Share this article

print logo

High school scores & schedules (Jan. 28)

Boys basketball

Late Thursday

Tapestry 70, Buffalo Science 51

Buffalo Science 12 10 10 19 - 51

Tapestry 16 26 15 13 - 70

BUFFALO SCIENCE (1-10, 0-5): O’Neil 2, Osmani 9, Wavote 17, Wood-Wiley 12, Workman 11.

TAPESTRY (12-5, 7-1): Baldwin 3, Brown 2, Curry 4, Jenifer 13, Jones 8, Mikail 4, Nance 4, Plummer 6, Robinson 4, Russell 5, Towns 15, Trueheart 2.

3-point goals: Wavote, Wood-Wiley 3, Baldwin, Mikail, Russell, Towns 3.

Friday’s games

Yale Cup Division I

McKinley 89, Hutch-Tech 59

Monsignor Martin

St. Francis 69, Bishop Timon-St. Jude 62

Park 95, Niagara Catholic 57

Nichols 70, Christian Central 42

St. Mary’s/Lanc. 83, Cardinal O’Hara 70

ECIC I

Wmsv. North 64, West Seneca West 42

Jamestown 69, Clarence 61

Orchard Park 65, Frontier 32

ECIC II

Sweet Home 39, Hamburg 38

ECIC III

Cheektowaga 64, Starpoint 50

East Aurora 42, Depew 26

Maryvale 64, Pioneer 34

ECIC IV

Lackawanna 59, Eden 30

Holland 57, Springville 48

Niagara Frontier

Lew-Port 55, Kenmore East 43

North Tonawanda 76, Nia.-Wheatfield 37

CCAA West 1

Chautauqua Lake 82, Southwestern 49

Nonleague

Burgard 52, Franklinville 50

Canisius 59, Bishop Kearney 58

Ellicottville 69, V-Bolivar-Richburg 41

Lake Shore 62, Dunkirk 52

Salamanca 60, Falconer 21

Pine Valley at Clymer, ppd.

McKinley 89, Hutch-Tech 59

Hutch-Tech 11 15 16 17 - 59

McKinley 24 22 21 22 - 89

HUTCH-TECH (2-11, 0-7): Ajarial 3, Bennett 2, Cash 12, Mitchell 2, Nor 16, Pawlak 6, Smith 6, Whitfield 12.

MCKINLEY (10-4, 6-2): Booze 9, Coble 2, Evans 5, Johnson 4, Kemp 2, Martin 28, Rogers 16, Spencer 2, Wardlaw 13, Young 6.

3-point goals: Martin 2, Pawlak 2, Whitfield, Young 2.

St. Francis 69, Timon-St. Jude 62

Timon-St. Jude 9 15 19 19 - 62

St. Francis 11 19 17 22 - 69

TIMON-ST. JUDE (8-4, 4-2): Boyland 2, Harrison 20, Johnson 9, Payne 4, Radford 2, Renfro 2, Warren 23.

ST. FRANCIS (11-4, 4-1):Cummings 6, Cunningham 12, Darrell 8, Sireika 12, Taggart 8, Welch 23.

3-point goals: Cummings 2, Cunningham 2, Darrell 2, Harrison 4, Sireika 3, Warren 2, Welch.

Park 95, Niagara Catholic 57

Park 21 25 33 16 - 95

Nia. Catholic 14 8 16 19 - 57

PARK (11-2, 5-1): Eziukwu 4, Gompah 5, Hennings 2, Hutchins 4, Jones 12, Lowe 21, Nnagbo 13, Orogun 4, Scott 14, Smith 12, Stewart 4.

NIA. CATHOLIC (5-10, 1-6): Krupp 17, Owens 17, Phillips 14, Turner 9.

3-point goals: Gompah, Krupp 3, Lowe 4, Smith 2.

Nichols 70, Christian Central 42

Christian Cent. 8 13 14 7 - 42

Nichols 16 19 19 16 - 70

CHR. CENTRAL (3-10, 1-6): Ewing 3, Fink 1, Lekeuneu 1, Z. Miller 7, Moser 2, Opferbeck 5, J. Tyson 15, D. Tyson 6.

