Share this article

print logo

High school scores & schedules (March 29)

High schools

Baseball

Tuesday’s games

Niagara Frontier

Niagara Falls 11, North Tonawanda 0

NF: Matt Grace CG, 2-hitter, 15Ks, 2-2, HR, 3 RBI, 3 runs; Dustin Newman 3-3, 3 runs

Lockport at Kenmore West, no report

Kenmore East at CSAT, ccd.

Niagara-Wheatfield at Grand Island, ccd.

Nonleague

Wilson at Cleveland Hill, ccd.

Lew-Port at Orchard Park, ccd.

Today’s games

Nonleague

Chautauqua Lake at Brocton, 4:30 p.m.

Wilson at Grand Island, 4:30 p.m.

Silver Cr./Frstvlle. at Westfield, 4:30 p.m.

Softball

Tuesday’s games

Niagara Frontier

Niagara Falls 15, North Tonawanda 2

NF (2-0, 1-0): Arianna Welch 4 hits, 2B, 3B, 3 RBI; Meaghan Faulkner, Raelynne Proctor 2 hits each

CSAT at Kenmore East, ccd.

Kenmore West at Lockport, ccd.

Grand Island at Niagara-Wheatfield, ccd.

Today’s games

Nonleague

Chautauqua Lake at Brocton, 4:30 p.m.

Cass Valley at Maple Grove, 4:30 p.m.

Franklinville at Southwestern, 4:30 p.m.

Silver Cr./Frstvlle. at Westfield, 4:30 p.m.

Albion at Lew-Port, 4:45 p.m.

Boys lacrosse

Tuesday’s games

Class B

West Seneca West at Wmsv. East, ccd.

Nonleague

Hamburg 6, Clarence 4

H (1-0): Jason Chiodo 3g; Kobe Wright 4a; Jake Phillips 7 saves

Lancaster 9, Williamsville North 7

L (1-0): Brett Beetow 4g-a; Alex Reimer g-5a

Lockport 12, Sweet Home 11

L (1-1): Jack Bull 6g-a; Tony Lloyd 5g-a

Orchard Park 19, North Tonawanda 3

Niagara-Wheatfield at Frontier, no report

Today’s games

Class D

Wilson at Akron, 5 p.m.

Gowanda at Medina, 5 p.m.

Eden at Salamanca, 5:30 p.m.

Nonleague

North Tonawanda at Grand Island, 5 p.m.

Girls lacrosse

Tuesday’s games

Nonleague

Williamsville North 14, Iroquois 8

WN (2-0): Ryleigh Bias 7g; Haley Boehnlein 14 saves

Mount St. Mary at Nia.-Wheatfield, ccd.

Villa Maria Acad. (Pa.) at St. Mary’s/Lanc., no report

Today’s games

Nonleague

Lockport at Williamsville East, 4:45 p.m.

East Aurora at Orchard Park, 5 p.m.

North Tonawanda at Sweet Home, 5 p.m.

Williamsville South at Clarence, 6:15 p.m.

West Seneca East at Hamburg, 7 p.m.

Attention All-Stars

Please forward the following all-league selections to sports@buffnews.com.

Boys basketball: CCAA East I, Charter Cup.

Girls basketball: CCAA West II, Charter Cup.

Boys hockey: WNY Federation.

There are no comments - be the first to comment