Share this article

print logo

High school scores & schedules (Feb. 8)

Boys basketball

Thursday’s games

Monsignor Martin

Nichols 77, Christian Central 49

Canisius 61, St. Joe’s 55

Park 47, St. Francis 34

ECIC III

Depew 51, Pioneer 49

East Aurora 49, Lake Shore 34

ECIC IV

Lackawanna at Tonawanda, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port 82, Grand Island 54

Niagara-Orleans

Akron 61, Roy-Hart 50

CCAA East I

Portville 55, Gowanda 51

Allegany-Limestone 90, Silver Creek 42

Olean 76, Dunkirk 41

Randolph 49, Salamanca 35

CCAA East II

Forestville at Cattaraugus/LV, 7:30 p.m.

Franklinville at Pine Valley, 7:30 p.m.

CCAA West I

Maple Grove 56, Fredonia 55

Chautauqua Lake at Frewsburg, 7:30 p.m.

CCAA West II

Cassadaga Valley at Brocton, 7:30 p.m.

Westfield 78, Falconer 33

Panama 55, Sherman 33

Nonleague

Eden 48, North Collins 39

Global Concepts 72, Kenmore East 64

Medina at Buffalo Science, 7 p.m.

Nichols 77, Christian Central 49

Nichols 13 19 25 20 - 77

Chr. Central 15 9 11 14 - 49

NICHOLS (10-9, 7-4):Adamu 7, Bair 8, Hearon 24, Horan 11, Ottaviano 2, Purks 3, Stineman 19, Thrasher 3.

CHR. CENTRAL (3-11, 1-5):Craven 9, Gold 12, Miller 16, Samuel 2, Tyson 8.

3-point goals: Adamu, Bair, Hearon 3, Horan, Purks, Thrasher, Tyson 2.

Canisius 61, St. Joe’s 55

St. Joe’s 7 20 16 12 - 55

Canisius 16 10 11 24 - 61

ST. JOE’S (6-10, 2-6):Ashley 6, Beilein 3, Carlone 1, Glover 8, Martone 12, McCann 5, Ostrowski 11, Poland 9.

CANISIUS (12-7, 6-3):Boyland 2, Ciocca 16, Dowling 2, Fairclough 12, Ingrando 3, Jamison 12, Kegler 6, Vass 8.

3-point goals: Beilein, Ciocca 4, Fairclough 2, Glover 2, Jamison, Martone 2, McCann, Ostrowski.

Park 47, St. Francis 34

Park 10 14 11 12 - 47

St. Francis 11 9 6 8 - 34

PARK (16-2, 8-0):Carter 14, Davis 8, Dunn 5, Hutchins 9, Nnagbo 11.

ST. FRANCIS (12-5, 6-4):Collins 3, Consigli 3, Ivey 6, Poumpey 5, Scott 2, Theisen 15.

3-point goals: Carter, Collins, Davis, Hutchins, Ivey, Theisen.

Depew 51, Pioneer 49

Depew 11 10 13 17 - 51

Pioneer 13 10 6 20 - 49

DEPEW (10-6, 5-4):Burns 13, Cotton 3, Kulesz 5, March 4, Martin 18, Miller 8.

PIONEER (6-10, 3-6):Corbett 9, Giboo 2, Higgins 1, Hill 1, Mason 3, Phillips 6, Rinker 27.

3-point goals: Burns, Corbett, Kulesz, Martin, Miller, Rinker 6.

East Aurora 49, Lake Shore 34

Lake Shore 14 4 10 6 - 34

East Aurora 12 8 13 16 - 49

LAKE SHORE (6-12, 3-7): Buchanan 7, Cybulski 13, M. Evans 2, Hassel 1, Kwilos 2, Lockwood 9.

EAST AURORA (9-8, 6-4): Covington 14, Denz 18, Hoeg 3, Moog 10, Phillips 2, Tanner 2.

3-point goals: Cybulski, Covington 2, Hoeg.

