Share this article

print logo

High school scores & schedule (April 29)

Baseball

Thursday’s games

Monsignor Martin

St. Joe’s 7, Nichols 6

SJ (10-6,5-3): Will Carlone W (5inn,) 9Ks; Jared Welnowski 2 RBIs

Bishop Timon 13, Cardinal O’Hara 6

BT (4-6): Chris Fisher 2 2B, 4 RBIs; Mike McCarthy 2-3, 2 RBIs, 3 RBIs

ECIC I

West Seneca West 4, Frontier 3

WSW (5-2): Adam Lampman CG, 4K

ECIC III

East Aurora 9, Cheektowaga 3

EA (5-3,4-3) Nate Kruger W (7Ks); Kyle Mucci 3RBIs; Kellan Wittman 3RBIs

ECIC IV

Eden 14, Lackawanna 3

E (7-1): Joe LoTempio 4-4, 2 RBIs

Niagara Frontier

Kenmore West 3, Lew-Port 2

KW (5-4): Dom Schmidt 4-hitter, 6K; Ben Serrano 2-3, 3 RBIs; Pat Gourlay 2-3

Kenmore East 4, Lockport 3

KE (3-6,3-5): Jamel Cash 2-run 2B; Mario Reggiero W (4 inn. releif)

Niagara-Wheatfield 7, Grand Island 6

NW (5-3): Tyler Siegmann gw 3B; Casey Gruarin CG (6Ks)

Niagara Falls 7, North Tonawanda 2

NF (7-1): Michael Laurrie 3-4, 2 RBIs; Bob Newbury 2-3, HR, 3 RBIs; Pat Sisler 6 IP

Niagara-Orleans

Wilson at Albion, 4:45 p.m.

Cornell Cup

City Honors 4, Olmsted 3

CH (8-1): Ray Waslewski gw-RBI, Joe Alessi gw-run

Nonleague

Westfield at SC/Forestville, 4:30 p.m.

Williamsville East 8, Amherst 1

WE (7-5): Mike Shanahan 6 IP, no runs; Mike Steffan 3 hits

Wmsv. North 12, Wmsv. South 1

WN (7-4, 3-4): Scott Daigler W (5Ks)

Alden 5, Maryvale 4

A (6-2): Colton Pyszczynski CG; Tom Bednerski gw run; Lyle Grant 2 hits

Today’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara at Canisius, 4:15 p.m.

Timon-St. Jude at St. Francis, 4:30 p.m.

ECIC I

Frontier at Hamburg, 5 p.m.

Orchard Park at Lancaster, 5 p.m.

Jamestown at Wmsv. North, 5:30 p.m.

ECIC II

Williamsville South at Lake Shore, 5 p.m.

Sweet Home at Starpoint, 5 p.m.

Iroquois at West Seneca East, 5 p.m.

ECIC III

Amherst at Cheektowaga, 5 p.m.

Pioneer at Maryvale, 5 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at JFK, 4:30 p.m.

Holland at Tonawanda, 4:30 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Barker, 4:45 p.m.

Albion at Medina, 4:45 p.m.

CSAT at Roy-Hart, 4:45 p.m.

Akron at Newfane, 5 p.m.

CCAA West 1

Dunkirk at Chautauqua Lake, 4:30 p.m.

Southwestern at Falconer, 4:30 p.m.

Fredonia at Maple Grove, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Clymer at Sherman, 4:30 p.m.

CCAA East 1

Cattaraugus/LV at Gowanda, 4:30 p.m.

Portville at Olean, 4:30 p.m.

Allegany-Limestone at Silver Creek/Forestville, 4:30 p.m.

CCAA East 2

North Collins at Ellicottville/WV, 5 p.m.

Softball

Thursday’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy 10, Mount St. Mary 4

MM (5-1, 3-0): Laura Gregory WP, 2(2B), 3RBIs; Allison Rogowski 2b, 3B, 3RBIs

ECIC III

Amherst 4, Cheektowaga 1

A (7-2, 5-1): Lindsey Hoak 3-hitter, 11K; Elise Faut 3 hits

ECIC IV

Eden at Lackawanna, 5 p.m.

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 22, Grand Island 0

NW: Mackenzie Franks 3-5, 3B, 5 RBI

Lockport at Kenmore East, 4:45 p.m.

