Share this article

print logo

High school scores & schedules (Sept. 13)

Boys soccer

Monday’s games

Christian Central 8, Cardinal O’Hara 0

CCA: Thomas Kazmierczak 2g; Daniel Tyson 2g; Alex Cook 2g

ECIC I

Williamsville North 3, Frontier 0

Clarence 1, Lancaster 0

C: Chris O’Brien gwg

West Seneca West 16, Jamestown 0

WSW: Austin Wild 3g; Parker Welling 3g; Nate Roberts 3g; Dave Mack 2g-6a; Ben Sokolowski sho

ECIC II

Iroquois 4, Williamsville South 4

Sweet Home 6, Amherst 0

SH: Noah Keem 3g; Michael Goodman sho

Hamburg 4, West Seneca East 1

H: Cullen Ingraham 2g-a; Gabe Mastrangelo 2g

ECIC III

Maryvale 4, Depew 1

Starpoint 3, Cheektowaga 0

East Aurora 11, Pioneer 1

ECIC IV

Holland 3, Springville 1

H: Derek Toorongian g-a

Tonawanda 3, Alden 2

T: Dylan Lewis gwg

Niagara-Orleans

Newfane 4, Medina 3

N: Mateo May g-2a

DYouville Cup

I-Prep/Grover 4, McKinley 0

IP: Abdullahi Hussein 2g; Rashid Put sho

Lafayette 4, Hutch-Tech 1

L: Theovie Louzala 3g

CCAA East

Allegany-Limestone 3, Portville 0

Today’s games

Monsignor Martin

St. Francis at Canisius, 4:30 p.m.

Niagara Catholic at O’Hara, 4:30 p.m.

Timon-St. Jude at Nichols, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore West at CSAT, 4:30 p.m.

Lew-Port at Lockport, 4:30 p.m.

Grand Island at Niagara Falls, 4:30 p.m.

Kenmore East at N. Tonawanda, 4:30 p.m.

CCAA East

Ellicottville at Franklinville, 4:30 p.m.

Cattaraugus/LV at Randolph, 4:30 p.m.

CCAA Central

Frewsburg at Silver Creek, 4:30 p.m.

CCAA West

Fredonia at Dunkirk, 7 p.m.

Olean at Maple Grove, 4:30 p.m.

Nonleague

St. Joe’s at Iroquois, 4:30 p.m.

North Collins at West Seneca East, 5 p.m.

Chautauqua Lake at Southwestern, 7 p.m.

Girls soccer

Monday’s games

ECIC II

West Seneca East 4, Iroquois 1

WSE: Karlie Mann 2g

Williamsville East 3, Amherst 2 (2 OT)

WE: Marissa Birzon gwg, 2g

ECIC III

Maryvale 4, Depew 3

M: Karli Murray 2g-a; Lexi Aquilino gwg

ECIC IV

Tonawanda 3, Eden 1

T: Sydney Kowsky, Baylin Tighe, Hope Balling g

Niagara Frontier

Kenmore West 4, Niagara Falls 2

KW: Hannah Gallivan, Molly Tobin 2g

Niagara-Orleans

Wilson 3, Albion 0

W: Emily Paterson g-a, Kayla Neumann g-a

Akron 4, Barker 1

A: Kara Seguin 2g; Jenna Robnett g-a

Medina 4, Roy-Hart 1

M: Destiny Satkowski 3g

Radcliffe Cup

McKinley 2, da Vinci 1

M: Lillian Nig 2g

Buffalo Arts 5, South Park 1

BA: Corinne McLaughlin 2g

CCAA East

Ellicottville 8, Franklinville 0

E: Evie Cortez 4g, Julianna Giannicchi 2g, Jenna Aldrich 2g-a, Robin Freaney/Karly Siperek sho

Cattaraugus/Little Valley 3, Randolph 2

Portville 5, Salamanca 0

CCAA Central

Chautauqua Lake 4, Cassadaga Valley 0

Silver Creek 3, Frewsburg 2

SC: Chloe Barrett g-a

Westfield 4, Pine Valley 0

W: Maddison Knapp 2g

CCAA West

Fredonia 5, Dunkirk 1

F: Laurel Erick 4g

Maple Grove 5, Olean 1

MG: Clare Crossley 2g-a

Nonleague

Sweet Home 3, Cheektowaga 3 (OT)

C: Megan Marafino 3g

Nardin 3, Frontier 2

N: Sydney Scello 2g-a

Williamsville North 7, East Aurora 0

WN: Samantha Diamond 2g; Katie Bodie sho

Southwestern 6, Jamestown 0

Today’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy at Nardin, 4:30 p.m.

