Share this article

print logo

High school scores & schedules (Jan. 26)

Boys basketball

Thursday’s results

ECIC II

Sweet Home 55, Williamsville East 50 (OT)

Niagara-Orleans

Wilson 45, Akron 36

Medina 71, Albion 38

Newfane 70, Roy-Hart 48

Nonleague

Christian Central 77, Archbishop Walsh 55

Grand Island 76, Emerson 64

Charter Cup

Tapestry 78, WNY Maritime 57

Sweet Home 55, Wmsv. East 50 (OT)

Wmsv. East 13 8 12 13 4 - 50

Sweet Home 9 9 13 15 9 - 55

WMSV. EAST (9-5,, 4-3):Comerford 11, Kieffer 9, Ranallo 13, Shifflet 3, Williams 10.

SWEET HOME (10-4, 5-2):Hill 2, John 22, McDuffie 8, Nix 10, Robertson 2, Trueheart 11.

3-point goals: Comerford, John 6, Kieffer, Ranallo, Williams.

Wilson 45, Akron 36

Wilson 6 11 16 12 - 45

Akron 11 6 6 13 - 36

WILSON (6-7, 4-2):Andreola 9, Carney 1, Evans 6, Frerichs 8, Miller 8, Musall 13.

AKRON (5-7, 1-5): Hill 2, Holtz 11, Mietz 8, Orr 3, Schultz 2, Siska 10.

3-point goals: Holtz 2, Mietz 2, Miller, Musall 2, Siska 2.

Medina 71, Albion 38

Medina 14 18 13 26 - 71

Albion 7 6 15 10 - 38

MEDINA (6-5, 6-1): Allis 7, Chinn 3, Cooper 23, Fry 1, Jones 4, Lewis 10, Luthart 10, Phillips 2, Rhim 5, Sherman 6.

ALBION (5-10, 4-3): Farley 6, Fox 3, Gardner 8, Hillman 2, Jakes 3, Pritchard 3, Ward 3, Webster 9.

3-point goals: Allis, Fox, Luthart 2, Webster.

Newfane 70, Roy-Hart 48

Newfane 9 21 16 24 - 70

Roy-Hart 15 9 11 13 - 48

NEWFANE (9-4, 6-1): Auernhamer 7, DeVoogel 14, Dunbar 6, Gilson 4, Gross 5, Hill 8, Ibrahim 8, Weber 16, Wisniewski 2.

ROY-HART (6-6, 2-5):Brigham 2, C Bruning 4, J Bruning 12, Halstead 8, Kindron 18, Koch 2, Krieger 2.

3-point goals: J Bruning, Kindron.

Christian Central 77, Arch. Walsh 55

Walsh 12 11 22 10 - 55

Chr. Central 16 26 17 18 - 77

WALSH (0-11): Esposito 1, Garvin 7, Laverty 30, Ramadham 5, Yorke 12.

CHR. CENTRAL (6-9): Fink 3, Gold 14, Lekeuneu 9, Miller 15, Opferbeck 12, Tyson 24.

3-point goals: Fink, Garvin, Laverty 7, Lekeuneu, Opferbeck, Tyson 4, Yorke.

Grand Island 76, Emerson 64

Emerson 18 14 19 13 - 64

Grand Island 24 17 12 23 - 76

EMERSON (0-13): Davis 2, Hough 16, Houston 9, McGee 7, Moore 2, Sullivan 13, Young 15.

GRAND ISLAND (7-7): Callen 23, Messing 18, C Sionko 17, L Sionko 7, Wilkes 11.

3-point goals: Callen 7, Hough 4, McGee, C Sionko 2, L Sionko, Sullivan 2, Young 3.

Tapestry 78, WNY Maritime 57

Maritime 16 17 10 14 - 57

Tapestry 13 19 15 31 - 78

MARITIME (8-6, 2-2):Blevins 2, Carpenter 2, Grimes 5, Hall 17, Henderson 2, Laster 12, Rich 7, Weston 10.

TAPESTRY (11-3, 6-1):Barns 2, Eubanks 15, James 1, Mawien 3, Nance 7, Plummer 17, Robinson 6, Smith 3, Towns 7, Truehart 2, Wilson 15.

3-point goals: Eubanks 2, Grimes, Mawien, Plummer 5, Towns.

Today’s games

Yale Cup Division I

Hutch-Tech at East, 6:30 p.m.

I-Prep/Grover at Emerson, 6:30 p.m.

Middle Early Coll. at McKinley, 6:30 p.m.

Burgard at South Park, 6:30 p.m.

Yale Cup Division II

Riverside at MST Seneca, 6:30 p.m.

