Share this article

print logo

High Schools (Jan. 16)

Boys basketball

Wednesday’s games

Yale Cup Division II

Riverside 77, Bennett 76

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 67, St. Francis 53

ECIC I

Clarence 58, Lancaster 56

Nonleague

Tapestry 65, WNY Maritime 38

Cardinal O’Hara 67, St. Francis 53

O’Hara 15 6 27 19 - 67

St. Francis 9 14 18 12 - 58

O’HARA (13-0, 6-0): Cottman 9, Harris 12, Haynes 15, Hemphill 10, Siner 17, Turri 4

ST. FRANCIS (9-4, 2-2): Bartholomew 4, Bickerstaff 4, Collins 12, Consigli 3, Ivey 4, Poumpey 13, Theisen 13

3-point goals: Harris, Haynes 2, Hemphill, Siner 2, Collins 3, Consigli, Poumpey, Theisen

Riverside 77, Bennett 76

Riverside 13 19 16 29 - 77

Bennett 20 16 24 16 - 76

RIVERSIDE (5-7, 4-6): Athian 2, Casiano 21, Gonzalez 17, Laureano 25, Mohammed 2.

BENNETT (4-7, 4-5): Brown 5, McDuffie 3, Pullins 8, Robinson 5, Scott 5, Skillion 11.

3-point goals: Casiano 3, Gonzalez 5, Laureano 2, McDuffie.

Tapestry 65, WNY Maritime 38

Tapestry 20 21 14 10 - 65

Maritime 6 10 8 14 - 38

TAPESTRY (9-3): Bell 4, Cercone 19, James 13, Johnson 6, Plummer 20, Robinson 3

MARITIME (6-5): Allen 7, Garcia 2, Hall 4, Manke 2, Jo. Washington 14, Ji. Washington 7, Wilson 2

3-point goals: Cercone 2, James 3, Robinson, Allen

Clarence 58, Lancaster 56

Lancaster 7 17 19 13 - 56

Clarence 14 14 18 12 - 58

LANCASTER (4-8, 1-7):Fulciniti 10, Hughes 5, Jerebko 22, Kisker 14, Mahony 4, Morgus 1.

CLARENCE (10-2, 6-1): Brooks 6, Harris 10, Ianello 7, Metzger 9, Reinhardt 19, Wurtz 7.

3-point goals: Fulciniti 3, Harris, Hughes, Ianello, Jerebko 2, Kisker 3, Metzger, Reinhardt 3, Wurtz.

Today’s games

ECIC I

Wmsv. North at W. Seneca West, 6:30 p.m.

ECIC II

Hamburg at Sweet Home, 6:30 p.m.

Starpoint at Williamsville South, 7:30 p.m.

ECIC III

Depew at Cheektowaga, 6:30 p.m.

Lake Shore at Iroquois, 6:30 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at Springville, 6:30 p.m.

Holland at Tonawanda, 6:30 p.m.

JFK at Alden, 7 p.m.

Cleveland Hill at Eden, 7 p.m.

CCAA West 1

Fredonia at Frewsburg, 7:30 p.m.

Dunkirk at Maple Grove, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Westfield at Brocton, 7:30 p.m.

Panama at Clymer, 7:30 p.m.

Falconer at Sherman, 7:30 p.m.

Nonleague

Hutch-Tech at City Honors, 6 p.m.

East at V-Northstar , 7 p.m.

Nichols at Orchard Park, 7:30 p.m.

Girls basketball

Wednesday’s games

Canisius Cup

Hutch-Tech 74, Buffalo Arts 50

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. 72, Nichols 47

Central Christian 51, Park 38

Mount St. Mary 58, Mount Mercy 45

Cardinal O’Hara 70, Sacred Heart 56

ECIC I

Frontier 63, Jamestown 47

ECIC II

Williamsville South 72, Amherst 71

CCAA I

Portville 61, Gowanda 45

Nonleague

South Park 46, East 9

Burgard 36, Global Concepts 23

Tapestry 37, Health Sciences 35

Archbishop Walsh 56, Belfast 39

Buffalo Seminary 38, North Collins 18

Fredonia 48, Falconer 47

Hutch-Tech 74, Buffalo Arts 50

Buffalo Arts 10 9 16 15 - 50

Hutch-Tech 19 12 23 20 - 74

BUFFALO ARTS (7-6, 7-4): Benedict 10, McCullogh 4, Meredith 5, Neilson 13, Salaam 10, Skillon 8.

HUTCH-TECH (10-3, 5-2):Jones 9, Knight 10, Lott 9, Lowry 7, Murphy 3, Smith 30, Thompson 7.

3-point goals: Lott, Murphy, Neilson 3, Smith 3.

St. Mary’s/Lanc. 72, Nichols 47

St. Mary’s/L 23 12 13 24 - 72

Nichols 10 9 20 8 - 47

ST. MARY’S/L (14-0, 5-0): Achtyl 6, Bish 7, Ciezki 23, K Kline 2, M Kline 12, Molnar 2, L Nawojski 8, M Nawojski 3, Ottomano 6, Wipperman 3.

