Share this article

print logo

High school scores & schedules (Jan. 26)

Boys basketball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Bishop Timon 94, Christian Central 49

Canisius 93, St. Mary’s/Lanc. 51

ECIC III

Maryvale 55, Starpoint 46

Nonleague

MST Seneca 78, Buffalo Science 55

Olmsted 54, Hutch-Tech 46

Burgard 51, Lackawanna 49

Sweet Home 56, Kenmore East 48

Franklinville 68, Portville 49

Charter Cup

WNY Maritime 65, Oracle Charter 47

Timon-St. Jude 94, Christian Cent. 49

Chr. Central 13 11 12 13 - 49

Timon-St. Jude 27 17 24 26 - 94

CHR. CENTRAL (3-9, 1-5): Cook 2, Fink 6, Hancock 7, Lekeuneu 7, Miller 6, Opferbeck 6, D Tyson 11, J Tyson 6.

TIMON-ST. JUDE (9-3, 4-1):Baugh 14, Boyland 4, Harrison 4, Johnson 9, O’Brien 5, Payne 11, Radford 9, Reinhardt 2, Renfro 2, Rozeski 2, Tonge 2, Warren 18, World 12.

3-point goals: Baugh 4, Hancock, Johnson, Lekeuneu, O’Brien, Payne 2.

Canisius 93, St. Mary’s/Lanc. 51

St. Mary’s 15 9 18 9 - 51

Canisius 23 36 19 15 - 93

ST. MARY’S/L (10-4, 3-3):Brown 9, Ciezski 8, Collins 2, Hunt 8, O’Brien 2, Osei 3, Poland 3, Szablewski 14, Tytka 2.

CANISIUS (9-5, 4-2): Atkinson 2, Bradley 11, Collins 6, James 16, Johnson 7, MacDonald 15, McCaffery 6, Moultrie 14, Trapper 5, Weir 3, Zeis 8.

3-point goals: Bradley, Ciezski 2, J Collins 2, James 2, MacDonald 5, McCaffery 2, Moultrie 2, Osei, Szablewski, Zeis 2.

Maryvale 55, Starpoint 46

Starpoint 19 8 9 10 - 46

Maryvale 10 15 13 17 - 55

STARPOINT (2-11, 2-6):Chase 5, D Clemons 6, D Clemons 12, Gawel 2, Lasal 4, Lemieux 8, Mott 6, Schreader 3.

MARYVALE (8-4, 3-3):Blackwell 23, Casey 2, Goudelock 8, Law 5, Meyerhofer 2, Sullivan 11, York-Brown 4.

3-point goals: Blackwell, Chase, D Clemons, Lasal, Schreader, Sullivan.

MST Seneca 78, Buffalo Science 55

Buffalo Science 8 17 14 16 - 55

MST Seneca 10 19 26 23 - 78

BUFFALO SCIENCE (1-8): Brown 3, Davis 1, Johnson 17, Nettles 18, Osmani 11, Workman 5.

MST SENECA (8-4): Anderson 9, Chapman 8, Howard 22, Jones 11, Prince 18, Speed 10.

3-point goals: Howard, Johnson 2, Jones, Osmani.

Olmsted 54, Hutch-Tech 46

Hutch-Tech 8 10 19 9 - 46

Olmsted 9 10 19 16 - 54

HUTCH-TECH (2-10): Bennett 8, E Mitchell 6, J Mitchell 10, Nor 8, Whitfield 14.

OLMSTED (12-2):Baynes 14, Carr-Johnson 6, Evans 5, Parham 6, Reid 18, Richards 5.

3-point goals: Carr-Johnson 2, Evans, Nor 2, Reid 2, Whitfield 4.

Burgard 51, Lackawanna 49

Burgard 16 12 15 8 - 51

Lackawanna 12 14 5 18 - 49

BURGARD (7-6): Griffin 8, Morrison 7, Pringle 4, Riley 12, Villa 6, Williams 14.

LACKAWANNA (9-3): Grabar 14, Horton 2, Pacillo 3, Rice 9, L Smith 10, N Smith 8, Threeths 3.

3-point goals: Grabar, Morrison, Pacillo, Rice, L Smith, Threeths, Williams 3.

