Share this article

print logo

High school scores & schedules (Feb. 15)

Boys basketball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Christian Central 66, Archbishop Walsh 50

Bishop Timon-St. Jude 76, St. Joe’s 58

Niagara Catholic 59, Nichols 51

Park 84, Cardinal O’Hara 58

Canisius 77, St. Francis 72 (2 OT)

ECIC I

Orchard Park 54, Clarence 48

Lancaster 70, Frontier 53

Williamsville North 49, Jamestown 43

ECIC II

Starpoint 57, Williamsville East 54

Williamsville South 71, Sweet Home 59

ECIC III

Cheektowaga 61, Lake Shore 45

Iroquois 47, Pioneer 46

ECIC IV

Lackawanna 57, Holland 51

Tonawanda 60, Alden 45

Cleveland Hill 45, Eden 33

Depew 72, JFK 58

Niagara-Orleans

Medina 68, Akron 38

NFL Crossover

Lockport 62, CSAT 48

Kenmore West 63, Kenmore East 43

North Tonawanda 59, Grand Island 53

CCAA East 1

Silver Creek 67, Randolph 57

Nonleague

W. Seneca East 75, Niagara-Wheatfield 66

V-Wellsville 60, Allegany-Limestone 49

Ellicottville 65, Gowanda 57

Charter Cup

Tapestry 101, Global Concepts 59

Christian Central 66, Arch. Walsh 50

Chr. Central 13 11 23 19 - 66

Walsh 19 7 5 19 - 50

CHR. CENTRAL (8-13, 2-8): Fink 8, Gold 1, Lekeuneu 8, Miller 8, Opferbeck 15, D Tyson 7, J Tyson 19.

WALSH (0-20, 0-12): Esposito 3, Laverty 29, Lingott 1, Parks 7, Ramadham 4, Yorke 6.

3-point goals: Laverty 7, Lekeuneu, Miller 2, Opferbeck 5, Parks, Ramadham, D Tyson, J Tyson.

Bishop Timon-St. Jude 76, St. Joe’s 58

St. Joe’s 17 13 16 12 - 58

Timon 23 13 21 19 - 76

ST. JOE’S (8-15, 2-10): Boling 7, Capen 20, Durkin 6, Gordon 7, McCann 2, Norward 14, Ostrowski 2.

TIMON-ST. JUDE (18-4, 9-3): Cunningham 18, Glinski 2, Goudelock 10, Issa 4, Radford 20, Shields 4, Tonge 9, World 9.

3-point goals: Boling, Capen, Cunningham 3, Durkin 2, Goudelock 2, Shields, Tonge 3, World.

Niagara Catholic 59, Nichols 51

Nia. Catholic 20 12 17 10 - 59

Nichols 14 14 11 12 - 51

NIA. CATHOLIC (15-8, 7-7): Abramaitys 3, Bradberry 21, Harris 8, Siner 13, Smith 3, Starks 6, Turner 4, Wright 1.

NICHOLS (10-13, 3-10): Bair 1, Banaszak 16, Horan 3, Jones 9, Peterson 2, Purks 3, Stineman 17.

3-point goals: Banaszak 2, Bradberry, Purks, Siner 2, Stineman.

Park 84, Cardinal O’Hara 58

O’Hara 13 10 11 24 - 58

Park 20 24 20 20 - 84

O’HARA (12-10, 8-5): Benton 6, Broadnax 2, Cottman 16, Haynes 11, Hemphill 18, Lee 2, Masters 3.

PARK (17-5, 10-2): Dunn 10, Eziukwu 4, Gompah 3, Hutchins 8, Johnson 3, Nnagbo 12, Orogun 2, Scott 14, Smith 18, Stewart 7, Wajed 3.

3-point goals: Benton 2, Dunn 2, Gompah, Haynes 3, Hemphill, Johnson, Masters, Scott 2, Smith 2, Stewart, Wajed.

Canisius 77, St. Francis 72 (2 OT)

Canisius 12 14 18 14 8 11 - 77

St. Francis 15 13 15 15 8 6 - 72

CANISIUS (22-2, 12-1): Bradley 19, Evans 5, Fairclough 1, James 16, Jamison 2, Johnson 14, MacDonald 10, McCaffrey 5, Trapper 2, Vass 3.

