Share this article

print logo

High school scores & schedule (Sept. 15)

Football

Today’s games

Nonleague

Bishop Timon-St. Jude at Permian (Tex.), 8:30 p.m.

Boys soccer

Wednesday’s games

ECIC II

Williamsville East 4, Hamburg 1

WE: Trey Buscaglia 3g (gwg)

DYouville Cup

MST Seneca 9, da Vinci 0

M: JP Minani 3g; Abdi Muktar 3g

Baw Reh sho

Hutch-Tech 3, Olmsted 1

HT (2-1-1): Mahamudi Shekih 2g

I-Prep/Grover 6, City Honors 0

IP: Pa Lu 3g; Rashid Put sho

Nonleague

West Seneca West 4, Tonawanda 0

WSW (4-3,2-2): Nate Roberts 2g

Ben Sokolowski sho

Today’s games

Monsignor Martin

Nichols at St. Mary’s/Lanc., 4:30 p.m.

ECIC I

Clarence at Wmsv. North, 4:45 p.m.

Lancaster at Orchard Park, 5 p.m.

Jamestown at Frontier, 5:30 p.m.

ECIC II

Amherst at West Seneca East, 5 p.m.

Sweet Home at Williamsville South, 5 p.m.

ECIC III

Pioneer at Maryvale, 5 p.m.

Starpoint at Lake Shore, 7 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at Alden, 4:30 p.m.

Holland at Eden, 5 p.m.

Springville at Tonawanda, 7 p.m.

DYouville Cup

Hutch-Tech at I-Prep/Grover, 5:45 p.m.

CCAA Central

Silver Creek at North Collins, 4:30 p.m.

Westfield at Chautauqua Lake, 4:30 p.m.

CCAA East

Randolph at Ellicottville, 4:30 p.m.

CCAA West

Maple Grove at Falconer, 4:30 p.m.

Dunkirk at Olean, 4:30 p.m.

Nonleague

St. Mary’s School for the Deaf at Academy of Aurora, 4 p.m.

Franklinville at Pine Valley, 4:30 p.m.

Girls soccer

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Nichols 10, Christian Central 1

N (2-5): Bella Simoncelli 4g

Kendra Jones 3g

ECIC I

Orchard Park 3, West Seneca West 0

OP (4-1,6-1): Jenna Crean g-a; Alyssa Lutz sho (5svs)

Wmsv. North 3, Frontier 2

ECIC II

Williamsville East 5, Iroquois 4

WE (4-0): Alex Bone gwg; Marissa Birzon 2g-a

Amherst 7, Sweet Home 0

A: Sydney Bryans 2g; Quinn DeCicco 2g

Williamsville South 2, Hamburg 1 (OT)

WS: Kaitlyn Gruber gwg

ECIC III

Starpoint 2, Maryvale 2 (2OT)

M: Bella Devine g-a

Pioneer 3, East Aurora 2

P (5-1): Rachel Foote g-a

ECIC IV

Tonawanda 12, JFK 0

T: Hope Balling 2g; Haley Schoelerman/Dayna Daugherty sho

Springville 13, Lackawanna 0

S (2-2): Jenna Schelble 4g-a

Alden 1, Holland 0

A (3-1): Maggie Arnold g; Alexis Grassl sho (14 svs)

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 2, North Tonawanda 1

Radcliffe Cup

City Honors 12, Hutch-Tech 1

CH (3-0): Daneva Moncrieffe 3g

CCAA East

Allegany-Limestone 2, Portville 1

A: Kaitlyn Higby gwg

Ellicottville 4, Randolph 1

Franklinville 3, Salamanca 0

CCAA West

Olean 11, Dunkirk 1

Nonleague

Clarence 4, Grand Island 2

C (6-1): Annie Davies 2g; Emma Faso g-2a

West Seneca East 5, Buffalo Seminary 0

WSE: Karlie Mann 2g; Brianna Sorrentino 2g

Today’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy at Mount St. Mary, 6 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Akron, 4:30 p.m.

Albion at Medina, 4:30 p.m.

Barker at Wilson, 4:30 p.m.