NICHOLS (6-7, 3-2): Banaszak 16, Goodloe 2, Hervey 12, Horan 8, Johnson 20, Jones 7, Peterson 3, Serotte 2.

3-point goals: Z. Miller, Opferbeck, J. Tyson 3, Banaszak 4, Horan 2, Johnson 6.

St. Mary’s/Lanc. 83, O’Hara 70

O’Hara 14 20 19 17 - 70

St. Mary’s 24 15 21 23 - 83

O’HARA (10-6, 5-2):Benton 15, Cheatham 13, Haynes 10, Hemphill 21, R Velazquez 6, R Velazquez 5.

ST. MARY’S/L (11-4, 5-3):Brown 22, Ciezki 14, Hunt 4, Propis 3, Russell 6, Schablewski 27, Tytka 7.

3-point goals: Benton 2, Ciezki 2, Haynes 2, Hemphill 2, Schablewski, Tytka, R Velazquez.

Wmsv. North 64, West Sen. West 42

Wmsv. North 9 13 22 20 - 64

W. Sen. West 11 11 8 12 - 42

WMSV. NORTH (9-5, 5-2):Abaya 4, Belote 6, Ferrell 2, Huggins 17, Johnston 4, Konotopskyj 7, Maniscalco 2, Mann 2, Nusall 7, Swiech 13.

W. SEN. WEST (3-10, 1-6):Borton 5, Broad 5, Clancy 2, Espe 3, Feaster 5, Glinski 1, Vogel 2, Wayland 19.

3-point goals: Espe, Nusall, Swiech, Wayland 2.

Jamestown 69, Clarence 61

Clarence 12 11 15 23 - 61

Jamestown 16 18 16 19 - 69

CLARENCE (6-9, 2-6): Ireland 2, Kabayiza 2, O’Brien 2, Olivieri 18, Payne 3, Putney 16, Reinhardt 6, Trapp 2, Zuffranieri 10.

JAMESTOWN (9-4, 7-0): Hill 9, Larson 3, Malarkey 2, J. Rojas 33, M. Rojas 14, Rosa 2, Moore 6.

3-point goals: Putney 4, Zuffranieri, Hill 2, J. Rojas 2. Jamestown 69, Clarence 61

Orchard Park 65, Frontier 32

Frontier 8 4 8 12 - 32

Orchard Park 8 8 29 20 - 65

FRONTIER (4-10, 1-7): Anderson 5, Carroll 2, Ebert 10, Gerken 4, Norsen 8, Taylor 3.

ORCHARD PARK (7-6, 4-4): Da. Anderson 9, Dy. Anderson 14, Crescente 2, Freilicher 7, Kubik 4, Lancaster 6, Liberatore 6, Mancabelli 6, Morris 2, Olejniczak 2, Shoop 6, Wereski 1.

3-point goals: Ebert 2, Norsen 2, Taylor, Dy. Anderson, Freilicher.

Sweet Home 39, Hamburg 38

Hamburg 7 14 10 7 - 38

Sweet Home 17 5 11 6 - 39

HAMBURG (7-6, 3-4): Crowley 4, Genzel 8, Hart 12, Henry 9, Mahoney 3, Wloch 2.

SWEET HOME (7-7, 3-3): Barrons 13, John 7, Lucas 1, Robinson 11, Trueheart 5, Waller 2.

3-point goals: Hart 2, Henry, Robinson.

Cheektowaga 64, Starpoint 50

Cheektowaga 12 11 24 17 - 64

Starpoint 11 16 9 14 - 50

CHEEKTOWAGA (9-5, 7-1): Baugh 10, Bragg 13, Brown 9, Bryant 8, Burdette 8, Parker 2, Welch 14.

STARPOINT (2-12, 2-7): Arnold 2, Chase 7, Da. Clemons 2, De. Clemons 19, Gawel 2, Lasal 10, Lemieux 6, Mott 2, K. Schreader 2, Walters 2.

3-point goals: Baugh, Bragg 3, Welch, De. Clemons 4, Lemieux.

