Share this article

print logo

High school scores & schedules (Jan. 18)

Boys basketball

Tuesday’s game

ECIC I

Lancaster 73, Orchard Park 66

Wednesday’s games

Yale Cup Division II

Buffalo Arts 50, da Vinci 36

Monsignor Martin

St. Francis 70, Park 66 (2 OT)

CCAA East 1

Allegany-Limestone 57, Silver Creek 54

Randolph 68, Portville 51

Salamanca 66, Gowanda 60

CCAA East 2

Ellicottville 84, Cattaraugus/LV 42

Forestville 54, North Collins 45

Charter Cup

Health Sciences 92, Global Concepts 57

Nonleague

Olmsted 52, WNY Maritime 37

Lancaster 73, Orchard Park 66

Lancaster 14 21 21 17 - 73

Orchard Park 13 19 17 17 - 66

LANCASTER (8-5, 6-0): Castillo 22, Duck 6, Fulciniti 22, Jerebko 2, Reformat 4, Speyer 7, Tamburri 10.

ORCHARD PARK (6-5, 3-3): Da. Anderson 14, Dy. Anderson 27, Freilicher 4, Kubik 4, Lancaster 2, Liberatore 4, Morris 5, Olejniczak 6.

3-point goals: Fulciniti 2, Tamburri, Da. Anderson 2, Dy. Anderson 2, Freilicher.

Buffalo Arts 50, da Vinci 36

da Vinci 6 14 5 11 - 36

Buffalo Arts 11 10 19 10 - 50

DA VINCI (0-7, 0-7): Hargrove 4, Henning 7, Hobsen 2, Knight 12, Lewis 11.

BUFFALO ARTS (3-4, 3-3): Althoff 8, Carter-Keith 2, Colvey 4, L. Johnson 2, D. Johnson 11, J. Johnson 12, Pierce 2, Slobert 9.

3-point goals: Henning, Knight 2, Lewis, D. Johnson 3, J. Johnson 2.

St. Francis 70, Park 66 (2 OT)

S. Frncs 13 9 22 10 6 10 - 70

Park 16 25 5 8 6 6 - 66

ST. FRANCIS (9-3, 2-1): Cummings 7, Cunningham 18, Darrell 14, Ivey 5, Sireika 14, Taggart 6, Welch 6.

PARK (9-2, 3-1): Hutchins 10, Jones 15, Lowe 2, Nnagbo 2, Scott 19, Smith 18.

3-point goals: Cummings, Cunningham 3, Darrell 2, Ivey, Sireika 2, Scott 3, Smith 4.

All.-Limestone 57, Silver Creek 54

Silver Creek 19 14 11 10 - 54

All.-Limestone 9 20 13 15 - 57

SILVER CREEK (7-5, 0-4): Gates 12, Jamison 11, Jones 2, Stevens 10, Williams 14, Woleben 5.

ALL.-LIME. (3-5, 2-1): Curran 1, Flanders 9, Golley 4, Grove 2, Hemphill 25, McAfee 4, McMullen 6, Napoleon 4, Wolfgang 2.

3-point goals: Gates 2, Jamison 3, Flanders, Hemphill, McAfee.

Randolph 68, Portville 51

Randolph 22 14 16 16 - 68

Portville 18 14 9 10 - 51

RANDOLPH (10-4, 4-0): Beaver 12, Bernard 2, Frink 5, Hind 23, Lecceadone 20, Wakefield 6.

PORTVILLE (4-9, 1-4): Gayton 6, Harris 9, Kloc 18, Lott 2, Stein 11, Tobola 5.

3-point goals: Beaver 2, Hind 5, Lecceadone 2, Wakefield 2, Harris 3, Stein 3.

Salamanca 66, Gowanda 60

Gowanda 13 15 16 16 - 60

Salamanca 23 11 16 15 - 66

GOWANDA (6-5, 1-2): Benton 20, Brawdy 15, Jensen 6, Kruszka 10, Perdue 9.

SALAMANCA (10-3, 3-1): Collins 3, DeKay 2, Enriquez 24, McClure 2, Rasha 17, Rivera 1, Sherlock 17.

3-point goals: Benton, Jensen 2, Perdue, Enriquez 3, Sherlock 2.

Ellicottville 84, Cattaraugus/LV 42

Catt/LV 7 8 13 14 - 42

Ellicottville 22 20 24 18 - 84

CATT/LV (3-9, 0-3): Baker 10, Blakely 2, Goodenow 3, Martin 14, Southwick 9, Stevens 4.

