Share this article

print logo

High school scores & schedules (Dec. 11)

Boys basketball

Monday’s games

Nonleague

North Collins 65, Gowanda 51

Hutch-Tech 56, Lake Shore 52

Starpoint 57, Springville 49

Tapestry 69, Medina 52

Salamanca 59, Cassadaga Valley 48

Fredonia 65, St. Mary’s/Lanc. 53

Jamestown 63, Corry (Pa.) 37

North Collins 65, Gowanda 51

North Collins 16 17 16 16 - 65

Gowanda 4 19 16 12 - 51

NORTH COLLINS (1-1): Filkov 2, Fricano 1, Gullo 11, Loretto 25, Robinson 24, Warsaw 2.

GOWANDA (0-2): Clark 2, Colantino 9, John 12, Kohn 15, Olson 5, Siragusa 5.

3-point goals: Colantino 3, JOhn, Kohn.

Hutch-Tech 56, Lake Shore 52

Hutch-Tech 5 11 24 16 - 56

Lake Shore 17 14 12 9 - 52

HUTCH-TECH (3-1): Bradshaw 4, Cyer 2, Haynes 12, Jacobs 13, Marshall 6, Mott 4, Whitfield 13.

LAKE SHORE (2-2): Barreto 8, Buchanan 12, Cybulski 19, M Evans 5, Z Evans 2, Hassel 2, Kwilos 2, Lockwood 2.

3-point goals: Buchanan, Cybulski 2, M Evans, Marshall 2.

Starpoint 57, Springville 49

Starpoint 14 10 15 18 - 57

Springville 13 15 13 8 - 49

STARPOINT (3-2): Bradley 4, Brooks 9, Carlson 11, Chase 14, Gawel 2, Mott 3, Rankie 10, Wick 4.

SPRINGVILLE (1-3): Boies 11, Ditchey 4, Goodridge 21, Lux 2, Pruitt 11.

3-point goals: Boies 2, Carlson, Goodridge.

Tapestry 69, Medina 52

Medina 9 12 12 19 - 52

Tapestry 19 14 15 21 - 69

MEDINA (2-1): Chinn 6, Fry 9, Montague 3, I Rhim 10, J Rhim 11, Sherman 13.

TAPESTRY (3-1): Baldwin 4, Bell 10, Eubanks 11, James 2, Johnson 2, Plummer 26, Robinson 9.

3-point goals: Bell, Eubanks, Fry, Plummer 2, I Rhim, Robinson.

Salamanca 59, Cassadaga Valley 48

Salamanca 20 12 10 17 - 59

Cass. Valley 10 9 17 12 - 48

SALAMANCA (4-1): Brown 15, George 18, Hedlund 2, John 4, McAuley 2, J McKenna 13, L McKenna 2, Taylor 3.

CASS. VALLEY (1-3):Crabtree 9, Goot 5, Pattyson 13, Peterson 6, Swanson 15.

3-point goals: Brown 2, Crabtree, George 4, Goot, Peterson 2, Swanson.

Fredonia 65, St. Mary’s/Lanc. 53

St. Mary’s/L 12 14 11 16 - 53

Fredonia 11 21 9 24 - 65

ST. MARY’s: Nelson 2, Duane 4, Murty 3, Szadlewski 10, Dunbar 2, O’Brian 10, Rumlee 10, Thome 9, Tyburski 6

3-point goals: O’Brian, Rumlee, Thome, Szadlewski 2

FREDONIA (1-1): Myers 7, Piper 6, Putney 9, Rybij 17, Shuart 14, Whitfield 12.

3-point goals: Putney, Rybij 4.

Jamestown 63, Corry (Pa.) 37

Corry (Pa.) 12 8 10 7 - 37

Jamestown 17 19 11 16 - 63

CORRY(PA): Joncay 3, Carey 7, Elchynski 11, Kantt 12, James 2, Gentilman 2

3-point goals: Joncay, Carey, Elchynski 3JAMESTOWN (3-2): Crofoot 8, Dix 1, Freeney 2, Garland 10, Grant 8, Holt 6, Jones 14, Moore 8, Rojas 6.

3-point goals: Crofoot 2, Garland 2, Holt.

Today’s games

ECIC I

Lancaster at Orchard Park, 7:30 p.m.

West Seneca West vs. Williamsville North

ECIC II

Amherst at West Seneca East, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Ken.West at Nia-Wheatfield, 6:30 p.m.

Grand Island at Lew-Port, 7 p.m.

Buffalo

MST Seneca vs. da Vinci, 4:30 p.m.

Lafayette at Bennett, 6 p.m.

City Honors at Buffalo Arts, 6 p.m.

Hutch-Tech at East, 6 p.m.

McKinley at Emerson, 6 p.m.