ST. FRANCIS (12-11, 6-6): Bartholomew 10, Collins 7, Ivey 21, Palmer 3, Poumpey 12, Sireika 19.

3-point goals: Bradley 2, Collins, Ivey 3, James, MacDonald 2, McCaffrey, Palmer, Sireika 4.

Orchard Park 54, Clarence 48

Orchard Park 12 10 11 21 - 54

Clarence 14 12 14 8 - 48

ORCHARD PARK (8-10, 4-8): Burney 6, Fowler 1, Liberatore 20, Mancabelli 6, Morris 9, Wereski 12.

CLARENCE (11-8, 6-6): Ferris 2, Olivieri 11, Putney 13, Reinhardt 22.

3-point goals: Olivieri, Putney 3, Wereski.

Lancaster 70, Frontier 53

Frontier 9 12 9 23 - 53

Lancaster 20 15 14 21 - 70

FRONTIER (7-12, 2-10): Bailey 7, Dunz 7, Ebert 30, Fadale 3, Notto 3, Taylor 3.

LANCASTER (8-11, 5-7): Ademec 3, Backert 2, Fulciniti 2, Harrington 1, Jerebko 17, Mansell 14, Rogowski 7, Sokolowski 9, Tamburri 15.

3-point goals: Ademec, Bailey, Ebert, Fadale, Mansell 2, Notto, Sokolowski 3, Tamburri.

Wmsv. North 49, Jamestown 43

Jamestown 11 7 17 8 - 43

Wmsv. North 15 9 13 12 - 49

JAMESTOWN (10-10, 6-6): Freeney 4, Hill 9, Malarkey 3, E Rojas 2, M Rojas 25.

WMSV. NORTH (12-7, 7-5): Abaya 6, Becht 2, Johnston 5, Konotopskyj 6, Mann 5, Orlando 10, Poland 2, Swiech 13.

3-point goals: Hill 3, Johnston, Malarkey, Mann, Swiech 3.

Starpoint 57, Williamsville East 54

Starpoint 12 12 17 16 - 57

Wmsv. East 7 14 11 22 - 54

STARPOINT (3-16, 2-10): Chase 10, Gawel 4, Rankie 16, Schreader 12, Walters 15.

WMSV. EAST (12-8, 7-5): Doyle 4, Keenan 4, Kieffer 6, O’Neil 2, Ranallo 17, Shifflet 10, C Williams 8, C Williams 3.

3-point goals: Chase 2, Ranallo 4, Rankie, Shifflet 2, C Williams 2, C Williams.

Wmsv. South 71, Sweet Home 59

Sweet Home 15 14 15 15 - 59

Wmsv. South 20 13 15 23 - 71

SWEET HOME (14-5, 7-3): Hill 13, John 17, Lucas 7, McDuffie 9, Robertson 6, Trueheart 7.

WMSV. SOUTH (17-3, 12-0): Degree 4, DiGiulio 3, Dolan 27, Heil 2, Mitchell 2, Richards 22, Sanford 11.

3-point goals: Degree, Dolan, John 5, Richards, Trueheart.

Cheektowaga 61, Lake Shore 45

Lake Shore 8 11 8 18 - 45

Cheektowaga 15 7 15 24 - 61

LAKE SHORE (12-8, 8-4): Barreto 2, Brueckl 9, Buchanan 5, Cybulski 11, Evans 6, Park 11, Utley 1.

CHEEKTOWAGA (11-8, 9-3): Bragg 14, Brown 9, Bryant 17, Cleague 3, Gibson 8, Jackson 2, Saloman 8.

3-point goals: Bragg, Brueckl, Buchanan, Cleague, Cybulski, Evans 2, Gibson 2.

Iroquois 47, Pioneer 46

Iroquois 10 8 13 16 - 47

Pioneer 7 17 9 13 - 46

IROQUOIS (7-13, 4-8): Gawlik 13, Hetzendorfer 8, Holleig 2, Kleitz 3, Kowalski 4, Ottomano 2, Popovski 2, Tait 13.

PIONEER (12-8, 6-6): Burley 13, Giboo 2, Higgins 9, Hurlburt 9, Rinker 13.

