Share this article

print logo

High school scores & schedules (Oct. 4)

Football

Tuesday’s game

Nonleague

Nichols 60, Trinity College 14

Trinity Coll. 0 14 0 0 - 14

Nichols 16 22 6 16 - 60

N: Lekeuneu 25 run (Justin Damico run)

N: Samuel 28 pass from Freeman (Damico run)

N: Freeman 1 run (pass failed)

TC: Moriyoshi 52 pass from Kendall (run failed)

N: Damico 2 run (Lekeuneu run)

TC: Kendall 16 run (Kendall run)

N: Leukeuneu 60 run (Damico run)

N: Gold 49 pass from Freeman (run failed)

N: Samuel 42 pass from Freeman (Vukas run)

N: Rupp 20 run (Vukas run)

Boys soccer

Tuesday’s games

Monsignor Martin

Canisius 1, St. Francis 0

C: Eamon O’Brien gwg; Zach Cox sho, 3 saves

Cardinal O’Hara 6, Niagara Catholic 1

C: Jacob Neumeister 3g

Nichols 1, Bishop Timon-St. Jude 0

N (6-4-1, 4-2-1): Jake Bair gwg; Caleb Herskind sho, 4 saves

St. Mary’s/Lanc. 2, Christian Central 0

SM (10-0-2, 5-0): Luke Szablewski 2g; Noah Winiarski sho

ECIC I

Clarence 8, West Seneca West 1

C: Taha Ahmed 2g-2a

Frontier 8, Jamestown 0

F: Jonah Kozak 5a; Jack Schmittendorf, Jon Czajka 2g each; Tommy Notto sho

ECIC II

Starpoint 7, West Seneca East 1

Williamsville East 7, Amherst 0

WE (8-1-2): Mahdi Ayoub 2g; Andrew Collura sho

ECIC III

Cheektowaga 2, Springville 1

C (5-6-1, 4-4-1): Sultan Ahmed gwg, Jack Kreuzer g

ECIC IV

Holland 2, Eden 0

H: Hunter Pielechowski 2g; Gunnar Clothier sho, 6 saves

Lackawanna 2, Tonawanda 0

L (11-2, 8-0): Amir Alhaddad, Ali Alomari g each; Ibrahim Albakri sho, 11 saves

Niagara Frontier

Grand Island 1, Lew-Port 0 (OT)

GI: Conner Hutton gwg; Steven Pufpaff sho, 6 saves

Kenmore East 11, CSAT 0

KE: Dylan Cunningham g-3a, Kyle Hofschneider 3g, Brett Warren 2g-a

Nia.-Wheatfield 2, Kenmore West 2 (OT)

North Tonawanda 4, Niagara Falls 2

IAC

Gow 4, Central Baptist 3 (OT)

G: Grace Obletz gwg

Nonleague

Riverside 4, Alden 3 (2OT)

Wmsv. South 2, Sweet Home 1 (2OT)

Today’s games

Niagara-Orleans

Newfane at Medina, 4:30 p.m.

Akron at Wilson, 4:45 p.m.

Roy-Hart at Albion, 6:30 p.m.

D’Youville Cup

Lafayette at I-Prep/Grover, 5 p.m.

South Park at Middle Early College, 5 p.m.

McKinley at MST Seneca, 5 p.m.

Hutch-Tech at Riverside, 5 p.m.

Olmsted at Burgard, 7 p.m.

City Honors at da Vinci, 7 p.m.

CCAA Central

Frewsburg at Silver Creek, 4:30 p.m.

Pine Valley at Westfield/Brocton, 4:30 p.m.

North Collins at Chautauqua Lake, 5 p.m.

CCAA East

Portville at Franklinville, 4:30 p.m.

Randolph at Salamanca, 4:30 p.m.

Allegany-Limestone at Ellicottville, 5 p.m.

CCAA West

Maple Grove at Dunkirk, 4:30 p.m.

Fredonia at Olean, 4:30 p.m.

Southwestern at Falconer, 7 p.m.

Nonleague

St. Joe’s at Lackawanna, 4:30 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Depew, 8 p.m.

