Share this article

print logo

High school scores & schedules (Jan. 25)

Boys basketball

Yale Cup Division I

South Park 68, Emerson 58

Monsignor Martin

Canisius 61, St. Francis 56

Niagara Frontier

North Tonawanda 54, Kenmore West 44

CCAA East I

Allegany-Limestone 78, Portville 34

Randolph 62, Silver Creek 52

Salamanca 80, Gowanda 43

CCAA East II

Forestville 57, North Collins 17

Ellicottville 59, Franklinville 52

CCAA West I

Olean 83, Chautauqua Lake 38

Fredonia 100, Dunkirk 44

CCAA West II

Falconer 45, Brocton 41

Panama 77, Cassadaga Valley 63

South Park 68, Emerson 58

South Park 15 16 15 22 - 68

Emerson 13 17 12 16 - 58

SOUTH PARK (11-3, 8-1):Armstead 17, Coleman 6, Crockett 12, Hepburn 3, Mack 20, White 10.

EMERSON (6-8, 3-6): Abdul 6, Gist 2, Hough 3, Houston 17, Jackson 9, Murray 2, Rodriguez 5, Smith 3, Sullivan 11.

3-pointers: Coleman 2, Crockett, Houston 2, Jackson, Mack, Rodriguez, Smith, Sullivan 2, White 3.

Canisius 61, St. Francis 56

St. Francis 6 17 12 21 - 56

Canisius 23 10 14 14 - 61

ST. FRANCIS (10-6, 4-3):Bartholomew 4, Bickerstaff 5, Collins 11, Consigli 8, Ivey 8, Poumpey 6, Scott 2, Theisen 12.

CANISIUS (11-5, 5-2):Ciocca 8, Dowling 5, Fairclough 14, Jamison 9, Kegler 6, Martin 7, Vass 10.

3-pointers: Ciocca, Consigli, Fairclough 3, Ivey, Jamison, Martin, Theisen.

N. Tonawanda 54, Kenmore West 44

N. Tonawanda 16 15 16 7 - 54

Kenmore West 15 11 5 13 - 44

N. TONAWANDA (9-4, 7-3):C Cutter 1, J Cutter 4, Holler 6, Macneil 3, Moultrie 4, Osborn 3, Reid 4, Stoddard 19, Wisniewski 10.

KEN WEST (2-9, 2-6): Boyes 3, Dolce 6, Hargrave 11, Hopkins 5, James 11, Jones 3, Laplante 5.

3-pointers: Dolce 2, Hargrave, Macneil, Stoddard 3, Wisniewski.

Forestville 57, North Collins 17

North Collins 8 1 8 0 - 17

Forestville 14 10 17 16 - 57

NORTH COLLINS (2-7, 1-5): Gullo 3, Loretto 2, Petit 2, Puntillo 1, Robinson 9.

FORESTVILLE (8-6, 4-2):Christian 18, Drozdziel 8, Hastings 3, Soto 12, Szumigala 6, West 10.

3-pointers: Gullo, West 2.

Allegany-Limestone 78, Portville 34

Portville 5 12 4 13 - 34

All.-Lime. 22 12 25 19 - 78

PORTVILLE (4-11, 1-6):Griffin 3, Kloc 2, Mathis 6, Nuffer 2, Pullins 5, Tabola 4, Tarr 12.

ALL.-LIME. (11-2, 6-0):Carlson 1, C Curran 9, T Curran 3, Flanders 12, Giardini 23, Golley 11, Gustafson 4, Napoleon 3, Wolfgang 12.

3-pointers: C Curran, T Curran, Flanders 2, Giardini 2, Griffin, Mathis 2, Napoleon, Wolfgang 2.

Olean 83, Chautauqua Lake 38

Olean 27 22 20 14 - 83

Chaut. Lake 15 11 7 5 - 38

OLEAN (13-0, 6-0): Antonioli 2, Bihler 8, Davis 5, Droney 12, Dwaileebe 14, James 2, Keim 3, Klein 4, Prizel 6, Ramarge 12, Schmidt 10, Weakfall 5.

CHAUT. LAKE (7-7, 2-6):Adams 11, Anderson 2, Fischer 7, Gleason 2, Kuhn 3, Majka 8, Stahlsmith 2, Waters 3.

3-pointers: Davis, Dwaileebe 4, Keim, Kuhn, Majka 2, Ramarge 2, Waters, Weakfall.

Ellicottville 59, Franklinville 52

Ellicottville 19 11 15 14 - 59

Franklnv’l 11 12 13 16 - 52

ELLICOTTVILLE (9-5, 6-0): Chudy 2, J Grinols 3, L Grinols 9, Jimerson 25, Logel 6, Rowland 14.