3-point goals: Burley, Gawlik 3, Higgins 3, Kleitz, Rinker, Tait 3.

Lackawanna 57, Holland 51

Holland 11 7 17 16 - 51

Lackawanna 15 14 15 13 - 57

HOLLAND (8-12, 6-8): Kolbmann 10, Lewandowski 17, Nellis 6, Ostrowski 2, Perry 6, Ratajaczak 1, Rivera 1, Scheffler 8.

LACKAWANNA (15-4, 14-0): Grabar 8, Horton 4, Rice 15, L Smith 19, N Smith 6, Threeths 5.

3-point goals: Grabar 2, Kolbmann, Lewandowski 5, Perry 2, Rice 3, Threeths.

Tonawanda 60, Alden 45

Alden 8 8 14 15 - 45

Tonawanda 10 17 21 12 - 60

ALDEN (4-16, 4-10): Gilbert 5, Jeziorski 5, Jurek 10, Kibler 2, Leigh 1, Schuh 3, Snell 19.

TONAWANDA (1-18, 1-11): Baker 6, Boling 29, Carney 6, J Velazquez 11, K Velazquez 8.

3-point goals: Boling 6, Jeziorski, Jurek, Snell, J Velazquez.

Cleveland Hill 45, Eden 33

Cleve Hill 11 12 6 16 - 45

Eden 9 6 6 12 - 33

CLEVE HILL (8-12, 7-7): Dorsey 6, Grant 8, Harris 2, Hennings 9, Jackson 16, Johnson 2, Wahler 2.

EDEN (3-17, 3-11): Bennett 2, Blake 6, Gill 3, Hollick 3, Sobsyz 14, Stetz 5.

3-point goals: Grant, Hollick, Jackson, Sobsyz 3, Stetz.

Depew 72, JFK 58

JFK 14 11 19 14 - 58

Depew 16 20 18 18 - 72

JFK (14-5, 11-3): Baker 20, Braniecki 20, Fischer 7, Manzella 6, Snyder 5.

DEPEW (13-7, 10-4): Burns 5, Ciesielski 13, Clark 5, Cotton 3, Martin 20, Miller 22, Neu 4.

3-point goals: Baker 4, Burns, Ciesielski, Clark, Cotton, Fischer, Martin 4, Miller 4.

Medina 68, Akron 38

Akron 15 6 12 5 - 38

Medina 19 19 13 17 - 68

AKRON (6-13, 2-10): Abrams 8, Hill 5, Holtz 6, Logan 3, Mietz 2, Orr 7, Schultz 2, Siska 5.

MEDINA (10-9, 10-2): Allis 7, Chinn 2, Cooper 19, Fry 10, Lewis 10, Luthart 10, Rhim 8.

3-point goals: Allis 2, Holtz 2, Lewis, Logan, Orr.

Lockport 62, CSAT 48

Lockport 16 11 20 15 - 62

CSAT 12 9 17 10 - 48

LOCKPORT (16-4, 11-2): Brooks 22, Cheatham 15, Darrell 4, I Johnson 2, R Johnson 7, Lawrence 5, Leatherman 3.

CSAT (9-9, 6-6): Ashley 3, Greamen 4, Gulledge 5, Harris 7, Tyes 10, Williams 9, Willoughby 8, Wright 2.

3-point goals: Cheatham, Gulledge, Harris, R Johnson, Lawrence.

Kenmore West 63, Kenmore East 43

Ken. East 15 11 8 9 - 43

Ken. West 13 22 18 10 - 63

KENMORE EAST (4-14, 2-10): Baker 5, Calhoun 5, Everett 6, Ferguson 3, O’Neil 12, Price 2, Young 9.

KENMORE WEST (6-14, 4-9): Boyes 8, Fron 10, James 10, La Plante 3, Martinez 3, Rainey 8, D Schmidt 5, K Schmidt 11, Stoerr 5.

3-point goals: Boyes 2, Everett 2, Martinez, O’Neil 2, D Schmidt, Stoerr, Young.