Girls soccer

Tuesday’s games

Monsignor Martin

Buffalo Seminary 7, Park 2

BS (2-5): Anna Schultz 2g, Aleigh Celotto g

Mount St. Mary 0, Mount Mercy 0 (2OT)

ECIC II

Hamburg 1, Williamsville East 0

H: Julia Baldonado gwg; Claire Byrne sho, 5 saves

Niagara Frontier

Grand Island 4, Lew-Port 0

GI (10-1, 8-0): Ana DiCarlo g-a; Brooke Amato g

Kenmore East 6, CSAT 1

North Tonawanda 2, Niagara Falls 1

NT: Alyssa Kissel, Isabella Finley g each

Niagara-Wheatfield 7, Kenmore West 0

NW (11-1, 9-1): Hannah Wilson sho

Niagara-Orleans

Albion 3, Roy-Hart 1

A (6-5-1, 5-4-1): Catherine Wolck, Kendall Derisley, Brylie Hapeman g each

Newfane 6, Medina 0

N: Kayleigh Daniels 3g-3a, Emily Foltz 3g

Wilson 1, Akron 0

W (8-3-1, 7-3): Lilly O’Lay gwg; Emily Kelly sho, 11 saves

CCAA Central

Frewsburg 10, Pine Valley 1

F: Maddie Sohl 4g-2a, Gabby Iuculano 3g-2a

North Collins 2, Silver Creek 1

NC (9-1-1): Rebecca Holmes gwg-a, Brianna Krawczyk g

CCAA East

Allegany-Limestone 7, Randolph 1

AL: Alyssa Spring 3g, Sofia Fortuna 2g

Ellicottville 3, Franklinville 0

E: Evelyn Cortez 2g, Lauren Olejniczak gwg

CCAA West

Dunkirk 3, Fredonia 2

D: Emilee Hanlon gwg

Olean 4, Falconer 1

O: Calista Heister 3g-a

Radcliffe Cup

City Honors 2, Olmsted 1

CH (4-7, 3-1): Natalie Milne g, Mary Grace Galvey g

Hutch-Tech 6, I-Prep/Grover 0

HT (4-2, 2-2): Sasha Mujica 2g-2a, Daliana Antonetty g-3a

McKinley at da Vinci, ccd.

I-Prep/Grover at Riverside, ccd.

Nonleague

Amherst 5, Iroquois 2

A: Quinn DeCicco 4g-a

Chautauqua Lake 3, Cassadaga Valley 1

Hamburg 1, Williamsville East 0

H: Julia Baldonado g; Clare Byrne sho, 5 saves

Salamanca 1, Cattaraugus/Little Valley 0

S: Maeghan Collins g; Lauren Crouse-Ruiz sho, 19 saves

Today’s games

Monsignor Martin

Card. O’Hara at Niagara Catholic, 4:30 p.m.

ECIC I

West Seneca West at Clarence, 5 p.m.

Orchard Park at West Seneca West, 5 p.m.

Frontier at Jamestown, 5:30 p.m.

ECIC II

Amherst at Williamsville East, 7 p.m.

Starpoint at Williamsville South, 7 p.m.

ECIC III

Springville at Cheektowaga, 4:30 p.m.

Lake Shore at East Aurora, 4:45 p.m.

Maryvale at Pioneer, 7 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at JFK, 4:30 p.m.

Alden at Eden, 7 p.m.

Girls volleyball

Tuesday’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 25-25-25, Niagara Catholic 16-11-19

C (3-3, 3-3): Kiara Johnson 8 kills, 8 aces; Cierra Harrison 14 kills; Victoria Lakeman 32 assists

St. Mary’s/Lanc. 25-25-25, Nardin 11-1-15

SM (9-0, 7-0): Kelly Cleversley 5 aces

ECIC I

Clarence 25-25-25, Lancaster 18-18-20

C (13-1, 9-0): Jaide Cummings 11 kills, 3 aces; Leah Victor 7 kills

Orchard Park 25-25-25, Frontier 10-20-20

OP (11-3, 6-2): Abby Ryan 14 kills, 10 digs; Liz Chow 28 assists

Wmsv. North 25-25-25, West Seneca West 9-14-13

WN (8-6-2, 4-3): Allie Macon 10 kills; Mila Blanco 17 assists

ECIC II

Amherst 25-18-16-25-25, West Seneca East 21-25-25-23-23

A (2-9, 1-7): Elizabeth Hall 13 kills; Grace Foster, Valerie Sullivan 8 kills each; Erica Norris 70 digs

