Share this article

print logo

Area golf (August 30)

Area golf

Buffalo District Golf Association

Senior Net Tournament

at TriCounty CC

Overall: James Dillon (Gowanda CC) 65, Senior Flight: Matt Brunner (TriCounty CC) 67, Masters Flight: Larry Hayden (TriCounty CC) 73, Legends Flight: Mike Dauman (Gowanda CC) 68.

WNYPLGA

Two-Man Scramble

Saturday at Byrncliff Resort

Tee Time Assignments

10:30: Jeff Frey, Glen Gast, Steve Jensen, Jim Frey. 10:37: Bill Lindner, Joe Gugino, Jon Benson, Ron Pelligrino. 10:45: Steve Stone, Brian Engl, Dave Morgante, Jim Henesey. 10:52: Gary Neuschel, Tom Connors, Claudiu Mihai, Mike Bass. 11:00: Jim Mohan, Dean Mohan, Mark Marini, Bob Ehms. 11:08: Tim Reilly, Mark Dominguez, Tom Wilson, Rico Baldi. 11:16: Dave Ciurczak, Joe Destino, John Haberman, Jimmy Abbott. 11:24: Jim Ciurczak, Phil Holody, Terrance Pratt, Chris Duff. 11:32: William Samon, Bruce McDonald, Phil Kostek, Tom Menchini. 11:40: Shane Yanacek, Kevin Russell, Brad Kern, Craig Kosnikowski. 11:48: Mark Rydza, Luke Stanley, John Kieleich, Tom Rash. 11:56: Chris Drongoski, Doug Mitchell, Nick Ross, Rick Horn. 12:04: Matt Messing, Andy Shanahan, Rich Kittinger, Dan Sadowski. 12:12: Dan Misko, Vince Puglia, Mike Spanbauer, JoJo Perry. 12:20: Stan Tubinis, David Zona, Al Fabrizio, Dave Clingersmith. 12:28: Chris Perry, Jim Munro, Rick Vanni, Woody Cummings. 12:36: Tim Rickard, Bill Clingersmith, Bob Spacone, Bruce Kaumeyer. 12:44: Rocco Zendano, Dan O’Callahan Sr, Dave Ross, Dan O’Callahan Jr. 12:52: Tom Teeto Sr, Tom Teeto Jr, Doug Crocker, Rick Williams. 1:00: Frank Tedesco, Tom Tedesco, Don Wales, John Goetz. 1:08: Don Vickard, Russ Hebler, Craig Cummings, Bob Downey. 1:16: Joe Roncone, Brian Spencer, Jeff Spriegel, Dana Harrington. 1:24: Rich Bartula, Norm Oczkowski, Ken Fierle, John Kennedy. 1:32: Dick Piechowicz, Andrew Piechowicz, Dave Borchard, Tom Buckley.

FOX VALLEY: Men’s Senior Club Championships — Senior Club Champion: Tom Cornell, Super Senior Club Champion: Bill Murby, Super Super Senior Club Champ: Vincent Notaro, Flight Winners: Tim George/Larry Oliveri, Stephen Gielowski, Gary Klemann.

SHERIDAN: Women’s Championship — 18-hole Champion: Lindley Bowen, 18-hole Runner-up: Camille DallaTorre, Class A Low Gross: Shirley Hett, Low Net: Jean Walter, Blass B Low Gross: Marian Reo, Low Net: Beverly McTigue, 9-hole Champion: Pam Bassett, 9-hole Runner-up: Sharon Hammersmith, Class A Low Gross Lucille LoDestro, Low Net: MaryAnn Weislo, Class B Low Gross: Ann Smyth, Low Net: Jackie Lucchesi.

WILLOWBROOK: Club Championship — C Flight: Chuck Palisano 190, B Flight: Dan Walter 176, Championship Flight: Jeff Moran 314. Ladies Club Championship — Championship Flight: Wendy Martin 161, A Flight: Meg Weiler 183, B Flight: Diane Fermoile-McAvoy 198, C Flight: Irene Seefeldt 200.

There are no comments - be the first to comment