Share this article

print logo

High school scores & schedules (Sept. 7)

Football

Tuesday’s game

Nonleague

Eden/North Collins 21, Chaut. Lake 15

Boys soccer

Tuesday’s games

ECIC I

Clarence , Jamestown

Orchard Park 7, West Seneca West 1

OP (2-0-2, 1-0-1): Andrew Pardi 2g-a

Lancaster 2, Frontier 0

L (4-0): Ethan Hahn sho

ECIC II

Williamsville East 2, Iroquois 1 (2OT)

WE (4-1): Trey Busgaglia gwg

Hamburg 1, Sweet Home 0

H (2-0): Ryan Miskell g; Gabe Mastrangelo a; Austin Hubert sho

ECIC III

Maryvale 3, Cheektowaga 1

M: Anthony Hernandez 2g

Depew 1, Lake Shore 0

D (1-1-1): Matt Wilson g; Matt Budzynski sho

Starpoint 6, Pioneer 0

SP (2-1): Sam Wagner 2g-a; Dan Sgroi sho

ECIC IV

Alden 3, Eden 1

A (4-0): Jeremy Jeremy Jeziorski 2g

Tonawanda 5, Holland 1

T (3-2): Dylan Lewis 2g-2a

Niagara-Orleans

Albion 2, Roy-Hart 0

A: Hayden Pecoraro 2g

DYouville Cup

I-Prep/Grover 7, Riverside 0

IP: Abdullahi Hussein 3g; Pa Lu 3g; Rashid Put sho

Nonleague

Lafayette 11, Tapestry 1

Allegany-Limestone 4, Falconer 3

Frewsburg 2, Maple Grove 2

Newfane 10, MST Seneca 2

N (3-0): Trevor Moreland 4g

John Costanco 2g

Randolph 3, Westfield 0

St. Mary’s/Lanc. 2, Silver Creek 1

SM (1-0): Nini Marino gwg

Lew-Port 3, Amherst 1

L (2-1): Chase Harasimowicz 2g

Today’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at O’Hara, 4:30 p.m.

Timon-St. Jude at St. Joe’s, 4:30 p.m.

Nichols at St. Francis, 7 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at Springville, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

CSAT at Grand Island, 4:30 p.m.

Lew-Port at Kenmore West, 4:30 p.m.

Niagara Falls at Nia.-Wheatfield, 4:30 p.m.

Lockport at North Tonawanda, 7 p.m.

CCAA Central

North Collins at Pine Valley, 4:30 p.m.

Nonleague

Eden at Depew, 4:30 p.m.

Westfield at Fredonia, 4:30 p.m.

V-Scio at Portville, 4:30 p.m.

Iroquois at East Aurora, 7 p.m.

Girls soccer

Tuesday’s games

ECIC I

Clarence 8, Williamsville North 0

C (3-1, 2-0): Anna Davies 5g

Riley Bowers 2g

ECIC II

Iroquois 10, Sweet Home 0

Riley Riedel 2g-1a, Aussie Mariacher 1g-2a

Amherst 3, West Seneca East 0

A: Hannah Montante g; Kayla Shutts sho

ECIC III

Maryvale 9, Cheektowaga 0

M (2-0): Lexi Aquilino 4g-4a

Autumn Farino sho

Pioneer 4, Starpoint 3

P (3-1): Kate Eigenbrod gwg

Ellie Williams g-a; Rachel Foote g-a

ECIC IV

Alden 6, JFK 0

A: Kate Hummel 3g-a; Alexis Grassl sho

Eden 6, Lackawanna 0

E (1-1): Heather Zimmerman 2g

Alexa Kuppel sho

Niagara-Orleans

Medina 5, Barker 1

Newfane 3, Albion 1

N: Madalyn Traverse sho

Wilson 3, Roy-Hart 0

W (1-1-1): Kayla Neumann 2g

Emily Kelly sho

Radcliffe Cup

Olmsted 4, Hutch-Tech 1

Buffalo Arts 7, Lafayette 2

BA (1-0): Jessica Coia 2g; Mira Olma 2 g

CCAA East

Ellicottville 7, Salamanca 0

E: Robin Freaney sho

CCAA Central

North Collins 1, Silver Creek 0

NC: Emma Kron g; Teryn Hidy sho

Nonleague

Maple Grove 2, Frewsburg 1

MG: Chloe Kibbe gwg

Orchard Park 4, Hamburg 1

OP (4-0): Skylar Baun g

Jamestown 3, Dunkirk 2

J: Luz Guadarrama gwg

Today’s games

Monsignor Martin

O’Hara at Buff Seminary, 4:30 p.m.

Nichols at Nardin, 4:30 p.m.

Mt. St. Mary at Nia. Catholic, 4:30 p.m.

Christian Central at Park, 4:30 p.m.

ECIC I

W.S. West at Lancaster, 5 p.m.

ECIC IV

Springville at Holland, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at CSAT, 4:30 p.m.

North Tonawanda at Lockport, 4:30 p.m.

Nia.-Wheatfield at Niagara Falls, 4:30 p.m.

Kenmore West at Lew-Port, 7 p.m.

CCAA West

Southwestern at Falconer, 4:30 p.m.

Nonleague

Catt/Little Valley at N. Collins, 4:30 p.m.

Westfield at Randolph, 4:30 p.m.