N. Tonawanda 59, Grand Island 53

Grand Island 10 14 14 15 - 53

N. Tona. 23 10 15 11 - 59

GRAND ISLAND (10-10, 4-8): Callen 13, Carey 10, Messing 7, Sionko 21, Wilkes 2.

N. TONAWANDA (14-6, 9-5): Book 26, Casterline 2, Cronk 1, Ferry 10, Holler 4, McNeill 4, Moultrie 8, Reid 4.

3-point goals: Book 2, Callen 3, Ferry 2, Moultrie 2, Sionko 6.

Silver Creek 67, Randolph 57

Randolph 11 18 13 15 - 57

Silver Creek 11 17 17 22 - 67

RANDOLPH (12-8, 8-2): Bernard 6, Donaldson 3, George 12, Hind 17, McCoy 6, Steward 10, Wakefield 3.

SILVER CREEK (15-5, 6-4): Benton 15, Galfo 2, Gates 3, Jamison 20, Jones 3, Woleben 24.

3-point goals: Benton, Gates, George 4, Hind, Jamison 3, Jones, Wakefield.

W. Seneca East 75, Nia.-Wheatfield 66

Nia. Wheat. 16 25 13 12 - 66

W. Sen. East 20 13 22 20 - 75

NIA. WHEAT. (6-14): Clouden 4, Devantier 6, Domaradzki 3, McVay 16, Ruffino 21, Stanley 7, Ware 9.

W. SEN. EAST (4-15): Barney 5, Ferrell 9, Ibrahim 6, Mitchell 35, Radka 2, Rodriguez 4, Winfree 14.

3-point goals: Devantier 2, Domaradzki, Ferrell, Mitchell 7, Ruffino, Stanley, Winfree 3.

V-Wellsville 60, All.-Limestone 49

V-Wellsville 15 19 12 14 - 60

All.-Lime. 14 10 21 4 - 49

V-WELLSVILLE (10-10): Jusince 20, A.Cook 5, Caldwell 4, Tronetti 7, McKinley 2, C.Cook 22.

ALL.-LIME. (15-4): Curran 3, Flanders 8, Golley 2, McAfee 9, Napoleon 2, Nye 7, Wolfgang 18.

3-point goals: Jusince 3, A.Cook, Tronetti, Nye, Wolfgang 4.

Ellicottville 65, Gowanda 57

Gowanda 12 18 17 10 - 57

Ellicottville 11 11 19 24 - 65

GOWANDA (13-6): Brawdy 34, Hassler 5, Jensen 3, John 5, Rikka 4, Rosier 4, Warrior 2.

ELLICOTTVILLE (18-2): Bowen 22, Chudy 14, Grinols 22, Stuve 7.

3-point goals: Brawdy 5, Grinols 4, Jensen, John, Stuve.

Tapestry 101, Global Concepts 59

Tapestry 23 16 32 30 - 101

Gl. Concepts 13 20 9 17 - 59

TAPESTRY (14-5, 8-2): Baldwin 2, Barns 4, Eubanks 12, Mawien 4, Nance 15, Plummer 33, Rodriguez 5, Thompson 2, Towns 10, Truehart 4, Wilson 8.

GLOBAL CONCEPTS (5-13, 1-6): Goldsmith 8, L Kalimo 2, N Kalimo 12, Mercado Jr. 16, Vernon 3, D Wallace 9, T Wallace 9.

3-point goals: Eubanks, Mercado Jr., Nance, Plummer 5, Vernon, D Wallace, T Wallace 3.

Today’s games

Yale Cup Division II

da Vinci at MST Seneca, 6:30 p.m.

ECIC II

Amherst at West Seneca East, 6:30 p.m.

ECIC III

Maryvale at East Aurora, 7:30 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Wilson, 6 p.m.

Roy-Hart at Barker, 7 p.m.

CCAA West 2

Pine Valley at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Nonleague

Gowanda vs. Frewsburg

at Jamestown CC, 6 p.m.

Brocton at Cattaraugus/LV, 6:30 p.m.

Tapestry at Maple Grove, 6:30 p.m.

Panama at Portville, 7:30 p.m.

Southwestern at Salamanca, 7:30 p.m.

Forestville at Westfield, 7:30 p.m.

Charter Cup

Oracle Charter at Buffalo Science , 7 p.m.

