Share this article

print logo

High school scores & schedules (Jan. 21)

Boys basketball

Friday’s games

Yale Cup Division I

McKinley 76, Emerson 47

Monsignor Martin

Timon-St. Jude 82, Niagara Catholic 50

Cardinal O’Hara 65, Walsh 50

St. Francis 66, St. Joe’s 35

ECIC I

Williamsville North 60, Orchard Park 50

ECIC II

Hamburg 67, West Seneca East 60

Amherst 71, Williamsville South 61

ECIC III

East Aurora 54, Starpoint 43

Niagara Frontier

Kenmore West 55, Lockport 53

Niagara Falls 52, North Tonawanda 50

Grand Island 61, Niagara-Wheatfield 46

Niagara-Orleans

Newfane 59, Wilson 57

Medina 64, Akron 36

Roy-Hart 60, Barker 54

CCAA East 1

Gowanda 68, Portville 47

Randolph 63, Allegany-Limestone 54

Salamanca 53, Silver Creek 51

CCAA East 2

Ellicottville 63, Forestville 46

Franklinville 88, North Collins 60

Pine Valley 49, Cattaraugus/LV 46

Nonleague

Lackawanna 57, Clarence 54

McKinley 76, Emerson 47

Emerson 4 5 19 19 - 47

McKinley 20 9 30 17 - 76

EMERSON (0-13, 0-8): Edwards 19, Hough 7, Hunter 10, Seltzer 3, Sullivan 8.

MCKINLEY (9-4, 5-2): Bostic 2, Dimaggio 2, Elias 2, Evans 3, Johnson 2, Kemp 2, Martin 24, Rogers 12, Spencer 4, Wardlaw 14, Winsor 7, Young 2.

3-point goals: Edwards 4, Hough, Hunter 2, Martin, Sullivan 2.

Timon-St. Jude 82, Nia. Catholic 50

Nia. Catholic 4 7 19 20 - 50

Timon 30 24 22 6 - 82

NIA. CATHOLIC (4-9, 1-5): Hoang 4, Krupp 11, Owens 13, Phillips 15, Turner 7.

TIMON-ST. JUDE (7-2, 3-1):Baugh 12, Boyland 7, Harrison 17, Johnson 2, O’Brien 2, Payne 4, Radford 5, Reinhardt 4, Renfro 3, Warren 20, World 6.

3-point goals: Baugh 2, Harrison 2, Krupp 3, Owens, Turner.

Cardinal O’Hara 65, Walsh 50

Walsh 12 8 8 22 - 50

O’Hara 8 18 15 24 - 65

WALSH (7-4, 2-3): Butler-Kemp 12, Kemp 32, Lowry 1, Ramadhan 5.

O’HARA (10-5, 5-1):Benton 5, Boyd 9, Broadnax 2, Cheatham 5, Haynes 21, Hemphill 15, Velazquez 8.

3-point goals: Benton, Butler-Kemp 3, Cheatham, Haynes 4, Ramadhan.

St. Francis 66, St. Joe’s 35

St. Joe’s 16 5 7 7 - 35

St. Francis 14 19 21 12 - 66

ST. JOE’S (5-8, 0-5):Boling 2, Capen 14, Cockrell 4, D’Annaballe 2, Durkin 3, Jackson 5, Johnson 3, Telesco 2.

ST. FRANCIS (10-3, 3-1):Cummings 7, Cunningham 14, Darrell 8, Ivey 4, Palmer 5, Pompey 1, Sireika 16, Taggart 4, Theisen 4, Welch 3.

3-point goals: Capen 4, Cummings, Cunningham 2, Darrell 2, Durkin, Palmer, Sireika 4.

Wmsv. North 60, Orchard Park 50

Orchard Park 16 9 12 13 - 50

Wmsv. North 19 10 16 15 - 60

ORCHARD PARK (6-6, 3-4): D Anderson 16, D Anderson 11, Kubik 4, Liberatore 4, Mancabelli 4, Morris 2, Olejniczak 4, Wereski 5.

WMSV. NORTH (8-5, 6-2):Abaya 8, Belote 16, Ferrell 6, Huggins 10, Johnston 2, Mann 5, Nusall 13.

3-point goals: D Anderson, Belote, Mann, Wereski.

