Share this article

print logo

Area bowling (Feb. 8)

11th FRAME: Snake Vogt Memorial — Brian Hauser 255-746, Brent Hardy 263-722, Dan Streer 688, Jeff Halt 687, Paul Beyer 679. Russell’s 4-Man — Bob Meyer 264, Mike Miller 258, Josh Vogt 257, Bob Rudnick 256.

AIRPORT: Jim Reese Pro Shop 4-Man — Fred Catalano 279-724, Jim Taton 298-714, Mike Hermanski 268-702, Jeff Ratajczak 675, Dana Voytovich 264-719, Chad Blackley 264-706, Jim Bond 679, Greg Voytovich 677. Maurer Nesbit — Nickhead Notaro 268-719, Jim Mattyjasik 268-718, Ken Moses 253-700, John White 256-675, Laurie Riso 624. Local 1173 Retirees — Dave Zemrak 683. Cold Spring Classic — Mike Gilmer 268-254-760, Thomas Tucker 260-747, Derrick Greene 290-732, Vorrin Liggans 268-729, Chris Schuster 279-711, Faith McAdory 626.

ALLIE BRANDT: Lockport Businessmen — Brandon Kipp 277-289-814, Lon Colley Jr. 258-258-701, Wayne Smith 690, Ron Kipp 269-687, Jason Hillman 258- 681, Mark Wheeler 253-660, Eric Rice 279.

BRIERWOOD: Wednesday Night Early Birds — George Majkut 258-278-758, Brent Hardy 278-725, Charlie Brooks 266-728, Dave McIvor 706,Denny Dabolt 261-265-697, John Winchell 267, Carl Motz 267, Bob Macchioni 258, Scott Walter 257, Nick Acanfora 257, Frank Markott 255,

BROADWAY: Wednesday Nite Trios — Jeremy Monteleone 278-254-757, Mark Skimmer 279-730, Joe Scapillato 722, Steve Moscovic Sr. 264-719, Ed Schunke 259, Jim Cwiklinski 255. Mixed Blues — Eric Hezel 266.

CLASSIC: Major B — Bob Ciminella 259-761, Chris Patterson 300-706, Pat Maddigan 277-703, Mike Adamek 264-697, Mike Noakes 265-676, Paul Nowak 276

EDEN: Don Greuschow Memorial — Matt Williams 253-721, Shane Loret 677, Marge Roberts 629, Derek Szymkowiak 259, James Valenti 251.

KENMORE: Thursday AM Chevy Doubles — Charlie Calabrese 279-265-258- 802, Sandy Tanner 289-728, Brandon Digati 257-685, Joe Mercurio Jr. 683, Rich Sterner 681, Wes O’Kelly 268.

LANCASTER: French Pub — Todd Billo 267-734, Mike Pfeiffer 268-720, Pat Letourneau 720, Bob Schilling 256-686, Curk Burgess 279-686.

MANOR: Wednesday Night Men — James Leslie 269-741, Greg Sacco 717, Steven Michalski 257-706, Bill Fontana 279-258-693, Ryan Hussar 678, Jim Kinbaum 676. Local #135 Mixed — Scott McIntyre 694, Herb Hout 278, Tim Rick 267, Brandon Jeffords 256. JJ Mover’s — Dennis Smith 297-718, Mike Noakes 288-692, Mike Wozniak 268-685, Rob Phillips Jr. 267, Dave Dixon 258, Terry Manning II 286.

STRIKERS: Wednesday Night Businessmen — Jeff Smith 300-257-770, Dave Zimmerman 279-758, Bill Swiat 266-718, Tom Sallie 258-714, Rich Moltz 704.

THE EDGE: Let The Good Times Roll — Dan Smith 682, Rick Bartoszek 280.

TONAWANDA: Engineering Society — Brian Olkowski 250-684, Tom Mann 676, Ryan Berglund 250, Nino Milone 250. Kenmore Schoolmasters — Dan McNess 278-730, Paul Schroeder 674, Warren Bush 268.

TRANSIT: Storm/Bowlers Choice Pro Shop Seniors Shootout — John Masiello 267-716, Jim Imbirowicz 274-711, Keith Oswald 696, Chuck Jagodzinski 687, John Danielewicz 265-683. Championship match: Masiello d. Ken Reger, Martin Hannah, Imbirowicz, John Cierlicki, 247-227-215-213-206. Bowlers Choice 4 Man — Zane Tester 267-279-783, Darrell Pesta 259-754, Sugar Ray Hall 300-733, Curtis Foss 265-278-729, Rob Piccoli 257-717, Holly Parrish 236-268-717, Karen Covert 265-685, Kathy Geissler 254-236-663, Jessica Mamon 259-658, Becca Kent 245-656, Jeff Kosmoski 300.

WIMBLEDON: Tues West Seneca Srs — Lou Nicosia 267-655, Bill Bond 258-730, Vern Hrycko 257-653, Dave Hearn 279-790, Bob Lombard 653. Tues AM Srs — Joe Doxbek 274-700, Ken Just 259-694, Dan Kirsch 652, Ray Pacer 257, Ron Janish 254. City Bowlers — Al Harvey 257. Buffalo Custom Covers — Tim Bachert 269-750, Roger Martin 299-254-747, Jeff Biddlecom 268-694, Adam Hartnett 675, Jim Bachert 275. LT Vending — Ian Hartnett 279-683, Jesse Pollo 257-267-676.

There are no comments - be the first to comment