East Aurora 42, Depew 26

East Aurora 6 20 5 11 - 42

Depew 3 4 5 14 - 26

EAST AURORA (12-3, 7-1): J Denz 15, N Denz 3, McTigue 2, Montgomery 15, Sheehan 5, Wittman 2.

DEPEW (10-6, 5-3):C Biersbach 6, T Biersbach 5, Cieselski 4, Clark 2, Jarrett 2, Mlodozeniec 3, Pilley 2.

3-point goals: J Denz 3, N Denz, Montgomery 3, Sheehan.

Maryvale 64, Pioneer 34

Pioneer 10 4 14 6 - 34

Maryvale 20 16 12 16 - 64

PIONEER (5-10, 2-6): Burley 12, Corbett 9, Rinker 7, Taylor 6.

MARYVALE (9-4, 4-3):Amato 1, Bailey 8, Blackwell 6, Casey 3, Goudelock 17, Henley 5, Lash 6, Meyerhofer 4, Sullivan 2, York-Brown 12.

3-point goals: Bailey 2, Casey, Goudelock, Henley, Meyerhofer, Rinker 2, Taylor 2, York-Brown 2.

Lackawanna 59, Eden 30

Lackawanna 13 15 17 14 - 59

Eden 13 3 5 9 - 30

LACK. (10-3, 7-1): Albaneh 3, Grabar 9, Horton 6, Pacillo 9, Rice 8, Rodriguez 2, L Smith 10, N Smith 7, Threeths 5.

EDEN (3-10, 1-8): C Bennett 2, C Bennett 2, Bialy 12, Emel 7, Gill 2, Porter 5.

3-point goals: Albaneh, Bialy, Emel, Grabar, Porter, N Smith, Threeths.

Holland 57, Springville 48

Springville 11 12 14 11 - 48

Holland 13 12 15 17 - 57

SPRNGVLLE. (8-6, 6-3): Coon 2, Cooney 2, Domes 2, Goodridge 26, James 14, Sion 2.

HOLLAND (8-7, 6-3):Gardon 14, Kolbmann 7, Lewandowski 4, Pfister 8, Ratajczak 3, Relyea 19, Rock 2.

3-point goals: Goodridge 4, James 3, Lewandowski, Relyea 3.

N. Tonawanda 76, Nia.-Wheatfield 37

Nia.-Wheat. 5 8 14 10 - 37

N. Tonawanda 20 15 25 16 - 76

NIA.-WHEAT. (5-10, 3-7): Bradberry 11, Devantier 6, Martino 6, Ruffino 14.

N. TONAWANDA (11-3, 8-2):Book 13, Casterline 11, Cronk 2, Farkas 11, Ferry 12, Fox 4, Johnson 6, McNeill 4, Milbrand 4, Quinn 3, Woodard 6.

3-point goals: Book, Bradberry 2, Casterline 3, Ferry 4, Quinn, Ruffino 2.

Chaut. Lake 82, Southwestern 49

Chaut. Lake 18 7 15 9 - 49

Southwestern 23 21 17 21 - 82

SOUTHWESTERN (3-5, 2-3): Card 16, Kane 3, Miller 4, Munir 6, C. Pannes 2, N. Pannes 15, Perry 1, Vezina 2

CHAUT. LAKE (13-2, 7-1): A. Gleason 3, D. Gleason 3, Hammond 9, Majka 4, Meredith 6, Pope 35, Swan 20, Vinciguerra 2

3-point goals: Card 3, Kane, Munir, N. Pannes 2, A. Gleason, D. Gleason, Majka, Meredith, Pope 4, Swan 3

Burgard 52, Franklinville 50

Franklnv’l 16 17 12 5 - 50

Burgard 15 19 10 8 - 52

FRANKLNV’L (9-4): Blecha 9, Clark 12, Erickson 26, Kopp 3.

BURGARD (8-6): Earley 2, Griffin 4, Pringle 8, Riley 17, Villa 5, Williams 16.

3-point goals: Clark 2, Kopp, Villa, Williams 2.

Canisius 59, Bishop Kearney 58

Bishop Kearney 13 17 14 14 - 58

Canisius 8 14 19 18 - 59

BISHOP KEARNEY (9-5): Goode 3, Carter 18, Harley 4, Thomas 10, Adams 5, Brown 12, Sennell 6.

