Share this article

print logo

High Schools (Jan. 13)

Boys basketball

Saturday’s games

Monsignor Martin

Park 64, Canisius 53

Niagara Frontier

Niagara Falls 92, Lockport 59

Nonleague

Sherman 51, Forestville 31

Clymer 63, Pine Valley 57

Park 64, Canisius 53

Canisius 17 5 13 18 - 53 Park 14 11 17 22 - 64 CANISIUS (8-5, 2-1):Boyland 2, Ciocca 3, Dowling 6, Jamison 4, Kegler 6, Martin 15, Vass 17.

PARK (10-1, 4-4):Abramaitys 1, Carter 15, Davis 1, Dunn 9, C Hutchins 10, N Hutchins 18, Nnagbo 8, Wallace 2.

3-point goals: Carter, Ciocca, C Hutchins 2, Martin 5.

Clymer 63, Pine Valley 57

Clymer 12 16 6 29 - 63 Pine Valley 9 13 20 15 - 57 CLYMER (5-3): Beckerink 10, Dunnewold 6, McClelland 2, R Overton 6, Z Overton 19, Wassink 5, Willink 15.

PINE VALLEY (2-4): Andrews 13, Ortiz 19, M Snyder 7, R Snyder 6, Yaskow 12.

3-point goals: Z Overton 4, M Snyder, R Snyder, Willink.

Girls basketball

Saturday’s games

Nonleague

Sherman 44, Forestville 18

V-Aquinas 56, Nichols 29

Clymer vs. Pine Valley

Sherman 44, Forestville 18

Sherman 11 17 8 8 - 44 Forestville 3 0 10 5 - 18

SHERMAN (5-5):Gratto 6, Hayes 4, Lewczyk 2, Myers 10, Sands 16, Starceski 6.

FORESTVILLE (2-8):Cleary 3, C Kingsfield 2, P Kingsfield 11, Press 2.

3-point goals: P Kingsfield 2, Myers, Sands 4.

Boys hockey

Saturday’s games

WNY Federation

West Seneca East 7, Sweet Home 1

WSE: Connor Mentel 2g-a

Williamsville East 3, Hamburg 1

WE: Mike Wolf g-a

Lockport-Niagara Falls 4, Amherst 1

LNF: Mike Ranieri, Drew Merino g-a each

Orchard Park 8, Niagara-Wheatfield 4

OP: Jack Kinsman 3g

Canisius 4, Timon 1

C: Connor Long g-2a

Lew-Port 4, Williamsville South 2

LP: Peter Spameni 2g-a

Today’s games

WNY Federation

Frontier vs. Canisius

at Buffalo State College, 1:00 p.m.

St. Joe’s vs. St. Mary’s/Lanc.

at HarborCenter, 4:00 p.m.

Lew-Port vs. Kenmore West

at HarborCenter, 6:15 p.m.

Grand Island vs. St. Francis

at HarborCenter, 8:30 p.m.

Girls hockey

Friday’s games

CISAA

Nichols 3, Ridley 1

Saturday’s game

Nonleague

Bishop Kearny 4, Nichols 0

Indoor track

Houghton College Invitational

At Houghton College

Event winners

Girls 55 hurdles: Morgan Halt (Amherst) 8.90. Boys 55 hurdles: Michael Wolfgang (Allegany-Limestone) 8.10. Girls 3000 run: Emma Cain (Lockport) 11:50.27. Boys 3200 run: Brian Gleason (Frontier) 9:54.27. Girls 55 dash: Markira Garner (McKinley) 7.32. Boys 55 dash: Joel Nicholas (Canisius) 6.69. Girls 1000 run: Mallory Grubb (Amherst) 3:05.74. Boys 1000 run: Vinny Pagliaccio (West Seneca East) 2:39.43. Girls 1500 race walk: Lauren Frazer (West Seneca West) 8:33.43. Girls 600 run: Maxana Grubb (Amherst) 1:37.14. Boys 600 run: Joshua Peron (Frontier) 1:24.32. Girls 1500 run: Megan McLaughlin (Holland/East Aurora) 4:47.06. Boys 1600 run: Diego Rey (Fredonia) 4:36.84. Girls 300 dash: Jada Kenner (Tapestry Charter) 41.27. Boys 300 dash: Mark Marrelli (Kenmore West) 36.83. Girls 4x800 relay: Amherst ‘A’ (Kayleigh Aquinno, Maxana Grubb, Sophia Roy, Morgan Halt) 10:19.99. Boys 4x800 relay: Clarence ‘A’ (John Insinna, Nathan Lange, Dan Daddario, Ryan Rajapakse) 8:42.83. Girls 4x400 relay: Iroquois ‘A’ (Nicloe Kuehner, Laina Capraso, Julia Peinkofer, Leah Streety) 4:19.35. Boys 4x400 relay: Elmira ‘A’ (Jason Matthewson, Joey Mathewson, Jhamir Brown, Robert Ostrander). Girls 4x200 relay: Tapestry ‘A’ (Alexis Johnson, Jada Kenner, Alessa Lemon, Nia Stevens) 1:49.06. Boys 4x200 relay: Niagara Falls ‘A’ (Abraham Averhart, Kalem Chapell, Isaiah Williams, Paul Rodgers) 1:36.11. Girls high jump: Morgan Halt (Amherst) 5-02.00. Boys high jump: Jake Kaminski (Cheektowaga) 6-04.50. Girls triple jump: Ally Alvira (Cheektowaga) 34-04.25. Boys triple jump: Jhamir Brown (Elmira) 43-00.25. Girls long jump: Sara Puskar (Orchard Park) 17-05.00. Boys long jump: Nino Rivera (Orchard Park) 20-07.25. Girls pole vault: Rachael Ward (Falconer) 12-01.00. Boys pole vault: Chris Kaszunski (Kenmore West) 12-06.00. Girls weight throw: Danielle Lambert (West Seneca West) 40-08.00. Boys weight throw: Jayden DuBard (Cheektowaga) 55-02.00. Girls shot put: Laney Wieclaw (North Tonawanda) 35-07.5. Boys shot put: Jayden DuBard (Cheektowaga) 45-11.00.

Wrestling

Lockport Tournament

Team results

1, V-Spencerport 232; 2, Grand Island 172.5; 3, V-Rush/Henrietta 139.5; 4, V-Brockport 132; 5, Fredonia 131; 6, Clarence 126; 7, Niagara-Wheatfield 110; 8, Amherst 101; 9, V-Fairport 98.5; 10, St. Joe’s 92.

There are no comments - be the first to comment