Hamburg 25-25-24-25, Wmsv. South 20-13-26-16

H: Eleanor Clarks 17 kills; Kailee Herbsts 14 kills

Wmsv. East 25-25-25, Sweet Home 16-14-21

WE (7-2, 7-0): Ally Jozwiak 24 kills; Makayla Greenfield 32 assists

ECIC III

Maryvale 25-25-25, Lake Shore 17-20-20

M (10-0, 7-0): Julia Carter 12 kills, 10 assists; Morgan Michalski 16 assists, 10 kills

Springville 25-25-25, Pioneer 12-13-21

S (5-3): Meadow Wittman 15 assists

ECIC IV

Cleve Hill 25-25-25, Lackawanna 15-21-14

CH: Lydia Catalino 7 aces

Eden 25-25-23-25, Alden 14-16-25-21

JFK 20-25-25-25, Holland 25-12-19-22

J (4-5, 4-4): Gabby Liberati 2 kills, 6 aces, 10 digs; Nicole Wojciechowski 4 aces, 5 kills, 9 digs; Emily Urbanczyk 5 digs

Tonawanda 16-25-21-25-25, Depew 25-23-25-21-22

T: Maria Garbo 37 digs, 8 kills, 6 aces; Hannah Reid 21 digs, 5 kills, 3 aces

Niagara Frontier

Grand Island 25-25-25, Niagara Falls 15-19-20

GI (7-4, 7-1): Lauren Chadwick 7 kills; Chloe McQuestion 9 assists

Kenmore West 19-25-25-25, Kenmore East 25-22-16-17

KW: Abby Borkowski 16 kills, 21 digs, 4 aces; Sammy Veronica 5 aces, 39 assists

Lockport 25-25-25, Lew-Port 15-12-17

L (4-6, 4-4): Molly Moore 14 kills; Kourtney Krchniak 26 assists, 7 aces

LP (4-5, 3-5): Destinee Norman 19 digs

CCAA East

Portville 25-25-25, Salamanca 7-3-13

P: Haley Unverdorben 19 assists, 5 aces; Sydney Colligan 10 kills, 4 aces

CCAA North

Cassadaga Valley 25-16-25-25, North Collins 21-25-19-19

CV (11-1, 9-0): Jenna Caskey 13 kills, 7 digs, 2 blocks

Gowanda 19-25-25-22-25, Silver Creek 25-22-19-25-19

G: Summer Allen 22 assts, 19 digs; Megan Gominiak 10 digs, 5 kills, 3 blocks

SC: Krystal Schwab 22 kills, 15 digs, 4 aces

Nonleague

Mount St. Mary 25-18-18-25-25, Wilson 12-25-25-9-21

MSM (10-2): Daniella Gugino 9 aces, 10 kills; Sam Hare 12 digs; Sarah Viccari 5 assists

Today’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy at Cardinal O’Hara, 6 p.m.

Sacred Heart at Nardin, 6 p.m.

Nichols at Niagara Catholic, 6 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Akron, 6 p.m.

Wilson at Albion, 6 p.m.

Medina at Roy-Hart, 6 p.m.

Buffalo Public Schools

Riverside at I-Prep/Grover, 5 p.m.

East at McKinley, 5 p.m.

Lafayette at South Park, 5 p.m.

Middle Early College at Buffalo Arts, 6 p.m.

da Vinci at Emerson, 6 p.m.

Olmsted at MST Seneca, 6 p.m.

CCAA Central

Sherman at Chautauqua Lake, 6:30 p.m.

Panama at Clymer, 6:30 p.m.

Southwestern at Maple Grove, 6:30 p.m.

Nonleague

Tapestry at Hutch-Tech, 6 p.m.

Depew at West Seneca West, 6 p.m.

Boys volleyball

Tuesday’s games

Monsignor Martin

St. Joe’s 25-25-28, St. Francis 23-14-26

SJ (7-3, 4-1): Michael Mayer 8 kills, 3 aces

St. Mary’s/Lanc. 25-25-25, Cardinal O’Hara 18-16-22

SM: Eric Brown 12 kills, 7 aces; Christian Szablewski 13 kills; Jacob Wilk 4 blocks

Niagara Frontier

Grand Island 25-25-25, Niagara Falls 16-15-11

GI (5-4, 5-3): Matt Vogel 17 kills

NF (3-5, 3-5): David Wagner 8 digs

Kenmore West 25-25-25, Kenmore East 23-19-16

N. Tonawanda 25-25-25, Nia.-Wheatfield 17-18-17

NW (3-7, 3-4): Kyle Adams 6 kills

NT (7-1, 7-0): Alec Roy 27 assists; Trevor Book 8 kills; Noah Fox 5 kills, 3 aces

Today’s games

ECIC I

Williamsville North at Frontier, 6 p.m.