FRANKLNV’L (6-8, 4-2):B Frank 3, L Frank 20, Haskell 23, Mooney 2, Peters 2, Wolfer 2.

3-pointers: B Frank, L Frank, Haskell 4, Jimerson 2, Rowland 4.

Fredonia 100, Dunkirk 44

Dunkirk 15 5 14 10 - 44

Fredonia 25 26 29 20 - 100

DUNKIRK (1-7, 0-7):Barreto 2, Gonzalez 8, Kubasik 14, Mendoza 12, Stewart 10.

FREDONIA (9-5, 6-1):Levens 3, Myers 14, Nicosia 8, Pearl 10, Piper 4, Putney 21, Rivera 5, Schrader 10, Shuart 19, Whitfield 4.

3-pointers: Levens, Mendoza 2, Nicosia 2, Putney 7, Schrader 2, Stewart.

Panama 77, Cassadaga Valley 63

Cass. Valley 16 15 20 12 - 63

Panama 15 17 22 23 - 77

CASS. VALLEY (5-8, 2-5):Crabtree 23, Goot 1, Moore 2, Pattyson 9, Peterson 16, Swanson 12.

PANAMA (9-5, 6-2):Barmore 38, Hinsdale 5, Hovey 9, Lawson 3, Sperry 12, Spontaneo 10.

3-pointers: Crabtree 5, Lawson, Peterson 3, Sperry 2, Spontaneo, Swanson.

Salamanca 80, Gowanda 43

Gowanda 8 13 8 14 - 43

Salamanca 17 21 20 22 - 80

GOWANDA (1-10, 0-6): Colantino 2, Kohn 7, MacLeod 8, Olson 21.

SALAMANCA (9-4, 3-3): Ambuske 2, Brown 10, George 17, Hedlund 4, Helms 5, John 12, McAuley 6, J McKenna 9, L McKenna 11.

3-pointers: Brown, George , Helms, John, McAuley 2, L McKenna, Olson 3.

Today’s games

Yale Cup Division II

Olmsted at City Honors, 6 p.m.

Monsignor Martin

Timon-St. Jude at Nichols, 6:30 p.m.

Cardinal O’Hara at St. Joe’s, 7:30 p.m.

ECIC I

Clarence at Jamestown, 7:30 p.m.

Orchard Park at Lancaster, 7:30 p.m.

ECIC II

Wmsv. South at West Sen. East, 6:30 p.m.

Williamsville East at Hamburg, 7:30 p.m.

ECIC III

Maryvale at Cheektowaga, 6:30 p.m.

Pioneer at Lake Shore, 6:30 p.m.

ECIC IV

Tonawanda at Cleveland Hill, 6:30 p.m.

JFK at Lackawanna, 6:30 p.m.

Holland at Springville, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield at Lockport, 6:30 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Akron, 6:30 p.m.

Barker at Medina, 6:30 p.m.

Albion at Roy-Hart, 6:30 p.m.

Nonleague

Buffalo Science at MST Seneca, 6 p.m.

Lew-Port at Park, 6 p.m.

Health Sciences at Middle Coll., 6:30 p.m.

Frewsburg at Brocton, 7:30 p.m.

CSAT at East Aurora, 7:30 p.m.

Girls basketball

Monsignor Martin

Park 33, Archbishop Walsh 28

Cardinal O’Hara 74, Nardin 35

ECIC I

Orchard Park 47, Lancaster 29

ECIC II

Amherst 63, Sweet Home 30

Wmsv. South 83, West Seneca East 22

Hamburg 37, Williamsville East 34

ECIC IV

Cleveland Hill 41, Tonawanda 32

Springville 59, Holland 38

Eden 67, Alden 34

Niagara-Orleans

Wilson 43, Akron 39

Albion 57, Roy-Hart 30

Nonleague

Niagara Falls 61, Christian Central 54

Hutch-Tech 69, CSAT 63 (OT)

Park 33, Archbishop Walsh 28

Walsh 0 11 8 9 - 28

Park 9 4 10 10 - 33

WALSH (1-4, 0-3): Greer 21, Jerge 2, Policastro 5.

PARK (3-5, 2-3): Evans 15, Sack 4, Schindler 3, Smith 11.

3-pointers: Greer 5, Policastro, Smith 2.

Cardinal O’Hara 74, Nardin 35

Nardin 5 7 16 7 - 35

O’Hara 22 24 19 9 - 74

NARDIN (1-8, 1-6): Boras 15, Coughlin 3, Jauch 4, Karas 2, Spira 9, Ulrich 2.

O’HARA (11-3, 5-1): Gandy 2, McCarthy 9, Mountain 9, A Parker 17, A Parker 13, Rutledge 5, Sommerville 3, Strong 13.

3-pointers: McCarthy 2, Mountain 2, A Parker, A Parker 2.