Hamburg 67, West Seneca East 60

W. Sen. East 12 15 14 19 - 60

Hamburg 14 8 16 29 - 67

W. SEN. EAST (8-7, 4-4): Farszmil 12, Mitchell 19, Roncone 11, Stineman 18.

HAMBURG (7-5, 3-3): Genzel 34, Hart 9, Henry 11, Mahoney 9, Wloch 4.

3-point goals: Genzel 5, Hart, Henry, Mitchell 4, Roncone, Stineman.

Amherst 71, Williamsville South 61

Wmsv. South 8 26 16 11 - 61

Amherst 18 13 18 22 - 71

WMSV. SOUTH (9-2, 6-1): Braniecki 6, Degree 3, Dolan 21, Lombardo 2, Sanford 5, Wiley 8, Worthy 16.

AMHERST (12-2, 7-1): Alfieri 7, Ashley 12, Barr 7, Cooper 17, Fulford 2, Funderburk 4, Hines 16, Kay 4.

3-point goals: Degree, Sanford, Worthy 5, Alfieri, Cooper.

East Aurora 54, Starpoint 43

Starpoint 13 14 6 10 - 43

East Aurora 15 13 18 8 - 54

STARPOINT (2-10, 2-5): Chase 5, D Clemons 3, D Clemons 10, Gawel 3, Lasal 13, Lemieux 2, Mott 6, Walters 1.

EAST AURORA (11-3, 6-1): Denz 25, McTigue 7, Montgomery 9, Sheehan 5, Smith 6, Wittman 2.

3-point goals: Chase, D Clemons, D Clemons 2, Denz 4, Gawel, Lasal, Montgomery 2, Mott 2, Sheehan, Smith.

Kenmore West 55, Lockport 53

Ken. West 5 17 17 16 - 55

Lockport 10 14 13 16 - 53

KENMORE WEST (7-6, 6-3): Aquilina 10, D James 8, T James 12, Laplante 21, St. John 2, White 2.

LOCKPORT (9-4, 5-3): Brooks 12, Brown 13, Chambers 6, Doxey 9, Lawrence 2, Leatherman 6, McDowell 6.

3-point goals: Brown 3, T James 2, Laplante, Leatherman 2.

Niagara Falls 52, N. Tonawanda 50

N. Tonawanda 13 6 18 13 - 50

Niagara Falls 15 19 11 7 - 52

N. TONAWANDA (10-3, 7-2): Book 18, Casterline 2, Farkas 4, Milbrand 7, Tripi 6, Woodard 13.

NIAGARA FALLS (7-6, 6-2): Burton 3, Dubois 2, Isom 13, Lamar 5, Miller 5, Ralands 6, Rose 10, T. Sanders 3, D. Sanders 5.

3-point goals: Book 2, Woodard, Burton, Isom 2, Lamar, Rose 2, D. Sanders.

Grand Island 61, Nia.-Wheatfield 46

Grand Island 10 22 19 10 - 61

Nia.-Wheat. 15 11 13 7 - 46

GRAND ISLAND (12-3, 7-2): Brandon 5, Buzby 4, Carey 6, Robinson 4, Sionko 24, Wilkes 8, Wright 10.

NIA.-WHEAT. (4-9, 3-6): Cloudin 3, Devantier 9, Gibson 2, Martino 5, Ruffino 18, Ware 9.

3-point goals: Brandon, Devantier 3, Martino, Ruffino 2, Sionko 4, Ware 2.

Newfane 59, Wilson 57

Newfane 10 15 12 22 - 59

Wilson 12 12 16 17 - 57

NEWFANE (9-4, 5-1):DeVoogel 16, Dunbar 8, Hill 2, Kramp 5, Russell 9, Weber 18.

WILSON (7-7, 3-3): Daul 15, Fox 4, Lewis 2, Miller 7, Musall 8, Seeley 21.

3-point goals: Daul, DeVoogel 3, Miller, Russell, Seeley 3, Weber 4.

Medina 64, Akron 36

Akron 7 4 13 12 - 36

Medina 18 23 9 14 - 64

AKRON (1-10, 0-6): Abrams 4, Hill 6, Holtz 5, Ladd 4, Logan 2, E Martin 2, W Martin 7, Schultz 4, Wagner 2.