Clarence at Lancaster, 6 p.m.

West Seneca West at Orchard Park, 6 p.m.

ECIC II

Hamburg at Amherst, 6 p.m.

Sweet Home at Williamsville East, 6 p.m.

ECIC III

Maryvale at Depew, 5 p.m.

Iroquois at Lake Shore, 6 p.m.

Starpoint at Eden, 6:30 p.m.

Field hockey

Tuesday’s games

ECIC

Clarence 6, West Seneca East 0

C: Morgan Bernt 3g, Elise Bearance 2a

Niagara-Orleans

Barker 2, Akron 1 (OT)

B: Ciara Gregoire gwg

Roy-Hart 1, Medina 0

RH (7-3, 7-2): Ashley Hill gwg; Jamie Bower sho

Wilson 2, Newfane 0

W: Maddie Mocarski, Hannah Day g each

CISAA

Nichols 2, Havergal 2

N (1-7-1): Tory Mariano, Paige Gross g each

Today’s games

ECIC

West Seneca West at Eden, 5 p.m.

West Seneca East at Hamburg, 5 p.m.

Williamsville South at Holland, 5 p.m.

Williamsville North at Iroquois, 5 p.m.

Sweet Home at Orchard Park, 5 p.m.

Starpoint at Pioneer, 5 p.m.

Lancaster at Williamsville East, 6 p.m.

East Aurora at Amherst, 7:30 p.m.

Boys cross country

Monsignor Martin

Nichols 15, Gow 50

Buffalo Public Schools

at Delaware Park Rose Garden

Race No. 1

Lafayette 21, McKinley 38

Lafayette 17, MST Seneca 44

Lafayette 17, da Vinci 44

McKinley 21, MST Seneca 35

McKinley 19, da Vinci 39

MST Seneca 24, da Vinci 34

Mohamed Mohamed (L) 14:17

Race No. 2

Hutch-Tech 15, Emerson 48

Hutch-Tech 15, Bennett 50

Hutch-Tech 15, South Park 50

Emerson 25, Bennett 31

Emerson 19, South Park 39

Bennett 20, South Park 35

Ibrahim Mgaza (HT) 15:14

Race No. 3

Olmsted 20, Burgard 35

Olmsted 22, East 35

Olmsted 15, Riverside 45

Burgard 29, East 30

Burgard 19, East 50

East 15, Riverside 50

Kevin Zimmer (O) 17:02

Race No. 4

City Honors 21, I-Prep/Grover 40

City Honors 15, Middle Early College 50

City Honors 15, Buffalo Arts 50

I-Prep/Grover 27, Middle Early College 30

I-Prep/Grover 15, Buffalo Arts 40

Middle Early College 15, Buffalo Arts 50

Ali Sadik (I) 13:50

ECIC I

Clarence 20, Lancaster 43

Armani Merlino (L) 16:50

Orchard Park 24, West Seneca West 31

Cal Puskar (OP) 16:44

ECIC II

West Seneca East 28, Williamsville East 29

Josh Glaub (WSE) 16:32

ECIC III

East Aurora 21, Amherst 38

Ian Russ (EA) 16:57

Iroquois 23, Starpoint 33

Ryan Mitchell (I) 17:07

Pioneer 20, Hamburg 39

Jerad Hediger (P) 18:18.4

Springville 24, Lake Shore 30

Gus Wolf (LS) 18:09

ECIC IV

Alden 20, Cleveland Hill 38

Josh Jeziorski (A) 17:53

Eden 25, Depew 36

David Russo (E)

Niagara Frontier

Kenmore West 26, Grand Island 33

Kenmore West 15, North Tonawanda 49

Grand Island 17, North Tonawanda 43

Ryan Buzby (GI) 18:13

Niagara Falls 27, Lew-Port 28

Niagara Falls 15, CSAT 50

Lew-Port 15, CSAT 50

Andrew Perreault (LP) 17:05.2

Niagara-Orleans

Medina 27, Akron 30

Danny Heil (M) 17:32

Newfane 18, Barker 42

Sam Auernhamer (N) 16:46

Wilson 15, Albion 50

Wilson 19, Roy-Hart 44

Albion 26, Roy-Hart 29

Will Schwarzmuller (W)

