Share this article

print logo

High school scores & schedules (May 7)

Baseball

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. 16, Cardinal O’Hara 0

SML (9-5, 5-4): Garrett Braniecki cg, 2 hitter; Chris Gresham 4 hits, 6 RBI

St. Francis 8, Nichols 0

SF (13-1, 8-1): Jake Victor 4-4, 2 RBIs; Brent Carmello 2-2, 3 runs

ECIC I

Hamburg 8, Clarence 1

H (10-4, 8-3): Justus Hoffmann 6 IP, 1 hit, 0 ER; Garrett Baugher 2B, 2 RBIs; Jake Storey 2-3, RBI

West Seneca West 1, Jamestown 0

WSW (9-4,7-4): Peyton Gattie 1-hitter

Orchard Park 15, Frontier 6

OP (11-3,9-2): Jeff Paltzewski GS; Troy Banks 3 hits

Lancaster 14, Wmsv. North 6

L (10-1): Joe Dombrowski 3 IP, save, 2 RBI; Dominic Monti 4 RBIs; Mike Kopecki 2 hits, 2 RBIs; WN: Jacob Zurat 3-4, 1B, 2B, HR

ECIC II

Starpoint 4, West Seneca East 2

S (7-3): Ben Walters CG (7Ks), 2B; Matt Cross 2B

Wmsv. South 5, Iroquois 0

WS (8-5, 8-1): Mitch Binda 3 runs; Nate Del Signore 5.2 shutout inning

Williamsville East 5, Lake Shore 3

WE: Charlie Mack W, 2inn. in relief

ECIC III

Springville 15, Cheektowaga 2

S (8-3): Dan Wirfel 5 IP, 2 hits; Kyle Warner 3-4

Depew 3, Pioneer 2

D (4-9): Jonathan Wolf CG, 2 ER, 4K; Brendan Hejmanowski go-ahead RBI

ECIC IV

Alden 8, JFK 5

A (9-3, 8-1): Jordan Stockweather, Nate Reger 2 RBIs each; Bryan Cybulski, Colton Pyszczynski 2 hits each

Eden 7, Holland 0

E (9-2, 9-1): Mike Seggio 2-hitter (8Ks); Colton Stetz 3B, 2 runs

Niagara Frontier

Lockport 12, Lew-Port 0

L (3-10): Cam Landry CG (5Ks); Alex Drake 3 RBIs

Niagara-Orleans

Roy-Hart 4, Albion 1

RH (12-5, 10-2): Cam Meadows CG, 4K, 2 hits

CCAA East 2

North Collins 6, Frewsburg 0

NC (9-4, 7-1): Brandon Zielinski CG shutout, 2-hitter

Franklinville 14, Ellicottville 1

F (9-4,5-3): Dawson Bielecki 3-5, 2 2B, 3RBIs

CCAA West 1

Fredonia 14, Falconer 0

F (9-5,8-0): Mike Pucci HR

Dunkirk 21, Southwestern 10

D (7-7-1, 4-3-1): Austin Polowy WP, 4 RBIs

Cornell Cup

City Honors 10, McKinley 1

CH (12-2, 11-1): Justin Wisnewski W; Andrew Rose 4 RBIs

Emerson 6, MST Seneca 0

E (7-3): Jose Casillas W, 10K

Hutch Tech 8, Olmsted 3

HT (11-2, 9-2): John Cybulski 6 IP, 10 K; Mike Sullivan 2 run, 3 RBIs

Nonleague

Lackawanna 13. South Park 3

L (2-10,1-8): Alex Rodriguez 2-3, 2RBIs, W; Alex Bartels 2-3, 3RBIs; Anthony Lutz 3-4

Today’s games

Nonleague

V-Hornell at Olean, 1 p.m.

North Tonawanda at Frontier, 11 a.m.

Jamestown at Dunkirk, 3 p.m.

Kenmore West at Williamsville East, 3 p.m.

Randolph at Cattaraugus/Little Valley, 7 p.m.

Softball

Monsignor Martin

Sacred Heart 6, St. Mary’s/Lanc 5

SH (7-5, 5-0): Anna Iacovitto 3-4, 2B, 3B; Clare Falkowski 2 2B; Claire Hejaily walk-off bunt

Nardin 6, Immaculata 1

N (5-3, 2-1): Jessica Dipasquialia win, 12K; Sam Ebberhard 3-4, 3 RBIs, 3B

Cardinal O’Hara 7, Niagara Catholic 0

CO (1-5): Caitlin Persico CG, 16K

ECIC I

Lancaster 4, Williamsville North 3

L (11-5, 9-3 ): Jenna Neumaier gw 2B; Kara Paradowski 2 runs

West Seneca West 13, Jamestown 5

WSW (8-11, 5-8): Bekah Quinlivan 2-3, 3 RBIs; Kristen miloshevski 3-4; Abby Hoestermann 2-3, 2 2B, RBI

