Share this article

print logo

High school scores & schedules (Jan. 18)

Boys basketball

Thursday’s games

ECIC I

Wmsv. North 62, West Seneca West 47

ECIC II

Sweet Home 54, Hamburg 46

Williamsville South 77, Starpoint 71

ECIC III

Depew 65, Cheektowaga 61

Iroquois 79, Lake Shore 46

ECIC IV

Springville 65, Lackawanna 61

Holland 62, Tonawanda 46

JFK 65, Alden 42

Cleveland Hill 77, Eden 38

CCAA West 1

Fredonia 68, Frewsburg 56

CCAA West 2

Panama 72, Clymer 55

Sherman 78, Falconer 24

Nonleague

Hutch-Tech 64, City Honors 61

V-Northstar 85, East 69

Orchard Park 67, Nichols 60

Wmsv. North 62, W. Seneca West 47

Wmsv. North 21 9 17 15 - 62

W. Sen. West 18 8 4 17 - 47

WMSV. NORTH (12-1, 6-1): Becht 13, Belote 10, Hopkins 1, Mann 5, Nusall 22, Swiech 11.

W. SEN. WEST (6-7, 5-3):Baugh 23, Espe 3, Robertson 12, Ryniec 6.

3-point goals: Baugh 3, Mann, Nusall, Ryniec , Swiech 3.

Sweet Home 54, Hamburg 46

Hamburg 10 9 16 11 - 46 Sweet Home 12 15 15 12 - 54

HAMBURG (4-8, 2-4): Benningfield 3, A Genzel 6, J Genzel 7, Haney 7, Lambert 2, McDermott 5, MeDonnell 2, Reagan 2, Severson 12.

SWEET HOME (7-5, 5-1):Brunner 9, Ferguson 2, Hill 4, John 9, Lucas 24, Manuel 5, Nix 1.

3-point goals: Benningfield, Brunner, John, Lucas, Manuel, Severson 2.

Depew 65, Cheektowaga 61

Depew 12 16 11 26 - 65 Cheektowaga 14 14 12 21 - 61

DEPEW (7-5, 3-4):Burns 20, Cotton 6, Kulesz 5, March 10, Martin 19, Pagano 5.

CHEEKTOWAGA (7-4, 3-2): Brown 4, Cleague 17, Eldridge 9, Frank 2, McDonald 4, Saloman 10, Williams 15.

3-point goals: Burns 3, Cleague 3, Eldridge, Kulesz, Martin 3, Pagano.

Iroquois 79, Lake Shore 46

Lake Shore 12 13 8 13 - 46 Iroquois 27 13 24 15 - 79

LAKE SHORE (5-8, 3-3): Buchanan 5, Cybulski 7, M Evans 8, Z Evans 5, Hassel 12, Mieszczak 2, Thompson 3.

IROQUOIS (9-4, 6-1): Augustine 5, Bowen 4, Gawlik 10, Hoellig 7, Kleitz 13, Matla 31, Milinkovic 7.

3-point goals: Augustine, Buchanan, Z Evans, Gawlik 2, Hoellig, Kleitz, Matla 8, Milinkovic.

Springville 65, Lackawanna 61

Lackawanna 14 19 21 7 - 61

Springville 15 14 26 10 - 65

LACKAWANNA (8-5, 7-1): Grabar 25, Jimerson 6, Land 2, Rodriguez 10, Steward Jr 2.

SPRINGVILLE (6-8, 6-3): Ditchey 2, Goodridge 41, Lux 1, Pruitt 14, Sobota 3.

3-point goals: Goodridge 2, Grabar 4, Sobota.

Holland 62, Tonawanda 46

Holland 14 15 19 14 - 62

Tonawanda 13 15 5 13 - 46

HOLLAND (5-6, 4-3): Ferrara 2, Kirsch 4, Lewandowski 13, Nellis 12, Ostrowski 4, Perry 12, Rivera 7, Scheffler 6.

TONAWANDA (4-7, 2-5): Baker 1, Boling 14, Davis 19, Tantillo 3, J Velazquez 5, K Velazquez 4.

3-point goals: Boling 2, Davis 3, Lewandowski 3, Nellis 4, Ostrowski, Perry 2, Tantillo 3.

JFK 65, Alden 42

JFK 13 25 16 11 - 65

Alden 12 6 12 12 - 42

JFK (5-6, 4-3): Avery 5, Dabney 6, Dauman 6, Fischer 15, Huff 5, Konczal 4, Lighten 4, Manzella 5, McLeod 2, Pace 2, Suarez 11.

