Share this article

print logo

High school scores and schedules (Jan. 24)

Boys basketball

Monday’s games

Yale Cup Division I

East 75, Riverside 59

Middle Early College 59, Burgard 45

South Park 68, Hutch-Tech 47

Yale Cup Division II

I-Prep/Grover 69, Lafayette 39

Monsignor Martin

Canisius 86, Walsh 48

ECIC III

Maryvale 53, Lake Shore 44

ECIC IV

Alden 46, JFK 40

Niagara Frontier

Lockport 87, Kenmore East 39

Niagara-Orleans

Akron 33, Albion 25

CCAA West 1

Olean 54, Dunkirk 52

Nonleague

South Park 67, Hutch-Tech 50

Gowanda 81, Allegany-Limestone 72

Franklinville 87, Pioneer 56

Chautauqua Lake 61, Panama 41

Charter Cup

Global Concepts 71, Oracle Charter 65

East 75, Riverside 59

East 20 16 15 24 - 75

Riverside 9 12 18 20 - 59

EAST (9-5, 7-1): Allen 5, Anderson 29, Colbert 8, Littleton 8, Maryon 4, Shaw 10, Stevens 3, Williams 8.

RIVERSIDE (4-8, 1-6): Adorno Nunez 8, Bratton 18, Deleon Vasquez 6, Douth 10, Griffin 3, Rivera 4, Stevens 7.

3-point goals: Adorno Nunez 2, Anderson 2, Bratton, Deleon Vasquez 2, D Stevens.

Middle Early College 59, Burgard 45

MEC 16 16 17 10 - 59

Burgard 6 13 15 11 - 45

MEC (9-4, 7-1): Bishop 9, Clemons 10, Dobbins 10, Goree 13, Jackson 8, McDuffie 4, Queeno 5.

BURGARD (6-6, 3-5): Earley 3, Griffin 4, Morrison 5, Pringle 5, Riley 13, Villa 5, Williams 9.

3-point goals: Bishop 2, Clemons 2, Dobbins 2, Villa, Williams 2.

I-Prep/Grover 69, Lafayette 39

Lafayette 12 7 4 16 - 39

I-Prep 16 15 20 18 - 69

LAFAYETTE (7-5, 5-3): Burts 2, Elliott 5, Felix 7, Grimes 10, Jan Del 2, Rosa 10.

I-PREP (4-8, 4-3):Carlock 6, Clark 26, Forester 6, Pagan 5, Ruiz 6, Santiago 3, Scott-Williams 13, Weatherspoon 4.

3-point goals: Felix, Grimes, Pagan, Rosa, Santiago.

Canisius 86, Walsh 48

Canisius 23 19 22 22 - 86

Walsh 9 10 10 19 - 48

CANISIUS (8-5, 3-2): Baldy 5, Bradley 5, Collins 20, James 4, Johnson 7, MacDonald 8, McCaffery 3, Moultrie 8, Topper 4, Weir 10, Zeis 12.

WALSH (7-5, 2-4): Butler-Kemp 16, Kemp 30, Ramadhan 2.

3-point goals: Baldy, Butler-Kemp 2, Collins 4, Kemp 3, MacDonald 2, McCaffery, Weir 2, Zeis 4.

Alden 46, JFK 40

Alden 16 11 8 11 - 46

JFK 10 9 9 12 - 40

ALDEN (3-8, 3-5): Boucher 5, Chester 4, Jeziorski 8, Kozak 3, Leigh 12, Lund 7, Pastuszynski 3, Snell 4.

JFK (4-7, 3-5): Braniecki 8, Fischer 2, Isbrandt 8, Kohl 7, Ricotta 9, Snyder 6.

3-point goals: Boucher, Braniecki, Isbrandt, Jeziorski, Leigh 4, Ricotta.

Lockport 87, Kenmore East 39

Lockport 34 24 23 6 - 87

Ken East 6 12 8 13 - 39

LOCKPORT (10-4, 6-3): Brooks 11, Brown 11, Byrd 5, Chambers 30, Doxey 2, I Johnson 3, R Johnson 2, Leatherman 16, McDowell 4, White 4.

KENMORE EAST (3-11, 1-8): Baker 6, Calhoun 2, Flynn 10, Jones 3, Moccio 2, O’Neil 13, Petty 3.

3-point goals: Brown, Byrd, Chambers, I Johnson, Jones, Leatherman, O’Neil.

Akron 33, Albion 25

Albion 4 10 2 9 - 25

Akron 13 9 8 3 - 33

ALBION (3-9, 1-6): Chambers 8, Ferris 2, Gardner 3, Hall 2, Harrison 5, Reynolds 5.