Lew-Port 82, Grand Island 54

Lew-Port 15 37 20 10 - 82

Grand Island 9 11 17 17 - 54

LEW-PORT (15-3, 10-1):Bernstein 11, Clayborne 2, Coppins 6, Duff 8, Gayle 25, Kasbaum 2, Krawczyk 2, Powers 2, Scott 24.

GRAND ISLAND (8-9, 4-7):Knight 7, Moskala 6, C Sionko 11, L Sionko 13, Soos 2, Spear 3, Webb 2, Wilkes 10.

3-point goals: Bernstein 3, Duff, Gayle, Scott, C Sionko, L Sionko 3.

Akron 61, Roy-Hart 50

Roy-Hart 10 21 7 12 - 50

Akron 16 17 12 16 - 61

ROY-HART (5-13, 2-8):Albee 3, Boyle 10, Brigham 8, Bruning 4, Pratt 3, Rhinehart 7, Sanders 15.

AKRON (9-9, 4-6):Holtz 5, Kalinowski 7, Mazza 3, Mietz 21, Siska 8, Smith 13, Willis 4.

3-point goals: Albee, Brigham, Holtz, Mietz 5, Pratt, Sanders 3, Siska 2, Smith 3.

Portville 55, Gowanda 51

Gowanda 19 9 10 13 - 51

Portville 20 5 14 16 - 55

GOWANDA (2-17, 0-10): Colantino 10, Kohn 10, MacLeod 6, Nagel 5, Siragusa 6, Ondus 14.

PORTVILLE (5-14, 2-8): Kloc 6, Mathis 6, Pullins 12, Tabola 24, Tarr 7.

3-point goals: Colantino 2, Nagel, Ondus, Mathis 2, Tabola 2.

All.-Limestone 90, Silver Creek 42

Silver Creek 12 9 8 13 - 42

All.-Lime. 25 20 25 20 - 90

SILVER CREEK (11-7, 6-4): Braidich 3, Gates 4, Jamison 10, Jones 3, Parker 2, Woleben 20.

ALL.-LIME. (14-2, 9-0):C Curran 15, T Curran 3, Flanders 20, Giardini 10, Golley 14, Napoleon 9, Wolfgang 17, Yorke 2.

3-point goals: Braidich, T Curran, Flanders 3, Golley, Jamison, Jones, Napoleon 3, Wolfgang 3.

Ranolph 49, Salamanca 35

Salamanca 9 6 10 10 - 35

Randolph 10 9 15 15 - 49

SALAMANCA (10-8, 4-6): Brown 13, George 5, Hedlund 1, L. McKenna 2, J. McKenna 7, White 7.

RANDOLPH (14-3, 8-1): Bernard 2, Bosley 2, I. Hind 3, T. Hind 11, McCoy 9, Morrison 8, Rosengren 6, Steward 8.

3-point goals: Brown 3, George, J. McKenna, I. Hind, T. Hind, Morrison 2, Rosengren 2, Steward.

Maple Grove 56, Fredonia 55

Maple Grove 15 13 12 16 - 56

Fredonia 10 17 11 17 - 55

MAPLE GROVE (4-6, 2-5): Auer 18, Crist 14, Jones 4, McPherson 10, Reagle 10.

FREDONIA (11-7, 8-3):Levens 3, Myers 7, Piper 4, Putney 17, Rybij 2, Schrader 2, Shuart 18, Whitfield 2.

3-point goals: Auer 2, Crist 2, Levens, McPherson, Putney 4, Reagle 2.

Panama 55, Sherman 33

Panama 21 18 10 6 - 55

Sherman 4 11 12 6 - 33

PANAMA (12-6, 8-3):Barmore 10, Cook 3, Hinsdale 5, Hovey 17, Sperry 18, Spontaneo 5.

SHERMAN (8-10, 7-4):Beatman 4, Caron 4, Carris 7, Hannold 6, Ramsey 6, Swabik 7.