ALDEN (2-12, 2-7): Baker 11, Bush 3, Gilbert 10, Jurek 6, Keller 2, Motz 8, Wrest 2.

3-point goals: Bush, Fischer 5, Jurek.

Cleveland Hill 77, Eden 38

Cleve Hill 19 23 10 25 - 77

Eden 11 12 4 11 - 38

CLEVE HILL (8-6, 7-1):Barker 4, Brown 3, Grant 4, Jackson 4, F Johnson 19, T Johnson 5, Krueger 17, Marshall 13, Spencer 2, Wahler 5, Walker 1.

EDEN (0-11, 0-9): DeCarlis 4, Hallick 4, Sobczyk 16, Sroda 3, Stets 5, Williams 6.

3-point goals: Brown, Hallick, F Johnson 3, T Johnson, Sobczyk 2, Sroda, Wahler.

Panama 72, Clymer 55

Panama 18 19 23 12 - 72

Clymer 6 14 24 11 - 55

PANAMA (7-5, 6-2):Barmore 19, Hovey 13, Joslyn 10, Sperry 16, Spontaneo 14.

CLYMER (9-5, 5-2):Beckerink 13, Dunnewold 5, R Overton 6, Z Overton 5, Wassink 13, Willink 13.

3-point goals: Barmore, Hovey, Joslyn 2, R Overton, Z Overton, Sperry 4, Spontaneo 3, Wassink, Willink.

Fredonia 68, Frewsburg 56

Fredonia 20 19 17 12 - 68

Frewsburg 14 14 9 19 - 56

FREDONIA (9-5, 6-1):Levens 3, Myers 14, Nicosia 1, Pearl 2, Piper 11, Putney 15, Rivera 2, Rybij 5, Schrader 2, Shuart 9, Whitfield 4.

FREWSBURG (6-7, 3-4):Conlan 25, Hair 4, Nelson 21, Pearson 4, Reinagel 2.

3-point goals: Levens, Myers 2, Nelson 3, Putney 5, Rybij.

Orchard Park 67, Nichols 60

Nichols 17 14 12 17 - 60

Orchard Park 13 13 14 27 - 67

NICHOLS (4-8, 1-3): Bair 15, Freeman 3, Goodloe 3, Hearon 7, Horan 18, Purks 5, Stineman 12

ORCHARD PARK (5-8, 2-4): Ar. Bartolotti 4, Burney 1, Fowler 12, Kline 15, T. Mancabelli 13, Wereski 22

3-point goals: Bair 3, Goodloe, Hearon, Horan 3, Purks, Kline 3, T. Mancabelli, Wereski.

Hutch-Tech 64, City Honors 61

Hutch-Tech 9 17 19 19 - 64

City Honors 15 14 18 14 - 61

HUTCH-TECH (6-8):Haynes 6, Jacobs 8, Jeader 6, Jones 10, Ngarikiyintwari 2, Shaheid 12, Whitfield 20.

CITY HONORS (9-2): C Chapman 11, J Chapman 11, Radford 15, Slaughter 13, Solomon 2, Taylor 9.

3-point goals: C Chapman, J Chapman, Radford 2, Shaheid 2, Whitfield 2.

Wmsv. South 77, Starpoint 71

Starpoint 10 17 24 20 - 71

Wmsv. South 20 22 15 20 - 77

STARPOINT (4-8, 1-7): Bradley 10, Carlson 7, Chase 2, Gawel 6, Mott 17, Rankie 29

WMSV. SOUTH (6-6, 4-3): Degree 23, DiGiulio 19, Heil 7, M. Kelly 6, R. Kelly 3, Kerr 5, Matute 4, Mitchell 4, Torres 6

3-point goals: Carlson, Gawel 2, Rankie 4, Degree 4, DiGiulio 2, Heil, M. Kelly, R. Kelly, Torres

V-Northstar Christian 85, East 69

East 25 15 18 11 - 69

V-Northstar 15 25 14 31 - 85

EAST (10-4): Carter 25, Green 13, Hughes 11, Kabah 2, Miller 16, Smith 2

V-NORTHSTAR(13-0): Mic. Brown 9, Smith 8, Garwood 22, Pickett 1, Mil. Brown 42, Iverson 3.

3-point goals: Carter 5, Green, Miller 3, Mic. Brown 1, Smith 1, Garwood 5, Mil. Brown 8.

Today’s games

Yale Cup Division II

MST Seneca at Buffalo Arts, 6 p.m.

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at St. Francis, 6:30 p.m.

ECIC I

Jamestown at Frontier, 6:30 p.m.

ECIC III

Maryvale at East Aurora, 7:30 p.m.

Niagara Frontier

North Tonawanda at CSAT, 6:30 p.m.

