Share this article

print logo

Area bowling (Jan. 25)

11TH FRAME: Monday Night Men’s — Matthew Foss 227-279-729, Brian Halt 266, Keith Cicatello 244-253-685, Rich Kosmerl 256, Axel Ackerman 243-244-656.

ABBOTT: BW’S Cagney’s C2 — Mark Bigaj 256-682, Brian Beach 678, Rick Genesse 254. Mixed Trios — Brad Kiszewski 768, Andy Ochal 288-759, Tom Sallie 729, Brent Hardy 279-724, Tim Jensen 279-720.

AIRPORT: WNY Sealcoat & Supplies — Eric Willert 278-812, Chris Weiler 289-795, Bob Senker 279-739, Jeff Dambrowski 268-715, Greg Mrzyglod 256-705.

BRAD ANGELO: Race & Roll — Kevin Ryan 723, Ray Sherman Jr. 256-714, Jason Hillman 695, Rob Hinman 677. United Church — Kyle Kraus 255-668.

BRAYMILLER’S: Tuesday Night — Ken Elsie 259.

BROADWAY: CPD — Chris Back 246-705, Jim Diehl 245-700, Kevin Smith 267. Monday Night Out — Alphonse Dimino 729, Ken Spruch 257-258-710, Paul D’Addario 255-706, Brendan Horton 255-689, Ron Zielinski 279-676, Danielle Dolegala 625.

CHICK’S: A Village Locksmith — Tony Gajewski 264, Chris Delprince 267, George Majkut 705, Bob Paterson Sr 687, John Catalano 266-669.

CLARENCE: Cornerstone Grille — Vern Dietz 268-746, Fred Gravanda 730, Steve O’Dell 258-703, Ken Duke 257-697, Jim Imbirowicz 269-696.

CLASSIC: Monday Night Christian Athletic — Jay Schwartzkopf 252-680.

ISLAND: A Best Men — Tim Marble 279-772, Ross Aydelotte 276-745, Mike Johnson 279-722, Jeff Dio 265-694, Mike Mallwitz 672, Lisa Bugenhagen 225-637, Jodie Barrett 253. Rainbow Air — Chuck Godzinski 300-279-796, Mike Mallwitz 723, Chris Wilkinson 257-720, Tom Cope 256-711, CJ Wilkinson 668.

K&L: Frank Galfo Memorial — Brad Bixby 279-257-737, Mike D’Amico 733, Ryan Robe 685, Jeff Fort 683, Derek Bixby 267.

MANOR: Geiger Bros Construction — Dale Geiger 279-770, Rich Gerst 251, Candice McHale 234-224-669. Monday UAW 774 — Derek Ostrom 258-740, Mike Notz Jr. 278, Matty Rusin 255.

SPARE TIME: Best Approach Classic — John Pieri 268-265-735, Tony Pietrzak 266-680, Jim Poley 256-679, Paul Bauer 675, Tom Suarez 278.

SPRINGVILLE: Davies Hillside Farms — Tony Dolan 728, Bill Lamphier 256-701, Kevin Rowland 258-699, Mark Glass 695, Samantha Farner 228-633.

STRIKERS: Tuesday Night 3-Man — Chris Jentsch 713, Char Char Wannemacher 257-258-705, Frank Sprada 684, Tom Saccomanno 258, John Mccracken 257, Lindsey Styborski 237-632.

THE EDGE: Strike Force — Ryan Braun 273-735, Tony Fraccica 266-716, Steve Sinclair 699, Paul Sikorski 257-693, Jim Johnson 684.

TRANSIT: Buffalo Insurance Men — Jacob Kuehn 736, Christian Williams 253-713, Mike Cerny 711, Dennis Steinhauser 683, Jeff Smith 259. Major B — Matt Perdziak 253. Monday Doubles — Jerry Sokolowski 265-250-720, Matt Zasowski 289-761, Phil Tabbi 699, Derek Pawlowski 254, Marion Singleton 245-227-246-718, Kati Salisbury 233-658, Kim Wyzykowski 645. Schoolmasters — Jerry Carroll 269-763, Sue Nawojski 246-691, David Karchevsky 675, Mike Andriaccio 257-675.

TONAWANDA: Monday Early Men — Austin Fitzpatrick 259-727, Dave Harris 276-707, Rick Janis 255-706, Jeremy Perry 266-705, Aaron Magliazzo 257-704.

WIMBLEDON: Kris Derwin Memorial — Spencer LaJoy 278-277-788, Bill Derwin 300-756, JD Devine 268-669, Joe Forcucci 258.

There are no comments - be the first to comment