Share this article

print logo

Area Colleges (Jan. 13)

MEN’S HOCKEY

Holy Cross 4, Niagara 1

N (8-12-3, 7-7-2): Ludwig Stenlund g

Mercyhurst 6, Canisius 3

C (8-11-2, 5-9-2 AHA): Matt McLeod g-a

WOMEN’S HOCKEY

Plattsburgh 6, Buffalo State 0

MEN’S SWIMMING

Buffalo State 168, Wells 39

Buffalo State 147, Pitt-Bradford 62

WOMEN’S SWIMMING

St. Bonaventure at UB, 11 a.m.

Buffalo State 144, Wells 97

Buffalo State 147, Pitt-Bradford 17

MENS VOLLEYBALL

Red Flash Invitational

at St. Francis University

St. Francis 25-25-25, Daemen 16-21-15

Emmanuel 24-26-25-25-15, Daemen 26-28-20-16-12

INDOOR TRACK

RIT Invitational

At RIT

Womens pole vault: 2, Taylor Haude (Daemen) 2.95. Womens high jump:

T-2, Katja Meyer (Daemen) 1.46; T-2 Madison Ewing (Daemen) 1.46. Womens shot put: 4, Hannah Miller (Daemen) 9.62; 7, Elizabeth Jones (Daemen) 8.69; 8, Sophie Sheffler (Daemen) 7.15. Womens weight throw: 4, Hannah Miller 11.37; 6, Elizabeth Jones 11.04. Womens triple jump: 3, Katja Meyer 10.55; 6, Madison Ewing 9.51. Womens long jump: 1, Katja Meyer 4.93; 5, Madison Ewing 4.61.

Mens long jump: 6, Bryce Steiner (Daemen) 5.34. Womens 60 hurdles: 1, Samantha Carro (Daemen) 10.03; 2, Ailish McDevitt (Daemen) 12.10. Womens 1 mile run: 1, Carlin Sullivan (Canisius) 5:25.19; 3, Bailey Pierce (Canisius) 5:42.21; 5, Kayla Leo (Canisius) 5:46.49. Mens 1 mile run: 2, Nicholas Neamtu (Canisius) 4:31.08. Womens 400 dash: 3, Rachel Joachimi (Canisius) 1:09.16. Womens 500 dash: 1, Amanda Bushway (Daemen) 1:30.75; 2, Carly Benson (Canisius) 1:40.17.Womens 60 dash: 2, Nazjahe Boswell (Daemen) 8.02. Mens 60 dash: 2, Rodney Corbin (Daemen) 7.07. Womens 800 run:

1, Samantha Warner (Daemen) 2.28.18; 4, Emily Scheck (Canisius) 2:41.09; 5, Grace Hausladen (Canisius) 2:41.60. Mens 800 run: 1, Marcus Brown (Canisius) 2:00.76

Womens 1000 run: 2, Isabella Iadicicco (Canisius) 3:25.18; 5, Libby Benzer (Canisius) 3:30.89; 6, Justyna Wilkinson (Canisius) 3:32.19; 9, Isabella Jankowski (Canisius) 3:38.28. Mens 1000 run: 3, Paul Henry (Canisius) 2:38.43. Womens 200 dash: 5, Nazjahe Boswell (Daemen) 27.67. Mens 200 dash: 2, Ethan Majewski (Daemen) 24.32; 4, Andrew Greenaway (Daemen) 24.81. Womens 3000 run: 1, Siobhan Quinn (Canisius) 10:14.30; 2, Aileen Doyle (Canisius) 10:45.09; 3, Sarah Golas (Daemen) 11:09.59; 5, Katie Simon (Canisius) 12:16.10. Mens 3000 run: 3, Michael Peppy (Canisius) 9:20.4; 4, Turner Dirrigl (Canisius); 5, Anthony Belfatto (Canisius) 9:21.05. Mens 800 relay:

2, Daemen ‘A’ (Brainard, Greenaway, Majewski, Corbin, Kerestedjian) 1:41.37.

Womens 1600 relay: 1, Daemen ‘A’ (Boswell, Bushway, McDevitt, Warner, Mucha) 4:29.03; 3, Cansisius ‘B’ (Joachimi, Jankowski, Iadicicco, Leo, Pierce, Scheck, Sullivan, Wilkinson); 4, Cansisius ‘C’ (Pierce, Scheck, Sullivan, Wilkinson) 4:48.33; 5, Canisius ‘A’ (Benson, Benzer, Conner, Hausladen, Iadicicco, Jankowski, Joachimi, Lamica) 4:57.75.

Mens 1600 relay: 4, Canisius ‘B’ (Henry, Spinosa, Moore, Cambria, Dirrigl, Peppy) 3:44.60; 5, Canisius ‘A’ (Brown, Neamtu, Crowley, Obrochta, Dirrigl, Peppy) 3:47.09.

For Division I information

UB: www.ubbulls.com

Canisius: www.gogriffs.com

Niagara: www.purpleeagles.com

Bona: www.gobonnies.com

There are no comments - be the first to comment