Share this article

print logo

Area bowling (March 16)

Area bowling

ABBOTT: Thurs. Seniors — Dave Lucas 259 675, Mike Struski 256.

AIRPORT: Cold Spring Classic – Jayson Moore 279-797, Thomas Tucker 750, Kenneth Stevens Jr. 748, Vinny Fermo 299-739, John Bridges Jr. 729, Kevin Goode 728, Al Davis 690, Debra Ervin 637, Larhonda Johnson 629. Local 1173 Retirees — Sam Bates 255-689.

ALLIE BRANDT: Lockport Businessmen — Brandon Kipp 269-711, Ron Chatt 677, Chris Foshee 260, Ron Kipp 258.

BRIERWOOD: Bob Binns Memorial – Brent Hardy 266-742, Frank Markott 257-723, Ron Schranz 266-682, Larry Hawkins 266.

BROADWAY: Whitey Kiszewski Memorial — Jimmy Wangler III 256-266-760, Colin Suto 672, Russ Priola 671, Jeff Smith 669, Derek Wangler 299-644. Mixed Blues — David Harris 269-752, Shawn Wodowski 693, Norm Rydzynski 668. Wednesday Nite Trios — Jeremy Monteleone 268-692.

CLASSIC: Major B — Chris Patterson 266-727, Bob Kirbis 268-718, Joe LoVullo 675, Dylan Greenauer 675, Doug Clark 675.BOHICA — Andy Bucholtz 258-694, Shawn Bender 256-693, Paul Gallmeyer 677, Joe Zack 268, Josh Barber 255.

KENMORE: Thursday AM Chevy Doubles — Brandon Digati 255-739, Paul Scheib 269-731. Joan Bovo Memorial — Tracy Fitzpatrick 246-708, Ashley Fitzpatrick 233-670, Nicole Bongiovanni 254-642, Donna Fitzpatrick 224-626, Steve Currin 269.

LANCASTER: Nickel Creek — Dave Kirsch 300-784, Ryan Kocher 268-734, Mike Pfeiffer 268-727, Jim Demola III 257-713, Tony Johns 250-712.

MANOR: JJ Mover’s — Kenneth Goetz 257-699- Ronnie Corp 767- Dennis Smith 256- Eric Laschinger 258- LaRhonda Johnson 614. Local #135 Mixed —Herb Hout 255-736, Scott McIntyre 268-701, Daryle Fields 250-698, Adam Collura 255-686, Tim Drylewski 257-677, Brian Saeva 278, Scott Aldrow 251. Geiger Bros Construction — George Iannello 677, Kelley Boyd 224. Wednesday Night Men — Stephen Hussar 300-714, Patrick A’Hearn 685, Ben Swanson 257-675, Steven Michalski 268, Greg Sacco 267, Justin Kinbaum 257. Fat Bob’s Bowl BQ — Mark Podgorny 259.

SPARETIME: Broad Spectrum 3-Man — Pat Brick 289-743, Chad Mee 258-698, Jason Barren 256-694, Geno Walh 266-692, Charlie Zmosynski 682.

STRIKERS: Wednesday Night Businessmen — Dave Darnley 268-760, Dan Darnley 267-728, Scott Brown 279-717, Shaun McCloud 703, Dan Schutt 678, Scott Chorazak 677.

THE EDGE: Let The Good Times Roll — Rick Bartoszek 257-708, Ryan Braun 255.

TONAWANDA: Boulevard Produce — Cody Regian 298-745, Mike Puglisi 698, Len Pimm 278-681, Brandon Licht 257-680, Steven Krafft 673, Mike Kosztowniak 651, Joey Bellanti 268. Tuesday Night Bowlers — Dave Tolkacz 253-257-690, Pat Mangus 257-689, Nick Byers 688, John Volker 259-666, Walt Petito 255-258-658, Kristina Szczerbinski 258-644. Engineering Society — Tom Mann 250, Mike Mosher 250. Kenmore Schoolmasters — Paul Schroeder 267-286-766, Warren Bush 662.

TRANSIT: Storm/Bowlers Choice Pro Shop Seniors — John Masiello 722, Jeff Booker 688, John Cierlicki 672, Wayne Schmidt 670, Jerry Sokolowski 663. Mike Zak def. John Danielewicz, Cierlicki, Schmidt, Fred Grauanda 259-247-236-222-212. Bowlers Choice 4 Man — Darrell Pesta 278-255-782, Kevin Smith 276-749, Patrick O’Hara 258-742, John Meczynski 267-739, Mark Buffington 300-729, Kathy Geissler 237-253-661, Brianna Larson 237-651, Karen Covert 233-636, Tyler Roskwitalski 300. Balfour Lodge — Keith Birzon 278-259-760, Lewis Schwartz 267-703. Jeff Giancarlo Memorial — Greg Voytovich 716, John Melidona 278-691, Jeff Walsh 279-689. Men’s Tuesday Trio — Dan MacDonald 268-706, Tyler Roskwitalski 265-698, Dan Antkowiak 691.

WIMBLEDON: Tues West Seneca Srs — Dan Pause 256-676, Bill Bond 276-656, Rick Bartoszek 259-655, Bruce Bly 255. City Bowlers — Scott Prenatt 279-708. Daves Snack Shack — Steve Dorobiala 711, Tim Bachert 268-697, Troy Kruszka 266-675, Jim Antkowiak 255. LT Vending — Ken Cybulski 264-300-790, Jeff Smith 733, Bill Swiat 731, Tony Kohl 258-708, John Kocz 687.

There are no comments - be the first to comment