Girls cross country

Monsignor Martin

Mount St. Mary 15, Mount Mercy 50

Mount St. Mary’s 22, St. Mary’s/Lanc. 39

Libby Bender (SM) 21:46

Nardin 27, Sacred Heart 28

Nardin 19, Buffalo Seminary 44

Sacred Heart 20, Buffalo Seminary 43

Ella Dileo (N) 21:26

ECIC I

Clarence 18, Lancaster 45

Cristina Ray (C) 21:17

West Seneca West 15, Orchard Park 30

Emma Larkman (WSW) 21:28

Williamsville North 21, Frontier 40

Ariya Roberts (WN) 20:13.2

ECIC II

Williamsville East 24, West Seneca East 31

Veronica Zimmerman (WE) 21:18

ECIC III

East Aurora 19, Amherst 42

Molly McLaughlin (EA) 20:10

Hamburg 21, Pioneer 40

Raechel Zielinski (H) 21:28.8

Springville 23, Lake Shore 32

Elle Russell (S) 20:18

Starpoint 15, Iroquois 50

Kathryn Blair (I) 20:07

ECIC IV

Alden 15, Cleveland Hill 50

Sarah Golas (A) 20:06

Depew 15, Eden 55

Juliana Labruna (D)

Niagara Frontier

Kenmore West 18, Grand Island 42

Kenmore West 16, North Tonawanda 47

Grand Island 19, North Tonawanda 44

Frankie Mercado (KW) 21:31

Niagara Falls 21, Lew-Port 40

Niagara Falls 15, CSAT 50

Lew-Port 15, CSAT 50

Molly Chiarella (NF) 22:24.0

Niagara-Orleans

Akron 22, Medina 40

Margo Henley (A) 20:33

Albion 21, Wilson 36

Albion 22, Roy-Hart 36

Wilson 27, Roy-Hart 28

Ana Rickard (RH) 21:15

Newfane 15, Barker 46

Kim Goerss (N) 20:18

Boys golf

Monsignor Martin

Standings and Leaders

LEAGUE A

St. Joe’s 9-1 Nichols 6-4

Canisius 8-2 Timon-St. Jude 5-7

St. Francis 8-2

LEAGUE B

St. Mary’s/L. 8-5 Gow 3-8

O’Hara 2-4 Park 2-7

CCA 0-8

Leading Averages

Dylan Angelo (St. Francis) 37.8

Jack Haxton (St. Francis) 38.1

Connor MacDonald (St. Joe’s) 38.3

Cavan Derrigan (Nichols) 38.8

Shane Broad (St. Joe’s) 38.9

Matt Jackson (Canisius) 39.3

Seiki Kawahara (Cardinal O’Hara) 40.3

Ryan Sheehan (Timon-St. Jude) 40.5

Tuesday’s matches

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 187, Park 189, Christian Central inc.

M: Seiki Kamahara (COH) 42, Zack Doel (COH) 42 at Grover Cleveland

ECIC Small North

Alden 298, Depew 304

M: Collin Zlotek (D) 38 at Kis’n Greens

ECIC Large South

Frontier 232, Hamburg 254

M: Alex Schickling (F) 34 at 18 Mile Creek

Niagara Frontier

Kenmore East 255, Lockport 282

M: Drew Borek (L) 35 at Lockport T&CC

Lew-Port 266, Niagara Falls 302

M: Jacob Peters (LP) 41 at Niagara Frontier GC

Girls golf

ECIC

Clarence 175, Williamsville South 269

Girls gymnastics

ECIC I

Lancaster 170.45, Clarence 159.35, Kenmore 157.60

Nonleague

Frontier 161.15, Orchard Park 159.05, Hamburg 156.00

Girls swimming

Monsignor Martin

Sacred Heart 60, Nardin 34

ECIC I

Lancaster 93, Clarence 90

Wmsv. North 76, West Seneca West 26

ECIC II

West Seneca East 58, Sweet Home 44

ECIC III

Springville 71, Maryvale 30

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 123, Kenmore East 49

Girls tennis

Late Monday

Niagara Frontier

Grand Island 5, Niagara Falls 0

Tuesday’s games

ECIC I

Clarence 5, Frontier 0

Lancaster 5, West Seneca West 0

ECIC III

Maryvale 5, Cheektowaga 0

ECIC IV

East Aurora 5, Eden 0

Niagara Frontier

Kenmore East 3, North Tonawanda 2

Niagara-Wheatfield 5, Lockport 0

Nonleague

Falconer 4, Chautauqua Lake 1

There are no comments - be the first to comment