Radcliffe Cup

Lafayette at Middle Early College, 4 p.m.

I-Prep/Grover at South Park, 4 p.m.

Emerson at Buffalo Arts, 4:30 p.m.

CCAA West

Southwestern at Maple Grove, 4:30 p.m.

Nonleague

Alden at Roy-Hart, 6:15 p.m.

Girls volleyball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. 25-25-25, O’Hara 10-19-11

SM (8-0): Caitlyn Meyer 10 kills

Nardin 25-25-20-25, Mt.Mercy 16-17-25-16

N: Erin Wright 12 kills, 4 aces

Nichols 25-25-20-25, Niagara Catholic 16-11-25-11

ECIC I

Clarence 25-25-25, Orchard Park 9-16-22

C (5-1,3-0): Meghan Neelon 12 kills, 12 assists, 10 digs

Lancaster 25-25-25, Williamsville North 13-9-15

L: Kara Paradowski 11 digs, 5 kills

ECIC IV

JFK 21-25-15-25-25, Holland 25-19-25-9-21

Niagara Frontier

Grand Island 25-25-25, Kenmore East 23-18-8

GI (4-0,4-0): Amanda Jordan 4 kills, 6 blocks

Buffalo Public Schools

Hutch-Tech 25-25-25, Buffalo Arts 18-23-17

HT: Nisa Raquib 12 kills; Jessica Cruz-Jackson 10 aces

Olmsted 25-25-25, MST Seneca 17-23-13

O (2-1): Leah Graham 8 aces

CCAA Central

North Collins 25-25-25, Forestville 16-19-17

NC (3-0): Angela Filkob 20 assists, 3 kills

Nonleague

Kenmore West 25-25-25, City Honors 13-18-15

KW: Kiana Marshall 5 kills; Erin Veronica 12 digs

Williamsville South 25-25-25, North Tonawanda 20-12-15

WS (5-0): Maddie Popielski 7 aces

Maryvale 25-25-25, Cleveland Hill 21-12-19

M (2-2,1-2): Julia Carter 17 kills, 7 aces; Emily Raczynski 15 assists, 2 aces

Portville 25-25-25, Southwestern 19-20-14

P (4-0): Haley Unverdorben 18 assists, 8 aces, 4 kills; Beth Miller 10 kills, 4 blks

Today’s games

ECIC II

West Seneca East at Sweet Home, 6 p.m.

Wmsv. East at Wmsv. South, 6:30 p.m.

ECIC III

Maryvale at Cheektowaga, 6 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Albion, 5 p.m.

Wilson at Medina, 5 p.m.

Akron at Roy-Hart, 5 p.m.

Buffalo Public Schools

Lafayette at East, 4:30 p.m.

Riverside at I-Prep/Grover, 4:30 p.m.

Emerson at Middle College, 4:30 p.m.

Hutch-Tech vs. Buffalo Arts

at Buffalo Science , 5:30 p.m.

Olmsted at MST Seneca, 6 p.m.

da Vinci at South Park, 6 p.m.

CCAA West

Fredonia at Brocton, 6 p.m.

CCAA East

Catt./Little Valley at Olean, 6 p.m.

Salamanca at Randolph, 6 p.m.

CCAA West

Panama at Sherman, 6 p.m.

Nonleague

Depew at Iroquois, 5:30 p.m.

Falconer at Chautauqua Lake, 6 p.m.

Clymer at Pine Valley, 6 p.m.

Maple Grove at Southwestern, 6 p.m.

Boys volleyball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Canisius 25-25-25, St. Mary’s/Lanc. 5-10-19

C (8-1): Dan Kane 31 assists

ECIC III

Eden 25-25-25, Maryvale 9-18-16

E (6-1): Drew Hesse 15 kills

Nonleague

Lancaster 25-25-25, St. Joe’s 18-22-23

L (1-2): Nick Cumbo 21 digs

Lockport 25-25-25, St. Francis 18-18-19

L (5-0): Rees Perry 15 digs; Justin White 10 kills, 7 blocks

TBA at Cardinal O’Hara, 6 p.m.

