Share this article

print logo

High school scores & schedules (Dec. 31)

Boys basketball

Saturday’s games

Harbor Creek Tournament

Niagara Catholic 76, Harbor Creek (Pa.) 44

I-90 Tournament

at Villa Maria

V-C.G. Finney 62, Randolph 55

Jamestown 55, V-Edison 46

Rome Free Academy 81, Niagara Falls 74

V-East 60, Cardinal O’Hara 50

IAABO Holiday Classic

at Olean

Ellicottville 76, Belfast 61

Olean 66, Franklinville 54

Salamanca 48, Portville 41

St. Pius X Christmas Classic

at Atlanta, Ga.

St. Pius X (Ga.) 58, Canisius 38

Nia. Catholic 76, Harbor Creek (Pa.) 44

Nia. Catholic 14 18 18 26 - 76

Harbor Creek 8 15 9 12 - 44

NIA. CATHOLIC (5-1): Abramaitys 2, Bradberry 23, Burch 8, Harris 10, Siner 13, Smith 9, Starks 8, Wright 3.

HARBOR CREEK (PA.): Barney 11, A Ennis 4, P Ennis 8, Johnson 8, Langer-Williamson 2, Lutz 4, Rocco 2, Smith 5.

3-point goals: Bradberry 5, R Smith, Starks.

Jamestown 55, V-Edison 46

V-Edison 8 13 7 18 - 46

Jamestown 10 16 13 16 - 55

V-EDISON: Anderson 8, Bumphis 2, Caldwell 7, Duviella 1, Flowers 12, Foster 8, Knight 6, Wilson 2.

JAMESTOWN (6-2): Crofoot 5, Freeney 5, Grant 8, Hill 17, Malarkey 1, E Rojas 2, M Rojas 17.

3-point goals: Crofoot, Flowers 2, Hill 5.

V-East 60, Cardinal O’Hara 50

V-East 12 15 12 21 - 60

O’Hara 15 15 10 10 - 50

V-EAST: Brock 2, Coney 12, Fennell 1, Randolph 17, Sapp 8, Washington 20.

O’HARA (3-4): Benton 14, Boyd 6, Cottman 10, Haynes 8, Hemphill 10, Lee 2.

3-point goals: Benton 2, Haynes 2, Randolph.

Ellicottville 76, V-Belfast 61

Ellicottville 21 10 20 25 - 76

V-Belfast 8 31 9 13 - 61

ELLICOTTVILLE (7-0): Bowen 34, G. Chudy 16, Grinols 15, Leiper 3, Rowland 2, Stuve 6

V-BELFAST: Ad.Enders 29, Al.Enders 2, Gustason 9, Leiseur 12, McCumiskey 9

3-point goals: G. Chudy, Grinols 5, Leiper, Ad.Enders 5, Gustason, Leiseur 2, McCumiskey 3

Olean 66, Franklinville 54

Franklnville 13 12 8 21 - 54

Olean 23 11 15 17 - 66

FRANKLNVILLE (5-2): Blecha 6, Burton 6, Erikson 30, Haskell 1, Kopp 11.

OLEAN (6-1): Bihler 9, Droney 18, Harris 2, Kitchen-Perez 2, Prizel 4, Ramarge 13, Schmidt 13, Weakfall 5.

3-point goals: Bihler, Burton, Erikson 2, Kopp 3, Ramarge 3, Weakfall.

St. Pius X (Ga.) 58, Canisius 38

Canisius 8 10 11 9 - 38

St. Pius X 15 11 14 18 - 58

CANISIUS (8-1): James 25, Johnson 1, MacDonald 2, McCaffrey 2, Trapper 2, Vass 6.

ST. PIUS X (GA.): Broadway 2, Gonzalo 4, Lane 21, McCurdy 2, Ranson 2, Snipes 16, Stephens 5, Willis 3.

3-point goals: James 5, Lane 3, Stephens.