ELLICOTTVILLE (10-2, 4-0): Boldt 2, Bowen 34, Chudy 13, Grinols 12, Leiper 2, Palmatier 5, Rowland 6, Sexton 5, Stuve 5.

3-point goals: Baker, Martin, Southwick, Grinols 2, Palmatier, Sexton, Stuve.

Forestville 54, North Collins 45

Forestville 14 14 13 13 - 54

North Collins 8 11 12 14 - 45

FORESTVILLE (4-4, 2-1): Drozdziel 2, Gadewoltz 2, Hartloff 10, Markham 7, Narraway 8, Stanbro 21, Weaver 4.

NORTH COLLINS (2-9, 0-3): Gullo 5, Mehnert 6, D. Mercado 5, Pagels 4, Schroeder 4, Spicola 4, Zielinski 17.

3-point goals: Markham 2, Stanbro, Gullo, Mehnert, D. Mercado.

H. Sciences 92, Global Concepts 57

H. Sciences 15 24 26 27 - 92

G. Concepts 14 13 17 13 - 57

HEALTH SCIENCES (13-2, 7-0): Briggs 9, Cook 2, Gaines 37, Haygood 1, Johnson 2, Tys. Lott 8, Tyr. Lott 28, Nelson 2, Threat 3.

GLOBAL CONCEPTS (3-4, 2-2): Burroughs 14, Dilbert 23, Kalimu 2, Mercado 6, Parker 12.

3-point goals: Briggs, Gaines 2, Tys. Lott, Tyr. Lott, Threat, Burroughs 4.

Olmsted 52, WNY Maritime 37

Olmsted 17 19 7 9 - 52

WNY Maritime 10 1 15 11 - 37

OLMSTED (11-2): Baynes 6, Carr-Johnson 3, Evans 9, Hough 3, Parham 10, Reid 19, Richards 2.

WNY MARITIME (4-7): Canuelas 2, Grafals 2, Grimes 5, Laster 7, Morales 4, Rich 6, Weston 11.

3-point goals: Carr-Johnson, Evans, Parham 2, Reid 4, Grimes.

Today’s games

Yale Cup Division I

Burgard at East, 6 p.m.

Riverside at Hutch-Tech, 6 p.m.

Middle Early College at McKinley, 6 p.m.

Emerson at South Park, 6 p.m.

Yale Cup Division II

da Vinci at City Honors, 6 p.m.

Buffalo Arts at I-Prep/Grover, 6 p.m.

Lafayette at MST Seneca, 6 p.m.

ECIC I

Jamestown at Frontier, 7:30 p.m.

West Seneca West at Lancaster, 7:30 p.m.

ECIC II

West Seneca East at Iroquois, 6:30 p.m.

Sweet Home at Wmsv. East, 6:30 p.m.

ECIC III

Maryvale at Cheektowaga, 6:30 p.m.

Depew at Lake Shore, 6:30 p.m.

ECIC IV

JFK at Lackawanna, 6:30 p.m.

Cleveland Hill at Springville, 6:30 p.m.

Eden at Tonawanda, 6:30 p.m.

Holland at Alden, 7 p.m.

Niagara Frontier

CSAT at Kenmore East, 7 p.m.

CCAA West 1

Chautauqua Lake at Olean, 7:30 p.m.

Falconer at Dunkirk, 7:30 p.m.

Maple Grove at Fredonia, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Brocton at Clymer, 7:30 p.m.

Panama at Frewsburg, 7:30 p.m.

Sherman at Westfield, 7:30 p.m.

Charter Cup

Tapestry at Buffalo Science, 7 p.m.

Nonleague

St. Mary’s/L. at Christian Central, 6:30 p.m.

Girls basketball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Mount St. Mary 65, Niagara Catholic 16

ECIC I

Frontier 49, Williamsville North 25

Lancaster 54, Orchard Park 44

CCAA West 1

Olean 76, Southwestern 50

Nonleague

Nichols 81, Walsh 32

Cardinal O’Hara 68, V-Bishop Kearney 57

Iroquois 53, Maryvale 36

Mount St. Mary 65, Nia. Catholic 16

Mt. St. Mary 2 6 5 3 - 16

Nia. Catholic 23 16 10 16 - 65

NIA. CATHOLIC (0-10, 0-5): Clark 7, Lamb 3, Miller 1, Scharck 5.