NICHOLS (2-10, 1-6): Dolan 6, Horan 4, McCluskey 3, Niedzialowski 17, Roach 3, Russo 14.

3-point goals: Bish, Ciezki 2, Horan, M Kline 4, M Nawojski, Niedzialowski 3, Ottomano, Russo, Wipperman.

Mount St. Mary 58, Mount Mercy 45

Mt. Mercy 5 15 10 15 - 45

Mt. St. Mary 12 14 15 17 - 58

MOUNT MERCY (10-3, 3-2):Ashe 3, Fredo 13, Hamm 7, Pacholczak 5, C Strang 2, J Strang 15.

MOUNT ST. MARY (10-3, 2-2):Fittry 11, Garlow 21, Johnson 5, Mucica 2, O’Brien 16, Roberts 3.

3-point goals: Ashe, Fittry, Garlow 3, Hamm, O’Brien 2, Pacholczak, Roberts.

Cardinal O’Hara 70, Sacred Heart 56

O’Hara 20 18 19 13 - 70

Sacr. Heart 14 12 12 18 - 56

O’HARA (9-4, 3-1):McCarthy 8, Mountain 9, A Parker 23, A Parker 11, Smith 2, Sommerville 8, Strong 9.

SACRED HEART (3-10, 1-3):Carlson 7, Giancaterino 2, Hardick 9, Jenifer 2, McCrea 6, Ryan 27.

3-point goals: Hardick, McCarthy 2, McCrea 2, Mountain 2, A Parker, Ryan 3, Sommerville 2.

Frontier 63, Jamestown 47

Frontier 16 7 25 15 - 63 Jamestown 8 6 18 15 - 47

FRONTIER (7-1, 7-0): Baker 2, Brown 2, Curran 11, Izzo 25, Krusza 19, Lorka 2, McGloin 2.

JAMESTOWN (3-9, 2-7):Calamunci 4, Gates 3, Holdridge 3, Johnson 3, Karash 2, Lundmark 15, Ricker 3, Stockwell 11, Tracey 3.

3-point goals: Gates, Holdridge, Izzo 2, Krusza 3, Lundmark, Stockwell 3.

Portville 61, Gowanda 45

Gowanda 9 17 8 11 - 45

Portville 23 21 6 11 - 61

GOWANDA (4-3, 2-3): Gable 4, K Scanlan 3, M Scanlan 23, Snyder 10, Whalen 5.

PORTVILLE (7-0, 4-0): Colligan 21, Milne 6, M Welty 16, M Welty 12, Willhelm 1.

3-point goals: Colligan 5, Milne, M Scanlan, M Welty 3, M Welty 3, Whalen.

South Park 46, East 9

South Park 15 9 9 13 - 46

East 6 2 1 0 - 9

SOUTH PARK (5-4):Bridges 2, Cotto 8, Green 13, Hodge 7, Roncone 11, Street 3, Woodard 2.

EAST (1-8):Carter 1, Clark 6, Willis 2.

3-point goals: Green, Hodge.

Burgard 36, Global Concepts 23

Glbl Cncpts 5 7 2 9 - 23

Burgard 13 11 8 4 - 36

GLOBAL CONCEPTS (1-6): Chiodo-Torres 3, Colon 2, Daniels 3, Hafi 2, Hayes 2, Velasquez 11.

BURGARD (6-4):Ahmed 2, Gadley 4, Hinton 7, Keith 11, Williams Jarmon 2, Yogtiba 10.

3-point goals: Hinton, Velasquez.

Tapestry 37, Health Sciences 35

Health Sci 8 7 7 13 - 35

Tapestry 2 15 11 9 - 37

HEALTH SCIENCES (0-3): Brooks 8, Elliott 4, Friar 1, Hicks 2, Rose 14, Thompson 6.

TAPESTRY (4-8): Ball 11, Bibill 2, Freeman 24.

3-point goals: Ball, Freeman 5.

Buffalo Seminary 38, North Collins 18

Buffalo Sem 11 6 11 10 - 38

N. Collins 5 2 5 6 - 18

BUFFALO SEMINARY (6-4):Conboy 5, Franjoine 12, Garcia 2, Johnsen 8, Lane 7, Murphy 2.

NORTH COLLINS (1-5): Rice 6, Romano 6, Tobia 4, Williams 2.

3-point goals: Lane, Romano.

Fredonia 48, Falconer 47

Fredonia 26 7 10 5 - 48

Falconer 11 15 6 15 - 47

FREDONIA (6-4, 1-3):Beers 6, Bigelow 3, Buchanan 2, Gullo 5, Marsh 3, Mroczka 11, Tabone 6, Vazquez 4, Walton-Bald 8.

FALCONER (4-8, 2-3):Disbro 14, Fenton 14, Harper 2, Lundmark 3, Peterson 8, Rivera 4, Snyder 2.

3-point goals: Beers, Bigelow, Gullo, Lundmark, Marsh, Tabone 2.