Mid. Early College at I-Prep/Grover, 6 p.m.

Riverside at Olmsted, 6 p.m.

Burgard vs. South Park

CCAA West 1

Southwestern at Chaut. Lake, 7:30 p.m.

Dunkirk at Maple Grove, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Clymer at Panama, 7:30 p.m.

CCAA West 1

Brocton at Westfield, 7:30 p.m.

Nonleague

Cleveland Hill at Akron, 6:30 p.m.

V-Kendall at Barker, 6:30 p.m.

TBA at Bishop Timon-St. Jude, 6:30 p.m.

Tonawanda at Christian Central, 6:30 p.m.

Kenmore East at CSAT, 6:30 p.m.

Spencerport at Albion, 7 p.m.

JFK at Frontier, 7 p.m.

Allegany-Limestone at Pioneer, 7 p.m.

East Aurora at Roy-Hart, 7 p.m.

Williamsville East at Clarence, 7:30 p.m.

Randolph at Ellicottville, 7:30 p.m.

Sherman at Falconer, 7:30 p.m.

Frewsburg at Fredonia, 7:30 p.m.

Olean at Maryvale, 7:30 p.m.

Forestville at Silver Creek, 7:30 p.m.

WNY Maritime at Wmsv. South, 7:30 p.m.

Girls basketball

Monday’s games

ECIC I

Clarence 56, Lancaster 40

ECIC II

Williamsville South 75, Starpoint 29

ECIC IV

Eden 65, Cleveland Hill 31

CCAA West 2

Frewsburg 56, Westfield 24

Nonleague

Mount Mercy 55, Springville 41

Olean 67, V Hornell 57

Buffalo Seminary 36, North Collins 18

Akron 49, Lyndonville 29

Sherman 52, Falconer 36

Clarence 56, Lancaster 40

Clarence 16 13 10 17 - 56

Lancaster 13 9 15 3 - 40

CLARENCE (1-1, 1-0): Bienko 12, Callaghan 10, Carey 7, Erbacher 2, Fitch 12, Jebens 2, Kiener 2, Stears 9.

LANCASTER (1-2, 0-2): Backert 9, Harrington 2, Krisits 13, Morgus 9, Odrobina 5, Robinson 3.

3-point goals: Bienko, Callaghan 2, Carey, Robinson, Stears.

Williamsville South 75, Starpoint 29

Wmsv. South 20 21 10 24 - 75

Starpoint 12 6 4 7 - 29

WMSV. SOUTH (1-0, 1-0): DeBerry 6, G Dolan 13, H Dolan 16, Lorenzo 2, Petrie 4, Scalisi 16, Special 3, Urbaniak 15.

STARPOINT (2-1, 0-1): Daboll 2, Lemieux 2, Lunn 1, Mott 8, Schepis 8, Tilman 8.

3-point goals: G Dolan 3, Mott, Scalisi, Schepis 2, Tilman 2.

Eden 65, Cleveland Hill 31

Eden 17 12 22 14 - 65

Cleve Hill 3 13 3 12 - 31

EDEN (4-0, 2-0): Ballou 6, Calloway 1, Klawon 8, Lauer 5, Musielak 5, Szuflita 3, Wach 4, B Woodard 19, E Woodard 6, Zittel 7.

CLEVE HILL (1-3, 1-2): Carpenter 2, Everett 4, Scott 9, Sullivan 6, Swearingen 6, Swing 4.

3-point goals: Ballou, Musielak, Zittel.

Frewsburg 56, Westfield 24

Westfield 4 6 6 8 - 24

Frewsburg 15 9 19 13 - 56

WESTFIELD (1-3, 0-1): Conklin 3, DeMarco 8, Johnston 1, Rivera 1, Smith 2, Warner 1, M Wolfe 7, S Wolfe 1.

FREWSBURG (2-0, 1-0): Carlson 7, Ditts 6, Gray 4, Hultberg 5, Iuculano 17, Jones 17.

3-point goals: Carlson, Ditts 2, Hultberg, Iuculano 3, Jones 3.

Mount Mercy 55, Springville 41

Springville 8 14 11 8 - 41

Mount Mercy 15 12 11 17 - 55

SPRINGVILLE(1-1): Owens 8, G. Zabawa 1, Rehrauer 3, K. Zabawa 8, Oakley 6, Lewandowski 15

3-point goals: Owens 2, Lewandowski

MOUNT MERCY(2-1): Strang 2, Ashe 3, Hamm 18, Farrrenintino 11, Pachokzak 2, Fredo 11, J. Strang 6, Kessler 2

3-point goals: Ash, Hamm 2, Farrnetino, Fredo

Olean 67, V-Hornell 57

V-Hornell 13 17 11 16 - 57

Olean 17 15 22 13 - 67

OLEAN (3-0): Aiello 6 Brooks 3 Ofieffer 28, Martin 8, Patrone 4, S. Aiello 13, Tish 2, Grahamn 3.