3-point goals: Carris 2, Hannold 2, Hovey 5, Sperry 3, Spontaneo, Swabik.

Eden 48, North Collins 39

North Collins 7 17 9 6 - 39

Eden 11 12 9 16 - 48

NORTH COLLINS (1-12):Filkov 2, Fricano 2, Gullo 2, Robinson 30, Warsaw 3.

EDEN (1-12): DeCarlis 2, Hallick 13, Henry 4, Hill 1, Sobczyk 22, Sroda 3, Stets 3.

3-point goals: Hallick 3, Sobczyk 5, Sroda, Warsaw.

Global Concepts 72, Kenmore East 64

Global Concepts 17 21 16 18 - 72

Kenmore East 12 15 21 16 - 64

GLOBAL CONCEPTS (5-11):Goldsmith 12, Graves 4, Jones 17, Mercado Jr 5, Mesi 2, Stroud 19, Tagen 13.

KENMORE EAST (2-15):Carvalho 2, Diaz 2, Furguson 12, Gordon 13, Lang 5, McColough 2, Murdie 19, Walker 2, Young 7.

3-point goals: Gordon, Jones 3, Mercado Jr, Murdie 2, Tagen 3.

Today’s games

Yale Cup Division I

I-Prep/Grover at Burgard, 6 p.m.

Hutch-Tech at Emerson, 6 p.m.

South Park at McKinley, 6 p.m.

East at Middle Early College, 6 p.m.

Yale Cup Division II

da Vinci at Riverside, 4:30 p.m.

Olmsted at Buffalo Arts, 6 p.m.

Lafayette at City Honors, 6 p.m.

Bennett at MST Seneca, 6 p.m.

ECIC I

Orchard Park at Wmsv. North, 7 p.m.

Frontier at Clarence, 7:30 p.m.

ECIC II

W.S. East at Sweet Home, 6:30 p.m.

Wmsv. South at Wmsv. East, 6:30 p.m.

Starpoint at Hamburg, 7:30 p.m.

ECIC III

Pioneer at Cheektowaga, 5:30 p.m.

Maryvale at Iroquois, 6:30 p.m.

ECIC IV

JFK at Holland, 6:30 p.m.

Cleveland Hill at Lackawanna, 6:30 p.m.

Eden at Tonawanda, 6:30 p.m.

Springville at Alden, 7 p.m.

Niagara Frontier

North Tonawanda at Lockport, 6:30 p.m.

Nia. Wheatfield at Niagara Falls, 6:30 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Wilson, 6 p.m.

Albion at Barker, 7 p.m.

CCAA East II

North Collins at Ellicottville, 6 p.m.

Nonleague

Tapestry at CSAT, 7 p.m.

Lancaster at Kenmore West, 7 p.m.

WNY Maritime at Chaut. Lake, 7:30 p.m.

Frewsburg at Clymer, 8 p.m.

Centercourt Classic

at Villa Maria

Health Sciences vs. Randolph, 6 p.m.

Timon-St. Jude vs. W.S. West, 7:45 p.m.

Girls basketball

Thursday’s games

Canisius Cup

McKinley 49, South Park 44

ECIC I

Frontier 70, Clarence 57

Orchard Park 48, Williamsville North 43

Lancaster 50, West Seneca West 35

ECIC II

Sweet Home 57, West Seneca East 36

Hamburg 56, Starpoint 10

ECIC III

Iroquois 71, Maryvale 41

Lake Shore 60, Depew 24

ECIC IV

Holland 50, JFK 39

Springville 50, Alden 39

Eden 65, Tonawanda 29

Niagara Frontier

Grand Island 62, CSAT 28

Kenmore West 44, Niagara Falls 32

CCAA East I

Gowanda 74, Salamanca 28

CCAA West II

Clymer 46, Westfield 40 (OT)

Nonleague

Lew-Port 54, Medina 29

Frontier 70, Clarence 57

Frontier 22 18 18 12 - 70

Clarence 11 13 10 23 - 57

FRONTIER (14-2, 11-0):Baker 2, Doyle 5, Izzo 21, Krusza 23, Lorka 8, McGloin 9, Pokornowski 2.