AKRON (2-10, 1-6): Abrams 4, Hill 8, Holtz 10, Ladd 2, Logan 5, Martin 2, Schultz 2.

3-point goals: Chambers 2, Harrison, Hill, Holtz 2, Logan.

Olean 54, Dunkirk 52

Dunkirk 15 11 15 11 - 52

Olean 19 9 14 12 - 54

DUNKIRK (6-6, 3-3): Buchanan-Ruiz 2, Butts 11, Farnham 8, Hernandez 4, Kristan-Johnson 6, Sobilo 7, Stewart 14.

OLEAN (12-2, 6-1): Bihler 4, Droney 15, Rogers 5, Schmidt 11, Shoemaker 15, Snyder 4.

3-point goals: Butts 3, Schmidt, Shoemaker 3, Sobilo, Stewart.

South Park 67, Hutch-Tech 50

South Park 21 15 16 15 - 67

Tech 14 7 13 16 - 50

SOUTH PARK (10-4): Broadie 15, Harris 16, Mack 6, Mushat 21, Ridgeway 2, White 2, Woods 6.

HUTCH-TECH (2-9): Bennett 4, Jacobs 4, Mitchell 13, Nor 14, Pawlak 5, Smith 5, Whitfield 7.

3-point goals: Harris 2, Mushat 3, Nor 2, Whitfield.

Gowanda 81, Allegany-Limestone 72

Gowanda 20 22 15 24 - 81

All.-Lime. 24 13 13 22 - 72

GOWANDA (8-4): Benton 24, Brawdy 28, Dodolek 18, John 2, Kruszka 9.

ALL.-LIME. (3-7): Curran 4, Davis 2, Flanders 20, Golley 3, Grove 8, Hemphill 14, McAfee 9, McMullen 3, Napoleon 3, Wolfgang 6.

3-point goals: Brawdy 3, Dodolek, Flanders 4, Hemphill, McAfee, McMullen, Napoleon.

Franklinville 87, Pioneer 56

Frank 24 13 28 22 -87

Pioneer 16 15 11 14 -56

FRANKLNV’L (9-3):Blecha 17, Burton 2, Clark 12, Erickson 20, Kopp 22, Pfeiffer 3, Pitner 6, Pixley 2, Watts 3.

PIONEER (4-9): Burley 23, Corbett 14, Flood 2, Hurlburt 2, Rinker 14, Witt 1.

3-point goals: Blecha, Burley 2, Clark 2, Kopp 6, Pfeiffer, Pitner 2, Rinker 2, Watts.

Chautauqua Lake 61, Panama 41

Panama 9 8 13 11 - 41

Chaut. 11 16 20 14 - 61

PANAMA (0-11): Chase 4, Delahoy 9, Eggleston 9, Golden 12, Morse 7.

CHAUT. LAKE (11-2): Bentley 2, Hammond 6, Majka 10, Meredith 8, Pope 14, Swan 15, Vinciguerra 6.

3-point goals: Majka, Vinciguerra.

Global Concepts 71, Oracle Charter 64

G. Conc. 16 18 21 16 - 71

Oracle 14 11 19 20 - 64

GLOBAL CONCEPTS (6-4, 4-2): Burroughs 25, Dilbert 16, Florez 2, Mercado 9, Parker 16, Wallace 3.

ORACLE (2-9, 0-3): Edwards 15, Kabia 10, Marshall 21, Perez 10, Rosenthal 3, Halton 4.

3-point goals: Burroughs 4, Wallace, Edwards 3.

Tuesday’s games

Niagara-Orleans

Akron at Wilson, 6 p.m.

Albion at Medina, 6:30 p.m.

Newfane at Roy-Hart, 7 p.m.

Nonleague

Hlth. Sciences at Timon-St. Jude, 6:30 p.m.

Springville at Iroquois, 6:30 p.m.

Depew at Niagara-Wheatfield, 6:30 p.m.

V-Attica at Holland, 7 p.m.

Alden at Pioneer, 7 p.m.

Williamsville South at St. Francis, 7 p.m.

Amherst at Jamestown, 7:30 p.m.

Lew-Port at Niagara Catholic, 7:30 p.m.

Brocton at Pine Valley, 7:30 p.m.

Forestville at Westfield, 7:30 p.m.

