Share this article

print logo

High school scores & schedules (April 30)

High schools

Baseball

Sunday’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at Timon-St. Jude, ppd.

ECIC I

Orchard Park at Jamestown, ppd

ECIC IV

Alden at Cleveland Hill, ppd

Tonawanda at Holland, ppd

Niagara Frontier

Grand Island 19, CSAT 2

GI: Cam Sionko 4-5, 2B, 3 RBI, 3 runs; Art Meaney 2-5, 2B, HR, 5 RBI; Derek Callen 2-3, 3 RBI

Nonleague

Clarence 4, V-McQuaid 3

C: Will Hurwitz WP, CG, 5-hitter, 5 Ks; Jack Putney 3-3; Aiden Wallace 2 hits, 2 RBI, gwrun

Today’s games

Cornell Cup I

South Park at City Honors, 4:30 p.m.

Burgard at McKinley, 4:30 p.m.

Cornell Cup II

Middle College at Emerson, 4:30 p.m.

Monsignor Martin

Canisius at Nichols, 4:30 p.m.

Timon-St. Jude at St. Joe’s, 4:30 p.m.

ECIC I

Clarence at Frontier, 5 p.m.

ECIC III

Cheektowaga at Pioneer, 5 p.m.

ECIC IV

Cleveland Hill at Depew, 4:30 p.m.

Lackawanna at Eden, 4:30 p.m.

Alden at Tonawanda, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield at CSAT, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Albion, 4:45 p.m.

Medina at Barker, 4:45 p.m.

CCAA East 1

Cattaraugus/LV at Ellicottville, 4:30 p.m.

All.-Limestone at Randolph, 4:30 p.m.

CCAA West 1

Chautauqua Lake at Falconer, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Cassadaga Valley at Panama, 4:30 p.m.

Brocton at Sherman, 4:30 p.m.

Clymer at Westfield, 4:30 p.m.

Nonleague

Akron at East Aurora, 4:30 p.m.

Dunkirk at Silver Cr./Frstvlle., 4:30 p.m.

Softball

Sunday’s games

ECIC IV

Alden at Cleveland Hill, ppd

Niagara Frontier

CSAT vs. Kenmore East

at Kenmore West, no report

Nonleague

Frontier at Hamburg, no report

Today’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy at Mount St. Mary, 4 p.m.

Nardin at Sacred Heart, 4:15 p.m.

ECIC I

Jamestown at Orchard Park, 5 p.m.

ECIC II

Springville at Lake Shore, 4:45 p.m.

Hamburg at Starpoint, 5 p.m.

West Seneca East at Wmsv. East, 5 p.m.

Sweet Home at Williamsville South, 5 p.m.

ECIC III

Iroquois at Maryvale, 5 p.m.

Cheektowaga at Pioneer, 5 p.m.

ECIC IV

Cleveland Hill at Depew, 5 p.m.

Hinsdale at JFK, 5 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port at Kenmore East, 4:45 p.m.

Niagara Falls at Kenmore West, 4:45 p.m.

Grand Island at Lockport, 4:45 p.m.

CSAT at Niagara-Wheatfield, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Albion, 4:45 p.m.

Barker at Medina, 4:45 p.m.

Roy-Hart at Wilson, 4:45 p.m.

CCAA East 1

Salamanca at Olean, 4:30 p.m.

Gowanda at Portville, 4:30 p.m.

All.-Limestone at Randolph, 4:30 p.m.

CCAA East 2

Cattaraugus/LV at Ellicottville, 4:30 p.m.

Frewsburg at Franklinville, 4:30 p.m.

North Collins at Pine Valley, 5 p.m.

CCAA West 1

Chautauqua Lake at Falconer, 4:30 p.m.

Fredonia at Maple Grove, 4:30 p.m.

Dunkirk at Silver Creek, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Brocton at Clymer, 4:30 p.m.

Sherman at Forestville, 4:30 p.m.

Cassadaga Valley at Panama, 4:30 p.m.

Nonleague

Oswayo Valley (Pa.) at Walsh, 4:30 p.m.

East Aurora at City Honors, 5 p.m.

Boys lacrosse

Sunday’s games

Nonleague

McDowell (Pa.) at Timon-St. Jude, no report

Today’s games

Class B

Williamsville East at Sweet Home, 5 p.m.

Nonleague

Clarence at Canisius, 5 p.m.

Lake Shore at Niagara-Wheatfield, 5 p.m.

Orchard Park at Wmsv. North, 5 p.m.

Depew at City Honors, 5:15 p.m.

Hamburg at Lockport, 5:30 p.m.

Lancaster at West Seneca East, 7 p.m.

Frontier at Williamsville South, 7:30 p.m.

Girls lacrosse

Sunday’s games

Monsignor Martin

Mount St. Mary 19, Mount Mercy 3

MSM: Lois Garlow 5g-6a; Margaret Merigold 5g

Today’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart at Buffalo Sem., 4:30 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Mt. Mercy, 4:30 p.m.

Nardin at Mount St. Mary, 4:30 p.m.

Class C

Amherst at East Aurora, 5 p.m.

Nonleague

Gowanda at East Aurora, 5 p.m.

Frontier at Lancaster, 5 p.m.

Wmsv. East at Nia.-Wheatfield, 5 p.m.

Nichols at V-Aquinas, 5 p.m.

W.S. East at W.S. West, 7 p.m.

There are no comments - be the first to comment