CLARENCE (8-9, 5-5):Bienko 7, Callaghan 9, Carey 12, Fitch 2, Jebens 4, Kiener 6, Stearns 15, Zima 2.

3-point goals: Callaghan 3, Carey 2, Izzo 2, Krusza, McGloin, Stearns 3.

Orchard Park 48, Wmsv. North 43

Orchard Park 8 13 9 18 - 48

Wmsv. North 11 11 4 17 - 43

ORCHARD PARK (12-4, 8-3): Flannery 11, Harrigan 2, Major 3, Miller 16, O’Connor 4, Stevenson 11, Swiatek 1.

WMSV. NORTH (8-6, 6-5): Colca 7, Craffey 5, Ghee 13, Herlan 2, Meggo 12, Reimers 2, Sheppard 2.

3-point goals: Colca, Craffey, Ghee, Meggo 4.

Lancaster 50, West Seneca West 35

W. Sen. West 4 6 15 10 - 35

Lancaster 13 11 9 17 - 50

W. SEN. WEST (4-12, 1-9): Gill 4, Hall 2, Held 3, Loffredo 2, Sigler 2, Smith 9, Soloman 7, Vanderlip 6.

LANCASTER (4-12, 1-8): Backert 8, Carter 2, Harrington 6, Herrnreiter 6, Krisits 13, Lucarelli 3, Morgus 10, Odrobina 2.

3-point goals: Smith 2, Soloman, Vanderlip 2.

Sweet Home 57, West Seneca East 36

W. Sen. East 6 7 12 11 - 36

Sweet Home 19 6 20 12 - 57

W. SEN. EAST (1-12, 0-9): Colby 6, Kaufman 25, Kociszewski 5.

SWEET HOME (7-10, 3-8):Flash 3, Fumerelle 26, Gerber 6, Kelly 11, Millender 6, Petrus 5.

3-point goals: Flash, Fumerelle 4, Kelly.

Hamburg 56, Starpoint 10

Starpoint 5 3 0 2 - 10

Hamburg 14 13 12 17 - 56

STARPOINT (8-7, 1-5):Lemieux 4, Lunn 2, Mott 3, Williams 1.

HAMBURG (8-7, 5-3):Chiacchia 3, Geary 7, Harrison 18, Kruszka 2, McKeone 6, Morreale 2, Robillard 2, Sega 4, Silverheels 7, Webb 3, Wenzel 2.

3-point goals: Chiacchia.

Iroquois 71, Maryvale 41

Maryvale 11 6 16 8 - 41

Iroquois 19 26 13 13 - 71

MARYVALE (7-9, 6-5): Boshier 9, Cadwallader 12, Falter 15, Gettings 2, Mcgee-Ross 2, Norek 1.

IROQUOIS (14-3, 8-2):E McLaughlin 10, E McLaughlin 11, Porzio 17, J Quinn 1, M Quinn 4, Streety 18, Wittek 10.

3-point goals: Cadwallader 2, E McLaughlin 2, Porzio.

Lake Shore 60, Depew 24

Depew 6 5 3 10 - 24

Lake Shore 20 16 13 11 - 60

DEPEW (4-13, 2-8): Guarino 4, Kapinos 6, Krysztof 3, Rogacki 2, Vannelli 3.

LAKE SHORE (13-1, 9-0): N Cornfield 12, T Cornfield 13, Easton 2, E Jimerson 1, M Jimerson 2, Locke 3, Marinaro 2, Park 14, Plain 7, Santana 1, Scanlan 1, White 2.

3-point goals: N Cornfield, T Cornfield, Krysztof.

Holland 50, JFK 39

JFK 5 14 12 8 - 39

Holland 18 11 10 11 - 50

JFK (2-10, 1-7):Golubski 6, Gribble 10, Landwehr 5, Renner 6, Voss 11.