Girls basketball

Monsignor Martin

Nichols 53, Park 51

Nardin 40, Niagara Catholic 12

Sacred Heart 61, Buffalo Seminary 25

St. Mary’s/Lanc. 48, Mt St. Mary 45

ECIC I

Orchard Park 58, West Seneca West 28

ECIC IV

Alden 51, JFK 19

Holland 49, Eden 38

CCAA East

Franklinville 91, Forestville 28

Nonleague

Niagara Falls 55, Health Sciences 51

Pine Valley 44, Gowanda 29

Nichols 53, Park 51

Nichols 5 17 12 19 - 53

Park 17 8 8 18 - 51

NICHOLS (7-6, 4-3): Bueme 15, Cunningham 2, Dockery 22, Jones 9, Niedzialowski 5.

PARK (2-4, 1-3): Adamson 8, Nwora 16, Skinner 8, Warren 6.

3-point goals: Adamson 2, Jones 3, Niedzialowski.

Nardin 40, Niagara Catholic 12

Nia. Cath 5 2 3 2 - 12

Nardin 4 17 10 9 - 40

NIA. CATHOLIC (0-12, 0-7): Clark 2, B Gardy 3, M Gardy 2, Miller 1, Puzan 3, Scharck 1.

NARDIN (6-6, 2-3):Adams 3, Hartnett 4, Herman 4, Karas 6, Mahoney 2, Marks 2, Pyrak 6, Raccuia 5, Scello 4, Spira 2, Vasquez 2.

3-point goals: Puzan.

Sacred Heart 61, Buffalo Seminary 25

Buff Sem 6 6 5 8 - 25

Sacred 15 20 13 13 - 61

BUFFALO SEMINARY (3-4, 1-3): Burlow 6, Gallagher 13, Gareis 2, Johnson 2, Lu 2.

SACRED HEART (8-3, 4-0): Grimm 5, Hill 2, Jennifer 2, Kamens 5, Moore 2, M Ryan 22, S Ryan 10, Scannell 2, Schaefer 6, Sees 5.

3-point goals: Kamens, M Ryan 2.

St. Mary’s/Lanc. 48, Mt St. Mary 45

MSM 11 8 12 14 - 45

St. Mary’s 4 22 9 13 - 48

MOUNT ST. MARY (12-5, 5-2): Badgley 4, Burns 8, Fittry 3, Hart 4, Johnson 2, Meegan 5, Murphy 13, O’Brien 6.

ST. MARY’S/L (12-3, 3-2): Bish 5, Kline 12, Kowalewski 3, Maroney 11, Nawojski 6, Zanghi 11.

3-point goals: Badgley, Fittry, Murphy 3.

Orchard Park 58, W. S. West 28

Orch Park 12 13 19 14 - 58

W. S. West 7 5 9 7 - 28

ORCHARD PARK (7-5, 4-4): Erie 5, Fischer 25, Henrich 2, Lenard 16, Probst 9, Zablonski 12.

W. SEN. WEST (4-9, 0-7): Bernardoni 3, Hoestermann 4, McCarthy 1, McClain 3, Purdy 2, Soloman 5, Urbanczyk 1, Vanderlip 4, Vona 5.

3-point goals: Lenard, McClain, Probst, Vanderlip.

Alden 51, JFK 19

JFK 4 2 12 1 - 19

Alden 8 22 15 6 - 51

JFK (3-9, 3-7): Donohue 1, Getz 9, Golimowski 2, Thomas 3, Vohwinkel 2, Voss 2.

ALDEN (8-6, 6-3): Altieri 8, Augustine 4, Heist 4, Hummel 4, Keuker 6, Kocher 9, Palizay 6, Thompson 10.

3-point goals: Kocher 3.

Holland 49, Eden 38

Holland 14 10 20 5 - 49

Eden 9 9 5 15 - 38

HOLLAND (8-6, 7-2): Bulega 7, Clemons 2, Grupp 2, Schmidt 15, Shanahan 5, Slocum 14.

EDEN (2-12, 1-8): Bennett 3, Calloway 2, Harris 8, Klawon 2, Musielak 5, Szuflita 7, B Woodard 9, M Woodard 2.

3-point goals: Harris 2, Musielak, Schmidt, Shanahan, Szuflita, B Woodard 2.

Franklinville 91, Forestville 28

Franklnv’l 28 20 24 19 - 91

Forestville 5 4 9 10 - 28

FRANKLNV’L (11-1, 5-0): A Haskell 19, D Haskell 20, McCoy 14, Michellis 4, Nugent 10, O’Neal 6, Pfeiffer 5, Smith 7, Wright 6.

FORESTVILLE (1-8, 1-3): Cleary 12, Gadewoltz 2, Gizowski 8, Kingsfield 6.