MOUNT ST. MARY (11-5, 3-1): Badgley 2, Burns 4, DeMarco 6, Fittry 3, Hart 6, Johnson 2, Meegan 9, Merigold 8, Miller 4, Mucica 7, Murphy 5, O’Brien 6, O’Hara 2, Schmitter 3.

3-point goals: Fittry, Meegan 2, Merigold, Mucica, Murphy, Schmitter.

Frontier 49, Williamsville North 25

Frontier 12 19 9 9 - 49

Lancaster 7 4 7 7 - 25

FRONTIER (8-4, 6-0): Damico 7, Henry 8, Izzo 12, Kruska 13, Lorka 6, Stegmeier 3.

WMSV. NORTH (2-9, 1-6): Co. Bangert 9, Craffey 8, Reimers 2, Shapiro 2, Sheppard 1.

3-point goals: Henry 2, Izzo, Kruska, Co. Bangert.

Lancaster 54, Orchard Park 44

Orchard Park 15 8 16 5 - 44

Lancaster 11 13 24 6 - 54

ORCHARD PARK (5-6, 2-4): Fischer 26, Hore 4, Lenard 2, Major 2, O’Connor 4, Wozniak 2, Zablonski 4.

LANCASTER (8-3, 4-3): Armstrong 3, Fellner 2, Kranz 13, Mahony 23, Pepke 3, Wozniak 10.

3-point goals: Kranz 4, Wozniak.

Olean 76, Southwestern 50

Olean 14 21 23 18 - 76

Southwestern 14 14 12 10 - 50

OLEAN (9-2, 5-0): Anzivine 2, Carpenter 17, S. Pfeiffer 41, G. Pfeiffer 5, Ramarge 5, Singleton 6.

SOUTHWESTERN (8-5, 1-3): Austin 6, Bursch 7, Dibble 8, Lawton 6, Mathews 15, Radack 2.

3-point goals: Carpenter 2, S. Pfeiffer 8, G. Pfeiffer, Bursch.

Nichols 81, Walsh 32

Nichols 17 25 18 21 - 81

Walsh 2 11 7 12 - 32

NICHOLS (4-5): Boltz 6, Bueme 15, Dockery 14, Hawkes 4, K. Jones 10, L. Jones 2, McCluski 6, Niedzialowski 9, Sauer 15.

WALSH (0-6): Greer 13, Hund 8, Idla 2, Shaw 4, Webster 5.

3-point goals: Niedzialowski 3, Greer 3, Hund 2, Webster.

O’Hara 68, V-Bishop Kearney 57

V-B. Kearney 13 13 16 15 - 57

O’Hara 20 16 21 11 - 68

V-KEARNEY (7-3): Freeman 18, Baker 11, Wright 4, Wilson 23, Simmons 1.

O’HARA (12-2): Dickson 12, Harrison 8, Johnson 8, Maniero 2, O’Neil 7, A. Parker 8, S. Parker 21, Smith 2.

3-point goals: Freeman 4, Dickson 2, O’Neil, S. Parker 5.

Iroquois 53, Maryvale 36

Iroquois 12 13 12 16 - 53

Maryvale 6 12 10 8 - 36

IROQUOIS (10-4): Donner 6, McBride 8, McLaughlin 6, Quinn 13, Reidel 13, Shanahan 7.

MARYVALE (0-9): Albrecht 3, Cadwallader 7, Hoiensahl 3, McGee-Ross 9, Saskowski 2, A. Smith 10, T. Smith 2.

3-point goals: Donner, Reidel, Shanahan, McGee-Ross.

Today’s games

Canisius Cup

I-Prep/Grover at Burgard, 5 p.m.

East at da Vinci, 5 p.m.

MST Seneca at Lafayette, 5 p.m.
City Honors at Buffalo Arts, 6 p.m.

South Park at Emerson, 6 p.m.

McKinley at Middle Early College, 6 p.m.

Hutch-Tech at Olmsted, 6 p.m.

Monsignor Martin

Sacred Heart at Cardinal O’Hara, 6:30 p.m.

ECIC I

West Seneca West at Clarence, 7:30 p.m.

ECIC III

East Aurora at Starpoint, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Medina at Akron, 6:30 p.m.

Roy-Hart at Barker, 6:30 p.m.