Lockport at Grand Island, 6:30 p.m.

Niagara Falls at Lew-Port, 6:30 p.m.

Kenmore East at Kenmore West, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Medina, 6:30 p.m.

Albion at Newfane, 6:30 p.m.

Barker at Roy-Hart, 7 p.m.

CCAA East 1

Portville at Gowanda, 7:30 p.m.

Randolph at Salamanca, 7:30 p.m.

All.-Limestone at Silver Creek, 7:30 p.m.

CCAA East 2

West Seneca East at Amherst, 7:30 p.m.

Catt/Little Valley at Forestville, 7:30 p.m.

Pine Valley at Franklinville, 7:30 p.m.

Nonleague

Wmsv. East at Nia.-Wheatfield, 6:30 p.m.

Walsh at Nichols, 6:30 p.m.

MLK Classic

at City Honors

JFK vs. City Honors, 4:30 p.m.

I-Prep vs. WNY Maritime, 6 p.m.

Girls basketball

Thursday’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 66, Mount Mercy 17

ECIC IV

Lackawanna 36, JFK 32 (OT)

CCAA East 1

Allegany-Limestone 53, Silver Creek 44

Randolph 69, Salamanca 38

CCAA East 2

Cattaraugus/Little Valley 61, Forestville 57

CCAA West 1

Olean 68, Dunkirk 56

Southwestern 64, Fredonia 35

Nonleague

Park 46, McKinley 36

Pioneer Tournament

West Seneca West 57, Gowanda 55 (OT)

Cardinal O’Hara 66, Mount Mercy 17

O’Hara 17 24 13 12 - 66

Mount Mercy 4 5 6 2 - 17

O’HARA (10-3, 4-1): McCarthy 6, Mountain 4, A Parker 14, A Parker 16, Rutledge 2, Smith 4, Sommerville 3, Strong 18.

MOUNT MERCY (10-5, 6-3): Fredo 2, Shabazz 7, C Strang 1, J Strang 2, Zak 5.

3-point goals: A Parker, Sommerville, Zak.

Lackawanna 36, JFK 32 (OT)

Lckwnna 11 2 7 10 6 - 36

JFK 7 10 6 7 2 - 32

LACKAWANNA (1-12, 1-12): Goldsmith 9, Horstkotter 11, Morris 4, Prince 14.

JFK (1-8, 1-5): Golubski 13, Landwehr 8, Rokitka 2, Urban 2, Voss 7.

3-point goals: Goldsmith, Landwehr 2, Morris, Voss.

All.-Limestone 53, Silver Creek 44

Slvr. Creek 12 8 13 11 - 44

All.-Lime. 10 13 15 15 - 53

SILVER CREEK (8-3, 3-2):Brennan 6, Cossin 5, Cruz 13, Lawton 2, A Rice 8, E Rice 10.

ALL.-LIME. (5-7, 4-1):Davis 12, DeCapua 4, DeRose 9, Giardini 10, Hemphill 15, Hund 1, Ralston 2.

3-point goals: Cossin, Cruz 4, DeRose 3, Giardini, Hemphill, A Rice, E Rice 2.

Catt/Little Valley 61, Forestville 57

Forestville 19 10 6 22 - 57

Catt/LV 16 14 17 14 - 61

FORESTVILLE (2-7, 2-4): Barrett 6, Cleary 3, C Kingsfield 23, P Kingsfield 15, Meinzer 2, Powers 2, Press 2.

CATT/LV (7-5, 3-2):Eaton 13, Harper 14, Jones 1, A Minnekine 13, A Minnekine 10, Rupp 4, Ryan 6.

3-point goals: Barrett, Cleary, C Kingsfield 3, P Kingsfield, A Minnekine.

Randolph 69, Salamanca 38

Salamanca 11 8 3 16 - 38

Randolph 19 17 21 12 - 69

SALAMANCA (2-11, 0-5):Brown 4, Buffalo 8, Dowdy 7, Gross 7, Hill 2, Kawamura 2, Slade 2, Warrior 6.

RANDOLPH (4-8, 2-3):Ames 3, Hvizdak 13, John 7, Kennedy 15, Lewis 4, Lockwood 3, Rhodes 24.

3-point goals: Gross, Hvizdak, Rhodes, Warrior 2.