Sweet Home 56, Kenmore East 48

Kenmore East 13 9 12 14 - 48

Sweet Home 11 7 18 20 - 56

KENMORE EAST (3-12): Baker 4, Flynn 6, Jones 2, Moccio 12, Petty 8, Young 16.

SWEET HOME (6-7): Barrons 12, John 5, Lucas 9, Robinson 14, Trueheart 18.

3-point goals: Flynn, Moccio, Trueheart 4, Young 2.

Franklinville 68, Portville 49

Portville 15 4 17 13 - 49

Franklnv’l 15 17 19 17 - 68

PORTVILLE (4-11): Gayton 8, Harris 6, Kloc 12, Lott 8, Murray 2, Stein 6, Tobola 7.

FRANKLNV’L (11-3):Blecha 4, Burton 15, Clark 10, Erickson 19, Kopp 14, Pfeiffer 4, Pitner 2.

3-point goals: Burton, Clark 2, Gayton, Kopp 4, Stein, Tobola.

WNY Maritime 65, Oracle Charter 47

Maritime 9 16 18 22 - 65

Oracle 8 10 17 12 - 47

MARITIME (5-7, 1-6): Davis 7, Grimes 10, Jelks 2, Laster 8, Rich 22, Weston 13

ORACLE (2-10, 0-4): Ahmed 2, Edwards 17, Kabia 4, Marshall 16, Perez 3, Rosenthal 5

3-point goals: Grimes 2, Rich 6, Edwards, Rosenthal

Today’s games

ECIC IV

Tonawanda at Cleveland Hill, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Niagara Falls at Kenmore West, 6:30 p.m.

CCAA West 1

Fredonia at Falconer, 7:30 p.m.

Olean at Maple Grove, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Cassadaga Valley at Panama, 7:30 p.m.

Frewsburg at Sherman, 7:30 p.m.

Westfield at Brocton, 7:30 p.m.

Nonleague

Health Sciences vs. Middle Early College

at City Honors, 6:30 p.m.

V-Cuba-Rush. at All.-Limestone, 7:30 p.m.

Charter Cup

Buffalo Science at Tapestry, 7 p.m.

Girls basketball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Mount St. Mary 37, Buffalo Seminary 21

St. Mary’s/Lanc. 49, Mount Mercy 37

Nonleague

Tapestry 66, Niagara Catholic 39

Nichols 49, Buffalo Arts 45

Sacred Heart 64, Frontier 56

Depew 53, Lancaster 41

Mount St. Mary 37, Buffalo Seminary 21

Mount St. Mary 9 8 10 10 - 37

Buffalo Sem. 11 6 2 2 - 21

MOUNT ST. MARY (12-6, 4-2):Burns 5, DeMarco 3, Fittry 5, Hart 3, Meegan 3, Merigold 3, Mucica 5, Murphy 5, O’Brien 4, Schmitter 1.

BUFFALO SEMINARY (3-5, 1-4): Burlow 7, Conboy 4, Gallagher 2, Gareis 4, Lane 2, Smolarek 2.

3-point goals: Burlow, DeMarco, Fittry, Hart, Meegan, Merigold, Mucica, Murphy.

St. Mary’s/Lanc. 49, Mount Mercy 37

Mount Mercy 12 11 2 12 - 37

St. Mary’s 18 12 7 12 - 49

MOUNT MERCY (8-4, 1-3): M Ashe 11, T Ashe 6, Bamrick 2, Fredo 3, Hamm 3, Hughes 12.

ST. MARY’S/L (13-3, 3-2):Bish 15, C Kline 9, M Kline 2, Maroney 9, Nawojski 3, Zanghi 11.

3-point goals: M Ashe 2, Bish, Hughes 4.

Tapestry 66, Niagara Catholic 39

Tapestry 17 15 15 19 - 66

Nia. Catholic 5 10 8 16 - 39

TAPESTRY (10-4): Akaic 4, Anderson 8, Caver 40, Freeman 9, Jackson 3, Mosley 2.

NIA. CATHOLIC (0-13): Campbell 1, Franjoine 4, B Gardy 4, M Gardy 10, Miller 2, Puzan 16, Scharck 2.

3-point goals: Caver 3, Jackson.

Nichols 49, Buffalo Arts 45

Buffalo Arts 11 5 14 15 - 45

Nichols 19 8 12 10 - 49

BUFFALO ARTS (8-2): Bush 9, Campbell 24, Outling 8, Rashada 2, Skillon 2.