Orchard Park 47, Lancaster 29

Orchard Park 8 10 14 15 - 47 Lancaster 2 5 7 15 -29

ORCHARD PARK (9-3, 6-2): Flannery 7, Giese 2, Harrigan 8, Major 2, Miller 8, O’Connor 10, Stevenson 8, Swiatek 2.

LANCASTER (2-11, 0-8): Backert 10, Herrnreiter 2, Kerner 6, Krisits 4, Morgus 2, Odrobina 5.

3-pointers: Backert, Flannery, Odrobina.

Amherst 63, Sweet Home 30

Amherst 28 13 16 6 - 63

Sweet Home 5 10 5 10 - 30

AMHERST (12-1, 8-1):Frankowski 2, Halt 14, Klein 9, Steimle 2, E Stelley 7, P Stelley 5, Wanzer 20, Woods 4.

SWEET HOME (6-9, 1-7):Fumerelle 19, M Gerber 2, M Gerber 3, Kelly 4, Millender 2.

3-pointers: Fumerelle 3, M Gerber, Klein, P Stelley, Wanzer 3.

Wmsv. South 83, West Seneca East 22

Wmsv. South 15 33 21 14 - 83

W. Sen. East 8 4 4 6 - 22

WMSV. SOUTH (10-4, 8-0):DeBerry 29, Dolan 6, H Domin 2, R Domin 4, Lorenzo 4, Petrie 2, Scalisi 17, Special 3, Urbaniak 10, Wiles 6.

W. SEN. EAST (0-10, 0-7): Cebulski 2, Garbatowicz 13, Kaufman 2, Kociszewski 2, Spinelli 3.

Hamburg 37, Williamsville East 34

Wmsv. East 8 2 12 12 - 34

Hamburg 7 9 9 12 - 37

WMSV. EAST (8-5, 5-3): Maclay 10, McNamara 4, Millitello 2, Miske 11, Romanowski 7.

HAMBURG (7-4, 5-3): Chiacchia 10, Geary 1, Harrison 10, McKeone 1, Morreale 5, Sega 3, Silverheels 7.

3-pointers: Chiacchia, Maclay, Miske 3, Morreale, Silverheels 2.

Cleveland Hill 41, Tonawanda 32

Tonawanda 5 10 6 11 - 32

Cleve Hill 10 13 16 2 - 41

TONAWANDA (3-10, 2-7): Frears 11, Hamill 10, Janowsky 8, Taylor 2, Verrall 1.

CLEVE HILL (7-8, 6-4): Davis 4, Douglas 13, LaCourse 3, Scott 8, Sullivan 8, Swearingen 5.

3-pointers: Frears 2, LaCourse, Swearingen.

Springville 59, Holland 38

Springville 11 17 18 13 - 59

Holland 4 12 11 11 - 38

SPRINGVILLE (11-3, 8-1): Lewandowski 10, Oakley 10, ONeal 2, Owens 17, Rehrauer 5, G Zabawa 4, K Zabawa 11.

HOLLAND (8-6, 6-4): Massara 6, Perry 6, Pikett 22, Robertson 2, Schroeder 2.

3-pointers: Massara 2, Owens 5.

Eden 67, Alden 34

Alden 13 5 3 13 - 34

Eden 21 27 12 7 - 67

ALDEN (5-9, 5-4):Bartsch 5, Bennett 2, Kersten 4, Pastuszynski 7, Petschke 6, Tyburski 8, Wrest 2.

EDEN (13-1, 9-0): Ballou 2, Klawon 2, Lauer 11, Musielak 5, Szuflita 5, Wach 4, Woodard 9, Woodring 3, Zittel 23.

3-pointers: Lauer, Musielak, Pastuszynski, Petschke, Szuflita, Wach, Woodard 3, Woodring, Zittel 6.

Wilson 43, Akron 39

Akron 10 13 6 10 - 39

Wilson 10 10 16 7 - 43

AKRON (5-7, 3-3): Henning 2, E Hill 2, H Hill 12, D Jonathan 11, J Jonathan 3, Leeds 9.

WILSON (10-3, 9-0): Beyer 4, Dinse 5, Frerichs 6, Lewis 8, Munnikhuysen 10, Musall 6, Seeley 4.

3-pointers: Frerichs 2, H Hill 2, Munnikhuysen.

Albion 57, Roy-Hart 30

Roy-Hart 15 4 7 4 - 30

Albion 14 20 15 8 - 57

ROY-HART (3-10, 0-8):Fry 6, Lovewell 4, McCabe 5, Steiner 2, Washington 4, Wolf 9.

ALBION (9-6, 6-1):Derisley 2, Gregori 6, Hapeman 7, Lathrop 10, Litte 9, Struble 8, Wolck 15.