Chrstn. Central at Nia. Catholic, 4:30 p.m.

Sacred Heart at Nichols, 4:30 p.m.

Mount St. Mary at Park, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Niagara Falls at Grand Island, 4:30 p.m.

N. Tonawanda at Kenmore East, 4:30 p.m.

CSAT at Kenmore West, 4:30 p.m.

Lockport at Lew-Port, 7 p.m.

Girls volleyball

Monday’s games

Monsignor Martin

Nardin 25-25-25, Cardinal O’Hara 22-12-16

N: Dea Chiavetta 10 digs

Sacred Heart 25-25-25, Nichols 12-17-18

SH: Mia Wild 18 digs

St. Mary’s/L. 25-25-25, Nia. Catholic 3-8-6

ECIC I

Lancaster 25-25-25, Frontier 20-20-13

L: Alyssa Babinger 9 kills; Katie Becht 5 aces

Orchard Park 25-25-26, West Seneca West 13-13-24

OP: Molly Bleech 5 kills

Clarence 25-25-25, Jamestown 8-9-10

C: Meghan Neelon 12 kills, 5 aces, 9 digs; Melissa Ratzel 6 kills, 5 aces

ECIC II

Wmsv. South 25-25-25, Iroquois 20-20-16

WS: Grace Stahl 7 kills

Sweet Home 25-19-19-29-25, Amherst 14-25-25-27-14

SH: Christie Ackendorf 11 kills, 6 blocks; Anna Stang 20 assts, 10 aces

Hamburg 25-25-25, W.S. East 16-17-22

H: Alexa Pace 10 kills

ECIC III

Lake Shore 25-25-29, Cheek. 19-18-27

LS: Ariel Smith 9 kills; Erika Deangelis 11 assts

East Aurora 28-25-28, Maryvale 26-23-26

EA: Olivia Alessi 8 kills, 2 blocks

ECIC IV

Eden 25-25-25, Cleveland Hill 8-12-12

E: Alyssa Durski 19 assts, 6 aces

Alden 25-25-25, Lackawanna 8-10-11

Niagara Frontier

North Tonawanda 25-25-25, CSAT 13-15-21

NT: Julie Milbrand 6 kills, 3 digs; Chase Steingasser 5 kills 5 aces

Gr. Island 25-25-25, Kenmore West 16-15-18

GI: Claire Brandon 11 kills, 9 digs

Niagara-Wheatfield 25-25-25, Kenmore East 21-18-19

NW: Mackenzie Franks 11 digs, 10 assts.

Nonleague

Depew 18-17-25-25-25, City Honors 25-25-23-20-23

D: Tess Borgosz 6 aces, 5 blocks

North Collins 25-25-25, Dunkirk 8-11-14

NC: Deanne Wilson 5 kills

Today’s games

ECIC II

West Seneca East at Lake Shore, 6 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Akron, 5 p.m.

Wilson at Albion, 5 p.m.

Medina at Roy-Hart, 5 p.m.

Buffalo Public Schools

Riverside at Emerson, 4:30 p.m.

East at I-Prep/Grover, 4:30 p.m.

Lafayette at Middle College, 4:30 p.m.

da Vinci at Buffalo Arts, 6 p.m.

Olmsted at Hutch-Tech, 6 p.m.

McKinley at South Park, 6 p.m.

CCAA West

Chautauqua Lake at Clymer, 6 p.m.

CCAA East

Allegany-Limestone at Olean, 6 p.m.

Randolph at Portville, 6 p.m.

Ellicottville at Salamanca, 6 p.m.

Nonleague

Sherman at Falconer, 6 p.m.

Pine Valley at Maple Grove, 6 p.m.

Southwestern at Panama, 6 p.m.

Lockport at Williamsville North, 6 p.m.