Wilson at Newfane, 6:30 p.m.

CCAA East 1

Randolph at All.-Limestone, 7:30 p.m.

Portville at Gowanda, 7:30 p.m.

Silver Creek at Salamanca, 7:30 p.m.

CCAA East 2

Franklinville at North Collins, 6 p.m.

Forestville at Ellicottville, 7:30 p.m.

Cattaraugus/LV at Pine Valley, 7:30 p.m.

Nonleague

Buffalo Seminary at JFK, 4:30 p.m.

Pioneer Invitational

Cleveland Hill vs. Chautauqua Lake, 7 p.m.

Boys hockey

Wednesday’s games

WNY Federation

West Seneca West 9, Lockport 1

WSW: Kyle Haettich 4g, a

CISAA

Appelby College (Ont.) 7, Nichols 3

WNY Club

White Division

Dunkirk/Fredonia 5, Buffalo 2

Today’s games

WNY Federation

Amherst vs. Niagara Falls

at Hyde Park Ice Pavilion, 5 p.m.

Williamsville South vs. Kenmore West

at Northtown Center, 6:30 p.m.

Williamsville East vs. Lancaster

at Northtown Center, 7 p.m.

Bishop Timon-St. Jude vs. Wmsv. North

at Northtown Center, 9 p.m.

Girls hockey

Today’s games

WNY Federation

Ken./Grand Island vs. Monsignor Martin

at North Buffalo Ice Rink, 4:30 p.m.

Lanc/Iroq/Depew vs. OP/Fron/LS

at Hamburg Nike Base, 4:30 p.m.

WS/Hamb/Eden vs. Amherst/SH/Clarence

at Northtown Center, 5:30 p.m.

Boys bowling

Today’s games

ECIC Large North

Starpoint 7, Williamsville South 0

S: Matt Pyskaty 219-618

ECIC Large South

Frontier 6, West Seneca West 1

F: Connor Gates 683

ECIC Small South

Alden 5, Cheektowaga 2

A: Adam Wood 237-625

Pioneer 6, Lackawanna 1

P: Jordan King 631

Niagara Frontier

Lockport 5, Grand Island 2

L: Zachary Wilkesmore 223-614, Tyler Nolte 221-605

CCAA I

Dunkirk 4, Southwestern 0

D: Tristan Skelly 222-228-647

S: Alex Nelson 217-509

Girls bowling

Wednesday’s games

ECIC Large North

Clarence 5, Sweet Home 2

C: Sarah D’Angelo 227-653, Alyssa Johnson 212-595, Melissa Simpson 237-577

SH: Grace Cornwell 214.

Starpoint 6, Williamsville South 1

S: Samantha Spatorico 204-536

ECIC Large South

West Seneca West 5, Frontier 2

F: Makenzie Yesis 255-607

ECIC Small North

Cheektowaga 6, Alden 1

C: Emily Crone 244-577, Paige Onifk 197, Krista Hoctor 214

ECIC Small South

Pioneer 7, Lackawanna 0

P: Katelyn Slomba 676

Niagara Frontier

Lockport 7, Grand Island 0

L: Riley Auten 235-576

GI: Michelle Wadell 204-584

CCAA I

Dunkirk 4, Southwestern 0

D: Olivia Corbett 225-611

S: Alexis Berry 211-550

Co-ed swimming

Wednesday’s games

Syracuse Cup

Bennett 64, East 19

Buffalo Arts 81, South Park 47

I-Prep/Grover 67, Riverside 51

McKinley 113, Riverside 43

Wrestling

Wednesday’s games

ECIC I

Lancaster 44, Hamburg 30

ECIC II

Amherst 55, East Aurora/Holland 29

A: Mehdie Raza (113) win by pin

ECIC III

Cheektowaga 54, Springville 33

C: Logan Wagner (113) win by fall 0:59

Pioneer 69, Tonawanda 6

P: Chris Carter (285) win by fall 4:30

Niagara Frontier

Grand Island 42, Niagara Falls 32

Kenmore West 53, North Tonawanda 36

CCAA I

Gowanda 48, Southwestern 27

G: Ryan Gernatt (132) pin 3:22

Rifle

Wednesday’s games

ECIC

Clarence 1130, Holland 1026

C: Matt Kirk 291

Lancaster 1141, Pioneer 1057

L: Alex Mangen 288

There are no comments - be the first to comment