Gl. Concepts at WNY Maritime, 7:30 p.m.

NFL Championships

at Niagara-Wheatfield

Niagara Falls vs. Lew-Port, 8 p.m.

Girls basketball

Wednesday’s games

Canisius Cup

South Park 42, Lafayette 14

Olmsted 61, Buffalo Arts 26

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. 62, Buffalo Seminary 17

Cardinal O’Hara 72, Sacred Heart 55

Mount Mercy 58, Christian Central 39

ECIC IV

Cleveland Hill 56, Alden 54

Niagara-Orleans

Medina 59, Akron 42

NFL Crossover

Lew-Port 50, Niagara Falls 46

North Tonawanda 48, CSAT 38

CCAA West 1

Dunkirk 61, Olean 59

Nonleague

Springville 63, North Collins 8

Portville 74, Archbishop Walsh 32

Hutch-Tech 60, Kenmore West 54

Newfane 48, Starpoint 43

Pine Valley 60, Salamanca 16

Randolph 49, Ellicottville 45

Southwestern at Warren (Pa.), no report

Olmsted 61, Buffalo Arts 26

Buffalo Arts 6 8 7 5 - 26

Olmsted 8 19 21 13 - 61

BUFFALO ARTS (7-11, 5-7): Barber 8, Benedict 2, Bush 7, Maddox 2, Rashada 7.

OLMSTED (16-2, 13-0): Burch 18, Conyers 15, Jones 2, McDuffie 16, Rutledge 8, Wood 2.

3-point goals: Burch 2, Conyers.

St. Mary’s/L. 62, Buffalo Seminary 17

Buff. Sem. 3 9 5 0 - 17

St. Mary’s/L 15 9 22 16 - 62

BUFFALO SEMINARY (5-11, 0-8): Conboy 2, Johnsen 7, Lane 6, Smolarek 2.

ST. MARY’S/L (15-9, 7-3): Achytl 6, DiPirro 3, Geary 6, Kline 7, Maroney 7, Nawojski 9, Ottomano 16, Zanghi 6.

3-point goals: Kline, Lane, Ottomano 2.

Cardinal O’Hara 72, Sacred Heart 55

Sacred Heart 16 9 7 23 - 55

O’Hara 19 26 15 12 - 72

SACRED HEART (17-7, 9-1): Balthasar 1, Colleary 2, Grimm 11, Hardick 2, Hill 2, Jenifer 2, M Ryan 24, S Ryan 9, Unger 2.

O’HARA (18-6, 10-0): Harrison 9, Johnson 17, McCarthy 3, O’Neil 14, A Parker 8, A Parker 14, Smith 1, Sommerville 6.

3-point goals: Harrison, McCarthy, A Parker, M Ryan 3, S Ryan, Sommerville.

Mt. Mercy 58, Christian Central 39

Mount Mercy 15 21 16 6 - 58

Chr. Central 8 12 9 10 - 39

MOUNT MERCY (11-11, 5-5): Ashe 8, Cycon 1, Ferrentino 2, E Fredo 11, H Fredo 11, Hamm 13, Hilliary 3, C Strang 3, J Strang 4.

CHR. CENTRAL (9-9, 3-8): Dugan 2, Fleming 2, Hearon 15, Lekeuneu 20.

3-point goals: Ashe 2, Hearon, Hilliary.

Cleveland Hill 56, Alden 54

Cleve Hill 9 16 16 15 - 56

Alden 9 12 18 15 - 54

CLEVE HILL (5-12, 4-8): Brown 17, Douglas 14, Everett 9, LaCourse 5, Scott 11.

ALDEN (6-13, 5-9): Gadd 1, Heist 5, Hummel 20, Jordan 4, Keuker 9, Pastuszynski 6, Tyburski 9.

3-point goals: LaCourse, Pastuszynski 2, Scott 3, Tyburski 2.

Medina 59, Akron 42

Medina 14 16 18 11 - 59

Akron 11 4 11 16 - 42

MEDINA (6-14, 4-8): Brown 12, Johnson 8, King 23, Williams 16.

AKRON (10-10, 6-6): Abrams 9, Hill 10, D Jonathan 13, J Jonathan 4, S Jonathan 4, Leeds 2.