NICHOLS (8-5):Bueme 16, Cunningham 14, Dockery 17, Jones 2.

3-point goals: Campbell 4, Outling 2.

Sacred Heart 64, Frontier 56

Frontier 19 13 15 9 - 56

Sacred Heart 15 17 21 11 - 64

FRONTIER (8-4): Barry 11, Henry 9, Izzo 18, Kruska 16, Lorka 2.

SACRED HEART (9-3): Grimm 12, Hill 2, M Ryan 34, S Ryan 10, Sees 6.

3-point goals: Barry, Henry 3, Izzo 3, Kruska 2, M Ryan 4.

Depew 53, Lancaster 41

Lancaster 6 7 13 15 - 41

Depew 4 10 24 15 - 53

LANCASTER (8-5): Fellner 8, Kranz 6, Mahony 14, Pepke 4, Wozniak 9.

DEPEW (11-5):Bobeck 7, Borgosz 23, Clark 15, Dlugosz 1, A Dotterweich 2, B Dotterweich 4, Willis 1.

3-point goals: Clark 4, Kranz 2, Wozniak.

Today’s games

Monsignor Martin

Park at Cardinal O’Hara, 6 p.m.

ECIC I

Wmsv. North at W. Seneca West, 6:30 p.m.

ECIC II

Amherst at Williamsville East, 6:30 p.m.

Sweet Home at Hamburg, 7:30 p.m.

W. Seneca East at Wmsv. South, 7:30 p.m.

ECIC III

Starpoint at Cheektowaga, 6:30 p.m.

Maryvale at Pioneer, 7 p.m.

ECIC IV

Eden at Lackawanna, 6:30 p.m.

Springville at Holland, 7 p.m.

Cleveland Hill at Tonawanda, 7 p.m.

Nonleague

Middle Early College at Gr. Island, 6:30 p.m.

Ellicottville at Randolph, 7:30 p.m.

Clymer at Silver Creek, 7:30 p.m.

Boys hockey

Wednesday’s games

WNY Federation

Orchard Park 3, Williamsville East 2

OP (10-3-1): Zach Biasillo g-2a; Eric Lyon gwg-a

Amherst 4, Lockport 2

A: Will Grisko 3g

CISAA

Nichols 10, Appleby Col. (Ont.) 0

N (24-16-6): Lucas Herrmann, Cole Donhauser, Steve Senese 2g each

WNY Club

Red Division

St. Mary’s/Lanc. 6, Lancaster 1

White Division

Depew 6, Buffalo 4

Today’s games

WNY Federation

Grand Island vs. North Tonawanda

at Hyde Park Ice Pavilion, 5 p.m.

Williamsville North vs. Lancaster

at Northtown Center, 6:30 p.m.

Sweet Home vs. Amherst

at Northtown Center, 7 p.m.

Williamsville East vs. Clarence

at Northtown Center, 8:30 p.m.

Lockport vs. Williamsville South

at Northtown Center, 9 p.m.

Girls hockey

Wednesday’s games

WNY Federation

Monsignor Martin 6, Amherst/Sweet Home/Clarence 1

MM: Izzy Friedman 2g, Fiona Danahy g-2a

Today’s games

WNY Federation

West Seneca/Hamburg/Eden vs. Monsignor Martin

at North Buffalo Ice Rink, 4:30 p.m.

Williamsville vs. OP/Frontier/Lake Shore

at Hamburg Nike Base, 4:30 p.m.

Lancaster/Iroquois/Depew vs. Kenmore/Grand Island

at Northtown Center, 5:30 p.m.

Wrestling

ECIC I

Lancaster 53, West Seneca West 30

Niagara Frontier

Lockport 53, Niagara Falls 21

120: Dontay Gill (L) win by tech. fall 15-0

Nonleague

St. Francis 52, Barker/Roy-Hart 28

120: Matt Heywood win by pin 2:15

Boys bowling

ECIC South Small

Pioneer 5, Eden 2

P (6-2): Karson Hurlburt 234-660

Girls bowling

ECIC North Small

Cheektowaga 4, Tonawanda 3

C: Emily Crone 625, Paige Onisk 216, Krista Hoctor 205

ECIC South Small

Pioneer 7, Eden 0

P (8-0): Katelyn Slomba 200

There are no comments - be the first to comment