HOLLAND (8-8, 6-4):King 8, Linder 2, Massara 4, Perry 8, Pikett 21, Ptak 5, Schroeder 2.

3-point goals: Golubski 2, King 2, Landwehr, Voss 3.

Springville 50, Alden 39

Springville 12 10 11 17 - 50

Alden 11 7 10 11 - 39

SPRINGVILLE (12-5, 9-2): Lewandowski 20, Oakley 2, Owens 9, Rehrauer 6, G Zabawa 6, K Zabawa 7.

ALDEN (5-11, 5-7): Kersten 9, Pastuszynski 10, Petschke 2, Sabia 2, Tyburski 13, Wrest 3.

3-point goals: Lewandowski 2, Owens 3, Pastuszynski 2, Tyburski 3.

Eden 65, Tonawanda 29

Tonawanda 5 7 11 6 - 29

Eden 17 15 12 21 - 65

TONAWANDA (4-12, 3-8):Dalke 3, Frears 5, Hamill 11, Janowsky 6, Verrall 2, Wood 2.

EDEN (15-2, 12-0):Calloway 2, Klawon 8, Lauer 8, Musielak 7, Szuflita 3, Wach 10, Woodard 13, Woodring 4, Zittel 10.

3-point goals: Frears, Musielak, Woodard, Zittel.

Grand Island 62, CSAT 28

Grand Island 21 12 10 19 - 62

CSAT 9 2 8 9 - 28

GRAND ISLAND (13-3, 9-0):Andrews 6, Bailey 13, Burruano 8, Carey 9, Eichel 2, Frosolone 1, Robinson 8, Sweeney 15.

CSAT (2-12, 1-9): Baines 6, Brown 2, Dupree 4, Harden 5, Hendricks 2, Nelson 6, Renalds 1, Small 2.

3-point goals: Bailey 2.

Kenmore West 44, Niagara Falls 32

Niagara Falls 10 4 8 10 - 32

Kenmore West 12 19 9 4 - 44

NIAGARA FALLS (6-10, 4-6): Amoretti 9, Harris 15, Lamar 8.

KENMORE WEST (7-10, 5-7): Cohn 14, Huss 7, Padilla 9, Tucker 14.

3-point goals: Amoretti 2, Cohn 2, Harris, Huss, Padilla.

Clymer 46, Westfield 40 (OT)

Westfield 5 7 12 10 6 - 40

Clymer 4 8 15 7 12 - 46

WESTFIELD (3-14, 1-7):Conklin 8, DeMarco 20, Smith 6, M Wolfe 4, S Wolfe 2.

CLYMER (4-13, 1-9):Einink 10, Ferguson 3, Hepler 9, K Honey 2, K Honey 12, King 4, Wiggers 6.

3-point goals: DeMarco 2, K Honey.

Gowanda 74, Salamanca 28

Salamanca 11 7 5 5 - 28

Gowanda 17 16 26 15 - 74

SALAMANCA (2-9, 1-7): Brown 2, Buffalo 2, Dowdy 5, Hill 2, Slade 3, Warrior 5, Welch 9.

GOWANDA (6-11, 2-4):Benton 9, K Scanlan 6, M Scanlan 41, Snyder 14, Stevens 4.

3-point goals: Benton, K Scanlan 2, M Scanlan 4, Warrior, Welch 2.

Lew-Port 54, Medina 29

Medina 12 1 6 10 - 29

Lew-Port 8 17 17 12 - 54

MEDINA (10-6):Bloom 4, Cochrane 4, Flores-Medina 6, Johnson 7, King 2, Robinson 3, Williams 3.

LEW-PORT (14-3): Colangelo 2, Crum 28, L Lindamer 4, S Lindamer 4, Nicoletti 3, Phan 1, Skowronski 10, Waechter 2.

3-point goals: Crum 2, Nicoletti.

Today’s games

Canisius Cup

Middle Early College at East, 4:30 p.m.