3-point goals: Abrams, D Jonathan 3, Williams 2.

North Tonawanda 48, CSAT 38

CSAT 12 3 7 16 - 38

N. Tona. 8 14 17 9 - 48

CSAT (3-14, 1-9): Brown 13, Dupree 6, Gurbacki 3, Harden 4, Hendricks 3, Santiago 8.

N. TONAWANDA (8-11, 4-8): Book 8, Geartz 5, Piotrowski 14, Sammarco 5, Sieracki 4, Sopi 12.

3-point goals: Hendricks, Sammarco.

Springville 63, North Collins 8

North Collins 6 0 2 0 - 8

Springville 18 14 13 18 - 63

NORTH COLLINS (5-11): Gabel 2, Romano 2, Wroblewski 4.

SPRINGVILLE (8-12): J Engel 2, M Engel 4, Frank 10, Lewandowski 13, Oakley 8, Rosati 5, Solly 4, Stedman 2, G Zabawa 11, K Zabawa 4.

3-point goals: Lewandowski 3, G Zabawa.

Hutch-Tech 60, Kenmore West 54

Hutch-Tech 11 11 18 20 - 60

Ken. West 15 14 8 17 - 54

HUTCH-TECH (11-8): Jones 7, Knight 2, Lott 4, Newsome 14, Oden 3, Smith 25.

KENMORE WEST (3-15): Bessinger 2, Brown 11, Cohn 2, Eubanks 8, Huss 9, Rivera 10, Romano 2, Tucker 10.

3-point goals: Brown 2, Huss, Newsome, Rivera 3, Smith.

Newfane 48, Starpoint 43

Starpoint 11 8 11 13 - 43

Newfane 15 10 10 13 - 48

STARPOINT (6-13): Bradley 6, Chambers 4, Held 3, McNamara 2, Mott 3, Mullane 10, Weber 9.

NEWFANE (19-1): Daniels 4, Emborsky 12, Foltz 12, Geer 8, Knoll 2, Littman 8, Passuite 2.

3-point goals: Emborsky, Mott.

Today’s games

ECIC I

Clarence at Frontier, 7 p.m.

Jamestown at Orchard Park, 7:30 p.m.

W. Seneca West at Wmsv. North, 7:30 p.m.

ECIC II

Sweet Home at Amherst, 6:30 p.m.

Hamburg at Williamsville East, 6:30 p.m.

W. Seneca East at Wmsv. South, 7:30 p.m.

ECIC III

Cheektowaga at Pioneer, 7 p.m.

ECIC IV

JFK at Depew, 7:30 p.m.

Niagara-Orleans

Barker at Roy-Hart, 6:30 p.m.

NFL Crossover

Grand Island vs. Niagara-Wheatfield

at Grand Island, 5 p.m.

Nonleague

Maryvale at Iroquois, 6:30 p.m.

Fredonia at Lake Shore, 6:30 p.m.

Silver Creek at Clymer, 7:30 p.m.

NFL Championships

at Niagara-Wheatfield

Kenmore East vs. Lockport, 6 p.m.

Boys hockey

2018 SECTIONAL PLAYOFFS

PRIVATE SCHOOLS

Quarterfinal

Today at HarborCenter

5-St. Mary’s/L. vs. 4-St. Francis, 6:45 p.m.

Semifinals

Feb. 19 at HarborCenter

SML/SF winner vs. 1-Canisius, 6 p.m.

3-Timon-St. Jude vs. 2-St. Joe’s, 8:15 p.m.

SMALL SCHOOLS

First Round

Today at Northtown Center

13-Amherst vs. 12-Wmsv. South, 7 p.m.

6-Ken. East vs. 5-N. Tonawanda, 9 p.m.

Quarterfinals

Friday at Northtown Center

11-Hamburg vs. 10-Lew-Port, 5 p.m.

Amh/WS winner vs. 7-Ken. West, 7 p.m.

9-Wmsv. East vs. 8-Starpoint, 9 p.m.

Feb. 18 at Northtown Center

Ham/LP winner vs. 1-W.S. East, 1 p.m.

WE/Star winner vs. 2-Grand Island, 3 p.m.

