Share this article

print logo

High School scores & schedules (Nov. 7)

Boys basketball

Thursday’s games

Nonleague

Niagara-Wheatfield 80, Alden 47

Nia/Wheat 18 27 19 16 - 80

Alden 10 11 14 12 - 47

ALDEN(0-4): Baker 5, R. Motts 5, Hansel 5, Bush 12, Gilbert 8, J. Motss 3, Jurick 5, Keller 4

3-point goals: R. Motts , Bush 2, Gilbert, J. Motts, Jurick

NIAGARA-WHEAT(1-1): Smith 20, Deantire 5, Mellerski 7, Wear 13, Robinson 14, Wright 6, Soloman 2, Stanley 9, Woronicki 2, Miller 2

3-point goals: Smith 3, Deantire, Mellerski, Wear, Robinson

Emerson 70, Newfane 61

Emerson 25 14 14 17 - 70

Newfane 11 18 22 10 - 61

EMERSON(2-2): Jackson 5, Sullivan 25, Hough 11, Moore 2, McGee 11, Abdul 4, Rodriguez 3, Gist 2, Houston 7

3-point goals: Hough 3, McGee 3, Jackson, Rodriguez

NEWFANE(0-3): S. Capen 3, D. Capen 19, Everett 17, Srock 5, Gilson 2, DiTullio 4, MacEvoy 4, Snow 7

3-point goals. S. Capen, Everett 5, DiTullio

Chautauqua Lake 69, Westfield 54

Chat. Lake 5 23 15 23 - 69

Westfield 16 14 15 9 - 54

WESTFIELD(2-2): Hauser 21, Culbreth 2, Johnson 2, Scriven 3, Jafarjin14, Baribeau 12

3-point goals: Hauser 2

CHAUTAUQUA LAKE(4-0): Sauerland 2, Gleason 6, Anderson 9, Waters 3, Fischer 10, Majka 7, Kuhn 2, Martin 3, Adams 27

3-point goals: Gleason 2, Martin 1, Adams Ellicottville 55, Frewsburg 53 (2 OT)

Frewsburg 8 11 15 9 6 4 - 53

Ellicottville 13 11 11 8 6 6 - 55

FREWSBURG (1-1): Carr 3, Nelson 8, Reingle 2, Hayes 2, Hair 3, Pearson 4, Conlan 31.

ELLICOTTIVILLE (2-2): Jimerson 25, Rogel 3, C. Rowland 15, S. Rowland 5, W. Chudy 4, Grinles 3.

3-point goals: Jimerson 4, S. Rowland, Carr, Hair.

Park Tournament

Hutch-Tech 66, Global Concepts 60

Hutch-Tech 18 17 6 14 11 - 66

Global 17 12 11 15 5 - 60

HUTCH-TECH(2-1): Shaheid 15, Whitfield 13, Mott 12, Haynes 6, Jacobs 4, Bradshaw 4, Jeader 4, Espinal 4, Smith 2

GLOBAL CONCEPTS(0-2): Jones 15, Stroud 15, Goldsmith 14, Graves 7, Mercado Jr 4, Pagan 3

3-point goals: Pagan, Jones 3, Graves, Mercado Jr

Pastor-Cooper Memorial

at Daemen College

Tapestry 79, East 60

Tapestry 14 22 26 17 - 79

East 10 15 17 18 - 60

TAPESTRY(2-1): Eubanks 29, Plummer, 22, James 13, Robinson 7, Bell 4, Johnson 2, Cercone 2

EAST(1-2): Hughes 13, Carter 9, Smith 9, Oberlander 9, Miller 7, Kabah 5, Burse 4, Green 2, Jones 2

Today’s games

ECIC I

Clarence at Lancaster, 7:30 p.m.

ECIC II

Williamsville South at Starpoint, 7 p.m.

ECIC III

Iroquois at Lake Shore, 6:30 p.m.

