Share this article

print logo

High school scores & schedules (Dec. 15)

Boys basketball

Thursday’s games

Nonleague

Timon-St. Jude 85, Global Concepts 46

Roy-Hart 58, Cleveland Hill 50

Chautauqua Lake 76, Westfield 56

Forestville 71, Brocton 31

Gowanda 69, North Collins 41

Southwestern 58, Salamanca 41

AdPro Public/Private Challenge

at St. Mary’s/Lanc.

Niagara Catholic 70, Clarence 67

Cardinal O’Hara 62, Nia.-Wheatfield 42

Park 80, Lackawanna 57

Holiday Valley Tournament

at Ellicottville

Ellicottville 55, Frewsburg 41

Timon-St. Jude 85, Glbl. Concepts 46

Global Concepts 13 16 5 12 - 46

Timon-St. Jude 20 21 26 18 - 85

GLBL. CONCEPTS (2-2): Cammer 3, Goldsmith 4, Johnson 1, Kalimo 1, Mercado Jr. 13, Miller 3, D Wallace 10, T Wallace 11.

TIMON-ST. JUDE (2-0): Cunningham 12, Glinksi 4, Goudelock 11, Hill 2, Issa 1, Mobil 3, Radford 11, Rozeski 3, Shields 2, Tonge 8, Torres 6, World 22.

3-point goals: Cammer, Cunningham, Goudelock 3, Rozeski, Tonge 2, Torres 2, D Wallace, T Wallace.

Roy-Hart 58, Cleveland Hill 50

Cleve Hill 14 13 8 15 - 50

Roy-Hart 11 18 17 12 - 58

CLEVE HILL (0-4): Barker 4, Butler 8, Dorsey 9, Grant 7, Harris 2, Hennings 2, Jackson 6, Johnson 6, Wahler 6.

ROY-HART (4-2): Brigham 12, C Bruning 7, J Bruning 18, Huntington 2, Kindron 17, Krieger 2.

3-point goals: Brigham, J Bruning, Dorsey, Johnson 2, Kindron.

Chautauqua Lake 76, Westfield 56

Westfield 18 15 9 14 - 56

Chaut. Lake 18 19 26 13 - 76

WESTFIELD (3-2): Baribeau 19, Bills 5, Culbreth 9, Hauser 4, Jafarjian 8, Johnson 2, Schuster 4, See 3, Torres 2

CHAUT. LAKE (3-1): J. Adams 2, N. Adams 12, B. Anderson 4, M. Anderson 3, Gleason 5, Majka 9, McCane 3, Pope 31, Sauerland 2, Wood 5

3-point goals: Culbreth, See, M. Anderson, Majka, McCane

Forestville 71, Brocton 31

Brocton 7 5 12 7 - 31

Forestville 13 20 19 19 - 71

BROCTON (0-3): Booker 3, Brown 7, Burns 2, Chelton 2, Landon 2, Morello 3, Rexford 4, Rivera 5, Rizzo 3.

FORESTVILLE (3-3):G Christian 2, S Christian 4, Drozdziel 9, Gadewoltz 12, Hastings 5, Lelonek 3, Markham 11, Narraway 6, Soto 7, West 12.

3-point goals: Brown, Drozdziel, Lelonek, Markham, Morello, Rivera, Rizzo, West.

Gowanda 69, North Collins 41

Gowanda 14 13 24 18 - 69

North Collins 6 18 0 17 - 41

GOWANDA (4-1): Brawdy 27, Colantino 1, Hassler 16, John 6, MacLeod 6, Rikka 6.

NORTH COLLINS (1-3):D Gullo 1, M Gullo 5, Loretto 6, Robinson 4, Spicola 2, Zielinski 23.

3-point goals: Brawdy 2, M Gullo, Hassler, John 2, Loretto, Zielinski 2.

Niagara Catholic 70, Clarence 67

Clarence 20 13 18 16 - 67

Nia. Catholic 21 16 20 13 - 70

CLARENCE (1-2): Ferris 9, Kabayiza 14, Olivieri 13, Putney 12, Reger 2, Reinhardt 11, Zuffranieri 6.

NIA. CATHOLIC (4-1): Bradberry 11, Burch 14, Harris 14, Krupp 3, Siner 8, Starks 6, Turner 14.

3-point goals: Bradberry 2, Ferris 3, Kabayiza 3, Krupp, Olivieri, Reinhardt 2, Zuffranieri.