Amh/WS/KW winner vs. 3-W.S. West, 5 p.m.

KE/NT winner vs. 4-Sweet Home, 7 p.m.

Semifinals

Feb. 21 at HarborCenter

Ham/LP/WSE vs. KE/NT/SH, 6 p.m.

WE/Star/GI vs. Amh/WS/KW/WSW, 8:15 p.m.

LARGE SCHOOLS

Quarterfinals

Saturday at Northtown Center

8-Niagara Falls vs. 1-Wmsv. North, 9:30 a.m.

7-Lockport vs. 2-Nia.-Wheatfield, 11:30 a.m.

6-Clarence vs. 3-Orchard Park, 1:30 p.m.

5-Frontier vs. 4-Lancaster, 3:30 p.m.

Semifinals

Feb. 20 at HarborCenter

4th seed vs. 1st seed, 6 p.m.

3rd seed vs. 2nd seed, 8:15 p.m.

WNY Club Playoffs

Red Division

Depew 11, West Seneca East 2

Girls hockey

WNYGVIHF PLAYOFFS

Semifinals

Today at Northtown Center

4-Williamsville vs. 1-Fron/LS/OP, 4 p.m.

3-CASH vs. 2-Monsignor Martin, 5:30 p.m.

Final

Feb. 25 at HarborCenter

Semifinal winners, 6 p.m.

Boys bowling

Wednesday’s games

Section VI Championships

at Airport Lanes

Division I Champion: Frontier 5,601

Division II champion: Maryvale 5,507

Class Champions

Class A: Frontier

Class B: Hamburg 5,053

Class C: Maryvale

Class D: Frewsburg 5,328

Individual All-Section Team

Brian Stone (Tonawanda) 1,238; Karson Hurlburt (Pioneer) 1,217; Bryan Hill (West Seneca West) 1,198; Trae Torgerson (Olmsted) 1,197; Tom Klenke (Orchard Park) 1,193; Nathan Papiernik (Niagara Falls) 1,180.

Top 10 Tournament Scores

Brandon Badaszewski (Frontier) 1,248; Stone (Tonawanda) 1,238, Chris Jankowski (Maryvale) 1,237; Hurlburt (Pioneer) 1,217; Ryan Lent (Maryvale) 1,206; Bryan Hill (West Seneca West) 1,198; Torgerson (Olmsted) 1,197; Klenke (Orchard Park) 1,193; Nathan Papiernik (Niagara Falls) 1,180; Caleb Terhune (Frewsburg) 1,160

Girls bowling

Late Tuesday

ECIC Rolloff Tournament

North Large

Class A

High game: Rachel Banning (Amherst) 221

High series: Kelly Normandin (Amherst) 560

Class B

High game: Sinead Haynes (Starpoint) 169

High series: Elizabeth Smith (Wmsv. South) 498

Class C

High game: Amelia Oviatt (Wmsv. East) 147

High series: Rachel Crossett (Wmsv. North) 429

North Small

Class A

High game: Brooke Seifert (Cleveland Hill) 206

High series: Victoria Kurdziel (Tonawanda) 566

Class B

High game: Karissa Leroy (Cheektowaga) 177

High series: Kaitlyn Osswald (Cleveland Hill) 470

Class C

High game: Cameron Sauer (Maryvale) 161

High series: Brooke Bremiller (Maryvale) 452

South Large

Class A

High game: Page Bartosz (Orchard Park) 220

High series: Brittany McAndrews (Frontier) 621

Class B

High game: Cheyenne Straker (Frontier) 183

High series: Maya Sobaszek (Frontier) 489

Class C

High game: Grace Danyluk (Hamburg) 147

High series: Skylar Holzman (Lancaster) 416

South Small

Class A

High game: Haley Benkelman (Pioneer) 187

High series: Jamie Smith (Pioneer) 489

Class B

High game: Emily Enterline (Eden) 167

High series: Dyana Dumaj (Lackawanna) 469

Class C

High game: Gillian McDonnell (Eden) 181

High series: Emily Wachowski (JFK) 406

Boys swimming

Today’s games

Section VI Championships

at Alumni Arena, TBA

There are no comments - be the first to comment