HORNELL (0-1): Scioitti 16, Mount 3, Freeland 7, LaPierre 15, Harkenrider 12, Spitulnik 4.

3-point goals: Pfeiffer 2, Graham 1, Sciotti 4, Mount 1, Freelamd 2, LaPierre 2, Harkenryder 4.

Buffalo Seminary 36, North Collins 18

North Collins 2 6 4 6 - 18

Buffalo Sem 6 14 6 10 - 36

NORTH COLLINS (0-3): Jasinski 2, M Rice 2, M Rice 5, Tobia 2, Williams 7.

BUFFALO SEM(2-0) :Johnson 11, Solado 2, Convoy 5, Lane 4, Frangione 8, Malark 2, Nieves 2, Vincent 2

3-point goals: Williams.

Akron 49, Lyndonville 29

Lyndonville 11 4 4 10 - 29

Akron 14 8 14 13 - 49

LYNDONVILLE (0-1): Hinkson 11, A Lewis 6, E Lewis 5, McDonald 2, Nesbitt 4, Reimer 1.

AKRON (2-1): E Hill 2, H Hill 10, Jonathan 22, Leeds 13, Sundown 2.

3-point goals: H Hill 2, Jonathan.

Sherman 52, Falconer 36

Falconer 4 13 5 14 - 36

Sherman 19 17 8 8 - 52

FALCONER (0-1): Disbro 11, Fenton 8, Lundmark 6, Peterson 4, Rivera 5, Snyder 2.

SHERMAN (1-0): Gratto 5, Hayes 1, Lewczyk 10, Luden 3, Myers 2, Sands 19, Starceski 12.

3-point goals: Disbro, Lewczyk, Luden, Sands 4, Starceski.

Today’s games

Canisius Cup

Buffalo Arts vs. Burgard, 4:30 p.m.

South Park vs. City Honors, 4:30 p.m.

Emerson vs. McKinley, 6:00 p.m.

Monsignor Martin

Christian Central vs. Nichols, 6:00 p.m.

Mount Mercy vs. Nardin

at Villa Maria College, 6:30 p.m.

ECIC I

Wmsv. North vs. W. Seneca West, 6:30 p.m.

ECIC II

West Seneca East vs. Amherst

ECIC III

Iroquois vs. Lake Shore, 6:30 p.m.

ECIC IV

Tonawanda vs. Holland, 6:30 p.m.

Alden vs. JFK, 7 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port at Grand Island, 6:30 p.m.

Nia-Wheatfield vs. Ken. West, 6:30 p.m.

Niagara Falls vs. Lockport, 6:30 p.m.

CSAT at Kenmore East, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Medina, 6:30 p.m.

Nonleague

Ellicottville at Randolph

Lackawanna vs. Springville, 6:30 p.m.

St. Mary’s/Lanc. vs. Wmsv. East, 6:30 p.m.

Boys hockey

Monday’s games

WNY Federation

Canisius 3, Williamsville North 2

West Seneca West 11, Lew-Port 2

WSW(4-1, 3-0): Chase Chodaowski 4g

Bishop Timon 8, North Tonawanda 0

Iroquois/Alden 4, Starpoint 0

Girls hockey

Monday’s games

WNY Federation

LID 2, Kenmore /GI 0

LID(2-1): Cassie Borowski g; Anna Pitz g

Clar/Amh/SH 9 vs. Niagara County 0

Today’s games

WNY Federation

W. Seneca/Ham/Eden vs. Ken/Gr. Isl.

at Lincoln, 7:40 p.m.

Swimming

Syracuse Cup

Hutch-Tech 120, East 13

City Honor 115, McKinley 94

I-Prep 62, South Park 52

Buffalo Arts 86, Lafayette 51

Olmstead 116, MEC 15

Boys Swimming

Division III

Pioneer 100, Cheektowaga 79

Boys Bowling

ECIC South Large

West Seneca East 4, Lancaster 3

ECIC North Small

Alden 4, Cheektowaga 3

Maryvale 7, Cleve. Hill 0

Girls Bowling

Maryvale 7, Cleve. Hill 0

Dunkirk 4, Chautauqua Lake 0

ECIC North Small

Cheektowaga 5, Alden 2

Wrestling

MMHSAA Standings

MMHSAA OVERALL

Canisius 1-0 7-0

St. Joe’s 1-0 5-8

St. Francis 0-0 8-5

Gow School 0-1 0-1

St. Mary’s 0-1 3-11

Rifle

Pioneer 1128, Orchard Park 1029

P: Dylan Romance 286

There are no comments - be the first to comment