3-pointers: Hapeman, Litte, McCabe.

Niagara Falls 61, Christian Central 54

Niagara Falls 17 14 12 18 - 61

Chr. Central 2 16 22 14 - 54

NIA. FALLS (5-8): Amoretti 3, Bones 2, Campbell 17, Harris 24, Lamar 13, Ligammari 2.

CHR. CENT. (8-5):Fleming 6, Lekeuneu 32, Mayer 4, Nie 2, Opfer 4, Tyson 6.

3-pointers: Campbell 3, Fleming 2, Lekeuneu 2.

Hutch-Tech 69, CSAT 63 (OT)

Hutch-Tech 15 13 15 11 15 - 69

CSAT 15 13 12 14 9 - 63

HUTCH-TECH (12-2): Jones 6, Knight 8, Lott 11, Lowry 16, Smith 25, Thompson 2.

CSAT (2-10): Baines 4, Brown 14, Chandler 4, Dupree 2, Hanley 4, Hendricks 7, Nelson 10, Renaldo 12.

3-pointers: Lott 2, Nelson 2, Renaldo, Smith.

Today’s games

Monsignor Martin

Buffalo Seminary at Nichols, 6 p.m.

ECIC I

Williamsville North at Frontier, 1:30 p.m.

Clarence at Jamestown, 6 p.m.

ECIC III

Cheektowaga at Maryvale, 7:30 p.m.

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield at Lockport, 7 p.m.

Kenmore West at N. Tonawanda, 7 p.m.

CCAA East I

Salamanca at Gowanda, 7:30 p.m.

CCAA East II

Forestville at North Collins, 6 p.m.

Panama at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Cattaraugus/LV at Pine Valley, 7:30 p.m.

CCAA West I

Maple Grove at Dunkirk, 6 p.m.

Fredonia at Olean, 7:30 p.m.

Chaut. Lake at Southwestern, 7:30 p.m.

CCAA West II

Westfield at Clymer, 7:30 p.m.

Falconer at Frewsburg, 7:30 p.m.

CCAA East I

Allegany-Limestone at Portville, 7:30 p.m.

Silver Creek at Randolph, 7:30 p.m.

Nonleague

Orchard Park at Grand Island, 6:30 p.m.

Olmsted at Newfane, 6:30 p.m.

Cleveland Hill at W.S. West, 6:30 p.m.

Niagara Falls at McKinley, 7 p.m.

Boys hockey

WNY Federation

Williamsville North 4, Clarence 2

WN: Tim O’Connor 2a

Williamsville East 7, Williamsville South 2

WE: Jason Melanson 2g-3a

Today’s games

WNY Federation

Timon-St. Jude vs. Niagara Falls/Lockport

at Cornerstone, 6:00 p.m.

St. Francis vs. West Seneca East

at West Seneca, 7:10 p.m.

Orchard Park vs. Williamsville North

at Northtown Center, 7:45 p.m.

Grand Island vs. Starpoint

at Cornerstone, 8:15 p.m.

Girls hockey

WNY Federation

Front/LS/OP 4, Williamsville 1

FLOP: Brooke Becker 2a

Msgr. Martin 9, Niagara County 0

MMA: Lara Beecher 2g-3a; Izzy Friedman 2g 2a

Today’s games

WNY Federation

Clar/Amh/SH vs. WS/Ham/Eden

at West Seneca, 5:30 p.m.

Wrestling

Nonleague

North Tonawanda 43, Medina 33

Boys bowling

ECIC North Large

Starpoint 6, Wmsv. East 1

S: Nick Brady 660

ECIC South Large

Hamburg 4, Orchard Park 3

H: Dylan Miskell 652

West Seneca West 5, Frontier 2

WSW: Spencer Guise 223-642

F: Jacob Swinarski 247-651

ECIC South Small

Pioneer 7, Eden 0

P: Bryce Burton 632

CCAA

Cattaraugus/LV 4, Salamanca 0

CLV: Jacob Harris 423

Monsignor Martin

Canisius 3, ’Hara 0

C: Cameron Hall 226-674

St.Joe’s 3, St.Francis 0

SJ: Mike Weber 289-683

SF: Parker Flis 244-618

Timon 3, Park 0

Girls bowling

ECIC North Large

Starpoint 6, Wmsv. East 1

S: Mikaela Siricia 716

ECIC South Large

West Seneca West 6, Frontier 1

WSW: Kendyll Jaskier 624

ECIC South Small

Pioneer 7, Eden 0

CCAA

Cattaraugus/LV 4, Salamanca 0

CLV: Caroline Penrod 396

Monsignor Martin

Mt. St. Mars 4, Buffalo Seminary 0

Mt. Mercy 3, Nardin 1

Sacred Heart 4, O’Hara 0

There are no comments - be the first to comment