Park 46, McKinley 36

Park 10 11 11 14 - 46 McKinley 8 4 17 7 - 36

PARK (2-5): Evans 8, Nwora 29, Sack 2, Smith 7

MCKINLEY (2-7): Cook 10, Cross 8, Pierantoni 4, Sanchez 2, Wilson 16

3-point goals: Smith

Pioneer Tournament

at Pioneer

W. Seneca West 57, Gowanda 55 (OT)

W. Sen. West 19 7 12 9 10 - 57

Gowanda 18 7 12 10 8 - 55

W. SEN. WEST (3-8): Gill 3, Hall 4, Held 4, Loffredo 2, Sigler 4, Smith 14, Soloman 20, Vanderlip 6.

GOWANDA (4-4): Gable 15, Scanlan 2, Snyder 2, Stevens 4.

3-point goals: Smith 2, Snyder, Soloman 4, Vanderlip.

Today’s games

Monsignor Martin

Walsh at Buffalo Seminary, 5 p.m.

Nardin at St. Mary’s/Lanc., 7 p.m.

ECIC I

Lancaster at Clarence, 6 p.m.

ECIC II

Hamburg at Sweet Home, 6 p.m.

Amherst at West Seneca East, 6 p.m.

Starpoint at Williamsville South, 7:30 p.m.

ECIC III

Lake Shore at Iroquois, 6:30 p.m.

East Aurora at Maryvale, 7:30 p.m.

ECIC IV

Alden at JFK, 7 p.m.

Holland at Tonawanda, 7 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore East at Kenmore West, 5:30 p.m.

Grand Island at Lockport, 6:30 p.m.

Lew-Port at Niagara Falls, 6:30 p.m.

CSAT at North Tonawanda, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Medina at Wilson, 5:30 p.m.

Newfane at Albion, 7 p.m.

Roy-Hart at Barker, 7 p.m.

CCAA East 2

Ellicottville at Pioneer, 7 p.m.

CCAA West 2

Clymer at Panama, 7:30 p.m.

Nonleague

Mt. St. Mary at Nia-Wheatfield, 5:30 p.m.

Cleveland Hill at Eden, 7 p.m.

Olean at Allegany-Limestone, 7:30 p.m.

Sherman at Falconer, 7:30 p.m.

Boys hockey

Thursday’s games

WNY Federation

Lancaster 3, Williamsville North 1

L: Max Richter g-a

Starpoint vs. Sweet Home

at Northtown Center, 8:15 p.m.

Today’s games

WNY Federation

Grand Island vs. Hamburg

at Northtown Center, 5:30 p.m.

Amherst at West Seneca, 5:30 p.m.

Williamsville South vs. North Tonawanda

at Cornerstone, 6:00 p.m.

Kenmore West vs. Williamsville East

at Northtown Center, 7:45 p.m.

St. Francis vs. Starpoint

at Cornerstone, 8:15 p.m.

Girls hockey

WNY Federation

Williamsville 4, Clar/Amh/SH 1

W (10-2): Elizabeth Sidorski gwg-a; Erin Roland 2a

Monsignor Martin 4, Fro/LS/OP 1

Boys bowling

Monsignor Martin

St.Joe’s 3, Timon 0

SJ: Mike Weber 279-652

Canisius 3-Park 0

C: Chris Heitzhaus 245,706

St.Francis 3, O’Hara 0

SF: Elijah Williams 232-574

C: Daniel Hammerschmidt 209-610

ECIC Large North

Sweet Home 4, Wmsv. East 3

SH: Nick Penksa 279-666

ECIC Large South

West Seneca West 7, Iroquois 0

WSW: Connor Nowak 247-693; Zach Powers 230

ECIC Small South

Pioneer 6, JFK 1

P: Bryce Burton 258-669

JFK: Cameron Stark 248-609

Girls Bowling

Monsignor Martin

Mt. St. Mary’s 4, Nardin 0

Buffalo Seminary 3, Sacred Heart 1

Mt. Mercy 4, O’Hara 0

ECIC Large North

Sweet Home 5, Wmsv East 2

WE: Brookelle Sauers 224-477

ECIC Small South

JFK 5, Pioneer 2

P: Katelyn Kittelson 216-599

Wrestling

Wednesday’s games

Olean 39, Chaut. Lake-Wstfld-Pan. 35

Thursday’s games

Williamsville 60, Orchard Park 36

Coed swimming

Syracuse Cup

City Honors 138, East 11

Lafayette 73, South Park 41

I-Prep 65, Middle Early College 36

Olmsted 122, Buffalo Arts 38

Rifle

ECIC

Holland 1113, Iroquois 1112

H: Emma Suplicki 289

Pioneer 1144, Alden 1126

P: Madison Phelps 289

Lancaster 1146, Clarence 1136

L: Janel Koeth 290

Nonleague

Kenmore 1129, Orchard Park 1033

K: Cassie Schwab 290

There are no comments - be the first to comment