Kenmore West 10, Lew-Port 9

KW (8-1,6-1): Grace Ferguson 4 hits, walk off RBI, W

N. Tonawanda at Niagara Falls, 4:45 p.m.

Thompson Trophy

Buffalo Arts 18, Middle Early College 8

BA (3-2): Miracle Williams 5-5, Taliah Bush 4-5

Olmsted 14, MST Seneca 0

O (5-0): Leah Graham 4 IP, 11K

Emerson 17, South Park 10

E (1-3): Angela Kirkland CG (10Ks); Nautaca Weatherspoon HR, 5 runs

da Vinci 13, McKinley 6

dV (6-0): Emily Fitzpatrick CG, 13K; Chelsea Urena 2-4, 2 RBIs

CCAA West 2

Sherman at Clymer, 4:30 p.m.

Nonleague

City Honors 13, Immaculata 8

CH (7-1): Iris Kahris 4-5, 3B, 3RBIs, 4 runs; Nadia Jackson 3-4, 3RBIs, 2 runs

Portville 6, V-Otto-Eldred 2

P (6-3): Torey Cassidy 6 K, 1 BB; Cammie McCracken 2-4, run; Piper Slocum 2B, run

Alden 14, V-Batavia 5

A (10-0): Brittany Jordon 4-5, 2 RBIs; Olivia Palizay 3-3, 2B, 4 RBIs

V-Otto-Eldred at Forestville, 4:30 p.m.

Jamestown 13, Frewsburg 6

J: Morgan Brightman 2hits, HR

City Honors at Immaculata, 4:30 p.m.

Westfield at Silver Creek, 4:30 p.m.

Williamsville East 3, Depew 0

WE (8-3): Annaliese Piccillo W; Sam Crane 2-3; Madi Kozlowski RBI

Maryvale 8, Cleveland Hill 2

MV (7-2,4-1): Maddy O’Heir W, CG; Christie McGee-Ross 4RBIs

Today’s games

Monsignor Martin

Nichols at Nardin, 4:15 p.m.

Nia. Catholic at St. Mary’s/Lanc., 4:15 p.m.

ECIC I

West Seneca West at Clarence, 5 p.m.

Frontier at Hamburg, 5 p.m.

Orchard Park at Lancaster, 5 p.m.

Jamestown at Wmsv. North, 5:30 p.m.

ECIC II

Wmsv. South at Lake Shore, 4:45 p.m.

Sweet Home at Starpoint, 5 p.m.

Iroquois at West Seneca East, 5 p.m.

ECIC III

Cheektowaga at Amherst, 4:45 p.m.

Pioneer at Maryvale, 5 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at JFK, 4:30 p.m.

Holland at Tonawanda, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore West at Grand Island, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Akron, 4:45 p.m.

Medina at Albion, 4:45 p.m.

Roy-Hart at CSAT, 4:45 p.m.

Barker at Wilson, 4:45 p.m.

CCAA West 1

Chautauqua Lake at Dunkirk, 4:30 p.m.

Southwestern at Falconer, 4:30 p.m.

Fredonia at Maple Grove, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Clymer at Sherman, 4:30 p.m.

Forestville at Westfield, 4:30 p.m.

CCAA East 1

Cattaraugus/LV at Gowanda, 4:30 p.m.

Olean at Salamanca, 4:30 p.m.

All-Limestone at Silver Creek, 4:30 p.m.

CCAA East 2

North Collins at Ellicottville/WV, 5 p.m.

Nonleague

Hutch-Tech at Kenmore East, 4:30 p.m.

Springville at Mount Mercy, 4:30 p.m.

East Aurora at Cleveland Hill, 5:15 p.m.

Boys lacrosse

Thursday’s games

Class A

Clarence 9, Lockport 4

C (2-7): Kyle Harsch 3g; Ryan Armon g

Lancaster 8, Frontier 7

L (5-5): Jared Gorenfol 3g; Hunter Parucki 2g-2a; Alex Reimer gwg

Class B

Wmsv. East 18, North Tonawanda 2

WE (5-5): Dylan Aery 4g-a, Drew Butler 2g-3a

Today’s games

Class B

Williamsville North at Iroquois, 5 p.m.

Grand Island at Lake Shore, 5 p.m.

Sweet Home at West Seneca West, 5 p.m.

Niagara-Wheatfield at Amherst, 5:30 p.m.

N. Tonawanda at West Seneca East, 7 p.m.

Williamsville South at Hamburg, 7:30 p.m.

Class C

Akron at Gowanda/Silver Creek, 5 p.m.

East Aurora at Wilson, 5 p.m.

Lew-Port at Eden, 5:30 p.m.

Medina at Salamanca, 5:30 p.m.