ECIC IV

Eden at Cleveland Hill, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Lockport at Niagara-Wheatfield, 6:30 p.m.

Kenmore West at N. Tonawanda, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Barker at Akron, 6:30 p.m.

Buffalo

da Vinci at Buffalo Arts, 4:30 p.m.

Burgard at East, 6 p.m.

South Park vs. Emerson

at Harvey Austin School , 6 p.m.

Middle Early College at Hutch-Tech, 6 p.m.

MST Seneca vs. Lafayette

at Grabiarz School of Excellence , 6 p.m.

Bennett at Riverside, 6 p.m.

Nonleague

TBA at Global Concepts , 11:30 a.m.

TBA at Canisius, 5:30 p.m.

Brocton at North Collins, 6 p.m.

East Aurora at Orchard Park, 6 p.m.

Springville at Lackawanna, 6:30 p.m.

Grand Island vs. Medina

at Niagara Falls HS , 6:30 p.m.

Portville at Archbishop Walsh, 7 p.m.

West Seneca West at Canisius, 7 p.m.

Alden at JFK, 7 p.m.

Tapestry vs. Silver Creek at Maple Grove, 7 p.m.

Smethport (Pa.) at All.-Lime, 7:30 p.m.

Frontier at Jamestown, 7:30 p.m.

Holland at Orchard Park, 7:30 p.m.

Randolph at Panama, 7:30 p.m.

Falconer at Pine Valley, 7:30 p.m.

Pioneer at Salamanca, 7:30 p.m.

Roy-Hart at Southwestern, 7:30 p.m.

Olean at Williamsville East, 7:30 p.m.

TBA at Christian Central, 8:30 p.m.

West Seneca East vs. I-Prep/Grover

at Daemen College, 8:30 p.m.

Cass. Valley at Maple Grove, 8:30 p.m.

Cataract Classic

at Niagara Falls HS

Williamsville North , Wilson

Park , Niagara Falls

Pastor-Cooper Memorial

at Daemen College

West Seneca West vs. I-Prep/Grover

St. Francis vs. McKinley

Girls basketball

Thursday’s games

ECIC I

Jamestown 37, Lancaster 25

Jamestown 13 7 9 8 - 37

Lancaster 9 10 1 5 - 25

LANCASTER(1-1, 0-1): Kirisits 10 Backert 2, Odrobina 4, Robinson 5, Morgus 4

3-point goals: Kirisits , Odrobina , Robinson

JAMESTOWN(1-1, 1-0): Gates 3, Lundmark 7, Stockwell 12, Calamunci 4, Ricker 11

3-point goals: Gates, Lundmark, Stockwell, Ricker

Nonleague

Lew-Port 59, Tapestry 36

Lew-Port 19 15 14 11 - 59

Tapestry 9 6 7 14 - 36

LEW-PORT (3-1): Crum 16, Freedline 4, Houston 2, Lannon 1, L. Lindamer 6, S. Lindamer 6, Skowronski 12, Waechter 12

TAPESTRY(0-2): Freeman 12, Purdue 12, Mosley 6, Ball 6

3-point goals: Freeman, Purdue

Hutch-Tech 41, Nichols 30

Hutch-Tech 11 7 11 12 - 41

Nichols 8 6 10 6 - 30

NICHOLS(0-2): McCluskkey 1, Swanna 3, Haukes 5, Nizlowski 11, Russel 10

3-point goals: Nizlowksi 3

HUTCH-TECH (4-0): Lott 7, Lowry 10, Smith 20, Thompson 4

Starpoint 43, Newfane 36

Starpoint 11 13 7 12 - 43

Newfane 10 7 10 9 - 36

NEWFANE (1-2): Beiter 6, Boudeman 6, Knoll 6, Leverentz 2, Littman 3, Traverse 3, Sheehan 2, Dumas 5