Buffalo Arts at Olmsted, 6:30 p.m.

City Honors at Lafayette, 7 p.m.

Monsignor Martin

St. Francis at Timon-St. Jude, 4 p.m.

Archbishop Walsh at Canisius, 6:30 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at O’Hara, 6:30 p.m.

Niagara Catholic at Park, 6:30 p.m.

St. Joe’s at Nichols, 7:30 p.m.

ECIC I

Frontier at Jamestown, 7:30 p.m.

West Seneca West at Lancaster, 7:30 p.m.

Wmsv. North at Orchard Park, 7:30 p.m.

ECIC II

Starpoint at West Seneca East, 6:30 p.m.

Amherst at Williamsville South, 7:30 p.m.

ECIC III

East Aurora at Iroquois, 6:30 p.m.

Lake Shore at Springville, 6:30 p.m.

Cheektowaga at Maryvale, 7:30 p.m.

ECIC IV

Depew at Cleveland Hill, 6:30 p.m.

Alden at Holland, 7 p.m.

Lackawanna at JFK, 7 p.m.

Eden at Tonawanda, 7 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at CSAT, 6:30 p.m.

North Tonawanda at Lockport, 6:30 p.m.

Niagara Falls at Nia.-Wheatfield, 6:30 p.m.

Kenmore East at Lew-Port, 7 p.m.

CCAA East 1

Salamanca at All.-Limestone, 7:30 p.m.

Gowanda at Portville, 7:30 p.m.

Silver Creek at Randolph, 7:30 p.m.

CCAA East 2

Forestville at Ellicottville, 7:30 p.m.

Pine Valley at Franklinville, 7:30 p.m.

Cattaraugus/LV at North Collins, 7:30 p.m.

CCAA West 1

Fredonia at Dunkirk, 7:30 p.m.

Chaut. Lake at Maple Grove, 7:30 p.m.

Falconer at Southwestern, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Westfield at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Frewsburg at Panama, 7:30 p.m.

Clymer at Sherman, 7:30 p.m.

Nonleague

V-Oakfield-Alabama at Barker, 6:30 p.m.

Kenmore West at Sweet Home, 6:30 p.m.

Hamburg at Clarence, 7:30 p.m.

Girls basketball

Thursday’s games

Canisius Cup

Olmsted 61, Buffalo Arts 32

Monsignor Martin

Mount St. Mary 54, Niagara Catholic 30

ECIC I

West Seneca West at Jamestown, no report

Orchard Park 47, Clarence 46

ECIC II

West Seneca East 61, Sweet Home 39

Williamsville East 59, Starpoint 33

Amherst 56, Hamburg 34

ECIC III

Lake Shore 66, Cheektowaga 39

Maryvale 39, Springville 28

ECIC IV

Holland 59, Alden 30

Depew 41, Cleveland Hill 27

Eden 73, Lackawanna 31

Niagara Frontier

N. Tonawanda at Nia.-Wheat., no report

CCAA East 1

Gowanda 42, Portville 38

CCAA East 1

All.-Limestone at Salamanca, no report

Randolph at Silver Creek, no report

CCAA East 2

Franklinville 59, Pine Valley 37

Ellicottville at Forestville, no report

CCAA West 1

Fredonia 58, Dunkirk 55

Maple Grove at Chaut. Lake, no report

Southwestern at Falconer, no report

CCAA West 2

Panama 63, Westfield 24

Sherman 64, Frewsburg 39

Clymer at Cassadaga Valley, no report

Nonleague

Christian Central 48, I-Prep/Grover 39

Olmsted 61, Buffalo Arts 32

Olmsted 25 16 16 4 - 61

Buffalo Arts 7 6 7 12 - 32

OLMSTED (10-2, 8-0):Burch 17, Conyers 14, McDuffie 15, Rutledge 9, Tejada 4.

BUFFALO ARTS (5-6, 4-2): Barber 13, Benedict 2, Bush 10, Meredith 2, Rashada 3.

3-point goals: Burch 2, Conyers, Rashada, Rutledge.

Mount St. Mary 54, Nia. Catholic 30

Mount St. Mary 6 21 23 4 - 54

Nia. Catholic 4 10 12 4 - 30

MOUNT ST. MARY (14-3, 4-1): Badgley 4, Fittry 2, Garlow 10, Johnson 8, Merigold 2, Miller 2, Mucica 3, O’Brien 9, O’Hara 3, Persico 6, Roberts 5.

NIA. CATHOLIC (0-5, 0-3): Campbell 8, Franjoine 4, Grandy 2, Ligammari 9, Miller 2, Puzan 5.

3-point goals: Johnson , O’Hara, Puzan, Roberts.