Girls volleyball

Tuesday’s games

ECIC II

Williamsville East 25-25-25, Sweet Home 12-13-11

WE (1-0): Lexi Novak 19 kills

Makayla Greenfield 28 assists

Williamsville South 25-25-25, Amherst 5-23-21

ECIC III

Depew 25-25-25, Pioneer 8-15-23

D (1-0): Mikayla Hyman 17 assists

Alyssa Nichey 21 digs

ECIC IV

Alden 25-25-25, Holland 3-6-4

A: Alexandria Alteli 14 kills, 15 digs

Cleveland Hill 25-25-25, Tonawanda 21-18-21

Niagara Frontier

Ken East 23-25-25-25, Lew-Port 25-21-13-10

KE (2-0): Jordan McKenna 8 kills, 8 blocks

Ken West 25-25-25, Niagara Falls 5-7-10

KW: Alyssa Battaglia 5 kills, 4 aces

Niagara-Wheatfield 25-25-25, North Tonawanda 17-15-19

NW (1-0): Kali Yeates 9 aces, 3 digs; Jenna Sonnenberg ace

Lockport 25-25-25, CSAT 11-6-10

L (1-1): Kathryn Krchniak 9 kills

Kourtney Krchniak 14 assists, 4 aces

CCAA East

Portville 25-21-25-25, Cattaraugus/Little Valley 13-25-21-21

Nonleague

Buffalo Arts 23-23-25-25-25, Dunkirk 25-25-17-18-21

Lake Shore 24-25-25-25, East Aurora 26-23-12-22

LS (1-0): Talia Wright 10 kills, 4 aces; Jordan Scholl 15 digs

Springville 25-25-25, JFK 17-14-10

S (1-0): Sydney Rosati 12 aces, 11 assists

Hamburg 25-25-25, Iroquois 17-21-22

H (1-0): Alexa Pace 9 kills

Roy-Hart 25-25-25, V-Lyndonville 5-12-16

RH (2-0): Bea Beacon 5 aces, 4 kills

Today’s games

Monsignor Martin

Mt. Mercy at Mount St. Mary, 5:30 p.m.

ECIC I

Lancaster at Jamestown, 6:30 p.m.

Niagara-Orleans

Medina at Akron, 5 p.m.

Roy-Hart at Albion, 5 p.m.

Newfane at Wilson, 5 p.m.

Buffalo Public Schools

MST Seneca at Buffalo Arts, 6 p.m.

McKinley at da Vinci, 6 p.m.

Olmsted at South Park, 6 p.m.

CCAA West

Dunkirk at Fredonia, 6 p.m.

CCAA Central

Cassadaga Valley at North Collins, 6 p.m.

Gowanda at Silver Creek, 6 p.m.

Boys volleyball

Tuesday’s games

ECIC I

Clarence 25-25-25, Williamsville North 13-23-18

C: Henry Payne 18 kills; Jake Ireland 4 blocks

Niagara Frontier

North Tonawanda 25-25-25, Kenmore West 22-16-17

NT (2-0): Brandon Casterline 14 kills, 5 blocks

Nonleague

Frontier 25-25-25, St. Joe’s 7-12-14

F: Owen bean 6 kills; Zach Gerken 3 aces

Grand Island 25-25-25, Williamsville South 12-23-14

GI (1-1): Dave Paphla 11 kills, 4 aces

Today’s games

ECIC I

Hamburg at Frontier, 6 p.m.

Orchard Park at Lancaster, 6 p.m.

ECIC II

Williamsville South at Iroquois, 6 p.m.

Sweet Home at Williamsville East, 6 p.m.

ECIC III

East Aurora at Eden, 6 p.m.

Holland at Maryvale, 6 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore East at Lockport, 4:30 p.m.

Niagara Falls at Niagara-Wheatfield, 4:30 p.m.

Nonleague

Amherst at West Seneca East, 5 p.m.

Cheektowaga at Starpoint, 6 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Williamsville North, 6 p.m.

Field hockey

Tuesday’s games

Niagara-Orleans

Kenmore 2, Medina 1 (OT)

K (1-1): Brittany Waite 2g

Barker 3, Newfane 0

B (1-0): Katrina Clair g-a

Roy-Hart 3, Wilson 1

Nonleague

Nichols at Akron

Pioneer 5, West Seneca West 0

P (2-0): Destiny Silsby 2g; Sidney Plotz sho

Today’s games

ECIC I

Lancaster at Clarence, 5 p.m.

ECIC II

Sweet Home at Wmsv. South, 4:30 p.m.

ECIC III

Holland at Eden, 5 p.m.

Nonleague

Wmsv. North at Wmsv. East, 4:30 p.m.

East Aurora at Iroquois, 5 p.m.

West Seneca East at Starpoint, 5 p.m.

Amherst at Orchard Park, 5:30 p.m.

Boys golf

ECIC North Small

Alden 284, Starpoint 298

M: Curtis Petschke (A) 44, Evan Kuerl (A) 44 at Kissing Greens

Tonawanda 281, Depew 297

M: Collin Zlotek (D) 38 at Beaver Island

Monsignor Martin Assn.

Nichols 186. Canisius 193

M: Tom Elia (N}/Joe Tomczak (N) 35 at CC of Buffalo

St. Joe’s 207, St. Francis 226

M: Jeff Goris (SJ) 38 at Wanakah CC

Niagara Frontier

Kenomre West 265, Niagara Falls 307

M: Chris McCullagh (KW) 37 at Sheridan

Girls golf

ECIC North Large

Clarence 158, Depew 238

M: Elena Lopez (C) 36 at Brookfield CC

Girls tennis

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 5, Niagara Falls 0

CCAA

Southwestern 4, Falconer 1

Nonleague

Springville 4, Lakeshore 1

Lancaster 5, Amherst 0

Starpoint 3, West Seneca East 2

Girls swimming

Nonleague

Grand Island 101, Clev-Hill 77

Boys cross country

Interdivison

W.S. East 20, West Seneca West 45

Ray Sambrotto (WSE) 16:58

Girls cross country

Interdivison

WSW 15, WSE 50

Alison Stainsby (WSW) 23:02

There are no comments - be the first to comment