Share this article

print logo

Area bowling (Jan. 19)

Area bowling

11TH FRAME: Snake Vogt Memorial — Mike Miller 257-278-728, Jim Reese, Jr. 278-724, Jim McClure 698, Matt Foss 683, Kevin Bartosz 259.

ABBOTT: BW’S Cagney’s C2 — Mark Bigaj 254-714, Tom Nicometo 257-684, Gregg Kowalik 267-675, Jim Dunphy 258, Jayso Silver 253. Mixed Trios — Garry Smith 286-797, Julie Selk 267-768, Dave Lindstrom 290-732, Branden Simone 725, Tom J Baldi 268-719. UAW 897 — Paul Kaminski 268-269-721, Jim McClellan 679, Ken Eder 278, Pat Reedy 258, Ron Apotosky 255. TNT Classics — Mike Gilmer 255-718, Gary Preston 707, Maurice Davidson, Jr. 267-698, Lee Attaway 269-690, John Bridges, Jr. 670, Debbie A. Flood 235-640.

AIRPORT: WNY Sealcoat & Supplies — Gerald Grabner 300-740, Gary Shattuck 299-783, Russ Wojciechowski, Jr. 259-741, Ryan Habalou 733, Tyler Molina 726. Postal Thruway — John Vogl 275-737, Mark Valenti 279-699, Dale Danner 696, Tom Stinson 259-680.

ALLIE BRANDT: US Postal — Mike Hulbert 268-757, Gary Kinyon 262-715, Steve Robinson 269-712, Terry Bennetti 259-702, Bob Soeman 255-694, Dave Bunn 692. DRI — Gary Smith 278-708, Joe Moore II 269-707, JJ Grembowicz 685. Sportsmen — Dan Routhier 255-717, John Cummings 267-686. Knights of Columbus — Brian Stisser 279-706, Mark Dearborn 279-701, Joel Curtiss 686, Andy Heftka 257-684, Gary Heftka 681.

BRAYMILLER’S: Tuesday Night — Mark Markulis 254, Dave Budzinski 690.

BROADWAY: Anthony Zielinski Memorial — Andy Bielanin 279-732, Ryan Winkowski 264-696, Steve Lezynski 257-693, Robin Manikowski 225-246-690, Chris Sikorski 259-689, Scott Ciura 256, Tammy Derkovitz 256. Mixed Blues — Keith Januszak 712, Dwayne Dewyea 277-698, Lyle Clayson 267. Whitey Kiszewski Memorial — George Danat 266-254-755, Jim Wangler, Jr. 268-254-742, Eric Danat 714, Brian Kiszewski 255-711, Janette Piesczynski 268-709, Marty Hannah 697

CLASSIC: Smith/Magaris Memorial — Stephanie Iraci 267-739, Dennis Alston 279-726, Andy Cannizzaro 689.

EDEN: Don Greuschow Memorial — Derek Szymkowiak 259-676, Jeremy Jimerson 253-677, Nathan Flintjer 258-675, Rich Hill 258.

KENMORE: Leo Greenauer Memorial — Joe Montante Jr 701, Lou Mustillo 686, Justin Knoblach 255-678, Scott Wilson 256-677, Joe Mercurio 676. Joan Bovo Memorial — Tracey Fitzpatrick 235-649, Vickie Mayfield 233-629. Federal League — Rob Phillips, Jr. 298-717, Geoff Bors 256-680.

LANCASTER: Nickel Creek — Mike Borodzik, Jr. 277-737, Dave Koteras 712, Jerry Nostrand 709, Gary Teft 269-696, Ray Broska 691.

MANOR: Local #135 Mixed — Tim Rick 267-718, Herb Hout 692, Vinnie Pascuzzi 259, Scott McIntyre 252. Ten Pins — Daniel Goodwin 277. JJ Mover’s — Dave Fiebelkorn 689, Chris Labiak 682, LaRhonda Johnson 258-677, Greg Miller 256, Mike Platter 255, Will Slaughter 264. Wednesday Night Men — Greg Sacco 259-751, Mike Gilbert 259-730, Scott Baker 265-701, Mike Kozlowski 689, Patrick A’Hearn 686.

MANOR II: Pete Stasio Memorial — Chris Fecio 280-279-764, Ray Jaskowiak 257-267-741, Mark Leible 294-299-728, Joe Rubrecht 268-715, Shaun Lewis 713, Aaron Gallman 709, Brian Fleischman 704, Nick Fusco 701.

SPARE TIME: Broad Spectrum 3-Man — Tony Dolan 258-706, Pat Brick 258-676, Mitch Willett 675. Tuesday Night Buffalo Firefighters — Andy Pruitt 289-715, Lance Mahalic 713,

SPRINGVILLE: Davies Hillside Farms — Kevin Farner 255-738, Kevin Rowland 268-727, Samantha Farner 243-704, Tony Dolan 678, Bill Lamphier 255.

STRIKERS: Tuesday Night 3-Man — Chris Jentsch 268, Pete Durante 259, Tyler Jensen 256, Tammy Demma 205. Wednesday Night Businessman — Chad Joseph 258-258-770, Jeff Smith 267-715, Keith Cicatello 250-675, Tom Saccomanno 289. Social 6 — Carly Anderchuk 225.

THE EDGE: Strike Force — Greg Harris 268-719, Jim Johnson 259-676.

TONAWANDA: F&T Snowplowing Senior Classic — Joe Strasser 266-765, George Thomas 279-728, Joe Morath 670. Boulevard Produce — Kristina Szczerbinski 258-257-740, Joey Bellanti 257-717, Mark Buffington 262-701, Mark Salverson 265-678, Mike Pearson 666, Scott Johnson 665. Tuesday Men — Drew Birmingham 258-737, Joe Krollman 276-697, Kevin Volker 680, Kevin Kozlowski 669, Paul Wilber 664, Joe Snick 266.

TRANSIT: Schoolmasters — Tom Bastian 676, Don Bosshardt 675. Jeff Giancarlo Memorial — Greg Voytovich 266-730, Jeff Walsh 266-703, Jim Rusin 263-699, John Melidona 678. Storm/Bowlers Choice Pro Shop Seniors — Gary Kinyon 246-697, John Lagree 276-694, John Danielewicz 276-691, Cark Graetz, Jr. 689, Larry Panaro 677.

WIMBLEDON: West Seneca Tuesday Seniors — Dave Hearn 279-289-803, Rick Bartoszek 279-733, Larry Rybak 256-708, Ray Pacer 278-701, Ed Stanek 686. City Bowlers — Bob Ehrmann 279-257-715, Al Harvey 254-298-710, Dan Markey 286-687, Eric Schmarden 267, Mike Pastore 257. Dave’s Snack Shack — Bill Swiat 263-268-778, Steve Dorobiala 287-707, Ken Cybulski 279-700, Jeffery Smith 698, Jeremy Gaca 266-696, Jacob Hiam 279-678. LT Vending — Jake Cashion 759, Jim Lamancuso 277-732, Bill Cashion 257-261-731, Troy Kruszka 690, Jordan Kacz 253-680. Labatts Blue — Jim Bachert 692, Mike Bachert 691, Jason Sobczynski 278, Ken Rothenberger 256, Ron Foegen, Jr. 252.

There are no comments - be the first to comment