MEDINA (8-4, 6-0):Allis 11, Atkins 3, Cooper 16, Howard 6, Jones 2, Lewis 4, Luthart 3, Montague 4, Phillips 2, Rhim 3, Salone 10.

3-point goals: Allis 3, Atkins, Hill, Holtz, Luthart, Montague.

Roy-Hart 60, Barker 54

Barker 11 16 10 17 - 54

Roy-Hart 11 13 15 21 - 60

BARKER (6-7, 3-3): Arnold 8, Callaghan 6, Luckman 14, Smith 7, Sullivan 10, Voss 2, Wasnock 7.

ROY-HART (5-9, 3-3): Borel 19, Brigham 2, Bruning 19, Davis 11, Hess 5, Moriarity 4.

3-point goals: Bruning 2, Davis 2, Luckman 2, Smith, Sullivan 2.

Gowanda 68, Portville 47

Portville 5 9 14 19 - 47

Gowanda 14 18 10 26 - 68

PORTVILLE (4-10, 1-4): Gayton 7, Harris 7, Kloc 17, Lott 8, Stein 8.

GOWANDA (7-4, 2-2): Benton 18, Brawdy 32, Dodolek 2, Jensen 8, Kruszka 6, Lindgren 2.

3-point goals: Gayton, Harris, Stein 2, Brawdy 5, Jensen 2.

Randolph 63, Allegany-Limestone 54

All.-Lime. 8 17 15 14 - 54

Randolph 20 7 10 26 - 63

ALL.-LIME. (3-6, 2-2): Curran 1, Flanders 15, Golley 3, Hemphill 19, Napoleon 2, Wolfgang 5, Nye 9.

RANDOLPH (11-4, 5-0): Beaver 7, Bernard 4, Frink 8, Hind 19, Lecceadone 19, Wakefield 6.

3-point goals: Flanders 4, Hemphill 3, Beaver, Hind 2, Lecceadone, Wakefield 2.

Ellicottville 63, Forestville 46

Ellicottville 15 16 16 16 - 63

Forestville 8 10 9 19 - 46

ELLICOTTVILLE (11-2, 5-0): Bowen 17, Chudy 16, Grinols 10, Leiper 5, Rowland 8, Stuve 7.

FORESTVILLE (3-4, 2-2): Gadewoltz 5, Hartloff 6, Markham 10, Narraway 2, Stanbro 10, Szumigala 1, Weaver 2, West 2.

3-point goals: Gadewoltz, Grinols 2, Leiper, Markham 2, Stuve.

Franklinville 88, North Collins 60

North Collins 10 11 20 19 - 60

Franklnv’l 23 28 19 18 - 88

NORTH COLLINS (1-8, 0-4): Gullo 4, Mehnert 7, Pagels 2, Schroeder 17, Spicola 8, Zielinski 22.

FRANKLNV’L (8-3, 4-1):Blecha 7, Burton 4, Clark 16, Erickson 13, Haskell 14, Knight 4, Kopp 11, Pfeiffer 5, Pitner 5, Pixley 5, Watts 4.

3-point goals: Haskell 4, Kopp 2, Mehnert, Pfeiffer, Pitner, Schroeder 3, Watts, Zielinski 2.

Lackawanna 57, Clarence 54

Lackawanna 9 21 9 18 - 57

Clarence 13 13 12 16 - 54

LACKAWANNA (8-2): Grabar 15, Pacillo 16, L Smith 16, N Smith 8, Threeths 2.

CLARENCE (6-8): Knorz 4, Olivieri 8, Payne 4, Putney 21, Szadek 3, Trapp 14.

3-point goals: Grabar 3, Olivieri 2, Pacillo 4, Putney 4, Szadek.

Saturday’s games

Monsignor Martin

Christian Central at Park, 2:30 p.m.

ECIC IV

Alden at Holland, 3:30 p.m.

Nonleague

Lancaster at St. Mary’s/Lanc., 2 p.m.

Timon-St. Jude at V-U Prep, 5:30 p.m.

Forestville at Sherman, 6:30 p.m.

Charter Cup

Tapestry at WNY Maritime, 4 p.m.

