Share this article

print logo

Area bowling (March 24)

Area bowling

ABBOTT: Thursday Seniors — Dave Lucas 273-683, Ron Gebo 668, Larry Field 257. Skip Wood Memorial — Jay Chwirut 715, Justin Markwell 691, Chris Gable 682, Mike Scott 269, Bob Marcinaik Jr. 265.

AIRPORT: Cold Spring Classic — Anthony Simmons 781, Gary Preston 762, Bernard Weller 279-750, Bob Priester 276-742, Connor LaJoy 742, Jason Adams 737, Rob Mayfield 735, Sam Bates 726, Charles Jones Sr. 706, Vince Clark 703, Jamal Parrott 700. Local 1173 Retirees — Dave Zemrak 679. CAL/BCG — Doug Heim 254-707, Josh Dissek 256-681, Earl Hattenberg 278, Joe Matalone 258. Cheektowaga Firemen — Bob Senior 263–705, Guy Lichtenberger 685, Andy Rogacki 682, Chris Teluk 675.

ALLIE BRANDT: Lockport Businessmen — Brandon Kipp 258-258-751, Henry Poole 279-699.

BRIERWOOD: Wednesday Businessmen — Brent Hardy 268-747, Joe Mullen 279-733, Ray Latona 269-708, Frank Markott 698, Dennis Dabolt 256-675. Wednesday Beer Guzzlers — Kevin Eagan 255-265-737, Dennis Gleason 270-713, Mike Koester 701, Ken Bley 689, Bob Macchioni 273-684.

BROADWAY: Kerm Helmer Memorial Classic Doubles — Mike Marino 268-764, Chris Brown 257-741, Gary Preston 257-739, Connie McMillan 269-718, Tammy Turner 300-704, Kevin Rygg jr 268-702, Sue Jeziorski 246-668, Julie Selk 259-646. Neal Schmidt Mem. — Tom Urso 252-685.

CLASSIC: Fletchers — Joe Rubrecht 270-726, Bob Kirbis 256-691, Bob Ciminella 268, Don Zack 267, Tom Meaney 257. Major B — Paul Gallmeyer 277-684, Mike Plant 269-675, Ken Michaels 675, Amanda Zastrow 625, Tom Iacono 260, Scott Sanders 257. Smith/Magaris Memorial — Tom Meaney 258-686, Denny Angelo 675, Ken Full 250, Brian Smith 250, Andy Cannizzaro 250.

K&L: Wed. Night Hdcp — Brian Schulz 278-780, Dan Moyer 689, Doug Heckman 694.

KENMORE: Thursday AM Chevy Doubles — Brandon Digati 299-784, Greg Nachreiner 255-684. Tim Finken 290-254-772, Bob Ehrmann Sr. 279-726, Matt Zasowski 268-695, Dan Chamberlin 266-690, Mark Wybieracki Jr. 265. Tom Foley All-Stars — Larry Fiorella 278-771, Joe Mercurio Jr. 258-729, Tony Dolan 290-693, Joe Marie 264-690, Stacey Hooper 258, Sean Bentley 255. BS Classic — Chris Patterson 269-742, Krista Voelker-Burt 256-238-710, Bart LoFaso 692, Mike Miller 689, Tom Foley 258. Johnny O Classic — Keith Czamara 268-734, Kristina Szczerbinski 278-247-708, Rob Graci 269-691, George Szczublewski 679, Ken Moen Sr. 256. CPC — Dennis Duquette 258-731, Beill Wenski 256-728, Dave Bundy Sr. 253-676, Anthony Decarlo 254.

LANCASTER: Nickel Creek — James Demola III 269-727, Dave Koteras 714, Ryan Kocher 255-712, Ron Wilson 706, Carl Burgess 265-691.

MANOR: JJ Mover’s — Mike Wozniak 251-256-732, Chris Labiak 258-723, Kurt Thurnherr 266-693, LaRhonda Johnson 230-608. Manor Queens — Dyann Wolf 225. Wednesday Night Men — Jim Kinbaum 279-750, Dom Montaldi 268-738, Greg Sacco 300-729, Patrick A’Hearn 685, Ryan Hussar 300. Not Just Tonawanda Firemen — Andy Morath 681, Sam Carson 681, Mike Gullia 254-676.

SPARE TIME: J&M West End — Nicole Bongiovanni 235-640, Mary Valtin 606. Birzon Memorial — Pat Shelley 300-724, Jay Bluhm 277-688, Paul Szablicki 257-683, Dave Kwitkowski 266-691, Kevin Poplawski 663.

SPRINGVILLE: Steve Hutch Memorial — Brian Slippy 267-735.

STRIKERS: Wednesday Night Businessman — Tom Sallie 268-733, Charlie Galbo 259-260-732, Mike Headershot 255-269-721, Chad Joseph 300-707, Scott Edwards 695.

THE EDGE: Armed Forces — Matt Joyner 266-732.

TONAWANDA: Engineering Society — Jay Lorich 250-721, Tom Mann 250-711, Brian Olkowski 269-675, Julia Hay 243-600, Adam Berg 257, Nino Milone 250. Kenmore Schoolmasters — Mark McNess 258-257-748, Art Lazazerro 300-259-740, Dan McNess 299-737, Paul Schroeder 279-702, Rich DeGlopper 279-700.

TRANSIT: Storm/Bowlers Choice Pro Shop Seniors — John Masiello 268-750, Fred Gravanda 258-706, Gary Kinyon 692, Fred Back 279-691, Dennis Illig 673. Bowlers Choice 4-Man — Kevin Smith 288-269-782, Todd Spence 290-256-780, Paul Christopher 279-254-752, Jason Ciliberto 256-259-748, Ron Stacy 269-259-746, Peggy Kuhn 258-237-236-731, Kristina Szczerbinski 269-228-227-724, Sue Nawojski 239-667, Carrie Racsumberger 262-659, Claire Pohlman 237-644.

WIMBLEDON: Tuesday West Seneca Seniors — Rick Bartoszek 256-677, Jim Czuprynski 250, Paul Tripi 256, Sal Mendola 266-658, Sue Jeziorski 238-662. City Bowlers — Bob Zink 257. Dave’s Snack Shack — John Swiat, Jr. 252-750, Mark Minnuto 258-715, Tim Oshikanlu 265, Jordan Kacz 257, Al Demarco 255, Ken Cybulski 255. LT Vending — Chris Brown 297-734, Paul Cybulski 691, Bill Swiat 268-688, Sam Thomas 266-675, Norbert Steinwandel 675, Josh Broad 678. South Buffalo Church — Tony Kohl 280-747, Ed Sullivan 252-677, Jeff Biddlecom 258-676, Dave Hearn 265, Bill Bond 257. Hot Shots — Joe Dirienzo 266-685, Don Kubicki 266-680, Mark McMahon 681, Jack Kurkowiak 678. Pin Setters — Dale Weidright 278-675, Ken Thompson 279, Brian Garvin 265, Louis Scapillato 258. Memorial League — Alan Christopher 258-256-730, Pete Maduri 268-257-725, Kevin Volker 268-707, Mike Rosenhann 259-699, Chris Lombard 683.

There are no comments - be the first to comment