Girls basketball

Saturday’s games

Bishop Ludden Tournament

Bishop Ludden 53, Amherst 45

Elmira Holiday Inn Classic

V-Bishop Kearney 52, Cardinal O’Hara 36

IAABO Holiday Classic

at Allegany-Limestone

Franklinville 59, Allegany-Limestone 48

Lady Blue Devils Holiday Classic

at Kenmore West

Mount St. Mary 64, Williamsville North 35

Mount Mercy 53, Kenmore West 26

V-Kearney 52, Cardinal O’Hara 36

O’Hara 7 8 12 9 - 36

V-Kearney 11 16 13 12 - 52

O’HARA (4-4): Harrison 8, Johnson 10, McCarthy 3, A Parker 5, A Parker 7, Sommerville 3.

V-BISHOP KEARNEY: Baker 5, Freeman 8, Goode 12, Simmons 12, Thornton 1, Wilson 14.

3-point goals: Goode 2, Harrison 2, McCarthy, Simmons, Sommerville.

Franklinville 59, All.-Limestone 48

All.-Lime. 7 15 15 11 - 48

Franklnville 8 17 10 24 - 59

ALLEGANY-LIMESTONE (6-1):M Davis 19, T Davis 4, Giardini 10, Hemphill 7, Maley 1, Seamon 2, Wolfgang 5.

FRANKLNVILLE (8-0):Broadwell 2, A Haskell 11, D Haskell 33, McCoy 5.

3-point goals: A Haskell, D Haskell 5, McCoy, Wolfgang.

Mt. St. Mary 64, Wmsv. North 35

Wmsv. North 2 11 13 9 - 35

Mt. St. Mary 17 13 14 20 - 64

WMSV. NORTH (2-5): Bangert 5, Ghee 6, Herlan 2, Sheppard 2.

MOUNT ST. MARY (10-1): Fittry 4, Garlow 15, Johnson 8, Mucica 14, O’Brien 17, Persico 4, Roberts 2.

3-point goals: Garlow 2, Mucica 2.

Mount Mercy 53, Kenmore West 26

Mount Mercy 8 13 14 18 - 53

Kenmore West 3 4 9 10 - 26

MOUNT MERCY (4-4): Ashe 4, E Fredo 15, H Fredo 9, Hamm 4, Pacholczak 2, C Strang 7, J Strang 12.

KENMORE WEST (0-5): Bessinger 1, Brown 5, Eubanks 6, Rivera 4, Schultz 3, Tucker 3, Yazzie 4.

3-point goals: Brown, E Fredo, Schultz, C Strang.

Boys hockey

Saturday’s games

WNY Federation

Bishop Timon-St. Jude 2, Frontier 1

T: John Glascoe gwg

St. Mary’s/Lanc. 4, Starpoint 1

SM: Zach Micholas 2g, Alex Bialkowski g-a

Nonleague

V-McQuaid vs. Nia.-Wheatfield, no report

Cataract Classic

at Hyde Park

Lew-Port 5, Niagara Falls 0

LP: Ryan Russell 2g,a. Nick Shotwell 15 svs

Amherst 4, North Tonawanda 3 (OT)

A: Trevor Tout gwg

Mount St. Charles Holiday Faceoff

at Woonsocket, R.I.

St. Joe’s 4, Bishop Guertin (N.H.) 3 (OT)

SJ: Matthew Barrali gwg

Indoor track

Saturday’s games

WNY Relays

at Houghton College

Boys team results

Class A

Lancaster 96, Hutch-Tech 86, Orchard Park 67, St. Francis 64, Ken. West 43, Wmsv. North 34, Jamestown 11

Class B

Sweet Home 119, Hamburg 79, N. Tonawanda 62, Ken. East 53, Pioneer 49, Grand Island 43, Wmsv. South 29, McKinley 28, W. Sen. East 24