Today’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara at Mount Mercy, 6 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at JFK, 7 p.m.

CCAA East 1

Silver Creek at Allegany-Limestone, 6:30 p.m.

Salamanca at Randolph, 7:30 p.m.

CCAA East 2

Forestville at Cattaraugus/Little Valley, 6:30 p.m.

Franklinville at Pine Valley, 7:30 p.m.

Frewsburg at Westfield, 7:30 p.m.

CCAA West 1

Dunkirk at Olean, 6 p.m.

Southwestern at Fredonia, 7 p.m.

Maple Grove at Chaut. Lake, 7:30 p.m.

Nonleague

Park at McKinley, 5:30 p.m.

West Seneca West at Pioneer, 7 p.m.

Boys hockey

Wednesday’s games

WNY Club

White Division

City Honors/O’Hara 6, Buffalo 4

CH (9-2-1): Connor Kiefer g-3a; Thomas Glick 2g-a

Depew 3, Iroquois 2

Today’s games

WNY Federation

Lancaster vs. Williamsville North

at Northtown Center, 6:00 p.m.

Starpoint vs. Sweet Home

at Northtown Center, 8:15 p.m.

Girls hockey

Wednesday’s games

WNY Federation

Lancaster/Iroquois/Depew 11, Niagara County 0

L: Dylan Gorski, Mackenzie Walkowiak comb. sho

CISAA

Nichols 3, BSS 1

Today’s games

WNY Federation

Monsignor Martin vs. Frontier/LS/OP

at Hamburg Nike Base, 4:30 p.m.

Clar/Amh/SH vs. Williamsville

at Amherst North Town, 4:30 p.m.

Boys bowling

Tuesday’s scores

Monsignor Martin

St.Joe’s 3, Park 0

SJ: Mike Weber 236-643

Cardinal O’Hara 3, Timon 0

C: Daniel Hammerschmidt 234-635

ECIC Large North

Clarence 7, Williamsville North 0

WN: Andrew Damian 266-253-696

C: Ben Chamberland 235-678

ECIC Large South

West Seneca East 4 Lancaster 3

W: Brendan Brown 214-607

Frontier 6, Hamburg 1

F: Tyler Kirkwood 247-664, Zach Slomba 235.

Wednesday’s scores

ECIC Large North

Clarence 7, Amherst 0

C: Ben Chamberland 279-244-217-740; Brady Pohlman 244-245-227-716

Starpoint 6, Wmsv. South 1

S: Nick Brady 247-663

ECIC Large South

Orchard Park 5, West Seneca East 2 OP: Dylan Ambrosio 257-702; Tanner Ambrosio 257

Girls bowling

Tuesday’s scores

Monsignor Martin

Mt. St. Mary’s 3, Mt. Mercy 1

Nardin 3, Sacred Heart 1

O’Hara 3, Buffalo Seminary 1

ECIC Large North

Clarence 6, Wmsv. North 1

C: Sarah D’Angelo 216-607, Alyssa Johnson 238-601.

WN: Kaitlin Pohlman 197- 551

ECIC Large South

Frontier 5 , Hamburg 2

F: Makenzie Yesis 231-650

Wednesday’s scores

ECIC Large North

Clarence 6, Amherst 1

C: Sarah D’Angelo 269-710; Anna Moran 219-597

Starpoint 5, Wmsv. South 2

S: Michaela Siricia 189-507; Sinead Haynes 189-507

ECIC Small North

Depew 7, Cleve-Hill 0

D: Rachel Wagner 235-171-247-653

Boys swimming

Tuesday’s scores

Niagara Frontier

Lockport 121, N. Tonawanda 61

Wednesday’s scores

Niagara Orleans

Roy-Hart 95, Medina 75

Girls swimming

Niagara Orleans

Roy-Hart 108, Medina 65

Wrestling

Tuesday’s results

Nonleague

St. Mary’s 39, Holley/Kendall 24

Wednesday’s results

Niagara Frontier

Niagara Wheatfield 78.0, Lew-Port 9.0

Ken-Ton 55, North Tonawanda 23

KT: Noah Michael (285) wbp 3:56

Grand Island 35, Niagara Falls 34

GI: Bryan Bielec (132) wbp

ECIC I

Frontier 44, West Seneca 36

ECIC II

Pioneer 52, Amherst 21

P: Kameron Riordan (145) 11-0

Lake Shore 48, Sweet Home 42

LS: Jacob Blanar (182) wbp 1:30

Rifle

Tuesday’s scores

ECIC

Iroquois 1108, Orchard Park 1076

High shooter: Megan Nolan (Iro) 289

Nonleague

Alden 1143, Kenmore 1135

High shooter: Austin Orlowski (Ken) 289

Clarence 1146, Holland 1064

High shooter: Emily Gay (Clar) 294

Wednesday’s scores

ECIC

Lancaster 1146, Pioneer 1135

High schooter: Emma Randall (L) 289

There are no comments - be the first to comment