CANISIUS (10-5): Bradley 2, James 26, Johnson 9, MacDonald 6, Moultrie 10, Trapper 3, Zeis 3.

3-point goals: Adams, Brown, Goode, James 5, MacDonald 2, Moultrie 2, Zeis.

Ellicottville 69, V-Bolivar-Richburg 41

Ellicottville 17 18 14 20 - 69

V-Bol-Rich 11 3 14 13 - 41

V-BOL-RICH: Crump 2, Howard 8, McLaughlin 7, Cole 6, Pettit 2, Dannheim 2, Smith 14.

ELLICOTTVILLE (12-2): Bowen 34, Chudy 6, Grigsby 5, Grinols 10, Leiper 2, Palmatier 2, Rowland 6, Sexton 2, Stuve 2.

3-point goals: Smith 2, Grigsby, Grinols 2.

Lake Shore 62, Dunkirk 52

Dunkirk 14 19 12 7 - 52

Lake Shore 17 14 13 18 - 62

DUNKIRK (8-7):Buchanan-Ruiz 3, Butts 3, Farnham 5, Hernandez 8, Kristan-Johnson 9, Rasmus 3, Sobilo 14, Stewart 7.

LAKE SHORE (4-11): Brueckl 18, Cybulski 6, McDonough 13, Park 18, Utley 2, Williams 5.

3-point goals: Brueckl, Buchanan-Ruiz, Butts, Cybulski, Farnham, McDonough, Rasmus, Sobilo 2, Stewart.

Saturday’s games

RAP Classic

at Aquinas

Wmsv. South vs. V-University Prep, 2 p.m.

Jamestown vs. V-Irondequoit, 4 p.m.

Niagara Frontier

Lockport at Niagara Falls, 1:30 p.m.

CCAA West 2

Brocton at Cassadaga Valley, 12:30 p.m.

Charter Cup

Oracle at Health Sciences, 2:30 p.m.

Nonleague

Orchard Park at Medina, 6 p.m.

Olmsted vs. WNY Maritime, ccd.

Girls basketball

Friday’s games

Canisius Cup

Olmsted 51, Buffalo Arts 47

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. 51, Nichols 47

ECIC I

Clarence 41, Jamestown 21

ECIC III

Depew 46, East Aurora 36

Niagara Frontier

Lockport 51, CSAT 27

Kenmore West 30, Niagara Falls 24

Kenmore East 63, Lew-Port 28

Niagara-Orleans

Wilson 64, Akron 48

Newfane 51, Roy-Hart 29

Medina at Albion, ppd.

CCAA East 1

Cattaraugus/LV 39, Salamanca 30

CCAA West 1

Fredonia 72, Falconer 31

Nonleague

Buffalo Seminary 58, East 42

Frewsburg 56, Allegany-Limestone 36

Oracle Charter at North Collins, ppd.

Olmsted 51, Buffalo Arts 47

Buffalo Arts 6 12 15 14 - 47

Olmsted 13 11 12 15 - 51

BUFFALO ARTS (6-4, 6-1):Bush 18, Campbell 19, Outling 1, Skillon 5, Wingard 4.

OLMSTED (10-2, 8-0):Burch 10, Conyers 12, Jones 4, Marchione 2, McDuffie 11, Rutledge 7, Woods 5.

3-point goals: Campbell 2, McDuffie.

St. Mary’s/Lanc. 51, Nichols 47

St. Mary’s 5 18 15 13 - 51

Nichols 10 8 10 19 - 47

ST. MARY’S/L (14-3, 4-2):Bish 8, Kline 12, Kowalewski 3, Maroney 8, Nawojski 6, Wipperman 3, Zanghi 11.

NICHOLS (8-7, 4-4): Bueme 14, Cunningham 3, Dockery 16, K Jones 3, L Jones 2, Niedzialowski 9.

3-point goals: K Jones, Niedzialowski 3.