3-point goals: Cleary 3, A Haskell 3, D Haskell 2, McCoy 2, Nugent, Pfeiffer.

Niagara Falls 55, Health Sciences 51

Sciences 10 13 16 12 - 51

Nia Falls 15 12 15 13 - 55

HEALTH SCIENCES (8-5):Brooks 3, Dunn 9, Lewis 2, Rose 21, Russell 6, Thompson 8.

NIAGARA FALLS (3-10):Burton 6, D Harris 14, H Harris 2, Lamar 3, Means 20, Thomas 9.

3-point goals: D Harris, Thompson 2.

Pine Valley 44, Gowanda 29

Gowanda 6 9 12 2 - 29

Pine Valley 9 13 12 10 - 44

GOWANDA (2-9): Carpenter 4, Hawkins 8, Scanlan 6, Stang 3, Zimmerman 8.

PINE VALLEY (11-2): Andrews 5, Crisanti 10, Green 5, Hohl 9, McLaughlin 1, Nelson 2, Raiport 2, Scofield 2, Smuda 2.

3-point goals: Crisanti, Hohl.

Tuesday’s games

Canisius Cup

Olmsted at I-Prep/Grover, 5 p.m.

CCAA East 1

Silver Creek at Catt/Little Valley, 7 p.m.

CCAA West 1

Olean at Chautauqua Lake, 7:30 p.m.

Nonleague

Walsh vs. New Life Christian

at St. Bonaventure, 5 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Oracle Chart, 5:30 p.m.

Dunkirk at CSAT, 6 p.m.

Clarence at Amherst, 6:30 p.m.

Williamsville East vs. Kenmore West

at Kenmore East, 6:30 p.m.

Orchard Park at Lake Shore, 6:30 p.m.

Grand Island at W.S. East, 6:30 p.m.

Allegany-Lime at Franklinville, 7:30 p.m.

Lancaster at Kenmore East, 7:30 p.m.

Springville at Maryvale, 7:30 p.m.

Panama at Randolph, 7:30 p.m.

Forestville at Westfield, 7:30 p.m.

Boys hockey

Monday’s games

WNY Federation

Williamsville East 7, Frontier 5

WE: Finnegan Sayers 2g, Ryan Mitchell 2g, Mike Steffan 2g

West Seneca East 4, Kenmore West 1

WSE: Tyler Arndt 2G

Williamsville South 6, Niagara Falls 2

WS (4-7): Zach Rehbaum 2g-2a

Grand Island 2, Sweet Home 0

GI: Joe Samplinski 18 svs, sho; Will Hughes g-a

Lockport vs. Lew-Port

at Hyde Park Ice Pavilion, 8:45 p.m.

WNY Club

White Division

Dunkirk/Fredonia 5, Buffalo Varsity 4

Girls hockey

Tuesday’s games

WNY Federation

West Seneca/Hamburg/Eden vs. Lancaster/Iroquois/Depew

at Holiday Twin Rinks, 4 p.m.

Williamsville vs. Kenmore/Grand Island

at Lincoln Ice Arena, 7:40 p.m.

Boy bowling

ECIC North Large

Amherst 6, Wmsv. South 1

Gabe Rizzo (WS) 236

Starpoint 5, Wmsv. East 2

Tommy Enright (SP) 587

ECIC North Small

Tonawanda 5, Alden 2

Colton Simonds (T) 251

ECIC South Large

Iroquois 7, West Seneca East 0

Jake Engler 212-623

ECIC South Small

Springville 5, Pioneer 2

Emmitt Collins (S) 580

CCAA

Fredonia 4, Dunkirk 0

Tristan Skelly (D) 622

Girls bowling

ECIC North Large

Amherst 6, Wmsv. South 1

Kelly Normandin (A) 247-617

Starpoint 7, Wmsv. East 0

Matty Barone (SP) 479

ECIC North Small

Cheektowaga 7, Clev-Hill 0

Emily Crone (C) 242-670

Tonawanda 5, Alden 2

Marina McClure (T) 243-580

ECIC South Small

Girls Pioneer 7, Springville 0

Marissa Bonafede (F) 517

CCAA

Dunkirk 4, Fredonia 0

Adrianna Pencek (D) 510

Co-ed swimming

Syracuse Cup

City Honors 124, Hutch-Tech 61

Olmsted 105, City Honors 83

Olmsted 122, Hutch-Tech 60

Girls Squash

Nardin 4, Buffalo Seminary 3

There are no comments - be the first to comment