Share this article

print logo

High school scores & schedules (Feb. 16)

Boys basketball

Thursday’s games

Yale Cup Division II

MST Seneca 60, da Vinci 29

ECIC II

Amherst 66, West Seneca East 26

ECIC III

Maryvale 78, East Aurora 51

Niagara-Orleans

Newfane 54, Wilson 37

Roy-Hart 62, Barker 46

CCAA West 2

Pine Valley at Cassadaga Valley, no report

Charter Cup

WNY Maritime 64, Glbl. Concepts 60 (OT)

NFL Championships

at Niagara-Wheatfield

Niagara Falls 76, Lew-Port 46

Nonleague

Maple Grove 76, Tapestry 70

Panama 71, Portville 63

Southwestern 56, Salamanca 45

Gowanda 70, Frewsburg 56

Forestville at Westfield, no report

Brocton at Cattaraugus/LV, no report

MST Seneca 60, da Vinci 29

da Vinci 6 11 4 8 - 29

MST Seneca 15 16 17 12 - 60

DA VINCI (0-11, 0-11): Escobar 2, Garcia 6, Henning 4, Joesph 4, Kulian 1, Macarrone 2, Montrose 4, White 6.

MST SENECA (14-6, 10-2):Anderson 4, Carter 3, Chapman 12, Costner 2, Gray 6, Hampshire 6, Howard 5, James 5, Patterson 2, Price 6, Werts 9.

3-point goals: Hampshire, Howard, Werts.

Amherst 66, West Seneca East 26

Amherst 18 11 13 24 - 66

W. Sen. East 4 11 4 7 - 26

AMHERST (11-9, 7-5): Ashley 16, Clemente 3, Lewis 5, Moore 4, Mullen 5, O’Neill 6, Tan 3, Tyson 9, Waldu 5, Womack 10.

W. SEN. EAST (4-16, 1-12): Ferrell 2, Ibrahim 1, Mitchell 4, A Radka 4, G Radka 2, Rodriguez 2, Sarick 2, Weiner 3, Winfree 6.

3-point goals: Ashley 2, Clemente, Lewis, Mullen, O’Neill, Tan, Tyson 3, Waldu, Weiner, Winfree.

Maryvale 78, East Aurora 51

Maryvale 28 17 13 20 - 78

East Aurora 7 21 9 14 - 51

MARYVALE (17-3, 11-1): Amato 12, Bailey 7, Blackwell 9, Casey 11, Crombie 9, Gueth 2, Law 14, Mitchell 7, Smith 5, Taylor 2.

EAST AURORA (2-17, 1-11):Denz 6, Hoeg 13, Kmicinski 2, Philips 2, Tillmann 12, Wittman 16.

3-point goals: Amato 4, Bailey, Blackwell, Casey 2, Crombie 3, Hoeg 3, Smith, Tillmann 2.

Newfane 54, Wilson 37

Newfane 9 12 19 14 - 54

Wilson 10 12 4 11 - 37

NEWFANE (15-5, 10-2): DeVoogel 20, DiTullio 5, Gross 2, Hill 10, Ibrahim 1, Srocki 2, Weber 14.

WILSON (10-10, 8-4):Andreola 2, Carney 2, Fox 16, Frerichs 5, Miller 5, Musall 7.

3-point goals: DeVoogel 3, Fox 4, Frerichs, Miller, Musall, Weber 4.

Roy-Hart 62, Barker 46

Roy-Hart 17 13 13 19 - 62

Barker 6 16 15 9 - 46

ROY-HART (11-9, 6-6): Brigham 5, J. Bruning 15, C. Bruning 10, Halstead 7, Huntington 2, Kindron 21, Koch 2

BARKER (2-18, 0-12): Brandt 8, Ecker 4, Hanssen 2, R. Harris 3, Ober 2, Richbart 8, Smith 11, Sullivan 8

3-point goals: Brigham, J. Bruning, Kindron, R. Harris, Richbart, Sullivan

Maple Grove 76, Tapestry 70

Tapestry 22 20 17 11 - 70

Maple Grove 16 26 14 20 - 76

TAPESTRY (14-6): Eubanks 16, James 2, Nance 10, Plummer 24, Robinson 8, Towns 4, Wilson 6.

MAPLE GROVE (9-11):Auer 14, Clark 7, Crist 28, Eimiller 2, Fabrizio 4, McPherson 5, Olsen 7, Purslow 8, Reagle 1.

3-point goals: Auer, Clark, Crist, Eubanks, McPherson, Plummer 2, Purslow, Robinson.

Maritime 64, Glbl. Concepts 60 (OT)

Glbl. Concepts 21 17 5 13 4 - 60

Maritime 9 13 12 22 8 - 64

GLOBAL CONCEPTS (5-13, 1-7): Goldsmith 18, L Kalimo 6, N Kalimo 5, Mercado Jr. 18, D Wallace 5, T Wallace 6.

