5:01.21. 200 Freestyle Relay: Jamestown (Brennan Roehmholdt, Matthew Roehmholdt, Joseph Roehmholdt, Dean) 1:29.91, Kenmore 1:30.31, Lockport 1:31.70. 100 Backstroke: Ben Kisker (Hamburg) 54.04, Hewett (Lancaster) 55.90, Robert Pucci (Niagara Falls) 56.72. 100 Breaststroke: Walker (Kenmore) 1:01.04, Harper (Kenmore) 1:01.13, Robert Burkett (Frontier) 1:02.39. 400 Freestyle Relay: Orchard Park (Hoch, Stegner, McCrone, Blake) 3:19.07, Lockport 3:20.91, Kenmore 3:22.38.

Track & field

Friday’s games

9th & 10th Grade Championships

at Houghton College

Boys results

55 hurdles: Sean Hoelscher (Hamburg) 9.04. 3200: Sean McCartan (W.S. West) 10:33.53. 55: Isaiah Williams (Niagara Falls) 6.74. 1000: Will Wisnoski (Clarence) 2:58.01. 600: Brandon Paryz (Lancaster) 1:31.93. 1600: Jack Carlson (Fredonia) 4:38.01. 300: Williams (Niagara Falls) 38.17. 4x800 relay: Clarence (Ryan Rajapakse, Will Reid, Wisnoski, Nathan Lange) 9:08.52. 4x400 relay: Cheektowaga (Kendrick Hampton, CJ Krzanowicz, Quincy Landow, Christian Reid) 3:55.52. 4x200 relay: Niagara Falls (Joseph Kumierski, Jacob Winn, Williams, Jason Kamat) 1:43.73. HJ: Devin Austin (Falconer) 5-6. TJ: Krzanowicz (Cheektowaga) 39-2.75. LJ: Isaiah Harris (Cheektowaga) 17-9. PV: Edward Heine (Depew), Conor Tribby (Grand Island), Jack Skora (Hamburg), Logan Rucker (Hamburg) 8-6. WT: Alex Hejna (Lancaster) 55-9.75. SP: Jayden DuBard (Cheektowaga) 49-10.

Girls results

55 hurdles: Kayla Myers (Wmsv. East) 9.50. 3000: Sydney Nowicki (Lockport) 10:21.61. 55: Markira Garner (McKinley) 7.42. 1000: Faith Caldwell (Grand Island) 3:19.23. 1500 racewalk: Natalia Carter (Grand Island) 8:32.61. 600: Nicloe Kuehner (Iroquois) 1:46.97. 1500: Kayla Schmidt (Wmsv. South) 5:10.48. 300: Garner (McKinley) 42.56. 4x800 relay: Clarence (Grace Stellrecht, Samantha Hughes, Lauren Biegner, Camryn Cwiklinski) 10:58.12. 4x400 relay: Hamburg (Claire Danyluk, Emmy Walker, Ella Ingraham, Isabella Jeter) 4:36.72. 4x200 relay: Olmsted (Londynn Stokes, Lauren Gibson, Safia Sasay, Miquela Hunter) 1:59.19. HJ: Myers (Wmsv. East) 5-1. TJ: Amari Hall (Sweet Home) 37-8.50. LJ: Myers (Wmsv. East) 16-6.75. PV: Eve Giancarlo (Sweet Home) 11-1. WT: Natalia Surdej (Lancaster) 54-8. SP: Surdej (Lancaster) 35-5.

Boys bowling

Friday’s games

ECIC North Large

Clarence 5, Starpoint 2

C: Ben Chamberland 251-300-205-756

S: Tyler Hartwig 288

Clarence 7, Sweet Home 0

C: Ben Chamberland 269-210-219-698; Jared Johnson 251

SH: Nick Penska 247-243

Rifle

Friday’s games

Alden 1137, Orchard Park 1059

A: Luke Golas 287

There are no comments - be the first to comment