West Seneca East 61, Sweet Home 39

Sweet Home 4 10 4 21 - 39

W. Sen. East 15 17 14 15 - 61

SWEET HOME (2-12, 0-8):Fumerelle 15, Hodges 2, Hubert 2, Millender 10, Petrus 10.

W. SEN. EAST (10-4, 4-3):Cenname 3, K Kaufman 16, S Kaufman 2, Kelly 5, Kmiotek 7, Kumro 14, Weiner 14.

3-point goals: Cenname, Fumerelle 2, Petrus 2.

Williamsville East 59, Starpoint 33

Wmsv. East 13 16 15 15 - 59

Starpoint 13 5 6 9 - 33

WMSV. EAST (9-5, 4-3): Beyer 2, Kozlowski 6, Lawida 5, McNamara 4, Militello 2, Miske 14, Reid 12, Romanowski 14.

STARPOINT (5-7, 1-5): Bradley 12, Chambers 7, McNamara 6, Mott 2, Weber 3, Williams 2.

3-point goals: Bradley 2, Lawida, Miske 3.

Amherst 56, Hamburg 34

Hamburg 4 7 8 15 - 34

Amherst 18 11 20 7 - 56

HAMBURG (5-8, 4-4): J Chiacchia 3, L Chiacchia 4, Fitzpatrick 2, Geary 7, Harrison 8, McKeone 4, Sega 4, Tone 2.

AMHERST (9-4, 6-1): Bardeen 2, Halt 6, Klein 22, Shutts 4, Steimle 1, Stelley 7, Waker 2, Wanzer 12.

Lake Shore 66, Cheektowaga 39

Cheektowaga 13 6 12 8 - 39

Lake Shore 15 19 17 15 - 66

CHEEKTOWAGA (4-9, 2-5): Benz 6, Davis 2, Domanowski 15, Muscoreil 6, Rumph 10.

LAKE SHORE (9-3, 5-1): L Cornfield 12, S Cornfield 27, Jones 8, Park 6, Santana 13.

3-point goals: Benz 2, S Cornfield 2, Domanowski, Jones 2, Muscoreil.

Maryvale 39, Springville 28

Maryvale 11 10 10 8 - 39

Springville 7 2 10 9 - 28

MARYVALE (8-5, 4-3): Cadwallader 6, Mcgee-Ross 8, Murray 5, A. Smith 20

SPRINGVILLE (4-9, 1-5): J. Engel 1, Frank 8, Lewandowski 12, Oakley 2, K. Zabawa 4, G. Zabawa 1

3-point goals: Lewandowski

Holland 59, Alden 30

Alden 7 9 6 8 - 30

Holland 15 10 14 20 - 59

ALDEN (5-10, 4-6):Bennett 3, Diebel 8, Gadd 5, Heist 1, Hummel 2, Jordan 1, Keuker 4, Pastuszynski 6.

HOLLAND (12-2, 8-0):Bulega 11, King 9, Perry 2, Schmidt 2, Scull 4, Shanahan 3, Slocum 27.

3-point goals: Diebel, King, Shanahan.

Depew 41, Cleveland Hill 27

Depew 7 6 18 10 - 41

Cleve Hill 2 8 5 12 - 27

DEPEW (4-8, 3-1): Bulas 1, Khalil 10, Krysztof 9, Mendola 6, Taboni 9, Theriault 2, Willis 4.

CLEVE HILL (4-8, 2-6): Brown 2, Davs 1, Douglas 8, Everett 10, LaCourse 2, McIntosh 2, Swing 2.

3-point goals: Krysztof.

Eden 73, Lackawanna 31

Lackawanna 7 8 9 7 - 31

Eden 15 20 13 25 - 73

LACKAWANNA (0-10, 0-10): Morris 2, Omerscahic 2, Prince 7, Robinson 12, Snow 8.

EDEN (8-3, 7-1):Bennett 2, Calloway 5, Colligan 3, Klawon 5, Lauer 10, Musielak 7, Szuflita 9, Wach 2, B Woodard 16, M Woodard 2, Zittel 12.

3-point goals: Colligan, Klawon, Musielak, Prince, Szuflita, B Woodard 4, Zittel 3.

Gowanda 42, Portville 38

Portville 13 9 11 5 - 38

Gowanda 11 9 10 12 - 42

PORTVILLE (7-6, 2-3): Colligan 5, Howard 4, Milne 11, Welty 18.

GOWANDA (5-7, 2-2):Gable 8, Hawkins 11, Scanlon 21, Stang 2.

3-point goals: Colligan, Scanlon 4, Welty 2.