STARPOINT (2-0): Bradley 9, Lemieux 2, Lunn 5, Mott 17, Schepis 2, Tilman 7, Williams 1

3-point goals: Boudeman 2, Littman, Bradley, Mott 3

3-point goals: Lowry 2, Smith

Allegany-Limestone Tournament

at Allegany-Limestone

Fredonia 45, V-Genesee Valley 31

Fredonia 17 12 9 7 - 45

Genesee 0 11 10 10 - 31

FREDONIA (1-1): Beers 13, Buchanan 4, Gullo 6, Marsh 4, Tabone 6, Vazquez 7, Walton-Bald 5

3-point goals: Beers 2, Gullo 2, Tabone 2

GENESEE VALLEY(1-1): B. Bennett 10, M. Bennett 11, Bentley, Herring 3, Gordon 6

3-point goals: B. Bennett2, M. Bennett

Pastor-Cooper Memorial

at Daemen College

Mount St. Mary 47, Olmstead 32

MSM 13 11 10 13 - 47

Olmstead 5 8 9 10 - 32

MOUNT ST. MARY (3-1): Garlow 12, Johnson 10, O’Brien 20, Persico 2, Roberts 3

OLMSTED (3-1): Burch 7, Conyers 6, McDuffie 17, Norman 2

3-point goals: Garlow 2, Johnson, O’Brien

Today’s games

Canisius Cup

East at Burgard, 4:30 p.m.

Emerson at South Park, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at CSAT, 6:30 p.m.

North Tonawanda at Ken West, 6:30 p.m.

Nia.-Wheatfield at Lockport, 6:30 p.m.

Nonleague

Christian Central at Tapestry, 4:30 p.m.

North Collins at Global Concepts , 5 p.m.

Clarence at Hamburg, 6:30 p.m.

Iroquois at Olean, 6:30 p.m.

Buffalo Arts at Albion, 7 p.m.

Maryvale at Alden, 7 p.m.

East Aurora at Kenmore East, 7 p.m.

Ellicottville at Frewsburg, 7:30 p.m.

Pastor-Cooper Memorial

at Daemen College

Sweet Home vs. McKinley, 5:15 p.m.

Silver Creek Tournament

Cassadaga Valley vs. Pine Valley, 6 p.m.

Forestville vs. Silver Creek, 7:30 p.m.

West Seneca Invitational

at West Seneca East

Eden vs. West Seneca West, 5 p.m.

Westfield Tournament

Clymer vs. Randolph, 6:30 p.m.

Dunkirk vs. Westfield, 8 p.m.

Boys hockey

Thursday’s games

WNY Federation

Sweet Home 5. Williamsville East 3

SW: Cameron Coogan g a

Lancaster 3, Clarence 2

Today’s games

WNY Federation

North Tonawanda vs. Iroquois/Alden

at Northtown Center, 5:00 p.m.

St. Joe’s vs. Frontier at Leisure, 6:00 p.m.

Starpoint vs. Niagara Falls/Lockport

at Cornerstone, 6:00 p.m.

Williamsville South vs. West Seneca West

at West Seneca, 7:10 p.m.

Williamsville North vs. Orchard Park

at Leisure, 8:15 p.m.

Girls hockey

Thursday’s games

WNY Federation

Williamsville 9, Niagara County 1

Wmsv(4-0): Emma Roland g a

Today’s games

WNY Federation

Frontier/Lake Shore/Orchard Park vs. West Seneca/Hamburg/Eden

at West Seneca, 5:30 p.m.

Swimming

Syracuse Cup

City Honors 129, Intl. Prep 12

Hutch. Tech 115, MEC 15

South Park 70, Buffalo Arts 59

Lafayette 87, East 45

Olmstead 100, McKinley 68

Rifle

Clarence 1115, Alden 1104

C: Alexis Kirk 291

Lancaster 1119, Iroquois 1072

L: Alec Aneen 285

There are no comments - be the first to comment