O’Hara 62, Niagara-Wheatfield 42

Nia. Wheat. 5 11 17 9 - 42

O’Hara 17 13 9 23 - 62

NIA. WHEAT. (3-2): Clouden 8, Devantier 3, Ruffino 12, Stanley 3, Ware 16.

O’HARA (2-1): Benton 15, Boyd 2, Broadnax 7, Cottman 3, Dudley 4, Haynes 5, Hemphill 22, Lee 2, Moss 2.

3-point goals: Benton 3, Broadnax, Cottman, Devantier, Haynes.

Park 80, Lackawanna 57

Lackawanna 18 13 14 12 - 57

Park 16 30 20 14 - 80

LACKAWANNA (2-3): Caviness 5, Grabar 26, Rice 7, Smith 9, Threeths 10.

PARK (4-0): Dunn 3, Eziukwu 4, Gompah 6, Hutchins 13, Nnagbo 10, Orogun 8, Scott 15, Smith 9, Stewart 8, Wajed 4.

3-point goals: Caviness, Dunn, Grabar 6, Rice, Scott 3, Threeths 2.

Ellicottville 55, Frewsburg 41

Ellicottville 13 13 8 21 - 55

Frewsburg 6 15 4 16 - 41

ELLICOTTVILLE (4-0): Bowen 15, Chudy 14, Finn 1, Grinols 11, Leiper 7, Rowland 4, Stuve 4.

FREWSBURG (0-2): Brink 3, Conlan 8, Hair 3, Marchincin 7, Nelson 12, Pearson 2, Piazza 6.

3-point goals: Brink, Grinols, Leiper, Nelson, Piazza 2.

Today’s games

Yale Cup Division I

McKinley at East, 6:30 p.m.

Burgard at Emerson, 6:30 p.m.

I-Prep/Grover at Hutch-Tech, 6:30 p.m.

Middle Early Coll. at South Park, 6:30 p.m.

Yale Cup Division II

City Honors at da Vinci, 6:30 p.m.

Riverside at Lafayette, 6:30 p.m.

Buffalo Arts at MST Seneca, 6:30 p.m.

ECIC II

West Seneca East at Lake Shore, 6:30 p.m.

ECIC IV

Eden at Alden, 7 p.m.

Niagara Frontier

CSAT at Grand Island, 6:30 p.m.

Lew-Port at Kenmore East, 6:30 p.m.

Lockport at Kenmore West, 6:30 p.m.

Nia.-Wheatfield at N. Tonawanda, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Akron at Wilson, 6 p.m.

Albion at Medina, 6:30 p.m.

Nonleague

Oracle Charter at Silver Creek, 6 p.m.

All.-Limestone at Buffalo Science , 7 p.m.

Barker at V-Lyndonville, 7 p.m.

Jamestown at Amherst, 7:30 p.m.

Cass. Valley at Cattaraugus/LV, 7:30 p.m.

Maryvale at Olean, 7:30 p.m.

Starpoint at Williamsville North, 7:30 p.m.

AdPro Public/Private Challenge

at St. Mary’s/Lanc.

Cheektowaga vs. St. Joe’s, 5 p.m.

Newfane vs. Nichols, 6:30 p.m.

Lancaster vs. St. Mary’s/Lanc., 8 p.m.

Holiday Valley Tournament

at Ellicottville

Chautauqua Lake vs. Springville, 6 p.m.

Southtowns Tournament

at East Aurora

Orchard Park vs. Holland, 6 p.m.

Iroquois vs. East Aurora, 7:30 p.m.

Girls basketball

ECIC III

East Aurora 59, Cheektowaga 34

Iroquois 80, Pioneer 21

Nonleague

Buffalo Seminary 53, East 24

Mount St. Mary 64, Tapestry 37

St. Mary’s/Lanc. 64, Nichols 46

Franklinville 65, Sacred Heart 56

East Aurora 59, Cheektowaga 34

East Aurora 23 14 20 2 - 59

Cheektowaga 6 14 12 2 - 34

EAST AURORA (2-0, 2-0): Bentley 1, Brinker 14, Jancevski 9, Mann 1, Martin 4, McLaughlin 2, Oar 2, Potenza 8, Reimer 2, Tully 16.