MARITIME (13-7, 8-2):Blevins 4, Carpenter 6, Hall 30, Henderson 4, Sopinski 8, Weston 14.

3-point goals: Blevins, Hall 4, Mercado Jr., T Wallace.

Today’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at Walsh, 6:30 p.m.

Nichols at Cardinal O’Hara, 6:30 p.m.

Timon-St. Jude at St. Francis, 6:30 p.m.

Park at St. Joe’s, 7:15 p.m.

Charter Cup

Global Concepts at Buffalo Science , 7 p.m.

Nonleague

Wmsv. North at Cheektowaga, 6:30 p.m.

Christian Central at Tonawanda, 6:30 p.m.

Clarence at Starpoint, 7 p.m.

Frontier at Hamburg, 7:30 p.m.

Lackawanna at Orchard Park, 7:30 p.m.

Girls basketball

ECIC I

Clarence 50, Frontier 44

Orchard Park 53, Jamestown 25

W.S. West at Wmsv. North, no report

ECIC II

Amherst 66, Sweet Home 29

Williamsville East 47, Hamburg 31

Wmsv. South 77, W.S. East 44

ECIC III

Iroquois 74, Maryvale 48

Cheektowaga 64, Pioneer 32

ECIC IV

JFK 34, Depew 31

Niagara-Orleans

Barker at Roy-Hart, no report

NFL Crossover

Grand Island 38, Niagara-Wheatfield 35

NFL Championships

at Niagara-Wheatfield

Lockport 47, Kenmore East 35

Nonleague

Lake Shore 64, Fredonia 49

Clymer 64, Silver Creek 41

Clarence 50, Frontier 44

Clarence 10 12 13 15 - 50

Frontier 9 18 6 11 - 44

CLARENCE (12-8, 7-5): Andzel 23, Bienko 2, Callaghan 7, Carey 1, Reynolds 16, Stearns 1.

FRONTIER (8-10, 5-6): Doyle 5, Izzo 15, Kruska 16, Lorka 5, McGloin 3.

3-point goals: Andzel 2, Callaghan 2, Doyle, Izzo 2, Kruska 3, Lorka, McGloin.

Orchard Park 53, Jamestown 25

Jamestown 9 8 1 7 - 25

Orchard Park 8 14 20 11 - 53

JAMESTOWN (8-10, 5-5): Bennett 6, Brightman 5, Evan 1, Frederick 2, Lundmark 2, Stockwell 9.

ORCHARD PARK (19-1, 11-1): Fischer 24, Flannery 4, Henrich 4, Hore 12, Miller 2, O’Connor 2, Probst 4, Stevenson 1.

3-point goals: Bennett, Brightman, Stockwell 3.

Amherst 66, Sweet Home 29

Sweet Home 6 5 10 8 - 29

Amherst 13 28 6 19 - 66

SWEET HOME (2-18, 0-12): Flash 5, Fumerelle 10, Millender 12, Whitehead 2.

AMHERST (14-6, 10-2): Bardeen 4, Foster 1, Halt 9, Klein 12, Shutts 6, Steimle 4, E Stelley 4, P Stelley 5, Sullivan 4, Waker 2, Wanzer 15.

3-point goals: Flash, Fumerelle, Halt, P Stelley, Wanzer 3.

Williamsville East 47, Hamburg 31

Hamburg 5 6 8 12 - 31

Wmsv. East 9 14 19 5 - 47

HAMBURG (8-12, 6-6): Chiacchia 6, Fitzpatrick 6, Geary 5, Harrison 4, Ross 2, Sega 4, Silverheels 4.

WMSV. EAST (12-8, 7-5): Beyer 7, Kozlowski 7, Lawida 5, MacLay 4, McNamara 6, Miske 8, Reid 3, Romanowski 7.

3-point goals: Fitzpatrick, Lawida, Miske 2.

Williamsville South 77, W.S. East 44

W.S. East 10 10 12 12 - 44

Wmsv. South 14 14 32 17 - 77

W. SEN. EAST (11-8, 5-7): Cenname 7, Eisenmenger 4, K. Kaufman 7, Kelly 6, Kumro 8, Weiner 12

WMSV. SOUTH (14-5, 11-0): A. DeBerry 27, N. DeBerry 4, Dolan 17, Kaisaniemi 2, Lassiter 13, Petrie 2, Scalisi 12

3-point goals: Cenname 2, Dolan 3, Lassiter 3

Iroquois 74, Maryvale 48

Maryvale 12 2 21 13 - 48

Iroquois 23 19 14 18 - 74

MARYVALE (11-9, 5-6): Cadwallader 9, Falter 2, Mcgee-Ross 16, Murray 2, A Smith 13, T Smith 6.