Girls lacrosse

Thursday’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart 12, Nardin 5

Wednesday’s game

SH:Mary Kate Musialowski 5g; Grace Windschitl 2g-a; Sarah Krieger 3a

Sacred Heart 17, St. Mary’s/Lanc. 3

SH: Maura Tomm 6g-2a; Martha Saltarelli 4g

Mount Mercy 14, Immaculata 2

Class B

Williamsville North 12, Sweet Home 4

WN (2-4): Clair Ahern 5g; Candice Cobb 10svs

Williamsville East 9, West Seneca West 6

WE (3-6): Grace Beichner 3g; Adriana Williams, Heather Greenway 2g-2a each

West Seneca East 10, Williamsville South 4

WSE (6-3, 4-0): Laura Skrzypczyk 5g

Class C

Lake Shore 20, Springville 1

LS: Jalin Jimerson 3g-6a; Maggie Jimerson 4g-2a

Iroquois 13, Eden 6

I (5-5): Abby D’Amato 4g

Amherst 11, East Aurora 5

A (7-2,4-1): Chloe Cottone 4g

Today’s games

Class A

Lancaster at Clarence, 5 p.m.

Frontier at Hamburg, 7:30 p.m.

Nonleague

Wmsv. South at Buff. Seminary, 4:30 p.m.

Grand Island at Niagara Falls, 5 p.m.

Lew-Port at Niagara-Wheatfield, 5 p.m.

Lockport at North Tonawanda, 5 p.m.

Mount St. Mary at Orchard Park, 5 p.m.

Boys track and field

Niagara-Orleans League

Akron 71, Albion 70

Ak: Kyle Full 1600 (5:02.1), 800 (2:20); Zach Bell 400 (54.1), LJ (17-3.5). Al: Tre Yaskulski 110H (18.3), HJ (5-2)

Medina 74, Barker 67

M: Chase Pecoraro 110H (16.6), PV (9-6), 400H (1:06); Dan Heil 1600 (5:00.2), 3200 (11:15.2); Jalin Cooper 100 (11.5), 200 (25.0), HJ (5-6). B: Jake Arnold 800 (2:24.1), TJ (36-9)

Wilson 80, Royhart 61

W: Cody Secor 100 (11.8), 200 (24.6); Mason Secor SP (33-9.5), Discus (96-4)

Nonleague

Falk 58, St. Mary’s 42, Oracle 10

F: Earl Smith 800 (2:42), 1600 (5:46), HJ (4-6).

Girls track and field

Monsignor Martin

Nardin 53, St. Mary’s 52

N: Abby Graber 1500 (5:38), 800 (2:49). SM: Erin Hufford 100 (13.1), 200 (28.3); Haley Wipperman SP (27-3), D (80-2); Kathryn Vogl LJ (15-3.75), TJ (33-1)

Mt. St. Marys 64, Sacred Heart 40

MSM: Rachel Joachimi LJ (14-5), 400 (1:03); Susan Dobrasz SP (27-9), D (71-3)

Niagara-Orleans League

Akron 88, Albion 53

Ak: Leah Czechowski 100 (13.1), 200 (26.9); Margo Henley 1500 (5:23), 3000 (11:40.7); Henry Jones SP (33-11.5), D (86-6).

Al: Chanyce Powell TJ (34-3.5), LJ (15-0)

Barker 79, Medina 69

M: Martha Gardner 1500 (5:27), 3000 (11:41.5); Emma Gardner HJ (4-6), SP (26-11); Kennedy Fleck 100 (14.0), 200 (29.4). B: Kaitlin Mason LG (15-11.5), TJ (32-3)

Wilson 85, Royhart 52

W: Grace Gerber 100h (18.1), 200 (28.6); Shea Munnikhuysen SP (28-8.75), D (78-0); Emily Paterson TJ (30-0.5), 400 (105.8)

Nonleague

St. Mary’s 39, Oracle 18, Falk 1

SM: Jasmine Hollingsworth SP (26.3), D (83.2)

Boys tennis

Monsignor Martin

Nichols 5, St. Joe’s 0

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 3, Niagara Falls 2

Lew-Port 3, Grand Island 2

Niagara-Orleans

Medina 3.5, Akron 2

Nonleague

East Aurora 4, Clarence 1

Coed tennis

Dr. Bapst Series

City Honors 7, Burgard 1

Olmsted 6, Riverside 2

MST Seneca 4, I-Prep 4

Hutch Tech 6, da Vinci 2

McKinley 7, Performing Arts 1

East 5, Bennett 3

Girls tennis

Monsignor Martin

Nardin 5, Mt. Mercy 0