Clarence 41, Jamestown 21

Jamestown 4 9 6 2 - 21

Clarence 10 4 12 15 - 41

JAMESTOWN (5-7, 3-5): Brightman 2, Evan 1, Grissom 10, Indelicato 4, Stockwell 4.

CLARENCE (12-2, 7-1):Cullinan 5, DiGulio 9, Eckert 8, Reynolds 19.

3-point goals: Cullinan, DiGulio.

Depew 46, East Aurora 36

Depew 11 10 11 14 - 46

East Aurora 13 9 8 6 - 36

DEPEW (12-5, 6-2): Bobeck 5, Borgosz 24, Clark 5, Dlugosz 2, B. Dotterweich 10.

EAST AURORA (11-2, 7-2): Kasprzyk 4, Martin 3, Meisenheimer 10, Oar 4, Tully 15.

3-point goals: B. Dotterweich 2, Meisenheimer 2.

Lockport 51, CSAT 27

CSAT 6 11 4 6 - 27

Lockport 10 17 11 13 - 51

CSAT (5-10, 2-8):Davis-Patterson 3, Gurbacki 4, Hendricks 14, King 2, Navarro 2, Santiago 2.

LOCKPORT (8-5, 7-2): Chandler 4, Darrell 4, DiTullio 10, Douglass 2, Doxey 4, K Krchniak 17, K Krchniak 5, Kurbs 4, Schrader 1.

3-point goals: Hendricks 4, K Krchniak 4.

Kenmore West 30, Niagara Falls 24

Kenmore West 8 8 5 9 - 30

Niagara Falls 3 10 2 9 - 24

KENMORE WEST (7-6, 6-4): Borkowski 6, Brown 3, Pfohl 8, Quinlan 5, Seifried 8.

NIAGARA FALLS (1-9, 0-6): Burton 1, D Harris 8, H Harris 5, Means 2, Thomas 6, Ubiles 2.

3-point goals: Borkowski 2, Brown, Quinlan, Seifried 2.

Kenmore East 63, Lew-Port 28

Lew-Port 13 5 4 6 - 28

Kenmore East 17 27 16 3 - 63

LEW-PORT (7-5, 5-4):Lindamer 6, McGrath 12, Potenza 4, Rhue 4, Whitney 2.

KENMORE EAST (13-2, 10-0): Burhans 2, Ghosen 2, Lagattuta 13, McCarthy 14, Mills 16, Sordetto 16.

3-point goals: Lagattuta 2, McCarthy, Mills 2, Sordetto 2.

Wilson 64, Akron 48

Wilson 20 18 10 16 - 64

Akron 10 7 18 13 - 48

WILSON (10-2, 7-1): Darlak 6, Kelly 8, Lewis 2, Mocarski 2, S Munnikhuysen 10, S Munnikhuysen 2, Neumann 15, Senek 19.

AKRON (5-10, 2-4):Abrams 6, Hill 16, D Jonathan 14, S Jonathan 5, Leeds 4, Printup 3.

3-point goals: Abrams 2, D Jonathan 2, S Jonathan, Neumann 3, Senek.

Newfane 51, Roy-Hart 29

Roy-Hart 3 6 10 10 - 29

Newfane 20 10 13 8 - 51

ROY-HART (2-9, 0-7): Hill 4, LaPort 2, Todd 6, Washington 17.

NEWFANE (8-7, 4-4): Chunco 4, Emborsky 11, Foltz 12, Geer 4, Heers 2, LeFever 6, A Littman 2, O Littman 10.

3-point goals: Emborsky.

Fredonia 72, Falconer 31

Falconer 2 6 15 8 - 31

Fredonia 17 23 12 20 - 72

FALCONER (5-10, 1-6): Binkley 2, Camarata 3, Disbro 2, Fales 2, Haskins 5, McCarthy 6, Vincent 11.

FREDONIA (10-4, 7-1): H. Cybart 31, C. Cybart 14, Goss 6, Gullo 3, Katta 6, Morrison 6, Price 4, St. George 2.

3-point goals: McCarthy 2, Vincent 2, H. Cybart 3, C. Cybart, Goss 2.

