Share this article

print logo

High school scores & schedules (Dec. 1)

High schools

Boys basketball

Lancaster Tipoff Tournament

Health Sciences 80, Cleveland Hill 51

Dunkirk 75, Lancaster 73

Health Sciences 80, Cleveland Hill 51

Cleve Hill 9 15 14 13 - 51

H. Sciences 21 16 20 23 - 80

CLEVE HILL (0-1): James 2, C.Johnson 10, McGee 2, F.Johnson 9, Nance 2, Phillips 8, Wahler 2, Walker 3, Woodward 11.

HEALTH SCIENCES (2-0): Briggs 7, Cook 2, Costner 2, Gaines 13, Fears 2, Tys.Lott 4, Tyr.Lott 22, Nelson 6, Renfro 5, Threat 17.

3-point goals: C.Johnson 2, F.Johnson, Tyr.Lott, Threat 3.

Thursday’s games

ECIC IV

Tonawanda at Springville, 6:30 p.m.

Nonleague

Middle College at MST Seneca, 6 p.m.

Silver Creek at Oracle Charter, 7 p.m.

Pine Valley at Panama, 7:30 p.m.

Adam Elliott Tournament

at Portville

Catt/Little Valley vs. Portville, 7:30 p.m.

Greg Martin Tournament

at Iroquois

Kenmore East vs. Orchard Park, 4:45 p.m.

Alden vs. Iroquois, 6:30 p.m.

James Walker Tournament

at Lew-Port

South Park vs. Hutch-Tech, 5:30 p.m.

Lafayette vs. Lew-Port, 7 p.m.

Girls basketball

Kendall Tournament

Medina 45, V-NE/NW Prep 27

Matthew Foster Memorial

at Iroquois

Iroquois 56, Niagara Falls 16

Mount St. Mary’s 51, Bennett 19

Nonleague

Nardin 53, Walsh 26

Tonawanda 40, Akron 36

Medina 45, V-NE/NW Prep 27

Medina 16 4 18 7 - 45

V-NE/NW 8 0 7 12 - 27

MEDINA (1-0): Brown 18, Cuadra 5, Gross 4, Henning 2, Kams 3, Williams 9, Winters 4.

V-NE/NW PREP: Lucas 11, Terry 6, Johnson 5, Burgos 5.

3-pointers: Kams, Williams 2, Lucas, Johnson, Burgos.

Iroquois 56, Niagara Falls 16

Niagara Falls 5 2 5 4 - 16

Iroquois 20 9 15 12 - 56

NIAGARA FALLS (0-1): Burton 4, D.Harris 3, Means 5, Thomas 2, Ubiles 2.

IROQUOIS (1-0): Donner 5, Lyons 2, McBride 6, McLaughlin 11, Quinn 10, Reidel 15, Shanahan 7.

3-pointers: Donner, McLaughlin, Reidel.

Mount St. Mary's 51, Bennett 19

Bennett 3 4 2 10 - 19

Mt. St. Mary's 14 18 10 9 - 51

BENNETT (0-1): Roulhac 2, Minter 3, Woods 5, Small 9, Woods 1.

MOUNT ST. MARY'S (2-0): Burns 8, DeMarco 1, Fittry 7, Hart 4, Meegan 4, Mucica 4, Murphy 2, O'Brien 6, O'Hara 9, Schmitter 4.

3-pointers: Woods, Minter, Fittry, O'Hara 2.

Nardin 53, Walsh 26

Walsh 9 5 7 5 - 26

Nardin 23 8 4 18 - 53

WALSH (0-1): Greer 6, Howard 1, Webster 2, Hund 15, Gilson 2.

NARDIN (1-0): Adams 7, Hartnett 12, Herman 4, Karas 6, Mahoney 2, Marks 2, Scello 4, Spira 12, Vasquez 5.

3-pointers: Hund, Greer 2.

Tonawanda 40, Akron 36

Tonawanda 11 8 13 8 - 40

Akron 8 9 7 12 - 36

TONAWANDA (1-0): Adams 5, Hollock 5, Taylor 2, Schoelerman 17, Kurdizl 2, Farrell 6, Balling 3.

AKRON (1-2): Abrams 10, D.Jonathan 10, J.Jonathan 8, Leeds 2, Printup 2, Robnett 4.

3-pointers: Adams, Balling, Abrams 2, D.Jonathan 2, J.Jonathan 2.

Thursday’s games

Nonleague

Buffalo Arts at Tapestry, 4:30 p.m.

Nia. Catholic at Grand Island, 6:30 p.m.

Olean at Frewsburg, 7:30 p.m.

North Collins at Maple Grove, 7:30 p.m.

Randolph at Southwestern, 7:30 p.m.

West Seneca Tipoff

Eden vs. West Seneca East, 5 p.m.

Depew vs. West Seneca West, 6:30 p.m.

Boys hockey

WNY Federation

Lew-Port 6, Lockport 2

LP: Michael Stack 2g

Club

Red Division

Orchard Park 5, Starpoint 4 (OT)

White Division

Buffalo 6, Depew 3

Girls hockey

Nonleague

Nichols 3, Havergal 0

N (1-0): Katy Knoll 2g; Alexa Carlon g

Wrestling

ECIC I

West Seneca West 36, Jamestown 34

Hamburg 46, Frontier 30

H: 152 lbs — Kole Taylor by pin

Lake Shore 49, West Seneca East 21

LS: Nicholas Lombardo pins in 1:31

ECIC III

Starpoint 54, East Aurora/Holland 31

Nonleague

Canisius 50, Wilson 24

Boys Bowling

Niagara Frontier

Niagara Falls 6, Kenmore East 1

NF: Trevor Watts 637

Girls Bowling

Niagara Frontier

Niagara Falls 5, Kenmore East 2

NF: McKenzie Gilmore 502

Attention All-Stars

Please forward the following all-star selections to sports@buffnews.com.

Girls soccer: All-Catholic, ECIC I, ECIC II, ECIC III, ECIC IV, Niagara Frontier, CCAA Central, Radcliffe Cup.

Girls volleyball: All-WNY, ECIC I, ECIC II, ECIC III, ECIC IV, Niagara Frontier, Niagara-Orleans, CCAA East, CCAA Central, CCAA North.

Boys volleyball: Niagara Frontier.

Boys cross country: ECIC I, ECIC II, ECIC III, ECIC IV.

Girls cross country: ECIC I, ECIC II, ECIC III, ECIC IV.

There are no comments - be the first to comment