IROQUOIS (17-3, 9-3): E McLaughlin 8, E McLaughlin 11, Porzio 5, Quinn 13, Reidel 9, Shanahan 5, Streety 4, Thomas 5, Wittek 14.

3-point goals: Cadwallader, E McLaughlin, E McLaughlin, Porzio, Reidel, Shanahan, Thomas.

Cheektowaga 64, Pioneer 32

Cheektowaga 19 15 15 15 - 64

Pioneer 8 7 9 8 - 32

CHEEKTOWAGA (6-14, 3-9): Benz 3, Domanowski 13, Moore 10, Muscoreil 11, Rumph 27.

PIONEER (1-19, 0-12): Beyers 3, Bliss 2, Eigenbrod 8, Fleischman 4, Sapp 11, L Schwab 2, L Schwab 2.

3-point goals: Benz, Domanowski, Eigenbrod 2, Moore 2.

JFK 34, Depew 31

JFK 9 9 8 8 - 34

Depew 4 10 9 8 - 31

JFK (4-11, 7-8):Baker 3, Golubski 5, Landwehr 4, McMahon 9, Thomas 11, Vohwinkel 2.

DEPEW (8-11, 7-4): Bulas 4, Khalil 10, Krasteva 6, Krysztof 7, Willis 4.

3-point goals: Baker , Golubski , Khalil 2, Krysztof, Thomas.

Grand Island 38, Nia.-Wheatfield 35

Grand Island 11 4 13 10 - 38

Nia. Wheat. 9 8 11 7 - 35

GRAND ISLAND (12-7, 9-3):Bailey 13, Brandon 4, Carey 2, Hoy 2, Robinson 2, Sweeney 15.

NIA. WHEAT. (11-6, 9-4):J.Bailey 5, Benton 7, Crangle 2, Lachowski 6, LaGary-Jackson 5, B Zayatz 6, C Zayatz 4.

3-point goals: J. Bailey, Benton, Sweeney 4.

Lockport 47, Kenmore East 35

Kenmore East 10 8 7 10 - 35

Lockport 13 12 7 15 - 47

KENMORE EAST (12-7): Lagattuta 7, McCarthy 14, Sordetto 10, Sujka 4.

LOCKPORT (13-5): Anderson 2, Darrell 3, Johnson 13, Krchniak 4, Mullane 9, Webb 13, White 3.

3-point goals: Darrell, Johnson 4, Webb.

Lake Shore 64, Fredonia 49

Fredonia 12 12 9 16 - 49

Lake Shore 16 25 15 8 - 64

FREDONIA (8-12): Farriat 7, Goss 2, Gullo 6, Marsh 6, Morrison 12, Price 10, Rosen 3, Walton-Bald 3.

LAKE SHORE (15-5): Balcerzak 6, L Cornfield 16, S Cornfield 22, Jimerson 4, Santana 10, Snyder 6.

3-point goals: L Cornfield 2, Farriat, Gullo 2, Price 2.

Clymer 64, Silver Creek 41

Silver Creek 5 9 18 9 - 41

Clymer 15 18 20 11 - 64

SILVER CREEK (11-9):Brennan 2, Cruz 13, Douglas 7, A Rice 13, E Rice 6.

CLYMER (11-9):Beal 3, E Brumagin 11, I Brumagin 1, Covey 4, Duryee 11, Ferguson 2, Gustafson 16, Heppler 2, Heslink 2, Honey 4, King 8.

3-point goals: Beal, Cruz, A Rice 2, E Rice.

Today’s games

Monsignor Martin

Park at Mount St. Mary, 5:45 p.m.

Buffalo Seminary at Nia. Catholic, 6 p.m.

Lockport Tournament

at Lockport

East Aurora vs. Nichols, 6 p.m.

Albion vs. Lockport, 7:30 p.m.

Wilson Tournament

at Wilson

V-Mercy vs. Cleveland Hill, 6 p.m.

Allegany-Limestone vs. Wilson, 7:30 p.m.

Nonleague

Niagara Falls at Christian Central, 6 p.m.

West Seneca East at Grand Island, 7 p.m.

Olmsted at Kenmore East, 7 p.m.

Southwestern at Frewsburg, 7:30 p.m.

Smethport (Pa.) at Portville, 7:30 p.m.

Boys hockey

2018 SECTIONAL PLAYOFFS

PRIVATE SCHOOLS

Thursday’s quarterfinal

at HarborCenter

5-St. Mary’s/L. 5, 4-St. Francis 3

SML: Daniel Pfalzer 2g-a; Brendan Krawczyk g-2a

Semifinals

Feb. 19 at HarborCenter

5-St. Mary’s/L. vs. 1-Canisius, 6 p.m.

3-Timon-St. Jude vs. 2-St. Joe’s, 8:15 p.m.