Sherman 64, Frewsburg 39

Frewsburg 9 8 13 9 - 39

Sherman 16 11 21 16 - 64

FREWSBURG (4-8, 2-2):Cusimano 2, Dilts 5, Gray 5, Hultberg 4, Iuculano 15, Jones 8.

SHERMAN (9-6, 3-1):Cady 2, Charette 24, Gratto 6, Murdock 13, Myers 1, Sands 13, Starceski 5.

3-point goals: Charette 4, Dilts, Sands 2.

Franklinville 59, Pine Valley 37

Pine Valley 4 2 16 15 - 37

Franklinville 10 14 15 20 - 59

PINE VALLEY (8-4, 3-2): Crisanti 16, Green 4, Hohl 11, Miller 4, Westlund 2

FRANKLNV’L (12-0, 4-0): Broadwell 4, Burrell 2, A. Haskell 22, McCoy 18, O’Neal 9, Szymanski 2, Wolfer 2

3-point goals: Crisanti 4, Hohl, A. Haskell

Chrstn. Central 48, I-Prep/Grover 39

I-Prep 13 5 6 15 - 39

Chr. Central 9 18 14 7 - 48

I-PREP (8-2): Green 9, Jones 10, Mercado 2, Pagan 16, Sanger 2.

CHR. CENTRAL (7-4): Fleming 2, Hearon 23, Lekeuneu 22, Nickel 1.

3-point goals: Green, Hearon, Jones 2, Lekeuneu 4, Pagan 3.

Today’s games

Canisius Cup

South Park at Burgard, 5 p.m.

East at da Vinci, 5 p.m.

MST Seneca at Riverside, 5 p.m.

Lafayette at I-Prep/Grover, 5:15 p.m.

Emerson at City Honors, 6:30 p.m.

McKinley at Middle Early Coll., 6:30 p.m.

Monsignor Martin

Park at Nardin, 6 p.m.

Mount Mercy at Nichols, 6 p.m.

Niagara Frontier

CSAT at Grand Island, 6:30 p.m.

Nia.-Wheatfield at Niagara Falls, 6:30 p.m.

Lew-Port at Kenmore East, 7 p.m.

Lockport at North Tonawanda, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Akron at Wilson, 6 p.m.

Albion at Medina, 6:30 p.m.

Roy-Hart at Newfane, 6:30 p.m.

CCAA East 2

Cattaraugus/LV at North Collins, 5:30 p.m.

Nonleague

Buffalo Seminary at Tapestry, 6:30 p.m.

Lancaster at St. Mary’s/Lanc., 7 p.m.

Pioneer at Olean, 7:30 p.m.

Boys hockey

Thursday’s games

WNY Federation

St. Francis 12, Niagara Falls 1

Williamsville North 3, Clarence 3 (OT)

Nonleague

St. Mary’s/Lanc. vs. St. Joe’s

at Cheektowaga Rec., 7:30 p.m.

Today’s games

WNY Federation

Sweet Home vs. Amherst

at Northtown Center, 5:30 p.m.

Grand Island vs. Starpoint

at Cornerstone Arena, 6 p.m.

Williamsville East vs. West Seneca East

at West Seneca Ice Rink, 7 p.m.

Orchard Park vs. Bishop Timon-St. Jude

at Leisure Rinks, 7:30 p.m.

West Seneca West vs. Williamsville South

at Northtown Center, 7:30 p.m.

North Tonawanda vs. Lockport

at Cornerstone Arena, 8 p.m.

Nonleague

V-Churchville Chili vs. Kenmore West

at Dwyer Arena, 8:55 p.m.

Girls hockey

Thursday’s games

WNY Federation

Fron/LS/OP 3, Williamsville 2

Msgr. Martin 4, WS/Ham/Eden 0

Kenmore/GI 2, Lanc/Iroquois/Depew 0

Today’s games

WNY Federation

Clarence/Amherst/Sweet Home vs. Kenmore/Grand Island

at Lincoln Ice Arena, 4 p.m.

Monsignor Martin vs. West Seneca/Hamburg/Eden

at West Seneca Ice Rink, 5:30 p.m.

Boys bowling

ECIC South Large

Lancaster 4, West Seneca East 3

L: Cameron Moore 227

WSE: Alec Jensen 559

Orchard Park 4, Frontier 3

F: Matt Christiano 258-695

Girls bowling

ECIC South Large

Orchard Park 4, Frontier 3

OP: Sarah Radt 247-657

OP: Paige Bartosz 226-628.

Boys swimming

ECIC II

Wsmv. East 117, Amherst 52

Girls squash

WNY Finals

Nichols 7, Buffalo Seminary 0

There are no comments - be the first to comment