Share this article

print logo

Area golf (June 30)

Area golf

International Junior Masters

at East Aurora CC

Friday’s results

Championship Flight

Semifinals

8-Jacob Tarkany def. 13-Erik Stauderman, 3&2.

2-Nicolas Quintero def. 14-Ryan Hart, 7&5.

Championship

2-Nicolas Quintero def. 8-Jacob Tarkany, 2 up.

Platinum Flight

Semifinals

16-David Ayala def. 12-Sebastian Gamboa, 2&1.

14-Nolan Piazza def. 15-Peter Blazevic, 1 (24).

Championship

16-David Ayala def. 14-Nolan Piazza, 5&4.

Gold Flight

Semifinals

4-Ethan Seibert def. 9-Zach Katzenstein, 6&5.

14-Tyler Edholm def. 15-Justin Grant, 4&2.

Championship

14-Tyler Edholm def. 4-Ethan Seibert, 3&2.

Silver Flight

Semifinals

5-Anthony Delisanti def. 9-Jacob VanderZwaag, 4&3.

6-Ben Coffey def. 10-Nicholas Adair, 3&2.

Championship

5-Anthony Delisanti def. 6-Ben Coffey, 2&1.

Bronze Flight

Semifinals

4-Mitch Jeffe def. 1-Mike Donner, 7&6.

3-Danny Ames def. 10-Aidan Shaw, 2&1.

Championship

4-Mitch Jeffe def. 3-Danny Ames, 5&4.

WNYPGA Junior Championship

at Fox Valley, Lancaster

Boys Overall Qualifiers

Alex Zurat 71-74—145

Jeremy Summerson 74-72—146

Girls Overall Qualfiers

Mel Green 77-66—143

Lydia Swan 71-75—146

Boys 16-18: 1, Alex Zurat 145; T2, Jason Lohwater 146; T2, Jeremy Summerson 146; 4, Benjamin Spitz 154; 5, Michael Minnehan 157; 6, Max Dragon 157. Boys 13-15: 1, Aiden Spaminato 148; 2, Isaiah Swan 153; 3, Philip Minnehan 156; 4, Carter Hassenplug 157; 5, Mason Rivera 158. Girls 16-18: 1, Mel Green 143; 2, Lydia Swan 146; 3, Mikah McDonnell 156; T4, Emily Kase 174; T4, Kristina Visniesky 174. Girls 13-15: 1, Natalie Brosig 160.

CRAG BURN: 2018 Junior Interclub Tournament — Junior Division: 1, Crag Burn 247; 2, Wanakah CC 249; 3, Brierwood CC 260. M: Jacob Dantonio (Crag Burn) 76. Sub Juniors Division: 1, Springville CC 144; 2, Brierwood CC 149; 3, East Aurora CC 157. M: Alex Schicking (Wanakah CC) 40.

ORCHARD PARK CC: Senior Invitational — Overall Champions: Pat Kerrigan/Tod Canty. Overall Runners-up: Dennis Alexander/Derek Garner. Flight 1 Winner: Nick Dragonette/Kevin Burns 62. Flight 2 Winner: Edward Schneider/John Koelmel 62 (MOC). Flight 3 Winner: John Roesgen/Terry Montroy 61.

There are no comments - be the first to comment