Class C

Cheektowaga 117, Depew 79, Holland/EA 77, Iroquois 73, Falconer/MG 61

Boys individual results

Class A

4x800: Lancaster (Armani Merlino, Brandon Paryz, Jared Rogalski, Matt Skakal) 8:31.88. 55H: Aaron Jones (Hutch-Tech) 8.15. 1600 Sprint Medley: Nia. Falls (Rodney Barnes, Kyle Campbell, Johnathan Litten, Zach Meranto) 4:01.85. 1600: Cal Puskar (O. Park) 4:35.98. 4x200 Double: Lancaster (Nick Cimino, Brady Owczarczak, Griffin Venditti, Derek Walter) 3:34.64. Distance Medley: O. Park (Jack Heraty, Michael Kane, Puskar, Declan Watson) 11:11.51. 4x200: Hutch-Tech (Jones, Jack Manue, Noah Reed-Eason, Alhagie Sesay) 1:36.68. 4x400: Lancaster (Zach Brainard, Elijah Kerner, Merlino, Rogalski) 3:38.24. LJ: Barnes 20-8. TJ: Sesay 40-10.25. SP: John Surdej (Lancaster) 53-2.50. WT: Andy Pietrantoni (Lancaster) 59-10. HJ: Ben Pinkowski (St. Francis) 6-1. PV: Rivera 9-0.

Class B

4x800: S. Home (Jacob Carter, Gianni Pezzino, Ean Pokorski, Ray Sambrotto) 9:01.29. 55H: Eric Johnson (S. Home) 8.06. 1600 Sprint Medley: S. Home (Nathaniel Davis, Kyle Durwald, Johnson, Austin Romanowski) 3:48.78. 1600: Josh Glaub (W.S. East) 4:42.08. 4x200 Double: N. Tona. (John Evans, William Guagliardo, Wyatt Kuebler, Casey Trombley) 3:33.95. Distance Medley: S. Home (Carter, Pezzino, Pokorski, Zachary Poydock) 11:47.73. 4x200: S. Home (Davis, Johnson, Pascal Muya, Tommy Rivera) 1:35.74. 4x400: S. Home (Carter, Davis, Kyle Durwald, Jared Kapuszcak) 3:39.66. LJ: Davis 21-3.50. TJ: Kaleb Luton (S. Home) 40-5.75. SP: Josh Rose (S. Home) 40-0. WT: Caleb Nickens (S. Home) 61-6. HJ: Tommy Rivera (S. Home) 6-1. PV: Liam Doyle (Hamburg) 11-6.

Class C

4x800: Holland/EA (John Lyons, Shea Mooney, Grady Regan, Ian Russ) 8:27.94. 55H: Andrew Reichert (Cheektowaga) 8.33. 1600 Sprint Medley: Iroquois (Mathieu Acquard, Andrew Boll, Seamus Christie, Alex Cooley) 3:48.99. 1600: David Russo (Depew) 4:48.43. 4x200 Double: Cheektowaga (Alex Bryant, Kendrick Hampton, Jake Kaminski, CJ Krzanowicz) 3:41.13. Distance Medley: Holland/EA (Lyons, Regan, Russ, Parker Tent) 11:04.96. 4x200: Cheektowaga (Bryant, Art Jordan, Krzanowicz, Imani Reed) 1:42.26. 4x400: Cheektowaga (Robert Bragg, Seth Conner, Hampton, Kaminski) 3:45.84. LJ: Conner 18-8.25. TJ: Reichert 40-3.50. SP: Jon Banks (Cheektowaga) 38-5. WT: Banks 51-0.50. HJ: Kaminski 5-10. PV: Reichert 12-6.