CHEEKTOWAGA (0-3, 0-1): Davis 3, Parker 1, Patterson 2, Rumph 24, Scott 4.

3-pointers: Jancevski, Potenza 2, Rumph.

Iroquois 80, Pioneer 21

Pioneer 8 0 8 5 - 21

Iroquois 25 15 23 17 - 80

PIONEER (1-3, 0-1): Cass 1, Eigenbrod 14, Fuller 2, Insley 2, Sapp 2.

IROQUOIS (4-0, 2-0): Ford 3, E McLaughlin 8, E McLaughlin 4, Porzio 17, Quinn 18, Reidel 18, Streety 2, Thomas 6, Wittek 4.

3-point goals: Eigenbrod 3, Ford, Porzio 3, Reidel 3.

Buffalo Seminary 53, East 24

Buffalo Sem. 17 8 15 13 - 53

East 7 6 6 5 - 24

BUFF. SEM. (2-0): Celotto 2, Conboy 24, Johnson 11, Lane 8, Lu 3, Nieves 3, Smolarek 2.

EAST (1-3): Clark 20, Johnson 2, Thomas 2.

3-point goals: Clark 4.

Mount St. Mary 64, Tapestry 37

Tapestry 0 13 12 12 - 37

Mount St. Mary 31 10 19 4 - 64

TAPESTRY (3-3): Anderson 6, Bridges 2, Freeman 6, Mosley 2, Orcel 2, Purdue 2, Smith 17.

MOUNT ST. MARY (6-1): Badgley 4, Fittry 13, Garlow 14, Johnson 8, Merigold 2, Mucica 4, O’Brien 11, Persico 6, Roberts 2.

3-point goals: Fittry, O’Brien, Smith 3.

St. Mary’s/Lanc. 64, Nichols 46

St. Mary’s/L 20 16 13 15 - 64

Nichols 10 12 10 14 - 46

ST. MARY’S/L (3-1): Bish 8, Kline 25, Maroney 2, Mazurowski 6, Molnar 2, Nawojski 2, Ottomano 13, Stearns 6.

NICHOLS (2-4): Cunningham 2, Dockery 11, Dolan 2, McCluskey 7, Midgal 5, Russo 14, Sauer 5.

3-point goals: Kline 3, Mazurowski 2, McCluskey, Ottomano 2, Russo.

Franklinville 65, Sacred Heart 56

Sacred Heart 17 17 9 13 - 56

Franklnv’l 14 16 20 15 - 65

SACRED HEART (3-2): Colleary 2, Grimm 15, Hardick 3, Hill 2, M Ryan 21, S Ryan 7, Sees 6.

FRANKLNV’L (2-0): Nugent 2, Broadwell 11, A Haskell 25, D Haskell 21, McCoy 3, Wolfer 3.

3-point goals: Broadwell 3, A Haskell 3, D Haskell 4, McCoy, M Ryan 5, S Ryan, Wolfer.

Today’s games

Canisius Cup

MST Seneca at Burgard, 5 p.m.

da Vinci at I-Prep/Grover, 5 p.m.

Lafayette at Riverside, 5:15 p.m.

Emerson at Buffalo Arts, 6:30 p.m.

Hutch-Tech at City Honors, 6:30 p.m.

Olmsted at McKinley, 6:30 p.m.

Monsignor Martin

Park at Christian Central, 6 p.m.

Nichols vs. Mount Mercy, at Hilbert, 6 p.m.

Walsh at Niagara Catholic, 6 p.m.

ECIC I

Lancaster at West Seneca West, 6:30 p.m.

Clarence at Jamestown, 7:30 p.m.

ECIC II

Hamburg at Sweet Home, 6:30 p.m.

Wmsv. South at Wmsv. East, 6:30 p.m.

ECIC III

Lake Shore at Springville, 6:30 p.m.

ECIC IV

Depew at Lackawanna, 6:30 p.m.

Alden at Eden, 7 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at CSAT, 6:30 p.m.

Kenmore West at Lockport, 6:30 p.m.

N. Tonawanda at Nia.-Wheat., 6:30 p.m.

Kenmore East at Lew-Port, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Akron, 6:30 p.m.

Newfane at Roy-Hart, 6:30 p.m.

Medina at Albion, 7 p.m.

CCAA East 1

Gowanda vs. Randolph at Ellctvle., 6 p.m.