Finals

Feb. 26 at KeyBank Center

Semifinal winners, 8:30 p.m.

SMALL SCHOOLS

First Round

Today at Northtown Center

13-Amherst 2, 12-Wmsv. South 0

6-Ken. East 6, 5-N. Tonawanda 2

Quarterfinals

Friday at Northtown Center

11-Hamburg vs. 10-Lew-Port, 5 p.m.

13-Amherst vs. 7-Ken. West, 7 p.m.

9-Wmsv. East vs. 8-Starpoint, 9 p.m.

Feb. 18 at Northtown Center

Ham/LP winner vs. 1-W.S. East, 1 p.m.

WE/Star winner vs. 2-Grand Island, 3 p.m.

Amh/WS/KW winner vs. 3-W.S. West, 5 p.m.

Ken East vs. 4-Sweet Home, 7 p.m.

Semifinals

Feb. 21 at HarborCenter

Ham/LP/WSE vs. KE/NT/SH, 6 p.m.

WE/Star/GI vs. Amh/WS/KW/WSW, 8:15 p.m.

Final

Feb. 26 at KeyBank Center

Semifinal winners, 6:15 p.m.

LARGE SCHOOLS

Quarterfinals

Saturday at Northtown Center

8-Niagara Falls vs. 1-Wmsv. North, 9:30 a.m.

7-Lockport vs. 2-Nia.-Wheatfield, 11:30 a.m.

6-Clarence vs. 3-Orchard Park, 1:30 p.m.

5-Frontier vs. 4-Lancaster, 3:30 p.m.

Semifinals

Feb. 20 at HarborCenter

4th seed vs. 1st seed, 6 p.m.

3rd seed vs. 2nd seed, 8:15 p.m.

Final

Feb. 26 at KeyBank Center

Semifinal winners, 4 p.m.

WNY Club Playoffs

(Best of three)

Large School

Orchard Park A 6, Cheektowaga 1

OP leads series, 1-0

Girls hockey

WNYGVIHF PLAYOFFS

Thursday’s semifinals

at Northtown Center

1-Front/LS/OP 4, 4-Williamsville 3

FLOP: Keegan Shanahan gwg; Gabby DeMeo g-a

4-Clar/Amh/SH 4, 2-Msgr. Martin 3 (OT)

CASH: Emma Faso gwg, 2g-2a

Final

Feb. 25 at HarborCenter

1-Front/LS/OP vs. 4-Clar/Amh/SH, 6 p.m.

Boys bowling

Thursday’s games

All-Catholic Championships

Team scores: St.Francis 2,251; St.Joe’s 2,144; Canisius 2,048; O’Hara 1,824; Park 1,564.

All-Catholic MVP: Parker Flis (St.Francis)

NYSCHSAA State Tournament qualifiers

Mike Weber (SJ), Cameron Hall (Can), Parker Flis (SF), Ryan Crapo (SF), Aiden O’Lay (OH), Eli Williams (SF), Jordan Schindler (SF).

Girls bowling

Thursday’s games

Section VI Championships

at Airport Lanes

Division I Champion: Orchard Park 5,557

Division II champion: Cheektowaga 4,945

Class Champions

Class A: Orchard Park 5,557

Class B: Amherst 4,624

Class C: Cheektowaga 4,945

Class D: Gowanda 4,369

Individual All-Section Team

Brittany McAndrews (Frontier) 1,177; Janelle Pezzimenti (Lancaster) 1,122; Cameron Spring (All.-Limestone) 1,102; Kelly Normandin (Amherst) 1,091; Ashley Forbes (Forestville) 1,048; Cassandra Green (Pioneer) 1,043.

Top 20 Tournament Scores

Paige Bartosz (Orchard Park) 1,200; Danielle Milo (Orchard Park) 1,183; McAndrews (Frontier) 1,177; Alexis Klenke (Orchard Park) 1,130; Emily Crone (Cheektowaga) 1,127; Pezzimenti (Lancaster) 1,122; Spring (All.-Limestone) 1,102; Taylor Just (Frontier) 1,094; Sarah Radt (Orchard Park) 1,093; Emma Rome (Cheektowaga) 1,092; Normandin (Amherst) 1,091; Kendyll Jaskier (West Seneca) 1,091; Riley Auten (Lockport) 1,084; Victoria Kurdziel (Tonawanda) 1,081; Alexis Berry (Southwestern) 1,080; Mackenzie McIntyre (Maryvale) 1,080; Becca Schroeder (Lancaster) 1,078; Rachel Banning (Amherst) 1,071; Alissa Cessna (Niagara Falls) 1,056; Danielle Jaeger (Lockport) 1,055.

Boys swimming

Today’s games

Section VI Championships

at Alumni Arena

There are no comments - be the first to comment