Boys volleyball

Monday’s games

Niagara Frontier

Gr. Island 25-25-19-25, Nia. Falls 13-9-25-13

GI (3-1, 2-1): Dave Pachla 21 kills, Dylan Russo 12 digs

Nia.-Wheat. 25-25-25, Ken. East 20-18-12

NW: Kyle Otminski 26 assts; Parker Lewis 10 kills

Lockport 27-25-25-25, North Tonawanda 29-18-14-13

L: Jesse Donorovich 16 kills, 6 digs, 3 blocks; Zach Schneider 20 kills, 17 digs

Nonleague

St. Mary’s/Lanc. 25-25-25, Amherst 14-6-15

SML: Blake English 4 kills, 3 aces

O’Hara 25-25-25, East Aurora 22-9-12

OH: Aiden O’Lay 10 kills; Kale Klis 9 digs

Frontier 25-25-25, Lake Shore 11-14-19

F: Brian Norsen 7 kills, 3 aces; Alex Boglev 7 kills

Williamsville East 27-20-25-18-15, Williamsville North 25-25-21-25-8

WE: Drew Elliot 18 kills; Josh Weissert 33 digs

St. Francis 25-25-25, Ken. West 22-14-15

SF: Tom Hayes 15 kills

Today’s games

ECIC I

Orchard Park at Clarence, 6 p.m.

Williamsville North at Frontier, 6 p.m.

Hamburg at West Seneca West, 6 p.m.

ECIC II

Lake Shore at West Seneca East, 6 p.m.

Sweet Home at Wmsv. South, 6:30 p.m.

ECIC III

Cheektowaga at East Aurora, 5 p.m.

Holland at Eden, 5 p.m.

Depew at Maryvale, 6 p.m.

Nonleague

Amherst at Iroquois, 5 p.m.

St. Joe’s at Lancaster, 6 p.m.

Canisius at Starpoint, 6 p.m.

Field hockey

Monday’s games

ECIC I

Orchard Park 4, West Seneca West 1

OP: Penny Lenard 2g-a

ECIC III

Holland 2, East Aurora 0

Nonleague

Nichols 0, Barker 0

B (1-1-1): Cara Fox 1 save

N (1-0-1): Madi Tucker 6 saves

Williamsville North 1, Sweet Home 0

Williamsville South 5, Starpoint 0

WS: Abby Ferenczy 3g; Delaney Gillman/Megan Novak sho

Iroquois 3, Clarence 1

I: Hayley Fonfara 2g

Pioneer 9, West Seneca East 2

P (3-0): Brittany Baker 3g-2a, Riley McMahon 2g, Katelyn Slomba 2g-a

Hamburg 4, Eden 0

H: Jordan Stando 2g

Amherst 1, Lancaster 0

A: Maddie Smith gwg; Guilanna Ellis sho

Today’s games

Niagara-Orleans

Akron at Kenmore, 4:45 p.m.

Barker at Medina, 4:45 p.m.

Roy-Hart at Newfane, 4:45 p.m.

Boys golf

ECIC Large North

Clarence 242, Sweet Home 262

M: Tyler Edholm (SH) 35 at Brighton Park

ECIC Large South

Orchard Park 251, Lancaster 269

M: Derrick Hanitz (L) 36 at Fox Valley

ECIC South Small

Iroquois 247, Springville 315

M: Drew Partsch (I) 39 at Elma Meadows

Niagara Frontier

Kenmore West 252, CSAT 363

M: Cole Phillips (KW) 39 at Beaver Island

Nia.-Wheatfield 233, Kenmore East 272

M: Nolan Codd (NW) 36 at Brighton

Niagara-Orleans

Akron 260, Newfane 271

M: Brennan Murrty (A), Stephen Wagner (A) 45 at Oak Run

Roy-Hart 210, Barker 241

M: Hogan Lang (RH), D.J. Davis (RH) 41 at Niagara-Orleans CC

Monsignor Martin

Canisius 204, St. Francis 214

M: Matt Maouad (C), Matt Jackson (C), Pat Weir (C), Joe Cooley (C), Mike Donner (SF) 40 at Wanakah

Girls golf

Monsignor Martin

Nardin 246, Buffalo Seminary 331

M: Emma Pyrak (N) 44 at Cazenovia

Mount St. Mary 284, Mount Mercy 330

M: Hannah Carey (MSM) 48 at Sheridan

Girls tennis

ECIC I

Frontier 3, West Seneca West 2

Lancaster 4, Wmsv. North 1

Orchard Park 4, Clarence 1

ECIC II

Wmsv. East 5, West Seneca East 0

Wmsv. South 4, Sweet Home 1

ECIC III

Iroquois 3, Amherst 2

Lake Shore 4, Cheektowaga 1

Maryvale 3, Starpoint 2

ECIC IV

Alden 5, Tonawanda 0

East Aurora 5, Depew 0

Niagara Frontier

Lew-Port 5, Niagara Falls 0

Lockport 5, Kenmore West 0

Niagara-Wheatfield 5, Grand Island 0

North Tonawanda 4, Kenmore East 1

CCAA

Maple Grove 3, Falconer 2

There are no comments - be the first to comment