Hamburg 17, Clarence 12

H (6-7, 5-5): Haley Antalek 2 IP, win, go-ahead RBI; Heather Haberman HR

Frontier 2, Orchard Park 1

F (12-5, 8-3): Emily Johnson CG; Kennedy Izzo gw-RBI

ECIC III

Amherst 6, Maryvale 2

A (10-4-1, 8-2): Mia Ciccarella 2 hits; Amaya Woods 2 hits, 2 RBIs

ECIC IV

Depew 14, Pioneer 0

D (13-3,8-1): Karsen Cotton perfect game, Annie Dipirro 6RBIs

Alden 19, JFK 4

A (14-1, 9-0): Victoria Adkins 5-6, 5RBIs; Sara Pasternack 3-5, 2 2B, 2RBIs; Laura Kratzke 5 inn. 2-hitter (8Ks)

Niagara-Orleans

Roy-Hart 14, Albion 5

RH (10-5, 9-3): Lexie Lovewell 10K; 3B, 2 RBIs; Rachael Rausch 3 hits, RBI

CCAA West1

Fredonia 18, Falconer 2

Fr (11-1, 8-0): Mekenna Leid 3-4, 2 RBIs; Sydney Bigelow 3-3, HR, 5 RBIs

Southwestern 6, Dunkirk 5

SW: Alanna Dibble 2 2B. D: Kymi Nance, Quinn Bankoski 2-run HRs each

CCAA East 1

Olean 12, Gowanda 2

O (13-3): Alyssa Ramarge 3-4, 4 runs, win

Portville 9, Catt/LV 6

P (11-3): Haley Unzerborben 2-4, 2B, 2 RBIs

CCAA East 2

Franklinville 17, Ellicottville 7

F: Ally Haskel 3-5, 2 HRs; Jenna Hicks 2-5, HR; Abby McCoy 4-5, HR

Pine Valley 11, Randolph 3

PV (6-2, 7-4): Jessica Wilcox 5 innings, 9K; Kelly Andrews 2b, 2 RBI

Cassadaga Valley 4, Panama 1

C: Alyssa Hahn CG, 7K

Frewsburg 15, North Collins 12

F (6-6, 4-4): Kaitlyn Blanchard HR, Olivia Lynn HR

Nonleague

North Tonawanda 9, Tonawanda 2

NT (7-6,5-5): Savannah Haner CG (10Ks); Kaylee Haner 2-3, RBI

Today’s games

Nonleague

Ellicottville/West Valley at Clymer, 11 a.m.

V-Bolivar-Richburg at Franklinville, 11 a.m.

Kenmore East at Roy-Hart, 11 a.m.

Pioneer at Franklinville, 1:30 p.m.

Pine Valley at Fredonia, 2:30 p.m.

V-Lyndonville at Barker, 4 p.m.

Lake Shore at Fredonia, 4:30 p.m.

Boys lacrosse

Class B

Hamburg 15, Sweet Home 6

H (14-0,11-0) Kevin Hollfelder 5g-3a

Wmsv. South 15, Iroquois 7

WS (8-5): Alex Schuler 3g-4a; Justin Presutti 4g-2a

Akron 12, Eden 11 (OT)

A (12-1): Lee Abrams gwg; Jake Abrams 5g

Nonleague

Medina 12, Lockport 11

M (6-8): Mason Lewis 5g-6a, gwg; Jake Cotter 5g

W.S. East 13, W.S. West 3

WSE (6-6): John Dolac 3g; Ryan Krzykowski 3g; Tyler Arndt 3g

Today’s games

Class A

Clarence at Frontier, noon

Nonleague

Niagara-Wheatfield at Orchard Park, 12:30 p.m.

Girls lacrosse

Class A

Lancaster 13, Hamburg 9

L (9-3, 5-0): Olivia Potts, Anna Orlando 3g each

Class C

Lake Shore 18, Iroquois 1

LS (10-0): Ivy Santana 4g-4a; Maggie Jimerson 4g; Tashawni Cornfield 4g

Amherst 19, Eden 1

A (8-3): Haley Dauria 3g; Liz Hall 3g

Clarence 19, Orchard Park 9

Niagara-Wheatfield 10, Grand Island 9 (OT)

NW (5-5): Alexi Ackerfon gwg

Today’s games

Monsignor Martin

Buffalo Seminary at Sacred Heart, 2 p.m.

Nonleague

Lake Shore at Niagara Falls, 11 a.m.

V-Palmyra-Macedon at Amherst, 5 p.m.

Track and field

Today’s events

Batavia Invitational, 2 p.m.

Sweet Home Invitational, 2 p.m.

Boys tennis

ECIC I

Williamsville South 4, Lancaster 1

ECIC II

Hamburg 3, Iroquois 2

ECIC III

Amherst 5, Springville 0

East Aurora 5, Cheektowaga 0

Sweet Home 5, Wmsv. South 0

Wmsv. East 4, Lake Shore 1

Pioneer 5, Maryvale 0

NFL

Grand Island 3, Niagara Falls 2

Lockport 3, Lew-Port 2

Kenmore East 4, North Tonawanda 1

Niagara-Wheatfield 5, Kenmore West 0

Girls tennis

Monsignor Martin

Nardin 4, Mt. St. Mary’s 1

There are no comments - be the first to comment