Share this article

print logo

Area bowling (Dec. 23)

ABBOTT: Thursday Seniors - Jack Klein 269-734, Lou Nicosia 268-663, Gary Delange 663. Skip Wood Memorial - Chris Gable 268-258-258-784, Gregg Kowalik 739, Jeff Ratajczak 266-729, Mike Puglidi 254-719, Tom Nicometo 719.

AIRPORT: Cheektowaga Firemen — Guy Lichtenberger 267-705, Andy Rogacki 258, Ron Trowbridge Jr. 258, Bob Zielinski 255. George Vallas Memorial — Bob Senker 259-706, Dave Modrzynski 691, Kevin Cheeves 265-736, Daniel Gritzke 278-704, Derrick Greene 265-715, Robert Hennegan 261-702. Frank D’Addario Recreation — Eric Shine 279-254-776, Connor La Joy 279-265-771, Chris Teluk 269-720, Joe D’Addario 694, Tim Willard 253-675.

ALDEN: Alden State Bank — Tim Kidder 259-730, Vinnie Augugliaro 258-690, Tom Daucher 266-684, Fran Bax 680, Chuck Jagodzinski 258-675.

ALLIE BRANDT: Brandt Memorial — Matt McKee 279-279-253-810, Mark Cummings 276-749, Mike Phillips 256-684, Marc Mariani 679, Nicki Laport 654. Moose 617 — Terry Bennetti 267-721, Quentin B aker 268-711, Jon JHezja 279-690, Brian Boro9wski 685, Everett Skutt 253-680.

BRAD ANGELO: Midnight Bombers — Dennis Illig 237-700, Bill Johnson 234-686, Syan Knight 232 669, Terry Bennetti 255-676. Nin Angelo Memorial — Ricky Mussell 258-708, Kerri Meden 236-222-672, Jason Volschow 278-669, Charlie Buttery 257, Deanna Turco 256. Empire Coating — Josh Moore 259-690.

BRIERWOOD: Chad Joseph 269-771, Robert Trask 278 742, Gary Ginnetti 257 697, Vince Ruda 276-678, Ron Golombek 276.

BROADWAY: Helmer/Wangler Memorial — Wayne Schmidt 258-725, Garland Overton 709, Steve Dorobiala 279, Donald Bock III 268, Jeff Kosmoski 268, Julie Selk 247-236-681, Holly Johnson 227-635, Holly Parrish 614, Tammy White 601. Neal Schmidt Memorial — Scott McIntuyre 258-698, Joe Hannon 692, Todd Schmiddt 691, Randy Addison 683.

CHICK’S: Eddie Smith Thursday — Rick Kelleher 257-730, Steve Vail 699.

CLASSIC: Major B — Shawn Bender 259-725, Dylan Greenauer 695, Paul Nowak 254-694, Ken Michaels 265, Kevin Zitzka 259. Hammer Time — Chris Patterson 258-760, Paul Gallmeyer 267-737, Barry Clark 256-715, Kevin Mann 267-691, Ron Rizzo 258. Big Daddy’s HCP — Peter Giannantonio 710, Bill Farr 675, Dan Herkey 267, Scott Ode 254.

ISLAND: Whitey Dlugosz Memorial — Mike Mallwitz 262-300-808, Glenn Rosenberg 253-299-798, Jim Fox 255-745 Bob MacKellar 279-709, Mike Digati 289,703, Brenda Fox 226-620.

KENMORE: P & G Steel Classic — Tim Finken 300(8th)-744, Mike Zarcone 300(109th)-258-728, Tony Dolan 268-259-258-785, Larry Fiorella 277-686, Stacey Hooper 266-633, Bob Ehrmann Sr. 250. Tom Foley All-Stars — Matt Zasowski 299-748, Jerry Lewandowski Jr. 279-730, Brandon Korczykowski 258-712, Dave Ponkow 256-676, Katlyn Schaus 236-220-627. BS Classic — Joe Mercurio Jr. 279-256-770, Dave Tolkacz 268-729, Jeff Booker 267-706, Phil Tabbit 279-675, Chris Rathbun 257. Kenmore Majors — Chris Nowak 28i9-278-772, Mike Bednarek 257-730, Dave Bundy Jr. 255-693, John Orsini 276-691, Dennis Duquette 677. Thursday AM Doubles — Dave Amoia 278- 277-780, Moe Davidson 290-275-769, Paul Scheib 264-753, Zane Tester 289-715, Joe Piershalski 257-714.

MANOR: Not Just Tonawanda Firemen — Dale Geiger 279-735, Kyle Doody 687, Billy Drenko 257-687, Tim Magyur 267, Frank Rizzo 257.

SPARE TIME: Biedron Memorial — George Thomas 256-687, Andy Bielanin 676, Don America 694. Friday Morning Seniors — Dan Rainmann 248-694, Jerry Sojka 686, Larry Czwojak 285-684, Ray Pacer 266-674, Dick Lydo 247. BPA of WNY Travel — Pete Zmozynski 279-279-792, Terry Kuhn 252-280-778, Andy Rettig 261-279-764, Tony Dolan 258-734, Mike Nowak 255-723.

SPRINGVILLE: Freedom Tire Mens — Travis Ward 279- 694, Todd Benkelman 250.

STRIKERS: Dick Baldwin Memorial — Jim Nowak 267-709, Dan Fisher 250-708, Wally Szarletta Jr 252-676, Joe Depalma 251, Don Dole 259. Tim Burns Memorial — Peter kwen 257/707, Ken Philips 257-692, Tommy Skrabacz 685.

THE EDGE: Mike Becker Memorial — Jocelyn Krempa 269-266-268-803, Peter Zmozynski 258-731, Chris Ahrens 300(1st)-707, Tommy Gioia 700, Bill Priester 268-688, Dave Guindon 289-684, Anna McIntyre 647, Julie Selk 639, Sue Jeziorski 635. Sloan Businessmen — Dan Stachowiak 280-751, Eric Zenicki 267-742, Mike Stebbins 279-690, Andy Ochal 258-686, John Jankowski 263-684.

TONAWANDA: Kenmore Schoolmasters — Paul Schroeder 289-703, Warren Bush 689. TBC Friday — Dave Catalano 268-765, Thomas Tucker 290-707, Jere Kiblin 698, Karl Osterman 258-732, Tom Meaney 254. Friday Majors — Ken White 256.

TRANSIT: Friday 4-Man — Ralph Mecca 277-744, Zach Wright 701, Steve Braun 254-279-692, Nick Greco 684, Bob Dahlman 675.

WIMBLEDON: St. Ambrose — Mike Cox 300-660. Thursday West Seneca Seniors — Ray Pacer 252-661, Bill McCracken 255-659, Chris Mazgaj 255-653, Ken Beglinger 254-653, Doug Moeller 256. City Bowlers — Pat Wangler 258-710, Bob Ehrmann 691, Bob Zink 256-252. LT Vending — Steve Dorobiala 258-704, Jason Sobczynski 680, Mike Bachert 675. Buffalo Custom Covers — Troy Kruszka 706, Tony Kohl 255-697, Jeff Biddlecom 693, Roger Martin 691, Sam Thomas 676. Hot Shots - Dan Garvin 676, John Volker 259, Joe Scapillato 255. Friday Nite 3-Man — Rich Hapeman 257-740, Geno Olivieri 253-267-739, Don Young 708, Gene Olivieri III 268-699, Scott Whalen 257. Dick Smith Memorial — Michael Rizzo 254-258-718, Jason Barren 254-708, Tony Colafranceschi 265-687, Pete Taboni 257-680, Nick Marciniak 257.

There are no comments - be the first to comment