City Honors at I-Prep/Grover, 4:30 p.m.

Riverside at da Vinci, 5:15 p.m.

Emerson at Hutch-Tech, 6 p.m.

Buffalo Arts at Olmsted, 6 p.m.

Monsignor Martin

Nichols at Mount Mercy, 5 p.m.

ECIC I

Jamestown at Lancaster, 7:30 p.m.

ECIC III

East Aurora at Pioneer, 7 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at Lew-Port, 7 p.m.

Niagara Falls at Nia. Wheatfield, 7 p.m.

Lockport at North Tonawanda, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Newfane, 6:30 p.m.

Akron at Roy-Hart, 6:30 p.m.

Barker at Albion, 7 p.m.

CCAA East I

Portville at Gowanda, 7:30 p.m.

Randolph at Salamanca, 7:30 p.m.

All.-Limestone at Silver Creek, 7:30 p.m.

CCAA East II

Cattaraugus/LV at Forestville, 6 p.m.

North Collins at Ellicottville, 7:30 p.m.

CCAA West I

Olean at Dunkirk, 6 p.m.

Chaut. Lake at Maple Grove, 7:30 p.m.

Fredonia at Southwestern, 7:30 p.m.

CCAA West II

Sherman at Panama, 7:30 p.m.

Falconer at Westfield, 7:30 p.m.

Nonleague

New Life Chrstn. at Glbl. Cncpts , 4:30 p.m.

JFK at Depew, 7:30 p.m.

Lake Shore at Frontier, 7:30 p.m.

Boys hockey

Thursday’s games

WNY Federation

St. Francis 2, Kenmore East 1

SF: Alec Dobinski, Ryan Fitch g each

Grand Island 4, Sweet Home 1

GI: Dylan Russo 2g

Amherst 5, Williamsville East 5

WE: Brennan McCarthy, Gunar Weppner g-a each

A: Adam Willig 3g

Today’s games

WNY Federation

Starpoint vs. Williamsville South

at Northtown Center, 5:00 p.m.

Williamsville East vs. West Seneca East

at West Seneca, 5:30 p.m.

Lancaster vs. Orchard Park

at Leisure, 6:00 p.m.

Timon-St. Jude vs. West Seneca West

at West Seneca, 7:45 p.m.

Iroquois/Alden vs. Hamburg

at Leisure, 8:15 p.m.

Girls hockey

NYSPHSAA Championships

at Harbor Center

Friday’s semifinals

Williamsville vs. X-Potsdam, 6 p.m.

III-Skaneateles vs. VII-Plattsburgh, 8 p.m.

Saturday’s championship

Semifinal winners, 6 p.m.

Boys swimming

Today’s games

Class A Championships

at Clarence, 5 p.m.

Class B Championships

at Maryvale, 5 p.m.

Class C Championships

at City Honors, 5 p.m.

Track & field

Today’s games

9th & 10th Grade Championships

at Houghton College, 5:00 p.m.

Boys bowling

ECIC North Large

Clarence 6, Williamsville South 1

C: Brady Pohlman 234-612

ECIC South Large

Frontier 4, Orchard Park 3

F: Jacob Swinarski 650

Monsignor Martin

O’Hara 3, Timon-St. Jude 0

St.Francis 2, Canisius 1

SF: Parker Flis 223-616

C: Chris Heitzhaus 214-627

St.Joe’s 3, Park 0

SJ: Mike Weber 245-684

Girls bowling

ECIC North Large

Amherst 5, Sweet Home 2

A: Kara Braun 212, Quinn DeCicco 199

SH: Anna Stang 194

ECIC South Large

Orchard Park 7, Frontier 0

OP: Paige Bartosz 637

F: Makenzie Yesis-647

Rifle

ECIC

Clarence 1144, Pioneer 1136

C: Mike Dziabo 289

Lancaster 1159, Alden 1136

L: Emma Randall 290

Holland 1091, Orchard Park 1056

H: Emily Jablonski 278

There are no comments - be the first to comment