Share this article

print logo

Area golf (June 27)

Area golf

Erie County Amateur Championship

at Grover Cleveland (par 69)

Men’s Division

Bob Rosen 67-72–139

Mark Lesinski 67-73–140

James Tee 69-71–140

Claudiu Mihai 71-70–141

Frank Garcia Jr. 70-71–141

Andrew Poturalski 67-75–142

Jay Collier 71-71–142

Marty Bergerson 71-72–143

Matt Mariconda 71-72–143

Alex Misiti 71-73–144

Andrew Bennett 71-74–145

Matt Lesinski 70-75–145

Zach Farkas 73-72–145

Joseph Mitchell 70-76–146

Chris Drongosky 71-75–146

Nate Leary 71-75–146

Dirk Roth 72-74–146

Charlie Barth 74-73–147

Michael Wells 73-74–147

Ron Montesano 77-71–148

James Irwin 71-78–149

Jim Pandolfe 71-78–149

John Dantonio Jr. 71-78–149

Scott Weber 73-76–149

Michael Bass 75-75–150

David Strittmatter 76-74–150

Greg Delecki 74-78–152

Tom Hayes 79-74—153

Tim Karches 72-82–154

Jake Rosen 75-80–155

Greg Harrington 83-72–155

Mark Poloncarz 78-79–157

Mark Rydza 80-78–158

Scott Losi 76-87–163

Jeremiah Gamble 85-82–167

Tyler Munch 86-83–169

Scott MacDonald WD

Allan Vertlieb WD

Women’s Division

Marah Penn 69-74–143

Sara Riso 76-77–153

Sydney Shaw 75-80–155

Michelle Hanes 77-82–159

Caroline Yarnall 80-83–163

Sarah Beckwith 88-81–169

Kathy Zawicki 83-91–174

Junior Boys Division

Charles Carlson 71-72–143

Joseph Tomczak 74-76–150

Nolan Codd 73-78–151

Anthony Delisanti 78-79–157

William Ritchie 83-78¬–161

Shane Broad 79-83–162

Alex Farkas 84-88–172

Jaxon Hummel 85-90–175

Kole Maytum 79-89–178

Tyler Delisanti 94-89–183

Alex Woods 91-96–187

Robert Delisanti 93-100–193

Nathan MacDonald WD

WNY PGA Junior Golf

at Chili Country Club

Boys 16-18: Tyler Edholm 80, Josiah Nowak 83, Christopher Minor 83. Boys 13-15: Mason Rivera 80, Jack Bailey 83, Will Bailey 86, Tyler Calkins 86. Boys 9-holes: Kevin Zhao 39, Tyler Fink 42, James Canipe 43. Girls 13-15: Olivia Durant 84, Denielle Newman 98, Squid Carlo 101. Girls 9-holes: Victoria Leach 50, Julia Zigrossi 53, Amie Scherrer 54.

AUDUBON: Director’s Cup — A Flight: Derek Amerlinck 135. B Flight: Russ Sferlazza 139. C Flight: J.R. Von Hendy 137 (won playoff with Ron Coniglio). D Flight: Phil Garvey 136.

DANDE FARMS: 44th Annual Heart Fund Tournament — Class A: Bill Fairchild 80-8-72. Class B: Karl Gaston 84-17-67. Class C: John Nowak 99-29-70.

LANCASTER: Me & Thine — Chapman format overall champions: Dr. Suren Mewar/Chandni Sahgal 57; runners-up: Jim Nowicki/LuAnne Costrino 59.

SPRINGVILLE: Cunningham Member-Member — Overall champions: Brennan Payne-Frank Noeson Even. Flight 1: Chris Maier-Rob Smith -4. Flight 2: Julius Aebly-Mike Bobula -1. Flight 3: Bill Gleason-Bob Moudgil -12. Flight 4: Mark O’Neill-Gary Johnson -19.

WILLOWBROOK: Men’s Member-Member — Overall champions: Gary Kinyon-Jerry McAvoy 133. Willow Flight: Keeley Swick-Bruce Charbonneau 135. Brook Flight: Armand DeBan-Vince Corulli 141.