Grand Island 21-25-25-25, West Seneca West 25-20-20-15

GI (4-1,2-1): Jack Glose 32 assists; Dave Pachla 17 kills, 9 digs, 3 blocks

Today’s games

ECIC I

Lancaster at Frontier, 6 p.m.

Clarence at Hamburg, 6 p.m.

ECIC II

Williamsville South at Amherst, 5 p.m.

Sweet Home at Lake Shore, 6 p.m.

ECIC III

Cheektowaga at Depew, 5 p.m.

East Aurora at Holland, 6 p.m.

Nonleague

Niagara-Wheatfield at St. Joe’s, 6:30 p.m.

Field hockey

Wednesday’s games

ECIC II

Williamsville East 5, West Seneca East 0

WE (3-1): Hayley Skidmore 2g; Leah Rogers 2g; Hannah Nurse sho (7svs)

Iroquois 3, Hamburg 1

H (3-0): Riley DeGrace 3g

Nonleague

Williamsville South 1, Williamsville North 0

WS (5-0): Leah Czerwinski g; Delaney Gillman sho (10 svs)

Pioneer 2, Clarence 1

P: Brittany Baker 1g-1a

Eden 2, Lancaster 1 (SO)

E: Maureen Bender g; Christina Harris g

Amherst 3, Starpoint 0

A (3-0): Jenna Sobol g-a; Casey Adimey g-a; Julianna Ellis sho

Sweet Home 3, West Seneca West 1

Today’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart at Buffalo Seminary, 4:15 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Akron, 4:45 p.m.

Barker at Roy-Hart, 4:45 p.m.

Kenmore at Wilson, 5 p.m.

Boys golf

ECIC North Large

Clarence 255, Wmsv. North 265

M: Richy Felber (C) 40 at Brookfield

ECIC South Large

Orchard Park 245, Frontier 286

M: Mitchell Smith (OP) 35 at Brierwood

ECIC South Small

East Aurora/Holland 248, Lake Shore 304

M: Jake Roach (EA)/Mitch Jeffe (EA) 37 at East Aurora CC

Iroquois 240, Pioneer 296

M: Tyler Birdd (I) 40 at Elma Meadows

Monsignor Martin Assn.

Timon-St.Jude 197 St. Mary’s 228

M: Ryan Sheehan (T) 46 at Fox Valley

Gow 180, O’Hara 209

M: Josh Starr (G) 41

Niagara Frontier

Grand Island 252, Niagara Falls 290

M: Jason Lupp (GI) 40 at River Oaks

Niagara Falls 300, Ken East 370

M: Ben Shotwell/Ryan Hahn 40 at Brighton

Niagara-Orleans

Barker 233, Newfane 260

M: Josh Richbart (B) 43 at Niagara-0rleans CC

Medina 224, Akron 260

M: Ian Wagner 38 (M) at Shelridge CC

Roy-Hart 237, Albion 240

M: Hogan Lang 38 at Hickory Ridge

Nonleague

Starpoint 283, Maryvale 327

M: Max Lin (SP) 44 at Diamondhawk .

Girls golf

Monsignor Martin Assn.

Mt. Mercy 271, Buff Seminary 277

M: Shelby Kmidowski 43 (BS) at Delaware

Sacred Heart 248, Mt. St. Mary’s 305

M: Ava Rinaldi (SH) 43 at Sheridan

Girls tennis

ECIC I

Orchard Park 5, Frontier 0

Lancaster 5, West Seneca West 0

ECIC II

Wmsv. East 5, Hamburg 0

Wmsv. South 5, West Seneca East 0

ECIC III

Iroquois 4, Starpoint 1

Maryvale 4, Lake Shore 1

ECIC IV

Alden 4, Eden 1

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 5, Kenmore West 0

CCAA

Chautauqua Lake 3, Falconer 2

Maple Grove 4, Salamanca 1

Olean 4, Frewsburg 1

Nonleague

McDowells (Pa.) 3, Nichols 2

Girl’s swimming

ECIC II

Hamburg 104, Wmsv. East 75

There are no comments - be the first to comment