Girls team results

Class A

Lancaster 105, Orchard Park 89, Ken. West 63, Hutch-Tech 57, Nia. Falls 56, Wmsv. North 49, Jamestown 46

Class B

Sweet Home 123, Hamburg 113, N. Tonawanda 61, Grand Island 57, Ken. East 48, Wmsv. South 47, Pioneer 37, McKinley 17, W. Sen. East 15

Class C

Cheektowaga 100, Holland/EA 99, Iroquois 78, Depew 62, Falconer/MG 57

Class A

4x800: Lancaster (Kyla Eisman, Kirsten Kulikowski, Claudia Smistek, Annabelle Vogl) 11:11.16. 55H: Christian Wende (Ken. West) 8.68. 1600 Sprint Medley: Wmsv. North (Chloe Hurrell, Sameria Mbili, Maddie Szatkowski, Meadow Wistner) 4:50.82. 1500: Olivia Moran (Wmsv. North) 5:18.67. 1500 Race Walk: Gabriella Czech (Lancaster) 9:18.54. 4x200 Double: Lancaster (Brianna Grazen, Amanda Konieczny, Madison Lapenta, Isabelle Licata) 4:00.78. Distance Medley: Ken. West (Abby Knab, Frankie Mercado, Nikki Reyes, Ciara Sinatra) 15:01.09. 4x200: O. Park (Jenna Crean, Katelynn Hennesy, Kameron Klass, Leah Pasqualetti) 1:47.37. 4x400: Lancaster (Licata, Aubrey Monk, Victoria Rohrdanz, Julia Vanaskie) 4:32.37. LJ: Sara Puskar (O. Park) 16-4.50. TJ: Nisa Raqib (Hutch-Tech) 38-6.25. SP: Natalia Surdej (Lancaster) 32-10. WT: Surdej 46-3. HJ: Hennessy 5-2. PV: Pasqualetti 12-0.

Class B

4x800: Hamburg (Molly Kabza, Erin Quinlivan, Emmy Walker, Raechel Zielinski) 10:18.48. 55H: Amy Carson (N. Tona.) 9.42. 1600 Sprint Medley: Hamburg (Riley Bermingham, Ella Ingraham, Madelyn Ingraham, Megan Kane) 4:48.63. 1500: Amberlee Robertson (Wmsv. South) 5:15.57. 1500 Race Walk: Natalie Carter (G. Island) 9:00.16. 4x200 Double: S. Home (Amanda Andrews, Britney Banks, Kyanna Benjamin, Brianna Bucello) 4:06.99. Distance Medley: S. Home (Benjamin, Corinne Brath, Ava Campolo, Bella Campolo) 13:41.85. 4x200: S. Home (Angela Carter, Lanee Hall, Faith Johnson, Amiya Lumpkins) 1:55.24. 4x400: S. Home (Andrews, Banks, Benjamin, Lily Hayes) 4:19.86. LJ: Amaya Turnage (S. Home) 15-0.25. TJ: Hall 34-2. SP: Anisah Emerson (Wmsv. South) 31-7.50. WT: Emerson 40-1. HJ: Turnage 5-2. PV: Eve Giancarlo (S. Home) 9-6.

Class C

4x800: Holland/EA (Caitlin Caltagirone, Ava Danieu, Riley Jones, Maggie McLaughlin) 9:52.89. 55H: Julia Peinkofer (Iroquois) 9.40. 1600 Sprint Medley: Iroquois (Kathryn Blair, Laina Caparaso, Peinkofer, Asia Streety) 4:22.37. 1500: Mo.McLaughlin (Holland/EA) 5:18.40. 1500 Race Walk: Isabelle Beach (Depew) 9:42.49. 4x200 Double: Cheektowaga (Dominique Gaines, Jessica Ineson, Brooklyn Lawrence, Jayla Moss) 4:12.25. Distance Medley: Holland/EA (Caltagirone, Jones, Megan McLaughlin, Mo.McLaughlin) 12:49.08. 4x200: Iroquois (Blair, Delphine Brodowski, Caparaso, Ava Cimini) 1:53.95. 4x400: Iroquois (Streety, Blair, Brodowski, Caparaso) 4:16.85. LJ: Siara Romanczak (Cheektowaga) 15-5.25. TJ: Alli Alvira (Cheektowaga) 34-6. SP: Rachel Donner (Iroquois) 40-10. WT: Donner 42-4. HJ: Ineson 4-6. PV: Rachel Ward (Falconer/MG) 10-0.

There are no comments - be the first to comment