Share this article

print logo

Area golf (June 29)

Area golf

International Junior Masters

at East Aurora CC

First Round

Tyler Hull, Toronto 68

Alejandro Madariaga, Mexico 70

David Hanes, Elma 71

Danny Fianniny, Rochester 71

Evan Gaesser, Kendall 71

Simon Estrada, Colombia 72

Matthew Vihant, Canada 72

Jeremy Summerson, Victor 73

Santiago Garcia, Brownsville, Texas 73

Colin Dubnik, Rochester 73

Diego Cordova, Mexico 74

Billy Watson, Sydney, Australia 74

Zachary Greifenberger, Toronto 74

Jacob Mertz, Williamsville 74

Nick Hofland, Ancaster, Ont. 74

Mike Wells, Getzville 74

Mike May, Auburn 74

Luis Carrera, Mexico 75

Justin LaFrance, Milford, Mich. 75

Robbie Latter, Mississauga, Ont. 75

Andrew McInerney, Natick, Mass. 75

Ben Reichert, East Amherst 75

Mauro Stanchieri, Venezuela 75

Matthew Genaway, Darien Center 75

Tyson Holmes, Sydney, Australia 76

Brian Clark, Knoxville, Tenn. 76

Zach Mason, Toronto 76

Lenny Bergsson, Iceland 76

Sean Stanistreet, Camillus 77

Nolan Ditcher, Randolph 77

Jacob Schouw, Sydney, Australia 77

Jack Ohara, Loudonville 77

Juan Pablo Gomez, Mexico 78

Will Frodigh, Westwood, Mass. 78

Nicklaus Naumovski, Hornby, Ont. 78

Cougar Collins, Caledon, Ontario 78

Erik Schleicher, East Aurora 78

Jared Dandy, Vankleek, Ont. 78

Finlay Bellingham, Sydney, Austalia 79

Jack Devic, Orchard Park 79

Jack Odonovan, Pittsford 79

Zachary Chaddock, Rochester 79

Christian Chapman, Victor 79

Simon Uribe, Colombia 79

Carter Snowden, Kitchener, Ont. 80

Cary Ignaczak, Derby 80

Casey Woodard, Alden 80

Keegan Vaugh, Myrtle Beach, SC 80

Connor Seeley, New York 80

Ian Wagner, Medina 81

Matthew Jeffe, South Wales 81

Mitchell Smith, New York 81

Nick Oosterhof, Cobourg, Ont. 81

Marc Holzhauer, Clarence 81

Connor MacDonald, North Tonawanda 81

Mike Donner, Hamburg 81

Eric Shea, Brantford, Ont. 81

Mauricio Figueroa, Mexico 82

Brady Futterer, Aurora, Ont. 82

Dylan Martin, Sydney, Australia 82

Freddy Dangelo, Fonthill, Ont. 82

Luca Jezzeny, Furlong, Pa. 82

Noah Andriatch, Brockport 82

Oscar Vargas, Colombia 82

Patrick DiPasquale, Pittsford 83

Cole Hague, Markham, Ont. 83

Jake Roach, East Aurora 84

Dean Naime, Egypt 84

Eli Mathew, Waterloo, Ont. 84

Jack Snyder, Ellington, Conn. 84

Nicholas Castaldo, Victor 85

Mackenzie Raines, Canada 88

Felipe Ramirez, Colombia 89

Jack Haxton, Orchard Park 89

Jorge Daniel Abreu Araujo, Velezuela 90

Mitch Jeffe, South Wales 90

Joseph Rinaldi, Clarence 92

Andrew LaCongo, Holland NC

WNY JUNIOR PGA CHAMPIONSHIP

at Fox Valley Club

(Qualifier for 41st Junior PGA Championship, Wannamoissett CC, Rumford, R.I. Aug. 9-12)

Girls: Melanie Green (Medina) 74-78-152

Boys: Luke Stanley (South Wales) 82-74-156.

WNYWPLGA Janet Henkel

Team Better Ball

at Buffalo Tournament Club

Overall Low Gross: S. Hett/S.Schottke (Brighton) 76; Overall Low Net: C. Hoffman/C. Potenza (Sheridan) 58.

Class A — Low Gross: 1. C. DallaTorre/P. George (Sheridan) 79 (MOC), 2. M. Arnold/K. Fecher (Elma) 79, 3. L. Bowen/S. Hammersmith (Sheridan) 81. Low Net: 1. K. McNamara/K. Pulinski (South Park) 60 (MOC), 2. P. Kennedy/J. Piechota (Elma) 60, 3. K. Spiegelhoff/E. Stoklosa (Brighton) 61

Class B — Low Gross: 1. M. Reo/S. Stark (Sheridan) 88, 2. J. Mamott/E. Pauly (Elma) 90 (MOC), 3. S. Heinemann/S. May (South Park) 90. Low Net: 1. B. Miller/B. Smith (Brighton) 59, 2. L. Bogold/L. Podkulski (South Park) 64 (MOC), 3. C. Lokken/D. Quart (Sheridan) 64

Class C — Low Gross: 1. P. Claroni/S. Cav-Smith (South Park) 93, 2. B. Emborsky/S. Emborsky (Sheridan) 97, 3. B. Bucholtz/C. Mure (South Park) 98. Low Net: 1. M. Galante/A. Higgins (South Park) 59, 2. F. LeMonte/C. Lindelow (Grand Island) 62, 3. M. Burak/S. Miller (Grand Island) 64.

GOWANDA: Ruth Youngberg No Frills

Mixer — Low Net: Helene Walgus/Tina Weber/Lois Piscitelli/Pat Marchant 114; Low-Gross: Kathy Bonarek/Pam Gray/Peg Kennedy/Linda Burroughsford 160.