Girls basketball

Friday’s games

Monsignor Martin

Park 45, Niagara Catholic 17

ECIC I

Frontier 57, Jamestown 34

Orchard Park 51, Williamsville North 19

ECIC II

Sweet Home 42, Williamsville East 37

Iroquois 73, West Seneca East 34

Williamsville South 57, Amherst 53

ECIC III

Depew 51, Lake Shore 43

Cheektowaga 45, Maryvale 44

ECIC IV

Cleveland Hill 42, Springville 35

Tonawanda 37, Eden 23

Holland 50, Alden 30

JFK 48, Lackawanna 30

Niagara Frontier

Kenmore East 63, CSAT 36

Lockport 40, Kenmore West 27

CCAA East 2

Ellicottville 59, Pine Valley 27

CCAA West 1

Fredonia 47, Maple Grove 38

CCAA West 2

Frewsburg 55, Clymer 26

Nonleague

Nichols 54, Akron 40

Charter Cup

Tapestry at Oracle Charter, ppd.

Pioneer Tournament

Mount Mercy 50, Pioneer 28

Frontier 57, Jamestown 34

Frontier 15 20 12 10 - 57

Jamestown 6 7 12 9 - 34

FRONTIER (9-4, 7-0):Barry 14, Izzo 9, Kruska 20, Kwiatkowski 6, Lorka 4, Muldowney 2, Zablonski 2.

JAMESTOWN (5-7, 4-4):Evan 3, Gates 1, Grissom 7, Indelicato 8, Reinhardt 4, Stockwell 8, Swanson 3.

3-point goals: Izzo, Kruska 3.

Orchard Park 51, Wmsv. North 19

Wmsv. North 0 4 13 2 - 19

Orchard Park 9 16 14 12 - 51

WMSV. NORTH (2-9, 1-6): Bangert 3, Craffey 13, Reimers 3.

ORCHARD PARK (6-6, 3-4):Fischer 28, Henrich 1, Lenard 4, O’Connor 6, Probst 9, Zablonski 3.

3-point goals: Craffey 3, Probst.

Sweet Home 42, Williamsville East 37

Wmsv. East 8 9 12 8 - 37

Sweet Home 0 4 21 17 - 42

WMSV. EAST (3-8, 2-6): Kozlowski 2, Miske 8, Reid 6, Romanowski 21.

SWEET HOME (3-9, 1-6):Brandt 20, Brooks 3, Fumerelle 5, Gerber 4, Millender 7, Petrus 3.

3-point goals: Brandt 2, Fumerelle, Miske 2, Petrus.

Iroquois 73, West Seneca East 34

Iroquois 15 20 21 17 - 73

W. Sen. East 12 4 13 5 - 34

IROQUOIS (11-4, 5-3): Donner 9, Lyons 2, McBride 7, McLaughlin 5, Quinn 9, Reidel 30, Shanahan 5, Wittek 6.

W. SEN. EAST (3-11, 1-7): Eisenmenger 9, Kaufman 7, Kmiotek 6, Krug 2, Weiner 10.

3-point goals: Donner 2, Eisenmenger, McLaughlin, Reidel 3, Shanahan.

Williamsville South 57, Amherst 53

Wmsv. South 12 13 11 21 - 57

Amherst 14 11 13 15 - 53

WMSV. SOUTH (9-3, 7-0): A. DeBerry 23, N. DeBerry 7, Dolan 8, Lassiter 12, McCullough 7.

AMHERST (7-3, 5-2): Halt 4, Klein 5, Shutts 6, Stelley 3, C. Sullivan 4, C. Wanzer 24, E. Wanzer 5.

3-point goals: Dolan 2, Lassiter 4, McCullough, Shutts 2, C. Wanzer 4, E. Wanzer.

Cheektowaga 45, Maryvale 44

Cheektowaga 13 6 14 12 - 45

Maryvale 8 10 10 16 - 44

CHEEKTOWAGA (5-6, 4-4): Dandy 1, Dubois 2, Parker 8, Rumph 22, Spencer 2, Stone 6, Scott 4.

MARYVALE (0-11, 0-6): Albrecht 2, Cadwallader 14, Hoiensahl 2, McGee-Ross 10, A. Smith 14, T. Smith 2.

3-point goals: Cadwallader 2, A. Smith 2.

Cleveland Hill 42, Springville 35

Springville 7 10 13 5 - 35

Cleve Hill 12 12 11 7 - 42

SPRINGVILLE (4-8, 4-5): Dickinson 4, Frank 7, Krzemien 7, Lewandowski 9, Rosati 8.