Nonleague

N. Collins at Global Concepts , 5:30 p.m.

V-Lyndonville at Barker, 6:30 p.m.

Allegany-Limestone at Fredonia, 6:30 p.m.

Health Sciences at Niagara Falls, 6:30 p.m.

Starpoint at West Seneca East, 6:30 p.m.

Clymer at Maple Grove, 7:30 p.m.

Holland at Pioneer, 7:30 p.m.

Forestville at Salamanca, 7:30 p.m.

Boys hockey

WNY Federation

West Seneca East vs. Grand Island

at Hyde Park, 5 p.m.

Kenmore West 5, Williamsville South 3

KW: Ethan Yotter g-a; Keenan Kasperek gwg

St. Joe’s 4, Canisius 0

SJ (4-0-1): Dave Matthew g-2a; CJ Goth g-2a; Ben Weppner sho (16 svs)

Nonleague

Sweet Home 8, V-Geneseo 0

Today’s games

WNY Federation

Clarence vs. Williamsville North

at Northtown Center, 5:30 p.m.

Kenmore East vs. Starpoint

at Cornerstone Arena, 6 p.m.

Kenmore West vs. West Seneca West

at West Seneca Ice Rink, 7 p.m.

Lancaster vs. Orchard Park

at Leisure Rinks, 7:30 p.m.

St. Francis vs. Lockport

at Cornerstone Arena, 8 p.m.

Nonleague

Williamsville East at Geneva, 6 p.m.

Canisius at I-Pelham, 7:45 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Potsdam , 7:45 p.m.

Girls hockey

Thursday’s games

WNY Federation

Williamsville 4, Lanc/Iro/Depew 1

W: Holly Schmelzer g-a; Kelly Dormer 2a; Jenna Woods g-a

Front/LS/OP 4, WS/Ham/Eden 0

FLOP: Emily Kromer g-a; Tori Cottrell sho, 19 saves

Today’s games

WNY Federation

Kenmore/GI vs. Clar/Amht/SH

at Northtown Center, 4 p.m.

Wrestling

ECIC II

Wmsv. South 69, Depew/Cleve. Hill 16

WS: Jaden Friel (106) pin 3:38

Nonleague

St. Joe’s 54, Lockport 21

SJ: Mark Craft (152) won by dec., 12-7

Today’s games

ECIC Championships

at Starpoint, 4 p.m.

Sthrn. Tier Officials Holiday Classic

at Seneca Allegany Community Center

Boys bowling

ECIC North Large

Clarence 7, Williamsville North 0

C: Ben Chamberland 247-688; Elliott Pohlman 236-654

W: Josh Dehn 234-655

Williamsville East 6, Amherst 1

A: James Heim 246-630

ECIC South Large

Iroquois 7, West Seneca East 0

I: Lucas Bond 283-732; Eric Engler 269-714

Niagara Frontier

Lockport 7, Grand Island 0

L: Brandon Pardee 245-637

Monsignor Martin

St. Francis 3, St. Joe’s 0

SF: Parker Flis 214-204-256-674

SJ: Mike Weber 248-237-215-700

O’Hara 3, Canisius 0

OH: Dan Hammerschmidt 248-233-672

C: Cam Hall 204-226-268-698

Girls bowling

ECIC South Small

Maryvale 7, Cleveland Hill 0

M: Alyssa MacLefko 232-558

ECIC North Large

Clarence 6, Williamsville North 1

C: Alyssa Johnson 234-628; Sarah D’Angelo 225-618

Niagara Frontier

Lockport 6, Grand Island 1

L: Samantha Jaeger 287-636

Monsignor Martin

Nardin 4, Park 0

Sacred Heart 4, Blind Score 0

Mt. Mercy 4, Buffalo Seminary 0

Mt. St. Mary 4, Cardinal O’Hara 0

Rifle

ECIC

Clarence 1091, Orchard Park 951

C: Matthew Kirk 280

Pioneer 1102, Holland 955

P: Linxin Zha 279

Boys swimming

Niagara-Orleans

Akron 84, Newfane 84

Girls swimming

Niagara-Orleans

Akron 97, Newfane 73

Coed swimming

Syracuse Cup

City Honors 115, Middle Early College 13

Hutch-Tech 82, Buffalo Arts 39

McKinley 100, Lafayette 51

Olmsted 115, I-Prep/Grover 37

South Park 105, Riverside 67

There are no comments - be the first to comment