Buffalo Seminary 58, East 42

Buffalo Sem. 28 9 13 8 - 58

East 11 4 10 17 - 42

BUFFALO SEMINARY (5-6):Burlow 18, Conboy 10, Gallagher 11, Gareis 6, Garis 2, Lane 2, Siddiqui 3, Smolarek 6.

EAST (3-2): Anderson 37, Jemes 5.

3-point goals: Burlow 4.

Frewsburg 56, All.-Limestone 36

Frewsburg 18 14 18 6 - 56

All.-Lime. 8 4 11 13 - 36

FREWSBURG (12-2): Blanchard 20, Boardman 8, Carr 4, Gray 2, Iuculano 5, Lynn 17.

ALL.-LIME. (6-7): Broadwell 2, Davis 6, Giardini 12, Kinney 6, Maley 2, Wolfgang 8.

3-point goals: Blanchard, Boardman 2, Kinney 2.

Saturday’s games

CCAA West 2

Cassadaga Valley at Westfield, 11:30 a.m.

Nonleague

Hutch-Tech at Cheektowaga, 12:30 p.m.

Sherman at Forestville, 12:30 p.m.

Franklinville at Gowanda, 12:30 p.m.

Starpoint at Williamsville North, 1 p.m.

Lake Shore at Hamburg, 1:30 p.m.

Cardinal O’Hara at Christ The King, 2 p.m.

Clymer vs. Pine Valley, ccd.

Nardin at Walsh, ccd.

Williamsville South at Jamestown, ccd.

Boys hockey

Friday’s games

WNY Federation

West Seneca East 1, Grand Island 0

Orchard Park 9, Hamburg 1

OP (11-3-1): Zach Biasillo 3g, Jimmy Doran 2g-2a

Nonleague

Albany Academy 6, Nichols 1

WNY Club

Red Division

St. Joe’s Maroon 5, Canisius 4

Saturday’s games

WNY Federation

North Tonawanda vs. Lew-Port

at Niagara University, 1 p.m.

Hamburg vs. St. Joe’s

at Northtown Center, 1 p.m.

Lancaster vs. Niagara-Wheatfield

at Niagara University, 3 p.m.

Niagara Falls vs. Sweet Home

at Northtown Center, 3 p.m.

Kenmore East vs. Clarence

at Northtown Center, 3:30 p.m.

West Seneca West vs. Amherst

at HarborCenter, 8 p.m.

Girls hockey

Friday’s games

WNY Federation

Kenmore/Grand Island 6, West Seneca/Hamburg/Eden 1

K/GI: Hannah Gallivan 4g; Olivia Smith g-2a

Wrestling

Friday’s games

ECIC II

Wmsv. South 41, Sweet Home 30

WS: Matt Genau (120) win by pin 2:56

ECIC III

Pioneer 66, Cheektowaga 15

P: Matt Roblee (170) win by pin 0:58

CCAA

Gowanda 48, Franklinville 37

G: Ethan Fort (113) win by pin 0:47

Saturday’s games

Ken-Ton Tournament

at Kenmore West, 8:30 a.m.

Gary Gross Memorial Dual Tourney

at Medina, 9 a.m.

Section VI Dual Meet Championships

at Starpoint, 10 a.m.

Boys bowling

ECIC North Small

Maryvale 4, Alden 3

M (6-1): Ryan Lent 237

Niagara Frontier Championships

at Tonawanda

High Series: Nate Maloney (Niagara-Wheatfield) 674. High Game: Michael D’Amico (Niagara Falls) 255. Doubles Champions: Tom Christopher (Kenmore West)/Robert Goldman (Niagara Falls) 1221.

Girls bowling

ECIC South Large

Orchard Park 8, Lancaster 0

OP: Paige Bartosz 254, Danielle Milo 267-705

Niagara Frontier Championships

at Tonawanda

High Series: Sierra Lassman (Nia.-Wheat.) 626. High Game: Jordan Johnson (N. Tonawanda) 226. Doubles Champions: Johnson (N. Tonawanda)/Carly Washcalus (Niagara Falls) 1050.

Girls squash

Buffalo Sem 4, Nardin 3

Blair Academy (N.J.) 9, Buffalo Seminary 0

There are no comments - be the first to comment