CLEVE HILL (10-2, 8-1): James 13, Scott 5, Skorka 3, Turley 21.

3-point goals: Frank, James 4, Lewandowski 3, Rosati 2, Skorka.

Tonawanda 37, Eden 23

Tonawanda 12 10 6 9 - 37

Eden 11 3 5 4 - 23

TONAWANDA (9-5, 6-2):Balling 4, Farrell 14, Kurdziel 4, Schoelerman 6, Taylor 9.

EDEN (2-11, 1-7):Harris 3, Musielak 6, Nowak 4, Szuflita 6, Woodard 4.

3-point goals: Harris, Musielak 2, Taylor.

Holland 50, Alden 30

Alden 10 3 6 11 - 30

Holland 11 13 7 19 - 50

ALDEN (7-6, 5-3): Altieri 10, Augustine 1, Hummel 6, Jordon 1, Keuker 2, Palizay 3, Thompson 7.

HOLLAND (7-6, 5-2):Bulega 9, Clemons 2, Grupp 6, King 5, Schmidt 10, Scull 2, Slocum 16.

3-point goals: Palizay, Schmidt.

JFK 48, Lackawanna 30

Lackawanna 5 6 10 9 - 30

JFK 2 18 15 13 - 48

LACKAWANNA (0-7, 0-7): Dilbert 5, Fields 5, Forestier 9, Goldsmith 2, Robinson 9.

JFK (3-9, 3-6):Chudzinski 4, Getz 6, Golimowski 4, Landwehr 2, McMahon 7, Thomas 10, Vohwinkel 15.

3-point goals: Fields, Forestier 2, McMahon.

Kenmore East 63, CSAT 36

Kenmore East 15 15 20 13 - 63

CSAT 10 5 12 9 - 36

KENMORE EAST (11-2, 9-0): Burhans 2, Cummings 2, Ghosen 2, Lagattuta 7, McCarthy 18, Mills 15, Sordetto 17.

CSAT (5-9, 2-7):Davis-Patterson 7, Hendricks 14, King 13, Navarro 1, Santiago 1.

3-point goals: Hendricks 4, Mills 2, Sordetto 2.

Lockport 40, Kenmore West 27

Lockport 4 13 7 16 - 40

Ken. West 9 6 3 9 - 27

LOCKPORT (7-5, 6-2): Chandler 4, DiTullio 7, Mrcl. Douglass 3, Doxey 4, Ko. Krchniak 4, Ka. Krchniak 9, Kurbs 2, Mullane 4, White 3.

KENMORE WEST (5-8, 5-4): Borkowski 6, Pfohl 4, Quinlan 11, A. Rivera 3, Seifried 3.

3-point goals: Ka. Krchniak, Borkowski, Quinlan 3, A. Rivera, Seifried.

Ellicottville 59, Pine Valley 27

Pine Valley 4 10 9 4 - 27

Ellicottville 19 21 13 6 - 59

PINE VALLEY (10-2, 3-2): Andrews 6, Crisanti 5, Green 4, Nelson 4, Raiport 5, Scofield 2, Smuda 1.

ELLICOTTVILLE (11-1, 4-1):Aldrich 2, Cortez 8, Erlandson 11, Hamilton 16, Harris 2, Imhoff 2, Jimerson 18.

3-point goals: Hamilton 4.

Fredonia 47, Maple Grove 38

Fredonia 4 11 20 12 - 47

Maple Grove 7 13 12 6 - 38

FREDONIA (9-4, 6-1): H. Cybart 4, C. Cybart 15, Goss 3, Gullo 11, Morrison 7, Price 5, St. George 2.

MAPLE GROVE (7-6, 2-5): Caskey 4, Hemminger 9, McCall 4, M. Schuppenhauer 9, Swanson 6, Tanner 2, Davis 2, Hill 2.

3-point goals: C. Cybart, Goss, Gullo 3, Price.

Frewsburg 55, Clymer 26

Clymer 4 9 5 8 - 26

Frewsburg 16 16 16 7 - 55

CLYMER (5-6, 1-3): Beal 2, Beckwith 2, Blakeslee 2, Boozel 1, Covey 2, Dunnewold 5, Duryee 6, Gustafson 6.

FREWSBURG (11-2, 5-0): Blanchard 9, Boardman 2, Carlson 2, Carr 6, Dilts 5, Gray 2, Iuculano 13, Lynn 14, Munson 2.

Nichols 54, Akron 40

Nichols 11 16 9 18 - 54

Akron 10 6 13 11 - 40

NICHOLS (6-5):Bueme 20, Cunningham 5, Dockery 19, Jones 1, McCluski 4, Niedzialowski 5.

AKRON (4-7): Hill 13, D Jonathan 4, J Jonathan 5, S Jonathan 6, Leeds 10, Printup 2.

3-point goals: Hill 2, J Jonathan, Niedzialowski.

Mount Mercy 50, Pioneer 28

Mount Mercy 15 14 12 9 - 50

Pioneer 10 2 4 12 - 28

MOUNT MERCY (8-3):Ashe 18, Bamrick 7, Ferrentino 3, Fredo 4, Hamm 8, Hillery 2, Hughes 4, May 2, Strang 2.

PIONEER (4-8): Eigenbrod 7, Fuller 3, Haley 8, Kline 7, Rogers 1, Schwab 2.

3-point goals: Ashe 2, Bamrick, Ferrentino, Kline.

Saturday’s games

Nonleague

III-James.-DeWitt at O’Hara, noon

Panama at Hamburg, 1:30 p.m.

Forestville at Sherman, 3:30 p.m.

Charter Cup

Tapestry at WNY Maritime, 1 p.m.

Pioneer Invitational

Chautauqua Lake vs. Pioneer, 2 p.m.

Cleveland Hill vs. Mount Mercy, 3:30 p.m.

Boys hockey

Friday’s games

WNY Federation

West Seneca East 7, Lew-Port 2

Orchard Park 5, Frontier 1

OP: Tyler Bienias 3g-a, Zach Biasillo 4a, Marshall Cappelli 2g-a

Hamburg 4, West Seneca West 1

H: Jason Delmont g-a, Dalton Wright g-a

Nonleague

Canisius 2, V-McQuaid 1

V-Geneseo 5, Sweet Home 2

CISAA

Nichols 5, Ridley College (Ont.) 2

N (23-15-6): Cole Donhauser 3g

Saturday’s games

WNY Federation

Hamburg vs. Sweet Home

at Northtown Center, 1 p.m.

Canisius vs. Williamsville East

at Northtown Center, 3 p.m.

Kenmore West vs. St. Francis

at Northtown Center, 3:30 p.m.

Kenmore East vs. Williamsville North

at Northtown Center, 5 p.m.

Clarence vs. Lancaster

at Northtown Center, 5:30 p.m.

Nonleague

V-Geneseo vs. West Seneca West

at Northtown Center, 11 a.m.

V-McQuaid vs. St. Joe’s

at Tacoma Ice Rink, 8 p.m.

Girls hockey

Friday’s games

WNY Federation

Orchard Park/Frontier/Lake Shore 4, West Seneca/Hamburg/Eden 3

OP (14-2): Frangelica Bautz g-3a

Wrestling

Friday’s games

St. Joe’s 46, St. Francis 27

126: Ben Parish (SJ) win by fall 1:59

Saturday’s games

ECIC Championships

at Starpoint

Niagara-Orleans Championships

at Akron

Catt./Little Valley Tournament

Chautauqua Lake Thunderbird Duals

Track & field

Saturday’s games

Section VI vs. Section V Challenge

at Houghton College, 10 a.m.

Boys swimming

ECIC interdivision

Sweet Home 98, Wmsv. North 66

ECIC I

Clarence 90, Lancaster 78

West Seneca 60, Jamestown 42

ECIC II

Lake Shore 98, Maryvale 85

Hamburg 80, Iroquois 22

Wmsv. East 103, Wmsv. South 71

Niagara Frontier

Grand Island 120, Lew-Port 51

Lockport 116, Niagara-Wheatfield 67

Co-ed swimming

Syracuse Cup

Buffalo Arts 86, East 46

South Park 84, Riverside 48

Hutch-Tech 108, I-Prep/Grover 43

Lafayette 96, Bennett 42

City Honors 111, McKinley 52

There are no comments - be the first to comment